Katalitik Konvertör

Katalitik konvertör, basit yapılı bir cihaz olarak tasarlansa da oldukça önemli görevleri bulunuyor. Araçlarda bulunması zorunlu olan katalitik konvertör, havaya salınan zarar egzoz gazlarının etkisini azaltarak çevreye katkıda bulunuyor. Son derece kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilen bu cihazlar, benzinli ve dizel araçlarda farklı şekilde çalışıyor. Katalitik konvertör fiyatları ise arabanın markasına ve katalitik konvertörün kalitesine göre değişiyor. Ancak egzoz katalitik konvertör fiyatı genellikle uygun aralıklarda yer alıyor.

Üstün Dayanıklılık Gösteren Katalitik Konvertör

Üstün Dayanıklılık Gösteren Katalitik Konvertör

Egzoz gazında hidrokarbon, karbon monoksit ve Nitro oksit gibi yanmamış zararlı gazlar yer alıyor. Katalitik konvertör ise egzozdan çıkan bu zararlı egzoz gazlarını kimyasal reaksiyona sokarak zararsız hale getiriyor. Araçlarda kullanılması zorunlu olan katalitik konvertör hem benzinli hem de dizel araçlarda yer alıyor. Egzoz katalizörü içinde redüksiyon kataliti ve oksidasyon kataliti olmak üzere iki tür katalik görev yapıyor. Redüksiyon kataliti, platinyum ve rodyumu kullanarak NOx emisyonunu düşürmeye yardımcı oluyor. Oksidasyon kataliti ise yanmamış karbon ve karbon monoksiti, platinyum ve alüminyumoksitlerle reaksiyona girerek birleştiriyor. Bunun sonucunda da zarar gazlar yok ediliyor. Oto katalitik konvertör, soğukken çalışmıyor. Çünkü içerisindeki kimyasal elementler yüksek sıcaklıklarda aktifleşiyor. Bu nedenle katalitik konvertör, motora daha yakın bir olacak şekilde takılıyor. Çalışma sıcaklığı ise 400 ile 500 santigrat derece arasında değişiyor. Ayrıca kurşunlu benzin kullanılmaması gerekiyor. Aksi halde, kurşun yüzeye yapışıyor ve katalitik konvertör üzerindeki delikleri tıkıyor.

Fonksiyonel Katalitik Konvertör Modelleri

Fonksiyonel Katalitik Konvertör Modelleri

Katalitik konvertör çeşitleri arasında yer alan üç yollu katalitik konvertör, üç farklı egzoz gazını birden zararsız hale getirebiliyor. Bu gazlar arasında karbonmonoksit, hidrokarbonlar ve nitro oksitler yer alıyor. Katalitik konvertörün içerisinde çok küçük deliklere sahip seramik bir petek yapı bulunuyor. Bu seramik peteğin üzeri de katalizör elementler ile kaplanıyor. Bu sayede egzoz gazlarının katalizör elementlere temas yüzeyi artırılıyor. Katalitik konvertör modelleri içinde öne çıkan dizel oksidasyon katalizörü ise dizel araçlarda kullanılıyor. Dizel oksidayson katalizöründe katalizör olarak; platinyum, paladyum ve alüminyum oksit kullanılıyor. Ayrıca dizel motorlarda, toz şeklindeki kurum partikülleri egzozdan daha fazla dışarıya çıkıyor. Dizel araçlardaki dizel oksidasyon katalizörü de çevreye zararlı olan bu partikülleri filtreleyerek yakıyor ve atmosfere salınmasını önlüyor. Katalitik konvertör markaları, ürettiği katalitik konvertörlerde oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanıyor. Yüksek ısılarla tepkimeye giren bu cihazların, erimeye karşı son derece dirençli bir yapıda olması gerekiyor. Bu sayede zararlı gazları büyük ölçüde engellemeye çalışıyor.

Çevre Dostu Katalitik Konvertör

Çevre Dostu Katalitik Konvertör

Katalitik konvertör, egzoz çıkış boğazına bağlanıyor ve zararlı maddeleri daha az zararlı hale getiriyor. Bu sayede havaya salınan zehirli gazların büyük bir kısmını önleyerek çevre dostu bir cihaz oluyor. Katalitik konvertörün çalışma şekli ise araçların motor devirleri doğrultusunda yanabilecek yakıt miktarına göre değişiyor. Katalizörün içerisinde zirkondioksit ile kaplanmış özel malzemeler yer alıyor. Zehirli gazlar bu malzemelerin bulunduğu alandan geçerken kimyasal reaksiyona giriyor. Son yanma adı verilen bir tepkimeyle de zehirli gazlar daha az zararlı hale gelerek egzoz borusundan dışarıya atılıyor. Katalitik konvertör, yanmamış hidrokarbonları yakarak etkisiz hale getiriyor. Katalitik konvertör arızası ise genellikle filtre gözeneklerinin tıkanması nedeniyle meydana geliyor. Yakıttan tasarruf edebilmek için sürekli düşük devirde araç kullanımı, filtrelerin gözeneklerinin tıkanmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda kalitesiz yakıt kullanımı da katalitik konvertörün bozulmasına yol açabiliyor. Kalitesiz yakıtlar motorda daha yüksek ısınmaya neden olduğu için katalitik konvertörün hızla erimesine ve gözeneklerinin tıkanmasına neden oluyor. Diğer egzoz ürünlerini de incelemek isterseniz Egzoz kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

Katalitik Konvertör

için 104 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(1)
ve üzeri (1)
ve üzeri (1)
ve üzeri (2)
ve üzeri (2)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL