Kategoriler

Paket Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Tarih

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Tam Altın

için 26 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tam Altın

Altın eski dönemlerden bu yana birçok alanda kullanılan bir materyal olmaktadır. Çabuk işlenebilen bir element olması altının eski zamanlardan bu yana kullanılmasında büyük payı vardır. Özellikle dayanıklı ve kararmayan, paslanmayan yapısı sayesinde takı, mücevher, aksesuar ve de yatırım aracı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Altın ayarı ve karat ölçüsüne göre birçok değişik şekilde satışa sunulabilmektedir. Tam altın da bu altın ölçülerinden biridir ve sıklıkla kullanılmaktadır. Tam altın, bir diğer adıyla ziynet altın 22 ayardır. Bu altın 7 gramdan meydana gelmektedir. Bu 7 gram, tam altın olarak ölçütüdür. Has altın ölçütü ise 6,42 grama denk gelmektedir. Tam altın, kutlamalarda ve bazı özel ziyaretlerde karşı tarafa verilebilecek en özel hediyelerden biridir. Hem şık dış görünümü sayesinde hem de en güvenilir yatırım şekli olması nedeniyle verilebilecek anlamlı hediyelerden biri olmaktadır. Yeni evlenen çiftler ya da yeni bebek sahibi olmuş kişiler için verilen hediyeler arasında en çok tercih edilenlerden biri de tam altın olmaktadır. Tam altın piyasası çok hızlı düşüp yükselen bir yapıya sahip olmadığı ve güvenilirlik vaadi verdiği için sadece hediye olarak değil kişisel yatırım için de mantıklı bir araç olarak seçilebilmektedir. Bu sayede kişiler, ellerinde bulunan nakdin değer enflasyon vb. etkenler yüzünden değer kaybı yaşamasını önlemiş ve hatta daha da değerli hale getirebilme şansı yakalamış olmaktadırlar. Bu sebepler nedeniyle tam altının ihtiyaç duyulmadığı ve gelecekte de duyulmayacağı bir zaman diliminden bahsetmek çok da mümkün görünmemektedir.

Tam Altın Alırken Dikkat Edilmesi ve İncelenmesi Gerekenler

Tam Altın Alırken Dikkat Edilmesi ve İncelenmesi Gerekenler

Tam altın hem takı hem de yatırım amaçlı kullanılabilecek en yararlı materyallerden birisidir. Tam altını almak her ne kadar yatırım için mantıklı bir seçenek olsa da büyük bir dikkat ve titizlikle alınmalıdır aksi takdirde alınan altın kişiyi zarara da uğratabilmektedir. Altın alırken öncelikle güncel tam altın fiyatı ne ise o fiyattan haberdar olunmalıdır. Güncel bir şekilde bu piyasayı takip etmek alış fiyatında herhangi bir sıkıntıya düşülmesini önleyecektir. Normal fiyatın kaç olduğunu bilmek altın alırken fahiş bir fiyatla ya da normalden çok daha düşük bir fiyatla karşılaşıldığında temkinli davranmayı beraberinde getirecektir. Güncel fiyatın bilinmesinin dışında tam altın özellikleri hakkında da bilgi sahibi olunması önemlidir. Altının kaç gram olduğuna ve gramına ne kadar paha biçildiğine bakılması da faydalı olacaktır. İnternet üzerinden alım yapıldığı takdirde ürünün üzerinde kuyumcunun ya da üreticinin bir patenti olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu patentin bulunmadığı tam altınları almaktan kaçınılmalıdır. Altın eğer ki bir mücevher olarak takı olarak alınacaksa da başka bir dikkat edilmesi gereken durum bulunmaktadır. Alınacak altından imal edilmiş takının TSE damgası olup olmadığına bakılmalıdır. TSE damgası bulunmayan takıların alınmaması önerilmektedir. Hangi çeşit altın alınırsa alınsın ister takı şeklinde ister de tam altın şeklinde mutlaka alınan ürünle ilgili bir fatura bulunmalıdır. Bu fatura da ileride satış yapılmak istendiğinde ya da herhangi bir sorunla karşılaşıldığında kiminle muhatap olunması gerektiğinin en önemli ispatlarından biri sayılmaktadır. Bu sebeple tam altın alırken güvenilir ve sayılan özellikleri içinde barındıran yerlerden almaya özen gösterilmelidir. Ancak bu şekilde alınan bir altın kişiye tam anlamıyla bir yatırım kaynağı ve hediye olarak sunulabilecektir.

Yatırım İçin Bir Seçenek: Tam Altın

Yatırım İçin Bir Seçenek: Tam Altın

Tam altın değeri bakımından çoğu zaman hediye olarak alınmasının yanı sıra bir yatırım aracı olarak da sıklıkla alınmaktadır. Altın piyasasında günümüze dek, diğer yatırım araçlarında olduğu gibi aşırı dalgalanmalar meydana gelmemektedir. Altın genellikle dünya piyasasında büyük bir olay patlak verdiği zamanlarda yükselişe geçmekte ve diğer zamanlarda kendi normal aralığında seyir göstermektedir. Bu nedenle de uzun zamanlardan beri yastık altı diye de tabir edilen bir yatırım şekline dönüşmüştür. Yatırım için böyle bir kanalı tercih edecekler için aldıkları tam altınların ya da diğer altın çeşitlerinin saklanabileceği altın hesapları bulunmaktadır. Bu hesaplar sayesinde altının evde dururken uğrayabileceği zararlar ve alım satım esnasındaki ödemeler daha minimum hale getirilmek amaçlanmıştır. Tam altın hangi şekilde muhafaza edilirse edilsin istendiği vakitte nakde çevrilip kullanılabilmesi açısından doğru yatarım araçlarından biri olagelmektedir. Yatırım olarak alınan altının bir kısmı hediye olarak da kullanılabilmektedir. Diğer elementlerden daha dayanıklı ve piyasadaki konumu açısından daha güçlü olması sebebiyle doğru bir seçenek olarak göze çarpmaktadır. Yatırım aracı olarak alınacak olan tam altın yeni tarihli ya da eski tarihli olarak alınabilmektedir. Alınan altının yeni tarihli ya da eski tarihli bir altın olup olmaması satış esnasında herhangi bir değer farkına sebep olmamaktadır. Yeni tarihli altın alınan yıl içerisinde üretilmiş olduğundan darphaneye o yıl içerisinde kuyumcu tarafından bir ücret ödenmiş bulunmaktadır. Bu nedenle yeni tarihli bir tam altın alımı yapılırken biraz daha fazla ücret talep edilebilmektedir. Yine de satmak istenildiğinde ikisi de piyasada o gün hangi değerden satış varsa o değerden satılmaktadır. Herhangi farklı bir fiyatla karşılaşılması mümkün olmamaktadır.

Eski Tarihli Altın, Yeni Tarihli Altın

Eski Tarihli Altın, Yeni Tarihli Altın

Yukarıda da bahsedildiği üzere altın alımında iki çeşit altın bulunmaktadır. Biri yeni tarihli altın diğer ise eski tarihli altın olmaktadır. Öncelikle bu farkın neden oluştuğuna ve bu fark sonucunda iki altın arasında ne gibi değişiklikler yaşandığına bakmak faydalı olacaktır. Tam altın şekli ve daha başka dış özellikleri bakımından eski ya da yeni tarihli olması bir fark yaratmamaktadır. Yeni tarihli bir tam altın denildiğinde bulunulan yılın içerisinde üretimi yapılmış bir altın olduğu akla gelmektedir. Eski tarihli bir tam altın ise bulunulan yılın içerisinde değil daha önceki yıllarda üretilmiş bir tam altın olarak bilinmektedir. Bu iki altın seçimi yapılacağı sırada hangi amaçla alınacağı öncelikle göz önünde bulundurulmalıdır çünkü piyasada eski tarihli bir altın yeni tarihli bir tam altına göre gram bazında bir fiyat değişikliğine uğramaktadır. Bu değişim alım sırasında meydana gelecek bir değişim olmakla birlikte ikisi arasında da fahiş fiyat farkları bulunmamaktadır. Bahsedildiği gibi bu fiyat farkı da yeni tarihli tam altının yıl içinde üretildikten sonra verilen damga vergisinden meydana gelmektedir. Bu vergi sebebiyle yıl içerisinde üretilen yeni tarihli bir tam altın piyasada eski tarihli bir tam altından daha yüksek bir fiyata satılabilmektedir. Alış kısmında meydana gelen bu farklılık satış aşamasında meydana gelmemektedir. Özellikle alıp hemen satmak planlanmıyorsa iki altın arasındaki fark da giderek azalacaktır. Bu nedenle eski ya da yeni tarihli bir tam altın alındığında satış aşamasında güncel kurdan hesap yapılmaktadır. Alım aşamasında ise kişi hangi fiyattan bir altın almak istiyorsa ona dikkat ederek yeni tarihli ya da eski tarihli bir altın alıp almamaya karar vermelidir.

Kutlamalarda ve Hediye Olarak Altın

Kutlamalarda ve Hediye Olarak Altın

Sadece yatırım amaçlı kullanılmayan altın kimi zaman kutlamalarda karşı tarafa verilebilen en özel hediyeler arasında gelmektedir. Düğün, nişan, kına ya da bebekle ilgili düzenlenen özel günlerde de tam altın boyutu sayesinde bir hediye olarak kullanılabilmektedir. Dış görünüşü sayesinde ve hediye olarak verilebilecek bir boyutu olmasıyla tercih edilen seçenekler arasında olmaktadır. Örneğin bebek ziyaretlerinde alınacak başka herhangi bir hediye bebeğin çok çabuk büyüyor olması nedeniyle işlevsiz duruma düşecektir. Ancak altın almak bebeğin geleceğine de katkı sağlayabilecek uzun vadeli bir hediye olacaktır. Aynı şekilde yeni evlenmiş bir çifte hediye alınacaksa hangi hediyenin alınacağına karar vermek zor olabilmektedir. Eksik olan eşyayı ya da gereci bulmak, hediyeyi alacak olan taraf için zor olduğundan bir tam altın hediye etmek o çiftin kendi ihtiyaçlarını bu sayede temin etmesine yardımcı olacaktır. Dilenirse bu altın hediye alınan tarafca bir yatırım aracına da çevrilebilmektedir. Sadece tam altın şeklinde değil takı ya da aksesuar olarak da altın hediye edilebilmektedir. Bu sayede de kişi hem dekoratif amaçlı bir takıya kavuşmuş olacak hem de değerini kaybetmeyen bir yatırım aracına ulaşmış olacaktır. Dış görünüşü ve sarı parlak yapısı nedeniyle de takı ve mücevherat olarak kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen altını bu şekilde muhafaza etme fikri de alıcılar tarafından oldukça benimsenmektedir. Alıp bir bankada tutmanın yanında günlük hayatta, görselliğe hizmet eder şekilde kullanmak da arzu edilebilir seçenekler arasında gelmektedir. Bu sayede kutlama ve ziyaretlerde de altın, yatırım amacının yanında takı ya da tam altın şeklinde sunularak büyük bir pay elde etmiştir.

Altın Fiyatları ve Özellikleri

Altın Fiyatları ve Özellikleri

Birçok amaçla satın alınabilen altın sadece tek bir formda üretilmediği için birçok farklı ebatta ve çeşitte bulmak mümkündür. En çok tercih edilen formları tam altın diğer bir adıyla ziynet altın, yarım altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını ya da gram altın olmaktadır. Bu altın formlarının dışında altından yapılmış kolye, küpe, yüzük, bilezik gibi birçok başka aksesuar formu da altını muhafaza etmek için seçenek olarak sunulmaktadır. İkinci seçenekte ilk amaç direkt yatırım yapmak olmayabilir. Gram altından oluşan bir küpeyi yatırım amaçlı değil kulak sağlığı için önermek daha mantıklı olacaktır. Takı formunda alınacak olursa altın diğer materyallere göre daha sağlıklı ve daha risksiz bir kullanım sunduğundan önerilebilmektedir. Bu haliyle alınan altın formlarında da yatırım amaçlı alınan altın formlarında da fiyata etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında az önce bahsedilen altının formudur. Yarım altın, çeyrek ya da tam altın olup olmayışına göre fiyatta değişimler meydana gelebilmektedir. Bunlar içerisinde kaç ayar olup olmadığı da fiyata etki eden diğer bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Fiyat konusunda en doğru ve az yanıltıcı bilgiye ulaşabilmek için ayrı ayrı, çeyrek altın, gram altın, cumhuriyet altın ve tam altın güncel fiyat durumunu incelemekte fayda vardır. Zira gün içinde dahi alınacak olan altının değeri az da olsa değişime uğrayabilmektedir. Bu nedenle alınacak altının hangi amaçla kullanılacağına, özelliklerine, kaç ayar olduğuna ve en önemlisi de piyasa içerisindeki güncel fiyatına dikkatle bakmak gerekmektedir. Eski ya da yeni tarihli bir altın almak arasında da fiyat farkları bulunabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

Tam Altın Nasıl Olur?

Tam altın oluşumu aslında en temele inildiğinde bileşim yoluyla elde edilmektedir. Altın cevherlerinden farklı amaçlar için elde edilen bu maddeler farklı oranlarda birbirleriyle uyumlu elementlerle birleştirilerek farklı ayarlarda altın yapılarını ortaya çıkarmaktadır. Bu altın çeşitlerinden birisi de tam altındır. Tam altın genellikle 22 ayarda satılan bir altın çeşididir. Bu da bu altın çeşidinin %8.4’lük bir kısmının başka uyumlu materyallerle tamamlandığı anlamına gelmektedir. Aynı şekilde diğer altın çeşitlerinde de –saf altın dışında- uyumlu diğer maddelerle birleşim söz konusudur.

Tam Altın Nasıl Anlaşılır?

Tam altın darphane ve kuyumcular tarafından bir damga ile patentlenmiş 7 gram ve 22 ayardan oluşan altın çeşitleridir. Daima aynı dış görünüme sahip olmayabilmektedirler. Bu nedenle dış görünüşteki tarifler yanıltıcılık payı bulundurabilmektedir. Bunun yerine işçilik yüzdesi ya da gram, boyut gibi kriterlere bakılarak seçim yapılırsa daha doğru bir sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır. Ses bakımından da ayırt etmeye yarayacak birkaç ipucu bulunmaktadır. 22 ayar bir altının sesi tok olmaktadır. Gerçek olanları sahte olanlarına göre yükçe de daha ağır gelmektedir. Ses ve ağırlık da seçim yaparken yardımcı olabilecek durumlar arasında gösterilebilmektedir.

Tam Altın Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bu hesaplamanın yapılabilmesi için güncel piyasa verilerine sahip olmak gerekir. Hangi alış fiyatından alındıya o alış fiyatı fatura ve benzeri bir şekilde muhafaza edilmiş olmalıdır. Bu bilgiye ulaşıldıktan sonra kaç tane tam altın olduğuna bakılmalı ve bu alış fiyatıyla çarpılmalıdır. Ulaşılan fiyat kişinin bu tam altınları elde ettiği total paradır. Ardından güncel piyasada bu altının satış fiyatının ne kadar olduğuna bakılması gerekmektedir. Kaç tane tam altına sahip olunduğuna bağlı olarak bu satış fiyatı ile adet fiyatı çarpılmalıdır. Elde edilen bu fiyat da totaldeki satış fiyatını gösterecektir. Hatta bu şekilde satış fiyatını alıştan çıkarmak suretiyle de ne kadar kar ya da zarar elde edildiğine bakılabilmektedir. Nakde dönüştürülmek istendiğinde de güncel piyasa fiyatı üzerinden ne kadar paranın elde edilebileceğini hesaplamak mümkündür.

Tam Altın Ne Kadar?

Tam altın için tek bir fiyat söylemek doğru olmadığı gibi bu fiyata etki eden birden fazla durum söz konusu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Tam altın alırken ki piyasanın durumu da dahil olmak üzere çok dalgalı bir döneme denk gelindiyse gün içerisinde dahi alınacak olan tam altının fiyatında oynamalar meydana gelebilir. Ancak daha sabit olduğu ve düşük kurda bulunduğu dönemlerde daha ortalama bir fiyattan tam altına sahip olmak mümkündür. Bu nedenle tam altın için bütün zaman dilimlerinde geçerli olabilecek bir fiyat söylemek alıcı ya da satıcılar için doğru bir bilgi sayılmamaktadır.

Tam Altın Kaç Gram?

Tam altının gramı genellikle düz haliyle 7 gram olarak geçmektedir. Alınan altına göre 7,016 ya da 7,01 olarak düzenlenmiş hallerine denek gelmiş olmak da mümkündür ancak genel haliyle tam altın gramı 7 olarak belirlenmiş bir altın çeşididir.