Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Spoiler & Kanat

için 20,004 sonuç bulundu.

Spoiler ve Kanat

Otomobil üreticileri, araçlarını satabilmek için hızlı ve aynı zamanda göze hitap eden modeller üretmektedir. Satışa sunulan araçlar için farklı paketler hazırlayan üreticiler, müşterilerin bütçe, ihtiyaç ve zevklerine göre donanımsal farklılıklar sunmaktadır. Bu paketlerde bulunan donanımlardan bazıları konfor, bazıları sürüş güvenliği ve bazıları ise otomobilin aerodinamik yapısını ve aynı zamanda estetik görünümünü iyileştirmekte ve değiştirebilmektedir. İş için kullanılacak bir otomobilin görünümü ile spor bir yarış arabasının görünümü muhakkak ki farklı olacaktır. Donanımsal özelliklerin fabrika çıkışı paketlere dâhil olabildiği gibi sonradan da eklenebilmesine olanak sağlanmıştır. Spoiler ve kanat bu donanımlar içinde yer alır ve hemen hemen her marka ve model araba için piyasada satışa sunulmaktadır. Özellikle montajı fabrikasında yapılmış olan bazı marka ve modellerde gizli olarak bulunan bu ürünler, araç belli bir hıza ulaştıktan sonra görünür hale gelir ve görevini yerine getirir. Bu ürünler prensip olarak hava akımını kullanmakta ve otomobili yüksek hızlardayken yola bastırmaktadır. Hava akımının aracın altına girmesini azaltarak aerodinamik kuvvetle aracın havaya kalkmasını engellemektedir. Bu sayede aracın yol tutuşu artırılmakta ve daha iyi bir kontrol sağlanmaktadır. Asıl görevi hava akımını dağıtmak olup genel olarak yarış arabaları ve spor arabalarda kullanılmasına rağmen günlük kullanılan otomobillerde de geniş kullanım alanı bulmaktadır. Uygun model kullanıldığında spoiler araba üzerinde gayet şık durmakta ve otomobilin görünümünü oldukça değiştirmektedir. Aracını kişiselleştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan olan bu donanımlar, farklı renk ve stillerdeki etiketlerle daha da özelleştirilebilmektedir. Uygun renklerle kombinasyonlar kullanılarak otomobil bambaşka bir görünüme kavuşturulabilir. Spoiler, ya da diğer kullanılan adıyla spoyler, estetik açıdan olduğu kadar sürüş güvenliği açısından da çok önemli bir donanımdır. Sürüş güvenliği doğru ürün seçimine bağlıdır. Sadece görünüm için üretilmiş olan ürünler seçildiğinde tam tersi etki yaparak aracı yüksek hızlarda havaya kaldıracak ve sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır. Zaten yüksek hızlarda zemine daha az basınç uygulayan araçların, daha da havaya kalktığında yol tutuşu sıfıra kadar inebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında doğru ürün seçimi can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için son derece önemlidir. Ön ve arka olarak iki farklı ana model bulunmakla birlikte genellikle araç bagaj üstü spoiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Spoiler fiyatları genel olarak marka, model, kullanılan malzemenin kalitesi, kalınlık gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca araç modifikasyonu ile ilgili diğer ürünlere tuning sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Spoiler ile Otomobillere Estetik Bir Dokunuş

Spoiler ile Otomobillere Estetik Bir Dokunuş

Otomobiller için üretilmiş olan spoiler modelleri ön ve arka olmak üzere iki ana kategoride incelenebilir. Ön tamponun alt kısmına takılan ön spoiler çeşitleri yüksek hızlarda aracın altına giren hava akımını azaltır ve böylece aerodinamik kaldırmayı en aza indirir. Aracın arka kısmına takılan modeller içerisinde yüksek spoiler modelleri genellikle kanat olarak da adlandırılır. Genellikle modifiyeli araç sahipleri veya hız tutkunları tarafından tercih edilen spoiler, daha çok spor arabaların bagaj kapağına takılır. Oto kanat , metal, ABS plastik, fiberglas, silikon, karbon gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Bu noktada rüzgâr direncine karşı rol oynadığı için estetik görünüm kadar dayanıklılık da ön plana çıkmaktadır. Orijinal spoiler üreticilerinin çoğu ABS plastik malzemeyi kalıba dökerek ve farklı iyileştirici katkılar kullanarak bu ürünleri üretirler. Ortaya mekanik özellikleri yüksek bir malzeme çıkar. Ancak bu malzemelerin dezavantajı, kırılgan olmalarıdır. Ürünün yaşı arttıkça buharlaşan uçucu asit sayesinde bu kırılganlık daha da artar. Fiberglas malzemeler maliyetin düşük olmasından dolayı otomobil parçaları üretiminde kullanılır. Spoiler üretiminde fiberglas ve sentetik katran karışımı önemli malzemelerdir. Fiberglas oldukça sağlam ve dayanıklıdır, ancak büyük ölçülü çalışmalarda verimsizdir. Fiberglas malzemeden üretilmiş spoiler modelleri, genel olarak diğer modellere göre daha fazla spor görünüme sahiptir. Bu sebeple modifiye edilmiş spor arabalarda daha çok bu modeller tercih edilmektedir. Son zamanlarda çoğu üretici firma, spoiler üretiminde silikon organik polimer malzeme kullanmaktadır. Bu malzemenin asıl faydası malzemenin çok fazla plastik özelliğe sahip olmasıdır. Silikon yüksek ısılarda üstün dayanıklılığa ve uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Karbon fiber malzemeler ise otomobil sektörünün en yeni keşfedilen malzemesidir. Karbon hafif ve dayanıklı olmasının yanında pahalı bir malzemedir. Sıradan fiberglas malzemeden farklı olarak katranın sertleşmesi yüksek basınca ve yüksek sıcaklığa sahip bir ortamda gerçekleştirilir. Bundan dolayı üretim süresi oldukça uzundur ve dolayısıyla büyük ölçekteki çalışmalarda üreticiler tarafından tercih edilmemektedir. Hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun, araca en uygun olan model seçilmelidir. Bu sayede yüksek hızlarda aracın yol güvenliği arttırılmış olur ve savrulma riski minimuma indirgenir. Ayrıca virajlar çok daha rahat alınarak hava akımı sayesinde kayma riski de minimuma indirgenmiş olur. Aynı zamanda gösterge ve gösterge ampulü gibi ürünlere de gösterge sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Uygun Spoiler ve Kanat Seçimi

Uygun Spoiler ve Kanat Seçimi

Spoiler, sadece aerodinamik kuvvetleri kullanarak aracın yol tutuşunu ve sürüş güvenliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlar. Çalışma prensibi olarak sürtünme kuvveti azaltıldığı için araba motorunun uyguladığı kuvvet de azalmış olur. Bu sayede motor daha az yakıt tüketir ve dolayısıyla yakıt sarfiyatı da düşmüş olur. Ancak bu noktada araca en uygun ve mühendislik tasarım hesaplamaları çok iyi yapılmış ürünün seçilmesi çok büyük önem arz eder. Araba kanat açısının hesaplanmasına göre olumlu veya olumsuz tepki verebilir. Tasarımı yapılırken açı hesaplaması yapılmamış veya iyi yapılmamış ürünler kullanıldığında, istenilenin aksine yüksek hızlarda arabanın yere baskı uygulamasına değil, yukarı doğru yönelmesiyle yol tutuşunun azalmasına sebep olabilmektedir. Bu noktada kanat açısının doğru hesaplanmış olması sürüş güvenliği açısından bir bakıma hayati önem arz eder. Kanatların tasarımı ne çok düz, ne de çok eğimli olmamalıdır. Eğer dümdüz bir kanat tercih ederseniz sadece spor bir görünüm elde edersiniz ancak daha ötesine gidemez, yol tutuşu ve güvenlik açısından bir kazanım elde edemezsiniz. Bu tür ürünlerde tasarım işçiliği olmadığından maliyet olarak daha uygun fiyatlı olabilir. Amacı sadece modifiyeli bir araç görünümü vermek olan kullanıcılar bu uygun fiyatlı ürünleri daha çok tercih etse de yüksek hızlara çıkıldığında bu ürünler aerodinamik olarak istenenin tersi bir etki oluşturarak aracı lift, yani kaldırma hareketi yapmaya zorlar. Böylece aracın yere uyguladığı basma kuvveti azalır ve araç kaymaya daha meyilli bir hale gelir. Yol tutuşu azalır ve sürüş güvenliği ortadan kalkmış olur. Eğer amacınız kaymayı minimuma indirmek ve güvenli bir sürüş sağlamaksa, yeterli büyüklükte ve eğimde spoiler taktırmanız gerekecektir. Böylece hava akımı istenildiği gibi yönlendirilmiş olacak ve araç daha stabil hale gelmiş olacaktır. Doğru şekilde seçilmiş ve monte edilmiş bir spoiler kanat, hızlı gitseniz de yavaş gitseniz de sizi kayma gibi olumsuz durumlardan koruyacaktır. Doğru ürün seçimi noktasında sürüş güvenliğinin bir parçası olan görüş açısının engellenmemesi de oldukça önemlidir. Bagaj üzerine takılacak olan yüksek spoiler hava akımını yönlendirirken aynı zamanda görüşü de engellememelidir. Dikiz aynasına baktığınızda arkayı sorunsuz bir şekilde görüyorsanız, doğru spoiler seçimine bir adım daha yakınsınız demektir.

Spoiler ve Kanat ile Yüksek Sürüş Güvenliği

Spoiler ve Kanat ile Yüksek Sürüş Güvenliği

Araçların seyir halindeyken hızı arttıkça ağırlığı azalmaktadır. Ortalama olarak 900 kg ağırlığındaki bir otomobil saatte 120 km hızla giderken lastik başına 3 kg gibi az bir ağırlıkla yere basmaktadır. Daha yüksek hızlara çıkıldığında bu ağırlık daha da azalmaktadır. Bu durum düz yolda ve açık hava şartlarında sorun meydana getirmez. Ancak yağışlı havalarda ve virajlı yollarda zaman zaman yol tutuşuyla alakalı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Kış aylarında kar yağdığında kullanılan kış lastikleri, bu yöntemlerin en önemlilerinden biridir. Yere basan kısmında üzerindeki aralıkların açılmasıyla yüzeyle temas alanının artması sonucu sürtünme kuvvetinin yardımıyla yol tutuşunu arttıran kış lastikleri, karlı havalarda bile güvenli sürüşün önünü açmaktadır. Güvenli sürüş için yoğun olarak kullanılan bir diğer yöntem ise spoiler ve kanat kullanımıdır. Hava akımının iyi bir şekilde yönlendirilmesi sayesinde aracın aerodinamik olarak bastırılması ile yere daha fazla ağırlıkla basması sağlanır. Aracın lastik başına düşen ağırlığı ne kadar fazla olursa yol tutuşu ve dengesi de o kadar fazla olur. Otomobillerin ön tamponlarına takılan spoiler, havayı yararak aracın altına daha az hava girmesini sağlar. Böylelikle aracın tasarımı sırasında hesaplanan ve normal şartlarda aracın altına girmesi gereken hava miktarı azaltılmış olur. Aracın altına giren hava araca lift, yani kaldırma kuvveti uyguladığı için istenen bir durum değildir. Bu havanın azaltılması ile yol tutuşu artırılmış olur. Aynı şekilde araçların arkasına takılan spoiler ve kanatlar da yol tutuşu üzerine olumlu etki yapar. Buradaki mantık aracın altına giren havanın azaltılması değil, aracın üzerinden geçen havanın iyi bir şekilde yönlendirilerek aracın arka kısmının yere daha fazla basmasının sağlanmasıdır. Böylece araba lastiği ile yer yüzeyinin arasında bulunan sürtünme durumu artarak kayma engellenmiş olur. Yüksek hızlarda kayma olayının çok ciddi kazalara sebebiyet vereceği düşünüldüğünde, araçların yol tutuşunun ve sürüş güvenliğinin hayati öneme sahip olduğu söylenebilir. Özellikle ağırlıkça hafif araçlar kullanılırken çok yüksek hızlara çıkılacaksa mutlaka bunun gibi ekstra donanımlar kullanılmalı veya can ve mal kaybının önüne geçilmesi için düşük hızlarda yola devam edilmelidir.

Spor Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Ürünü

Spor Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Ürünü

Spor arabalar, genellikle iki kapılı ve iki koltuklu olarak tasarlanmış, iç hacmi küçük, atik kullanım sağlayan ve yüksek performanslı otomobillerdir. Spor otomobiller yüksek manevra kabiliyetinde ve olabildiğince az ağırlıkta olmaları gereklidir. Ancak hafif arabaların yol tutuşları ve sürüş güvenlikleri çok iyi değildir. Bu özelliklerin iyileştirilebilmesi ancak spoiler ve kanat yardımı ile yapılabilir. Dolayısıyla bu tarz araçların fabrika çıkışında orijinal olarak monte edilmiş donanımları bulunabilmektedir. Ancak her spor araçta fabrikada takılmış spoiler ve kanat bulunamayabilir. Bu gibi durumlarda farklı üreticiler tarafından üretilmiş spoiler ve kanat modelleri kullanılabilir. İlk olarak sadece profesyonel ve yüksek performanslı yarış arabalarında kendine kullanım alanı bulan spoiler ve kanatlar, günümüzde hemen hemen her marka ve model araç için üretilmektedir. Her ne kadar sürüş güvenliği, denge ve yol tutuşu gibi hayati öneme sahip sebeplerle kullanımı yaygın olsa da spor araba veya modifiye tutkunları tarafından görünüm ve estetik amaçlı kullanımı da oldukça yaygındır. Spoiler ve kanat ürünleri, üzerine farklı etiket ve ilave aksesuarlar yapıştırılarak çok daha fazla kişiselleştirilebilir. Örneğin araba melek kanatları etiketi yapıştırılmış bir spoiler kullanıldığında çok daha farklı bir görünüme sahip olacaktır. Bazı profesyonel spoiler üreticileri, spoiler üzerine fren ve sinyal destekli LED şeritler monte edebilir. Bu ürünlerde sürücü frene bastığında kırmızı ışık yanarken, sinyal verildiğinde ise sağa veya sola doğru kayan ışıklar görülerek arkada bulunan araçların, standardın dışında farklı görsel yöntemlerle yönlendirilmeleri sağlanır. Bu gibi ürünlerin montajı, elektronik tesisata dâhil edilecek LED şeritlerden dolayı daha profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Bu şekilde aydınlatmalı olarak üretilen spoiler modelleri ise araca bambaşka bir görünüm vererek araç sahibinin zevkini daha iyi yansıtmaktadır. Abartılı olmayan modellerde gayet şık ve estetik duran bu LED şeritlerin gereksiz ve abartılı kullanımları da bulunmakta ancak çok fazla tercih edilmemektedir. Tüm bunların yanında LED şerit bulunmayan ve sade olarak üretilen spoiler modellerine de daha sonra LED şerit monte edilebilir. Harici olarak satılan bu şeritler yine iyi bir oto elektrikçi tarafından dikkatle monte edilmelidir. Aksi takdirde aracın elektronik sistemine hasar verebilir veya elektronik bir parçanın yanmasına sebep olabilirsiniz.

Modern Spoiler Ve Kanat Modelleri

Modern Spoiler Ve Kanat Modelleri

Arabanıza sonradan taktıracağınız tüm görsel donanımlar, aracın dış görünüşünü önemli oranda değiştirecektir. Bu donanımların birbirleri ve arabanın genel görünümü ile son derece uyumlu olması gerekir. Kaliteli spoiler modelleri hem renkleriyle hem de kullanılan malzemenin kalitesiyle arabanın görünümüne estetik bir dokunuş katacaktır. Günümüzde üretimi yapılan ve kullanılan spoiler ve kanat modelleri, eskiye göre çok daha farklı görünüme ve detaylara sahiptir. Eskiden daha keskin hatlara ve estetik olmayan görünüşlere sahip olan bu ürünler zaman içinde yerini daha yumuşak geçişleri olan ve daha estetik görünüme sahip olan ürünlere bırakmıştır. Gün geçtikçe görsel işlevi daha da ön plana çıkan spoiler modellerine her gün bir yenisi daha eklenir ve böylece satın alabileceğiniz spoiler modelleri artmış olur. Üreticilerin model tasarımı konusunda yarışta oldukları bu sektör, otomotiv sektöründe önemli bir yer tutar. Her otomobil için ayrı ayrı tasarlanan bu ürünlerde her detay çok önemlidir. Kanadın üzerine yapıştırılan etiketlerden tutun da kıvrımlarına kadar, renginden tutun da yüksekliğine kadar her detay özenle seçilerek uygulanmalıdır. Renk olarak araçla uyumlu renkler seçilmeli, üzerinde desen olacaksa yine o renklere uygun desenler bulunmasına özen gösterilmelidir. Ürünlerin üzerine yapıştırılan etiketlerin renk uyumu da bu noktada çok önemlidir. Montajı yapıldıktan sonra arabanın bir parçası haline gelen spoiler ve kanatlar araba ile tam uyumlu olmazsa görsel olarak estetik durması bir yana, çok kötü görüntüler bile ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için önceden iyi planlama yapmak gerekir. İyi planlama başarı getirir ve muhtemelen uzun bir süre kullanacağınız aracınız için iyi planlama çok önemlidir. Abartılı olmayan sade ve şık tasarımlı ürünler ile hem sürüş güvenliğinizi sağlamış, hem de modern bir araç görünümüne sahip olursunuz. Bu ürünlerin seçiminde çevrenizdeki insanlardan veya araba konusunda tecrübe sahibi olan arkadaşlarınızdan fikir alabilir ve size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Tabi ki seçim konusunda son söz size ait olacağından istediğiniz tarzda bir spoiler taktırmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda tarzı sizinle aynı veya birbirinize yakın tarzlarda olduğunuz birinden fikir almanız daha isabetli olacaktır. Hangi tarzda spoiler taktırmaya karar verirseniz verin, istediğiniz Honda Civic spoiler, Palio spoiler, Linea spoiler, Polo spoiler, Egea spoiler, Fluence spoiler, Jetta spoiler ve diğer tüm marka ve model araçlar için aradığınız spoiler çeşitlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Ürün Notu

(1,175)
ve üzeri (1,664)
ve üzeri (1,909)
ve üzeri (2,010)
ve üzeri (2,195)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL