Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yaş

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Satranç Takımı

için 936 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Satranç

Yetişkin veya çocuklarda zeka geliştirici ve eğlenceli oyunlar arasında yer almaktadır. Genel anlamda tahta üzerinde 16 kendi, 16 da rakibinizin olmak üzere 32 taştan oluşmaktadır. Mücadele içinde geçen bir oyun türüdür. Kendi taşlarınız ile rakibinizin taşlarını yenmek için oynanan bir oyundur. Rakibinizin taşını her yediğinizde onun daha az taş ile mücadele etmesini sağlıyorsunuz. Her kesimde insanın severek oynadığı satranç, dünya genelinde oynanmaktadır. Zeki geliştirici bir oyun olarak bilinmektedir. Bu oyun ile beyin egzersizi yaparak pratik yapabilirsiniz. Eğlenmek ve zamanınızı geçirmek için de oynayabilirsiniz. Rakibinizin ve sizin taşlarınız tahta üzerinde farklı renklere konmaktadır. Taş renkleriniz de siyah ve beyaz olarak farklı durumda olmaktadır. İki kişilik oynanan bir oyundur. İlk oynadığınıza karmaşık görünse de oynadıkça alışıp, daha da başarılı olabilirsiniz. 8×8 lik kareler üzerinde oynanmaktadır. satranç tahtası siyah ve beyaz karelerden oluşmaktadır. Yarışı için sizin taşlarınız yarısı için rakibinizin taşları dizilmektedir. Oyun çeşitli hamleler yaparak oynanmaktadır.

Satranç Taşları Nelerdir?

Satranç Taşları Nelerdir?

Oyun takımları arasında yer alan satranç, şematik tahtası ve sayılı taşlarından oluşmaktadır. 16 adet rakip 16 adet sizin olmak üzere toplamda 32 adet oyuncu bulunmaktadır. Bu oyunda rakip şahı mat ettiğinizde oyunu kazanmış olursunuz. Oyun boyunca yapacağınız çeşitli hamleler sizi bu hedefe yakınlaştıracaktır. Bu şekilde oyunu kazanabilirsiniz. Her oyuncunun 16 adet taşı bulunmaktadır. Bu taşlar; Bir tane şah, bir tane vezir, iki tane kale, iki tane fil, 2 tane at ve 8 adet piyondan oluşmaktadır. Rakip takımında aynı şekilde oyuncuları vardır. Satranç oyununun temek direği olan şah, her yönde bir kare gidebilir. Bütün taşlardan daha üstün olan bir taştır ve her taşı yeme gücü vardır. Rakip şahın hareketini tamamen engelleyen oyuncu oyunu kazanır. Satrançta şahı hiçbir taş yenemez. Şah sağa, sola, öne veya arkaya yalnızca bir kare hareket edebilir. Kural gereği rakiplerin iki şah taşları yan yana bulunamaz. Satranç oyununda kullanılan bir diğer taş olan vezir, her boş kareye çapraz, yatay ya da dikey olarak gidebilir. Bu sırada başka taşların üzerinden atlamamış olması gerekmektedir. Satrançta vezir, en hareketli taş olarak bilinmektedir. İstediği her yöne hareket edebilir. Oyunun önemli taşlarından olan at, "L" şeklinde gider. Atın diğer taşlar üzerinden geçebilme özelliği vardır. Oyuna başlangıçta kale oyuncusunun hemen yanında yer almaktadır. Bu taşa at işimin verilmesinin sebebi şeklinin at kafası biçiminde olmasıdır. Satranç takımı taşları arasında şah taşından sonra gelen ikinci kuvvetli taştır. İstediği her yöne hareket edebilir fakat üzerlerinden atlayamaz. Bu özellik yalnızca at oyuncusuna özgüdür. Her oyuncu satranç oyununa iki fil ile başlar. Fil oyuncusu oyunda yalnızca çapraz olarak ilerlemektedir. Her oyuncu oyuna 8 piyon ile başlar. Piyonlar oyunda yalnızca düz yani ileri doğru hareket eder ve geri dönemezler.

Satranç Oyununun Terimleri

Satranç Oyununun Terimleri

Her oyun kuralında olduğu gibi satranç oyununda da bazı terimler yer almaktadır. Bu oyunu oynamayı düşünüyorsanız bazı terimleri bilmenizde fayda olacaktır. Aksi taktirde oyunu tam olarak öğrenmemiş olursunuz. Öncelikle ağır taşlar adı verilen iki adet taş bulunmaktadır. Bunlar vezir ve kalelerdir. Bu taşlar istediği yöne hareket ettikleri için ağır taşlar olarak bilinmektedir. Oyunda hafif taşlar olarak bilenen oyuncular ise fil ve atlardır. Satranç tahtasının karşı kenarına ulaşan piyonu şah hariç istediğiniz bir taşa dönüşmesine terfi ismi verilmektedir. Oyuncular sırası ile, soldan sağa; Kale, at, fil, vezir, şah, fil ile at ve kale şeklinde dizilmektedir. Rakip oyuncunun taşları ise sağdan sola bu şekilde ilerlemektedir. Oyuncu veya taş olarak adlandırdığımız satranç parçalarının bir diğer adı da figürdür. Satranç tahtası iki bölümden oluşmaktadır. Vezir figürünün bulunmuş olduğu yarıya vezir kanadı, şah figürünün bulunmuş olduğu yarıya da şah kanadı ismi verilmektedir. Oyunda taşı her oynatmaya manevra adı verilmektedir. Taşlar yerinden oynadıkça manevra yapmış oluyor. Satranç takımı figürlü bir şekilde satılmaktadır. Figürlerinin eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra alım sağlanmalıdır. Oyunda 8 sayısı ile en çok piyon bulunmaktadır. Piyonun oyundaki bir diğer adı da erdir. Bu oyunda taraflara verilen toplam süre 30 dakika olduğunda buna aktif satranç denmektedir. Bu süre oyuna göre uzayıp kısalabilir. Önünde basit bir hamle ile taş yutabilecek durumda olup, bu durumu fark etmeyen kişiler için satranç körlüğü adı verilmiştir. Mat; taraflardan birinin şah haricinde taşının kalmadığı ve o taşında her an kaybetme durumunun olduğu zamanda söylenir ve mat olan kişi oyunu kaybeder. Bazı zamanlarda şah mat ismi de verilmektedir. Satranç matları olduğunda siz veya karşınızdaki rakibiniz oyunu kaybetmiş olur. Bu satranç terimlerini bilmek ileride daha profesyonel turnuvalara katılırsanız işinize yarayacaktır. Karşınızdaki kişi bu terimleri kullanarak sizlere durumu anlatıyor olabilir. Sizler de bu terimleri öğrenirseniz kolaylıkla oyun oynayabilirsiniz. Sayfamızdan Prestij satranç çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Satranç Oyununun Çeşitleri

Satranç Oyununun Çeşitleri

Yaş gözetmeksizin her kesimden insanın oynayabileceği satranç oyunu, ilk zamanlarda basit kareler üzerinde oynansa da zamanla oynanan gereçlerinde bazı farklılıklar meydana gelmiştir. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen model olan satranç takımı mıknatıslı modeli ile oyun sırasında zorluk çekmeden oynayabilirsiniz. Taşlarınızın alt kısmı mıknatıslı olarak üretilmiştir ve tahtanızda bulunan manyetik kısım ile birleşmektedir. Oyuncuları yerlerine koyduğunuzda mıknatıs kuvveti ile yapışır ve siz istemeden yerinden oynamaz. Oyun sırasında eliniz dahi değse taşlarınız bu manyetik özellik sayesinde bozulmaz. Bu bağlamda oyununuz sorunsuz devam eder. Okullarda sıklıkla tercih edilen model olan satranç takımı rulo, oyuncuların nez üzerinde serilip oynandığı bir oyundur. Alt tabakasının bez olması oyununuz bittikten sonra sorun yaşamadan katlayıp koyabileceğiniz bir türdür. Set olarak oyuncular, alt tabaka olan bez ve bunlar koyabileceğiniz bir silindir kutusu bulunmaktadır. Rulo ismini almasının nedeni ise kutusu gereği oyun bittikten sonra rulo şeklinde sarılıp kutuya koymasından ileri gelmektedir. İş yerleriniz için veya özel günlerinizde oynayabileceğiniz oldukça şık olan model; satranç takımı metal taşlarının metal olmasında kaynaklı bu ismi almıştır. Oyuncuları yerleştirdiğiniz alt kısım mermer görünümlü metal üretimdir. Diğer modellere göre daha ağırdır. Sevdiğiniz kişilere özel günlerinde henüz ne hediye alacağınızı bilmiyorsanız hem eğitici hem de eğlenceli olan satranç takımlarından hediye edebilirsiniz. Profesyonellik derecelerine göre seçim yapabilirsiniz. Satranç takımı hediyelik modelleri, sevdiklerinize sevindirmeye yetecektir. Bu takımlardan tercih edip, farkındalık yaratabilirsiniz. Yeni okul çağları veya henüz okula başlamamış çocuklarınız için de beyin egzersizi yapması adına bu oyunlardan satın alabilirsiniz. Satranç oyunu kişinin zekasını geliştirmesine, düşünme yeteneğinin artmasına ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşmasına yardımcı olacaktır. Çocuklar için düşünebileceğiniz küçük modelleri de tercih edebilirsiniz. Küçük yaşta bu oyunların oynatmanız faydalı olacaktır. Sizler de kendiniz için dilediğiniz modeli tercih edip, zaman geçirebilir hem de stres atabilirsiniz.

Profesyonel Satranç Oyunları

Profesyonel Satranç Oyunları

Amatör oyunların yanı sıra satranç, profesyonel olarak da oynanan ve Dünya çapında bir üne sahip olan oyunlar arasındadır. Bu oyun ile taşların koordineli bir şekilde çalışmasını görebilirsiniz. Yakınlarınız ile kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Beyninizi dinamik tutmak ile birlikte zihinsel bir spor dalıdır. Genel kültürünü artırmak isteyen veya bu spor üzerinde daha büyük başarılara imza atmak isteyen kişiler oynayabilirler. Satranç oyunu özellikle çocuklara okul öncesi oynatılan oyunlar arasında yer almaktadır. Anlama kabiliyetini ve düşünme yeteneğini geliştiren bu oyun, çocuklarda iletişim kurmayı ve sakinliği de geliştirmek için etkili olmaktadır. Özellikle çocuklarda karar alma mekanizmasını geliştirmektedir ve planlı hareket etmelerini sağlamaktadır. Çocuklarınıza küçük yaşlarda 4 yaş satranç takımı almak küçük yaşlarda eğitim almalarını ve dikkat dağınıklığını önlemek için faydalı olacaktır. İleri zamanlarda bu oyunu meslek haline getirip, profesyonel şekilde de oynayabilir. Bu satranç takımı çocuklar için olduğundan dolayı boyutları daha ufak olmaktadır. Alt tabaka olarak bez veya tahta modellerinden tercih edebilirsiniz. Okul tipi bir satranç takımı düşünürseniz rulo modelleri de düşünebilirsiniz. Bu oyunu yalnızca gerçekte değil, bilgisayar ortamında çeşitli programlar indirerek de kullanabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile telefon üzerinden de oyun oynayabilirsiniz. Sanal ortamdaki kişiler ile de gerçekte bir satranç turnuvası yapabilirsiniz. Değişik seviyelerde canlı ve bilgisayara karşı bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu sanal ortamdaki oyuna 3d satranç oyunu denmektedir. Yalnızca sizin için değil sevdikleriniz için de bu oyunu satın alabilirsiniz. Onların da sizler gibi vaktini kaliteli değerlendirmelerini isterseniz güzel satranç takımlarından düşünebilirsiniz. Yakınlarınıza veya sevdiklerinize güzel anılar bırakmak adına onlara lületaşı satranç takımı hediye edebilirsiniz. Bu takımda oyuncular lületaşından yapılmıştır ve kaliteli bir görünüme sahiptir. Darbelere karşı dayanıklıdır ve tok bir görünüşü vardır. Zorlu bir oyunun sonunda sevdikleriniz ile rakip olarak bu zevkin tadını çıkarmak için düşünebilirsiniz.

Satranç Oyunu Kuralları

Satranç Oyunu Kuralları

Her oyunda olduğu gibi satranç oyununda da bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde mat olabilirsiniz. Satranç oyununda bu kuralları bilirseniz hata yapmaz ve kazanabilirsiniz. Öncelikle satranç oyununda rakiplerin yaptıkları ilk hamlelere açılış hamleleri denmektedir. Oyuna beyaz taşlara sahip olan oyuncu başlar. Oyunlarda kimin beyaz olacağına genellikle yazı tura atılarak karar verilmektedir. İlk başlayan oyuncu daha şanslı olarak görülmektedir. Satranç oyununda 3 adet özel kural bulunmaktadır. Bunlar; Rok kuralı, şah ve kaleyle yapılan bir harekettir. 2 hamle, tek bir hamle gibi sayılır. Yalnız bu hareketi oyunda sadece bir defa kullanabilirsiniz. Bu da şu sekil olmaktadır; şah kaleye doğru iki hamle atlarken, aynı zamanda kale de şahın üzerinden atlayarak yanına konulur. Geçerken almak, Eğer piyonunuzu oynarken iki kare sürmüş ve yanınızda rakip takımın taşı var ise onu geçerken alabilirsiniz. Bu da oyunda oldukça işinize yarayabilir. Üçüncü kural ise, piyon dönüşümü; Eğer rakip takımın tarafındaki tahtada taş sonuna kadar getirilirse, piyonun yerine başka bir taş konabilir. Oyunun asıl amacı her iki oyuncunun da oyun tahtasında gücü aynı ve eşit şekildedir. Asıl amaç rakibin taşlarını kurallara uygun bir şekilde elemektir. Hamle yaparken rakibinizin taşlarını elemeye odaklanıp, kendi taşlarınızı korumayı unutmamanız gerekmektedir. Satranç oynamanın yaşı yoktur. Her yasta öğrenmek istediğinizde çeşitli yollar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için satranç takımlarından birini kendiniz için satın alabilirsiniz. Her taşın kendine özgü hareket etme kabiliyeti vardır ve hiç bir taş birbirinin üzerinden atlayarak geçemez. Yalnızca bir taş diğerini yiyerek onun bulunduğu kareye yerleşebilir. Bunun sonucunda yerine geçen taş kazanır ve diğer taş elenir. Oyunun bitmesinin birkaç yolu bulunur. Oyunda şah mat edilebilir, rakipler berabere kalabilir, iki oyuncu arasında oyunu terk durumu olabilir veya zamandan kayıp durumu olabilir. Rakiplerden birinin yalnızca şah taşı kaldığında diğer taşın hamlesi ile şahı eleyebilir. Bu duruma şah mat denmektedir. Beraberlik durumunda ise rakiplerden en az birinin yapacağı bir hamle kalmadığında berabere kalınabilir. Oyunculardan biri oyunu terk ederse oyun biter veya verilen sürede oyun bitmezse süreden dolayı bitirilir. Satrancın yanı sıra tavla çeşitleri ile de oyun keyfinizi artırabilirsiniz.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç oyunu altmış dört karelik oyun alanının üzerinde rakiplerin toplam 32 adet taş ile oyun oynamasına denir. Oyunun amacı rakip kişinin taşlarını eleyerek kazanmaktan geçmektedir. Karşınızdaki rakibin taşlarını elerken kurallara riayet ederek oynamanız gerekmektedir. Her taşın kendine özgü ilerleme biçimi mevcuttur. Bu ilerleme biçimlerini oyuna başlamadan önce bilmenizde fayda olacaktır. Aksi taktirde kuşları bilmeden oynarsanız yapmanız gereken hamleleri doğru yapamayıp oyunu kaybedebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey taşların dizilimini öğrenmektir. Yanlış taş dizilimi oyunu oynamanıza müsaade etmez. Satranç her şeyden önce sosyal bir faaliyettir. Odaklanma, dikkat ve temkinli yaşamayı öğrenmek adına bu oyunu tercih edebilirsiniz.

Nasıl Satranç Öğrenebilirim?

Yaş fark etmeksizin her kesimden insan bu oyunu oynayabilir. Satrancı öğrenmek için geç kalmış sayılmazsınız. Bu oyunu bilen bir yakınızdan öğrenebilirsiniz. Sırf satranç adına verilen kurslara veya eğitimlere katılabilirsiniz veya internet üzerinden de eğitim videoları izleyerek kolaylıkla bu oyunu öğrenebilirsiniz. Hedef belirlemenize ve bu hedefe gitmek için yollar veya çareler düşünmenize katkı sağlayacak bir oyun türüdür. Oyunu kavramak için önce istekli olmalısınız. Sonrasında basit egzersizler ile taşları tanımalı ve basit kuralları öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz. İlk hedef olarak kendinize basit satranç takımlarından birini satın alabilirsiniz. Taşların hangi yönde hareket ettiklerini ve ilk asama için bilmeniz gereken kuralları kavramanız yeterli olacaktır.

Hangi Satranç Takımını Tercih Etmeliyim?

Satranç takımları için seçim yaparken öncelikle profesyonellik derecenizin belirlenmiş olması gerekmektedir. İlk defa satranç oynayacaksanız ilk adımlar için basit bir oyun takımı tercih edebilirsiniz. Bunun için rulo olarak bilenen alt tabakası bez yapıda olan takımlarından satın alabilirsiniz. Seviyeniz ilerledikçe daha ağır modelleri düşünebilirsiniz. Alt tabakası tahta veya mıknatıslı modeller ilerleyen seviyelerde tercih edilebilir. Satranç her şeyden önce sosyal bir faaliyettir. Genel anlamda bir sonraki hamle düşünüldüğü için insanda planlı yaşama alışkanlığını devamlı haline getirmektedir. Bu oyunu sevdikleriniz ile de oynayıp, daha zevkli ve çekişmeli bir hale koyabilirsiniz.

Satranç Takımları Hangi Malzemeden Yapılır?

Satranç takımları genel anlamda plastik veya ahşap malzemelerden yapılmaktadır. İlk seviyeler için kullanılacaksa plastik malzemeden üretilmiş oyun takımlarını düşünebilirsiniz. Daha profesyonel bir takım almak istiyorsanız da ahşap modeller sizler için uygun olacaktır. Bazı satranç takımları da tahta malzemeden yapılmaktadır. Üretilecek olan tahta satranç taşları sert bir tahta çeşidinden yapılmış olmalıdır. Kayın veya ceviz gibi türü sert olan malzemelerden yapılmalıdır. Bu modeller arasında kişiye özel isimli yapılacak olan ahşap satranç takımlarını da tercih edebilirsiniz. Yine ahşap benzeri malzemeden yapılan dökme satranç takımını da tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz.