Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Egzoz

için 3,820 sonuç bulundu.

Egzoz

Egzoz, içten yanmalı motorlarda kullanılan bir düzenektir. Motordaki çevrimden dolayı atık gaz oluşur. Egzozun görevi ise motordaki yanan gazın dışarı atılmasını sağlamaktır. Motorun egzoz manifoltundan egzozun son çıkışına kadar çeşitli susturucular kullanılır. Kullanılan bu susturucular ile, devinim esnasında oluşacak gürültü en aza indirgenmeye çalışılır. Böylece gaz boşaltımı daha sessiz bir biçimde sağlanır. Egzozlar, araçların en önemli bölümlerinden birisidir. Trafiğe çıkan araçların egzozu doğru bir şekilde çalışmak zorundadır. Egzoz sistemi pek çok parçadan oluşur. Egzoz manifoldu, bütün silindirlerden geçen atık gazları toplayıp egzoz borusuna iletir. Egzoz borusu motorun çalışmasından itibaren yanan gazın toplanıp dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Susturucu gürültüyü azaltmanın yanında gazların yavaşça boşalmasına da yardımcı olur. Bu sayede yanan gazların soğumasını sağlar. Katalitik konvertör motorun yaktığı yakıtlar sonucu meydana gelen zararlı gazları, daha zararsız gazlara dönüştürür. Bu sayede egzoz emisyonu sağlanır.

Egzoz Sisteminin Çalışma Şekli

Egzoz Sisteminin Çalışma Şekli

Egzozlar gürültü kirliliğini şu şekilde önlerler; egzoz borusuna gelmiş olan yüksek desibeldeki gürültü ses susturucusuna aktarılır. Susturucuya aktarılan sesler, birbirlerinin üzerine biner. Bu sayede birbirlerinin desibelini düşürmeyi sağlar. Bu olay ses dalgalarının zıt yönde birbiriyle çarpışması sayesinde gerçekleşir. Ses dalgaları genel olarak iki şekilde birbirleriyle karşılaşırlar. Birincisi; art arda gelip, birbirleri üzerine binip, desibeli arttırarak ilerlerler. İkincisi; birbirlerine zıt yönden yaklaşıp çarpışırlar, birbirlerini durdurarak desibeli azaltırlar. Bu işlem gürültüyü tamamen ortadan kaldırmaz ancak gürültünün büyük ölçüde azaltılmasını sağlar. Böylece insanlar çok daha az rahatsız olurlar. Çalışan motorun oluşturduğu gürültü giriş borusundan egzoza doğru gider. Araçtaki devir ne kadar yüksek ise, motordan çıkan gürültü de o kadar yüksek olacaktır. Giriş borusundan geçen sesler çıkış borusuna doğru yönelir. Çıkış borusunun kenar taraflarında yüzlerce küçük delik bulunur. Ses bu deliklerden geçer ve borunun dışına aktarılır. Ses bu deliklerden çıkarken, karşı duvardan kendisine yansıyan ses dalgalarıyla karşılaşır. Bu karşılaşmadan sonra en arkada bulunan yankılayıcı odaya doğru giderler. Yankılayıcı odada ise sesler birbirlerinin üzerine biner. Ardından desibelleri azalır. En sonunda da çıkış borusunun geniş dairesel kısmından aracın dışına çıkış yapar. Dışarı çıkan sesin desibeli düşmüştür. Egzoz sistemleri ayrıca motora geri tepme yaratarak araç performansını da arttırır. Egzoz sistemi olmayan bir araçta performans azalır ve yakıt tüketimi büyük ölçüde artar. Egzoz boruları üretilirken paslanmaz çelikten yararlanılır. Aksi halde araç çalışırken üretilen su buharı ve gazlar, boruların paslanmasına neden olur. Mühendisler egzozları tasarlarken, gazların olabildiğince büyük bir ölçüde dışarı atılmasını ve gürültüyü en aza indirgemeyi amaçlarlar. Çünkü gazlar ne kadar çok dışarı atılırsa motor da o kadar rahat çalışır. Atık gazların ne kadar dışarı atıldığı, aracın parçalarının ve motorunun ne kadar temizlendiği anlamına da gelmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı araba egzoz ve motosiklet egzoz seçimi büyük ölçüde önem taşımaktadır. İyi bir seçim size yüksek performans ve yüksek yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Aynı zamanda kullandığınız araba ya da motosikletin motorunun, sizlere uzun yıllar rahat hizmet edebilmesini sağlayacaktır.

Egzoz Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Egzoz Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Egzoz fiyatları markalara, özelliklere, kullanılan malzemelere ve arabaya uygunluğuna göre değişiklik göstermektedir. “Aracımı alırken zaten yanında bir egzoz sistemi ile birlikte veriyorlar. Neden onu değiştirme gereği duyayım ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu soruya verilebilecek teknik cevaplar olsa da en önemli neden kullanıcıların zevkidir. Bilgisayar tutkunu birinin sürekli yeni donanım ekleyip çıkarması gibi, motosiklet ve araba tutkunları için de egzoz ile uğraşmak zevk veren bir hobidir. Zevk aldığı kadar performans almak isteyen kullanıcılar da vardır. Performans egzoz bu kullanıcılar için en iyi seçimlerden biridir. Normal araçlardaki standart egzoz susturucuları, sesleri azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak bu işlem motordan gelen sesi azaltırken gazların çıkışını da zorlamaktadır. Bu nedenle aracın performansında düşüklük yaşanır. Ancak motorun yanmasıyla oluşan atık gazların dışarıya kolayca verilmesini sağlar. Araçtan çıkacak olan ses yarış motosikletlerindeki gibi sportif bir sestir. Enjeksiyonlu araçlarda ise egzoz sisteminin susturucularının yanında bir adet de katalitik konvertör parçası bulunur. Arka susturucuyu değiştirmek aracın performansını daha fazla arttırmasını sağlar. Orta susturucuyu değiştirmek de kullanıcıya performans artışı sağlar ancak arka susturucuyu değiştirmek kadar artış sağlamaz. Araçtan en iyi şekilde performans alabilmek için en iyi yöntem egzoz sisteminin komple değiştirilmesidir. Egzoz sisteminin tamamen değiştirilmesi ile şu işlemler yapılır; arka ve orta susturucu performans tipi susturucular ile değiştirilir, egzoz boruları daha geniş olan borularla değiştirilir, katalitik konvertör devre dışı bırakılır ya da yerine performans katalitik konvertör bağlanır ve egzoz manifoldu yenilenir. Performans egzoz sistemleriyle modifiye edilen araçların performansı, devrine göre değişiklik gösterir. Vanalı egzoz da kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir egzoz türüdür. Vanalı egzoz ile kullanıcı aracının ses seviyesini kontrol edebilir. Bunu bir uzaktan kumanda yardımıyla yapar. Böylece dilediği zaman aracının ses tonunu değiştirebilir.

Egzoz Sistemi Parçaları

Egzoz Sistemi Parçaları

Egzoz sistemleri pek çok parçadan oluşur. Egzoz parçaları arabanın performansı ve motorunun ömrü için büyük önem taşır. Egzoz sübapları, egzoz sistemleri içerisinde temel ve olmazsa olmaz parçalardan biridir. Motorda yanma sonucunda meydana gelen gazların dışarı atılmasını sağlayan parçadır. Eksantrik milinden alınan hareket sayesinde motorun cente ayarına uygun şekilde açılıp kapnmasını sağlar. Motor ile egzoz sistemini birbirine bağlayan parça egzoz manifoldudur. Motorun performansını etkileyen önemli parçalardan birisidir. DPF yani Dizel Partikül Filtresi, Dizel araçlardaki egzoz emisyonunu düşürmek için kullanılır. Bu yönüyle katalitik konvertöre benzemektedir. Dizel araçlara katalitik konvertörden sonra DPF takılmalıdır. Egzozdan çıkan atık gazların içinde bulunan yakıt partikülleri burada toplanır. Bazı DPF ürünleri tek kullanımlıktır ve değiştirilmesi gerekir. Bazılarında ise, filtre içerisinde bulunan partiküller yakılır ve dışarıya atılır. Böylece filtre kendisini temizlemiş olur. Filtrenin dolduğunu kullanıcıya bildiren bir sensör bulunur. Ekranda çıkan uyarı yazısı sürücüye yanmanın başladığını söyler. Böylece sürücü 20-30 dakika boyunca rölantiye düşmeden seyir halinde olmalıdır. ECU da bu bilgiden faydalanarak motorun yanma odasındaki yakıt ve hava karışım oranını hesaplar. Eğer zengin bir karışım oluşuyorsa fazla yakıt yakıldığı için oksijen miktarı düşecektir. Böylece oksijen sensörünün gösterdiği değer de düşecektir. Motor kontrol ünitesi de düşük oksijen değerini dengelemek için yakıt miktarını düşürecektir. Aynı zamanda oksijen sensörü hava ayarıyla da oynayarak motorun devrini düzenler. Egzoz ucu, arabaya daha sportif ve saha şık bir görüntü sağlamak için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Egzoz ucu seçerken tampona gelebilecek ısı zararını en aza indirgemek önemlidir. Egzoz çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve size en uygun egzoz parçalarını bulmak için Yedek Parça kategorisine göz atabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(214)
ve üzeri (291)
ve üzeri (308)
ve üzeri (312)
ve üzeri (323)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL