Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Çeyrek Altın

için 121 sonuç bulundu.

Çeyrek Altın

Tarihin ilk dönemlerinden bu yana insanlar farklı amaçlar için altın madenini kullanmaktadır. Kolay kolay bozulmaması, parlak olması, az bulunması ve türlerine göre oldukça değerli bir maden olması nedeni ile altın, her dönemde ilgi gören bir maden olmaktadır. Günümüzde de altın hem süs eşyaları ve takılarda, hem de yatırım amacı ile sıkça kullanılmaktadır. Yatırım amacı ile kullanılan altınlar için bütçelere uygun, farklı boyutlar vardır. Türkiye’de altın, 234 sayılı KHK’nin 2/b maddesi uyarınca, sadece Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmaktadır. Yatırımlık altınlar dört farklı boyutta üretilmektedir. Bu boyutlar, gram, çeyrek, yarım altın ve tam altın olarak boyutlandırılmaktadır. Yatırım amacı ile kullanılan çeyrek altın diğer altın boyutlarına göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Piyasada çeyrek altın yeni tarihli ve eski tarihli olmak üzere iki seçenek bulabilirsiniz. Yeni tarihli çeyrek altının fiyatı, eskiye göre biraz daha yüksektir. Hediye amaçlı alımlarda da çoğunlukla çeyrek altın tercih edilir.

Çeyrek Altın Özellikleri

Çeyrek Altın Özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan altınlar belli bir ayar değerinde üretilir. Altın ayarı, bir altının saflık değerini göstermektedir. Çeyrek altınlar, genellikle yirmi iki ayar olarak basılmaktadır. Çeyrek altın çapı on sekiz milimetre olacak şekilde üretilmektedir. En çok merak edilen sorulardan biri çeyrek altın kaç gram olduğudur. Ziynet ve sikke olarak adlandırılan iki tip Cumhuriyet altını vardır. Ziynet çeyrek altını kulpsuz olarak 1,754 gramdır. Sikke cumhuriyet altını ise 1,804 gramdır. Günümüzde kullanılan altın tipi ziynet altın olarak gösterilebilir. Bu altınlar genelde 22 ayar olup 0,916 saflığındadır. Hediyelik olarak kullanılacak bu altınların, tepesine bir kulp da takılarak sunuma uygun hale gelmesi sağlanır. Çeyrek altınlara takılan kulp ile birlikte ağırlıkları, 1,81 grama çıkmaktadır. Piyasada en fazla bulunan altın çeşidi çeyrek altındır. Bunun birden fazla sebebi vardır. Öncelikli olarak fiyat performansı açısından, yarım ve tam altın fiyatının yüksek olması, çeyrek altını daha makul kılmaktadır. Uygun fiyatlı oluşu ile düğünlerde ve özel günlerde, yakın çevrelere en çok çeyrek altın hediye olarak götürülmektedir. Cumhuriyet altınları takı ve süs eşyalarına göre daha az işçilik içerdiğinden, alım satım sırasında değer kaybı daha azdır. Buda yatırım için altın alanlara göre oldukça önemli bir kriterdir. Çeyrek altının üretim yılı, içinde bulunduğunuz yıl ise yeni tarihli olarak adlandırılır. Üretim tarihi geçtiğimiz yıllara aitse eski tarihli olarak adlandırılır ve aralarında ufak bir fiyat farkı bulunmaktadır. Altın madeniz, doğada yüzde yüz saf halde bulunamaz. En saf altında bile binde bir oranında yabancı madde bulunmaktadır. Altın maden olarak çok yumuşaktır. Bu sebeple kuyumculukta işlenmeye çok müsait değildir. Yumuşak yapısı nedeni ile altını işlemeden önce biraz sertleştirmek gerekir. Bunun için altına farklı maddeler karıştırılarak ayarı düşürülür. Saf altın 24 ayar olarak belirtilmektedir. En yüksek değere sahip altın ise 22 ayardır. Daha düşük saflık değerlerinde çeyrek altın çeşitleri de bulunmaktadır. Bu altınlar, içerdikleri saf altın oranına göre 18 ve 14 ayar altın olarak adlandırılırlar.

Çeyrek Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çeyrek Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çeyrek altın fiyatı hesaplanırken, altının global piyasalardaki dolar cinsinden ons değerine bakılır. Uluslararası piyasada 1 ons altın, 31,10 gram olarak kabul edilir. Bu durumda güncel altın değerini hesaplamak için altının global piyasadaki değerine bakılır. Piyasa değeri, altının gram fiyatının bulunması için 31,10’a bölünür. Bulunan bu değer dolar cinsinden altının gram fiyatını verir. Ortaya çıkan değer, günlük dolar kuru ile çarpıldığında altının gram fiyatı hesaplanmış olur. Daha sonra çeyrek altın kaç gr olduğuna bakılmalıdır. Türkiye’de çeyrek altının kulpsuz ağırlığı 1,754 gramdır. Kulpsuz çeyrek altının gram fiyatını 1,754 değeri ile çarptığımızda çeyrek altın ne kadar öğrenmiş oluruz. Çeyrek altının piyasadaki tüm döviz kurlarında olduğu gibi alış ve çeyrek altın satış fiyatı bulunmaktadır. Cumhuriyet altınlarında işçilik değeri olmadığı için çeyrek altın alış ve satış sırasındaki değer kaybı, diğer takılara göre çok daha azdır. Bu sebeple iyi bir yatırım aracıdır. Piyasada altının fiyatını belirleyen birçok etken vardır. Bu etkenler altın fiyatlarının artmasına ya da azalmasına neden olabilir. Çeyrek altın yorum ve piyasa değerlendirmelerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında, her üründe olduğu gibi arz ve talep dengesi gelir. Eğer üretim tarafında sıkıntılar var ise fiyatlar yükselecektir. Bu sebeple altın madenciliği yapan firmaların ekonomik durumu da oldukça önemlidir. Madencilik sırasında maliyetlerin artmasına neden olan petrol ve diğer bedellerin durumu, madencilik firmalarını doğrudan etkilediğinden bu değerler de önemlidir. Son olarak dünya ekonomilerinin büyüme hızları, ABD dolarının piyasadaki değeri ve enflasyonlar da altın fiyatını etkileyen etmenlerdir. Piyasalardaki dalgalanmalar ve belirsizlikler de çeyrek altın fiyatının değişmesine, çoğu zaman yükselmesine neden olur. Devletler ekonomilerini güvence altında tutmak, krizlerden etkilenmemek için merkez bankalarında birikim olarak para ve altın alırlar. Merkez bankası bu birikimlerini özellikle altın satın alarak yaptığında, altın rezervlerini de arttırmış olur. Buna bağlı olarak da piyasada bulunan altın stoku azalır. Sonuç olarak arz talep dengesi bozulur ve altın fiyatları yükselir. Yaz aylarında düğünlerin artması, çiftçilerin hasat dönemi olması ve birikimlerini altın olarak saklamaları nedeni ile çeyrek altına olan talep artar. Piyasalar artan altın taleplerini karşılayamadığı zaman da fiyatlarda yükseliş görülebilir.

Gerçek ve Sahte Çeyrek Altın Nasıl Ayırt Edilir?

Gerçek ve Sahte Çeyrek Altın Nasıl Ayırt Edilir?

Altın, yatırım aracı olarak oldukça sık kullanılmaktadır. İnsanlar biriktirdikleri paraların durduğu yerde değer kaybetmemesi için en güvenilir yöntemlerden biri olan, altın alımı yaparak saklamayı tercih edebilirler. En çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan çeyrek altının piyasada sahtelerine de rastlanmaktadır. Biriktirdiği paraları yatırıma dönüştürmek isteyenler, sahte altınlar ile kandırılabilir. Sahte çeyrek altın şekilleri üreterek kişilerin birikimlerine el koyabilmektedirler. Hediye amaçlı olarak da sıkça kullanılmasından dolayı en çok sahtesi üretilen altın tipi çeyrek altındır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için gerçek ve sahte olan çeyrek altın özellikleri iyi bilinir ise birbirinden ayırt etmek de kolaylaşır. Altının en temel özelliklerinden biri yumuşak, kolay şekil alan bir maden olmasıdır. Yumuşak olması nedeni ile elinizle bile kolayca şekil verebilirsiniz. Biraz kuvvet uygulayarak, eğme ve bükme işlemi yapabilirsiniz. Çoğu kişi altının gerçekliğini kontrol etmek için dişleri arasına alır. Bunu yapmalarının nedeni, gerçek olup olmadığını kontrol etmek amacı ile ezilip ezilmediğine bakmaktır. Fakat bu özellik, tek başına altının gerçek olup olmadığını anlamak için yeterli değildir. Örneğin gümüş üzerine altın kaplama yapılan ürünlerde de eğme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Önemli bir ayırt edici özellik de altının bir yere çarptığı anda çıkarmış olduğu sestir. Altın diğer madenlere göre çok daha tiz ve net bir ses çıkartır. Sahte altınlarda kullanılan maddelerden ise daha tok bir ses çıkmaktadır. Bazı durumlarda altının içerisine farklı madenler karıştırarak ayarı düşürülmektedir. Bu da altının değer kaybetmesine neden olur. Darphanenin bastığı çeyrek altın yirmi iki ayardır. Sahte altınlarda ise bu değer on dört ayara kadar düşmektedir. Gerçek ve sahte altın görüntüsü de oldukça farklıdır. Birbirinden ayırt etmek için görüntüsüne de bakılabilir. Gerçek çeyrek altın görsel olarak çok daha nettir. Gerçek çeyrek altın üzerinde bulunan Atatürk resminin detayları ve arka tarafındaki yazılar daha belirgindir. Sahte altınlarda ise bu detaylar daha belirsiz, silik yapıdadır. Altının sahte olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise göz ile kontrol etmektir. Gerçek altın olmayıp, altın kaplama olan bir nesnede sürtünmeye bağlı olarak renk farklılıkları, aşınmalar görülür. Eğer gerçek değil sahte ise yalnızca altın kaplama olduğundan, aşınan yüzeyin alt kısmından metal malzeme görülebilir.

Çeyrek Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çeyrek Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çeyrek altın piyasada sıkça bulunan ve alması en kazançlı olan değerli bir madendir. Çeyrek altın, hediye etmek ya da yatırım yapmak gibi pek çok amaç ile satın alınabilir. Alım yapmadan önce güncel çeyrek altın fiyatları ne kadar çok iyi araştırmak gerekir. Piyasa durumuna bağlı olarak, çeyrek altın güncel fiyatı sıkça değişiklik göstermektedir. Ekonomik değişikliklere rağmen, en kazançlı yatırım aracı olan çeyrek altının değeri ise kolay kolay azalmamaktadır. Piyasa koşullarına bağlı olarak çeyrek altın fiyatı genellikle azalmaz ama olduğu yerde sabit bir düzeyde kalabilir. Satın alırken, çeyrek altının gram ağırlığını ve fiyatını bilmek önemlidir. Çeyrek altında işçilik olmadığından kazançlı bir yatırım aracıdır. Satmak istediğinizde değer kaybı yaşanmaz. Özellikle takı amaçlı altın alımı yapılırken fiyat araştırmasına ek olarak, ayar belgesi ve TSE onaylı bir patent belgesinin olup olmadığına bakmak önemlidir. Yatırım amaçlı alınan cumhuriyet altını çeşitleri satın alırken, altın üzerindeki baskının net olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer çeyrek altın sipariş verilerek alınacak ve kulpsuz çeyrek altın tercih edilmiş ise renginin kızıla yakın olması önemlidir. Kulplu veya kulpu daha sonra çıkartılabilen altınlar, kulpsuz altınlara göre daha sarıya bakan renktedir. Çeyrek altın satın alırken eski ya da yeni tarihli oluşu kişinin tercihine bağlıdır. Satım işleminde eski tarihli altın ile yeni tarihli çeyrek altının değer farkı bulunmamaktadır. Günümüzde internet üzerinden pek çok online alışveriş yapılabilmektedir. Altın alımı da yine bu yöntem ile sıkça yapılıyor. İnternet üzerinden yapılacak çeyrek altın alışverişlerinde, ilgili satıcının patent belgesinin olup olmadığını kontrol ederek de güvenli bir alışveriş yapılabilir. Darphane müdürlüğü tarafından basılan çeyrek altınları, eski ya da yeni tarihli, tekli, beşli, onlu hatta 30’lu gibi sunulan çoklu paket seçenekleri ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. Alınacak altın özellikleri detaylı bir şekilde belirtilir. Bu bilgiler arasında altının metal ayar değerinin yirmi iki ayar olmasına dikkat edilmelidir. Çeyrek altın gibi gram bazlı cumhuriyet altınları satın alınırken, anlık olarak değişebilen piyasa fiyatları nedeni ile ürünlerin iptali ve değişimi yapılamamaktadır.

Çeyrek Altın Yatırım Zamanları ve Şekilleri

Çeyrek Altın Yatırım Zamanları ve Şekilleri

Altın yatırım amaçlı kullanılan madenlerin başında gelir. Özellikle alım ve satım sırasında en az şekilde değer kaybetme özelliği ile gram altın ya da çeyrek altın alımı sıkça tercih edilir. Yatırım amaçlı alımlarda doğru zamanı seçmek oldukça önemlidir. Piyasadaki belirsizlik arttığı zamanlarda altın aksine değer kazanır. Bu zamanlar altın alarak yatırım için doğru zamanlardan biridir. Çeyrek altın grafiği de bu belirsizlikten etkilenerek, artış gösterir. Altına yatırım yapılacak ise işçilikten kaynaklı değer kaybı olmaması için takı olarak değil, çoğunlukla cumhuriyet altını, çeyrek altın ya da gram altın tercih edilmelidir. Yatırım amaçlı çeyrek altın gibi seçenekler tercih edildiği zaman, çoğunlukla eski usul yöntemlerden olan fiziksel olarak saklama şekli tercih edilir. Fakat bu yöntem birçok sebeple güvenli olmayabilir. Çalınma, yangın, deprem gibi oluşabilecek risklerden dolayı tedirginlik yaratabilir. Alınan altınları fiziksel olarak saklamak yerine bir banka hesabı ya da bankada kiralanacak bir kasa içerisinde saklamak alternatif olarak seçilebilecek saklama yöntemlerinden biridir. Bankada açılabilecek altın hesabı vadeli, vadesiz ya da otomatik olarak birikim yapan bir hesap türü olabilir. Sürekli değişebilen çeyrek altın değeri dikkate alınır ise yatırımı banka aracılığı ile yapmak doğru bir seçenek olacaktır. Yatırıma uygun pek çok çeyrek altın modelleri bulunmaktadır. En uygun olanı seçmek için yine bankalardan destek alınabilir. Piyasadan çeyrek altın yorumları da takip edilerek, güncel bilgiler edinmek yatırım öncesi doğru bir yöntemdir. Birikim için seçilen çeyrek altın kaç ayar ise o oranda getirisi olacaktır. Hediye amaçlı ya da yatırım amaçlı tercih edildiğinde, çeyrek altının 22 ayar olması önemli bir özelliktir. Eğer düğün, nişan, sünnet gibi geleneksel durumlarda yatırım ve yardım amacı ile alınacak ise çeyrek altın boyutu önem taşır. Verilen hediyenin değer kaybetmemesi için bütçenize de en uygun olacak şekilde seçim yapılabilir. Yatırım amaçlı ya da hediye amaçlı olsun her iki durumda da çeyrek altın son durum değerleri takip edilmelidir. Ayrıca altını tek bir yatırım aracı olarak kullanmamakta önem taşır. Fiziksel olarak altını bir hesapta saklamaya alternatif olarak altın fonu ile biriktirmekte bir seçenektir. Çoğunlukla altın ve altına dayalı finansal araçlardan oluşan fonlar güvenli yatırım modellerinden biridir.

Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?

Çeyrek altının gerçek mi sahte mi olduğunu ayırt etmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki yumuşak bir maden olan altının kolay eğilip bükülmesidir. Yüksek bir kuvvet uygulanmasına rağmen eğilmiyorsa bu altının sahte olduğunu gösterir. Bir diğer yöntem ise altının sert bir zemine bırakarak çıkarttığı sesi dinlemektir. Gerçek altın daha tiz ve net bir ses çıkartmaktadır. Sahte altın ise madeni paraya benzer bir ses çıkartır. Ayırt edici diğer özellikler ise renk ve netliktir. Sahte altınlar gerçek altına göre baskıları daha belirsiz ve silik yapıdadır.

Çeyrek Altın Nasıl Olur?

Çeyrek altın yapı olarak 18 mm çapında 22 ayar olarak üretilmektedir. Üzerinde bir kulp bulunur. Kulpsuz olarak ağırlığı 1,754 gram, kulplu olarak ağırlığı ise 1,81 gramdır. Üzerinde Atatürk’ün resmi bulunmaktadır. Arka tarafında ise altının basıldığı yıl yazmaktadır. Gerçek çeyrek altın oldukça parlaktır ve rengi belirgindir.

Çeyrek Altın Nasıl Hesaplanır?

Çeyrek altın Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 22 ayar olarak basılmaktadır. Saf altın 24 ayar olduğundan çeyrek altının yoğunluğu 0,916 saflığındadır. Altının gram fiyatı öncelikli olarak 0,916 ile çarpılarak 22 ayar altının gram fiyatı belirlenir. Ardından bir çeyrek altın kulplu olarak 1,81 gram geldiğinden 22 ayar altının gram fiyatı 1,81 ile çarpılır. Çıkan sonuç çeyrek altın fiyatını vermektedir.

Çeyrek Altın Ne Zaman Alınmalı?

Altın fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. ABD dolarının değeri, petrol fiyatları, altın madencilik şirketlerinin durumu ve piyasa dalgalanmaları gibi kriterler, altın fiyatını yükseltebilir ya da belli bir düzeyde seyretmesine neden olabilir. Bu gibi kriterleri inceleyerek, çeyrek altının mevcut değerinin artıp azalacağı tam olarak bilinmese de bazı öngörülerde bulunulabilir. Sonraki süreçlerde altın fiyatının yükseleceği ön görülüyorsa altın alınabilir.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Tarih

(76)
(31)
Başka bir kelime deneyin

Marka

İAR (12)
Nadir (1)
TC. Darphane (107)
Başka bir kelime deneyin

Paket Sayısı

(31)
(13)
(12)
(11)
(10)
(8)
(7)
(7)
(5)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(57)
ve üzeri (77)
ve üzeri (78)
ve üzeri (78)
ve üzeri (79)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL