Satranç

Satranç, kendine özgü damalı zemine sahip bir tahta üzerinde, yine kendine özgü taşlar kullanılarak iki kişi arasında oynanan bir oyun türüdür. Satranç oyununda her taşın kendine göre bir özelliği vardır. Fil çapraz olarak istediği kadar ilerleyebilir ya da şah sadece kendi etrafında bir adım ilerleyebilir gibi... Bu sebeple oyuncular hangi taşın ne özelliği olduğunu bilir ve rakibini yenmek için stratejisini ona göre uygular. Bir diğer ifadeyle satranç oyunları belli bir stratejiye dayanır. Söz konusu durum nedeniyle de beyne egzersiz yaptıran ve zeka geliştirici bir oyun olarak bilinir. Satranç taşlarının dizildiği tahta ise 8x8 karelerden oluşur. Tahtanın üzerindeki toplam kare sayısı 64 adettir. Oyuncuların kullanması için verilen taş sayısı da oyuncu başına 16 tane düşecek şekildedir. Taşlar iki farklı renkten oluşur. Bir taraf siyah renkte, diğer taraf da beyaz renktedir. Satranç oyunu üreticileri genelde bu iki rengi kullanır. Her oyuncu oyuna başlamadan önce kendi rengini seçer. Renk ayrımından sonra oyun ilk hamle ile başlar.

Birbirinden Farklı Tarzları ile Satranç Modelleri

Birbirinden Farklı Tarzları ile Satranç Modelleri

Satranç modelleri, oyunun kullanıldığı yere göre farklılık gösterir. Bu modeller; turnuva satranç modeli, okul satranç modeli, Türk Osmanlı satranç modeli, şövalye satranç modeli ve sıra üstü satranç modeli gibi farklı şekillere ayrılır. Bazılarında şah taşının boyu standart bir şah taşı boyutundan uzundur. Bu modelleme çeşitleri satranç oyununun yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkmıştır. Hepsi standart bir satranç oyunu gibi oynanır ve aynı kurallara dahildir. Fark ise tasarım şeklidir. Bununla birlikte son yıllarda pek çok üründe olduğu gibi satranç oyunu da özelleştirme akımından payını almıştır. Artık klasik siyah ve beyaz taşların yanı sıra farklı renkler görmek mümkündür. Kızlara özel pembe renkte satranç taşları üretildiği gibi fanatik taraftarlık için takım rengine göre de taş üretimi yapılmaktadır. Bununla birlikte satranç tahtası renkleri de bu akımdan etkilenmiştir. Çok çeşitli renklerde damalı zeminleri bulmak mümkün hale gelmiştir.

Çeşitli Malzemelerden Üretilen Satranç Takımları

Çeşitli Malzemelerden Üretilen Satranç Takımları

Satranç takımı üretiminde günümüzde plastik malzeme ön plana çıksa da farklı malzemeler de sıklıkla kullanılır. Plastik satranç takımları daha uygun fiyat seviyelerinde yer alır. Bazı satranç tutkunları ise bu oyunun malzemeleri için çok daha yüksek fiyatları gözden çıkarabilir. Cam malzemeden üretilen satranç taşları oldukça şık bir görünüm sergiler. Plastik malzemeye göre cam malzeme çok daha kaliteli olduğu için fiyatları da daha yüksek seyreder. Bununla birlikte cam maddesi narin bir madde olduğu için camdan yapılmış satranç taşlarını iyi muhafaza etmek gerekir. Burada muhafaza için satranç çantaları ön plana çıkmaktadır. Üreticiler pek çok desende, birbirinden şık çantalar üretebilmektedir. Satranç çeşitleri ise plastik ve camdan ibaret değildir. Ahşap malzemeden oyularak yapılan satranç takımları da piyasada oldukça yaygındır. Ahşap satranç takımı da şık bir görünüme sahiptir.

Zeka Gelişimi İçin Satranç Oyunu

Zeka Gelişimi İçin Satranç Oyunu

Çocuklar için bazı oyunlar ve oyuncaklar yetenek geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Belli bir yaştan sonra çocuklara oyuncak satranç hediye etmek de onların zeka gelişimine olumlu katkıda bulunabilir. Ancak burada çocuğun taşları yutma tehlikesi göz önüne alınarak yaş konusuna özellikle dikkat etmek gerekir. Öte yandan geçmişi 6. yüzyıla kadar dayanan bu oyunu oynayabilmek için taşların eksiksiz bir şekilde tahtanın üzerinde yer alması gerekir. Dolayısıyla taşları sadece sağlam bir şekilde muhafaza etmek değil kaybetmemek de gerekir. Bu sebeple satranç oyununu set halinde satın alma seçeneği ön plana çıkar. Bir satranç seti; taşlar, tahta ve çantadan oluşur. Daha fazla oyun takımı için Oyun Takımı kategorimizi ziyaret edin. Satranç nasıl oynanır sorusunun detaylarını merak ediyorsanız bu blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Satranç

için 1,589 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

4M (3)
Abra (1)
Aojie (1)
Birlik (1)
DGT (10)
(287)
Ekoplay (1)
Erse (2)
Gamestar (1)
Hasbro (2)
Kral (1)
KS Games (4)
MAGNETİC (1)
Maxima (1)
Mindware (1)
New Toys (1)
Prestij (9)
Sakar (1)
SATRANÇ (1)
Star (153)
Woodoy (5)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(119)
ve üzeri (190)
ve üzeri (215)
ve üzeri (225)
ve üzeri (242)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL