Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Materyal

Sac
Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Mangal Çapı

Başka bir kelime deneyin

Ölçüler

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Kömürlü Mangal

için 968 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Mizan Galvaniz Katlanır Mangal Kutulu

  (160)
  30 günün en düşük fiyatı!
  327,52 TL 320,40 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Mizan Krom Katlanabilir Kömürlü Mangal

  (636)
  30 günün en düşük fiyatı!
  742,28 TL 737,78 TL
  +
 • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

 • ÜCRETSİZ KARGO

  Blooma Eiger Kömürlü Mangal 44 CM

  (66)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.700 TL 1.190 TL
  +

Kömürlü Mangal

Güneşin kendini göstermesi ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğu kişinin aklına hemen piknik yapmak gelmektedir. Bu akla gelen piknik yapma fikrinin ilk maddesi de kolaylıkla bulunabilen kömürlü mangal modellerine sahip mangal çeşitleridir. Aile ve arkadaşlar ile yapılan keyifli sohbetlerin yer aldığı bu uzun piknik oturmalarında yakılan mangal ateşi ile hem karınlar doyar hem de kalpler. Ülkemizde pikniğin bu kadar çok yaygın olması mangal modellerindeki çeşitliliği de etkilemektedir. Yanma şekillerine ve mangal boyutlarına kadar çok değişik özellik ve tarzda üretilen mangal modelleri bulunmaktadır. Örneğin çay sevenler için özel olarak tasarlanmış ve özellikle piknik zamanlarında mangal sonrası içilen çayın verdiği keyfi yaşatmak için üretilen semaverli mangal modelleri bulunmaktadır. Temizliğinin kolay olması ve tekerlek özelliği sayesinde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bahçeli evde yaşayan insanların çokça tercih ettiği bir model olan veya büyük bir alana sahip olanların daha çok kullandığı bu özel mangaller sayesinde mangal ve barbekü partileri gerçekleşmektedir. Çoğu modelinin tekerlekli bir yapıda olması rahat bir kullanım seçeneği de sunmaktadır. Ailenizin isteğini de göz önünde bulundurarak birlikte mangal modeline karar vermeniz mangaldan herkesin daha fazla keyif almasına katkı sağlayacaktır. Kendinize ve ailenize almak isteyeceğiniz bu tarza sahip kömürlü semaverli mangal ve daha fazla mangal ürünlerini görmek için sayfamıza göz atabilir, istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz mangal ızgarası ve mangal tavasının demir döküm malzemesi içeren maddelerden yapılması sağlık açısından önem arz etmektedir. Çoğu kişi tarafından çok fazla sevilen ve havaların ısınmasıyla birlikte talebi yoğun bir şekilde artan mangalın farklı seçeneklerde birçok modeli vardır.

Mangal Nedir?

Mangal Nedir?

Farklı toplumlarda farklı anlamlara sahip olan mangal, ısınmak veya pişirmek için kullanılan, farklı biçimlerde modelleri bulunan bir tür kömürlü ızgara olarak adlandıracağımız ocaktır. Genel olarak bu mangallarda mangal yakıtı olarak kömür, odun ve odun kömürü kullanılır. Odunun hava almayan bir ortamda kömürleştirilmesiyle oluşan odun kömürü mangal kömürüdür. Bu odun kömürlü mangal sayesinde mangal ismi tanımlandığı için piknik yapmak isteyenlerin yanında mutlaka olması gereken bir malzemedir. Mangal yapılmak isteniyorsa mangalın yakımına uygun alanlar seçilmeli çok rüzgar alan yere mangal kurulmamalıdır. Mangal konulan yer ile yemek yenilecek alan arasında en az 5 metrelik alan olması koku ve dumandan etkilenme riskini azaltır. Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer madde mangalla yakan kişi arasındaki mesafenin en az 50 cm olmasıdır. Bu mesafeye uyan kişiler mangalın yaydığı ısı, koku ve duman gibi olumsuz etkilerden en az şekilde rahatsız olurlar. Ayrıca mangala başlamadan önce mangalda kullanılacak her türlü malzemenin temiz olması gerekmektedir. Bilinmesi gerekli olan bir diğer konu kömürle ızgara arasındaki mesafedir. Mangal ateşi ile ızgara arasında en az 10-15 cm mesafe olacak şekilde ızgara ayarlanması yapılmalıdır. Böylelikle koyacağınız malzeme doğrudan ateşe maruz kalmaz. Bu ızgara ayarlamasını kömürü yakmadan önce ayarlamanız gerekir. Bunun yanında mangal keyfiniz bittikten sonra da dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Pişirme işleminiz bittikten sonra mangal ocağının içinde olan ve yanmaya devam eden kömür, odun, kül gibi mangal atıklarını kendi kendine küllenmeye bırakmalısınız. Sönmüş olduğundan emin olduktan sonra çöpe dökmelisiniz. Eğer tam olarak sönmemiş kömür varsa kömürün üzerine su dökerek sönmesini sağlamalısınız. Herhangi bir sönmemiş mangal külünün olası bir orman yangını çıkarabileceğiniz unutmamalıyız.

Kömürlü Mangal Modelleri

Kömürlü Mangal Modelleri

Pişirme tarzlarına göre gazlı mangal, kömürlü, elektrikli ve kömürlü dumansız mangal gibi farklı özelliklere sahip mangallar tasarlanmıştır. İnsanlar tarafından daha çok kömürlü mangal modelleri tercih edilse de diğer alternatifli modellere de talep vardır. Özellikle dumandan rahatsız olan kişiler düşünülerek tasarlanmış dumansız mangallar sayesinde mangalseverler için yeni bir alternatif olmuştur. Bu dumansız mangal modelinde odun kömürü, içinde bulunan iki ayrı hazneye konularak havalandırılır. Ayarlanabilir fan sayesinde sıcaklık kontrolü yapmanız da mümkün hale gelir. Kömür yanmaya başladıkça yanan kömür kıvılcımları mangal içinde kapalı bir alanda olduğu için mangal üstünden duman çıkma olayı olmaz. Ayrıca bu dumansız mangal sayesinde ızgara üzerinde bulunan yiyeceklerin yağları kömürle temas etmez. Modelin içinde bulunan paslanmaz çelikten yapılmış plaka içinde toplanır. Mangal işlemi sonrası kolay sökülmesi de temizlenmesini mümkün hale getirmektedir. Bu model dışında pratik olarak katlanıp kolayca kurulabilen portatif kömürlü mangal modelleri her yere rahatça taşınabilir. İstediğiniz yere kolay kurulum yapabilirsiniz. BÜ katlanabilen kömürlü ayaklı mangal modeli dışında hem fırın hem de mangalı bir arada kullanabileceğiniz fırınlı kömürlü mangal modelleri de vardır. Fırın yapısı ateş tuğlası ile kaplanmış bir modelden oluşmuştur. Fırın içerisinde tepsi veya ateşe dayanıklı toprak tencere kullanılabilir. Isıya dayanıklı cam sayesinde içeriği görebilirsiniz. Mangal özelliği kullanılmak istendiğinde portatif fırını kaldırıp mangalı kullanabilirsiniz. Mangal malzemesi mat emayeden oluştuğu için sağlığa herhangi bir zararlı madde içermez mangal yanındaki kulplar sayesinde rahatça taşınabilir. Kömür eklemek için önünde bulunan geniş kapağı açarak ızgaraya dokunmadan kömürü karıştırabilirsiniz.

Kömürlü Mangal Kullanımı

Kömürlü Mangal Kullanımı

Eğer yaşadığınız yerin çevresi mangal yakmak için uygun bir yer ise evde kömürlü mangal ile rahatlıkla mangalınızı yakabilirsiniz. Mangalın içi boş ve kuru olmalıdır. İyi bir mangal yakmak için kağıt ya da gazete parçaları tutuşturmak mangalın kısa sürede yanmasına sebep olur ve yanan kağıtlar sayesinde kömür ısınır. Ayrıca piknik çevresinde rahatlıkla bulabileceğiniz çıra, dal ve kozalak gibi çabuk tutuşan malzemeler eklemek mangalının ateşini arttırcaktır. En son aşama olarak aldığınız kömürler mangalın içine eklenir ve mangal ateşi sert bir parça yardımı ile rüzgarlanarak kömürlerin eşit şekilde yanması sağlanır. Mangal kömürü koyarken paketi bir anda boşaltmamamla eldiven takılarak tek tek kömürler mangala eklenmelidir. Büyük parçalı kömürler varsa kırılarak da bu işlem yapılabilir. Eklemek istediğiniz malzemeleri ızgara üzerinde koyarak mangal keyfinizi yaşayabilirsiniz. Mangal yaktıktan sonra üzerine koyduğunuz malzemeleri yüksek ateşe maruz bırakmamalısınız. Pişirme işlemi bittikten sonra mutlaka kor haline gelmiş kömürü hava ile ilişkisini kesmek için toprak, kum gibi malzemeler dökerek kömürü söndürmelisiniz. Bu işleme su ile de desteklemelisiniz ve emin olmadan kalkmamalısınız. Mangal yakarken çoğu evde bulunan küçük ev tipi kömürlü mangal kullanılmaktadır. Bu küçük kömürlü mangalların kullanımı pratiktir. Yerden yüksekliği fazla olmayan bu mangallar sayesinde rahatça mangalınızı yakabilirsiniz. Açılır kapanır metal ayakları ile düz bir alana yerleştirebilir ve kömürlü mangal keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak her mangal türü kullanımı sırasında çok dikkat edilmeli ve küçük çocukların ateş yanına yaklaşması engellenmelidir. Başka bir model olan büyük boy kömürlü mangal da tercih edilebilir. Bu büyük boy mangal üzerinde de rahatlıkla mangal yakabilirsiniz. Boyunun yüksek olması tehlikeli bir olaya neden olmayacak gibi görünse de yine de her daim ateş yakılan yerde dikkatli olunmalıdır.

Mangal Temizliğinin Önemi

Mangal Temizliğinin Önemi

Mangal işlemi bittikten sonra mangal ızgaraları ve mangal ekipmanları çok iyi temizlenmelidir. Pişirme esnasında ızgaraya yapışmış malzemeler ve yağ lekelerini çıkarmak çok zor olabilir. Ancak bu tür malzemelerin ızgara üzerinden veya mangal yüzeyinden temizlenmemesi bu temizlenmemiş alanlarda bakteri üremesine sebep olur. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. En yaygın olarak kullanılan kömürlü mangal çeşitleri temizliğinde öncelikle ızgaranın soğumuş olması gerekmektedir. Izgara bölümünü çıkararak bu alan üzerinde kalmış fazla yağ ve gıda atıklarını kağıt havluyla temizlemeniz sayesinde işlemlerinizi daha etkili gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte sıcak su kullanarak ızgara üzerindeki yağ kalıntılarını fırça ile arındırabilirsiniz. Arındırılmış ızgaranın yüzeyine bulaşık deterjanı uygulayıp durulayarak temizleyebilirsiniz. Üzerinde daha sonra tekrar malzeme pişirilecek olan ızgaranın temizliğinde kimyasal madde kullanılmış ise çok iyi durulamayı ihmal etmemelisiniz. Kimyasal maddeler dışında evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz doğal temizleme ürünlerinden limon, sirke, tuz gibi ürünleri kullanarak da etkili bir temizleme yapabilmeniz mümkün. Ayrıca sağlığınızı etkileyecek kimyasal bir içeriğinin olmaması bir sonraki kullanım için rahatlatıcı bir özelliğe sahip olmaktadır. Mangal işlemi bittikten sonra soğumuş ızgarayı bir miktar kaya tuzu ile temizleyebilirsiniz. Emilim özelliğine sahip tuz kuru süngerin yumuşak yüzeyine dökülerek mangal ızgarasındaki kalıntı ve kiri kolaylıkla temizleyecektir. Sıcak su ve elma sirkesini karıştırarak da temizleme karışımı elde edebilirsiniz. Mangalın soğuk olduğundan emin olduktan sonra ızgara yüzeyindeki yağ ve kirleri doğal temizleme ürünleri kullanarak fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca mangalda pişirme işlemine geçmeden önce ızgarayı sıvı yağ ile yağlamanız pişme sırasında ızgara üzerinde olan malzemelerin ızgaraya yapışmasını önleyebilir hem de kullanım sonrasında daha kolay bir temizlemeye neden olabilir. Mangal modellerinde mangal ve ızgaranın krom çelikten üretilmiş çeşitleri de vardır. Bu malzemeden üretilmiş paslanmaz kömürlü mangal modellerine yönelmeniz ürünün krom çelik özelliği sayesinde dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

Ailenize Uygun Kömürlü Mangal

Ailenize Uygun Kömürlü Mangal

Ailelerin hafta sonu tatillerinde birlikte vakit geçirmek için tercih ettiği ve büyük küçük herkesin bu tür organizasyondan keyif aldığı mangal, piknik yapmanın bahanesi olmaktadır. Mangalda pişen her malzemenin kendine özgü kokusu ve tadı oluşmaktadır. Bu da mangalı eşsiz yapmaktadır. Kömürlü mangal çeşitlerinde mangalı yakmak için çeşitli aparatlar kullanılırken evinizin hava alan balkon yerlerinde veya bahçenizde rahatlıkla yapacağınız duman çıkarmayan mangal modelleri de bulunmaktadır. Bu dumansız kömürlü mangal modelleri sayesinde mangal üzerinde herhangi bir duman çıkışı olmadığı için duman kokusundan etkilenme sorunu olmaz. Ayrıca bahçesi olan evlerde kullanıma uygun barbekü tarza sahip modeller de tercih edilebilir. Çoğu yerde kelimeleri aynı anlama gelse de kömürlü mangal barbekü farklı pişirme yöntemlerine sahiptir. Mangalda daha yüksek ateş kullanılarak pişirilen malzemeler ızgara tarzında barbeküye göre daha kısa sürede pişirilir. Barbeküde malzemeler, daha düşük ateş üzerinde dolayısıyla mangala göre daha uzun sürede pişirmektedir. Ayrıca barbeküler fırına benzer bir yapıdadır ve burada pişen malzemeler üstlerine kapanan bir ortam içinde pişmektedirler. Piknik yapma sıklığınız ve pikniğe gidilen kişi sayısı gibi belirli sorulara göre kömürlü mangal tavsiye alabilirsiniz. Bunun dışında piknik yapmak için oluşturulmuş piknik alanlarında hafta sonu veya bayram gibi yoğun zamanlarda bu tür yerlerde mangal yeri bulmak ve yapmak zor olmaktadır. Eğer küçük bir aileye sahipseniz veya arabaya atmalık fazla yer kaplamayan modeller tercih ediyorsanız pratik kömürlü mangal modellerini tercih edebilirsiniz. Kendinize ait bir bahçeniz varsa ve düzenli olarak aile veya arkadaşlarınızla piknik yapmayı seviyorsanız tercih edeceğiniz tekerlekli kömürlü mangal veya barbekü modelleri ile bu mangal keyfinizi yaşayabilirsiniz. Her çeşidi olan kömürlü mangal fiyatları modeller arasında değişkenlik göstermektedir. Bu çeşitli mangal ürünlerini görmek için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Mangal Nasıl Temizlenir?

Üzerinde malzeme pişirilen mangal ızgarasını iyi temizlemeden kaldırmak mikroorganizmaların üremesine bu da insan sağlığına zarar vermesine yol açar. Izgarayı temizlemek için kimyasal madde dışında kaya tuzu, limon veya sirke kullanılabilir. Bu tür malzemeler ellerinde yok ise veya herhangi bir ürün kullanmak istemeyenler için büyük bir tencere içerisine konulan ızgarayı suyun içerisinde birkaç dakika kaynatabilirler. Izgara yüzeyinde bulunan kalıntılar kaynayan suyun içerisinde yumuşayacağı için sünger yardımıyla kolayca temizlenir. Temizleme malzemeleri ızgaranın her yerine sıkıp gazete kağıdı ile bekletebilirsiniz. Bekleme işlemiyle yumuşayan kalıntıları bulaşık teli ile alabilir ardından parlatmak için yine farklı temizleme malzemeleri kullanabilirsiniz. Ancak kimyasal madde kullanılacak ise yüzey iyice durulanmalı ve ızgara tamamen kurumadan kaldırılmamalıdır. Temizlik teli ile temizliği yapılan bazı mangal ızgaralarında yüzeylerin çizilmesi ve zarar görmesi gibi durumlar olabilir. Bu bakımdan krom çelikten üretilmiş paslanmaz mangal ızgarası veya demir döküm tava modellerini tercih etmek ürünü daha uzun süre kullanmanıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca mangal modellerinin pişirme sırasında farklı yakıtı kullanmaları da mangal temizliğinin o mangalın özelliklerine göre yapılması gerektiğini belirtir.

Mangala Ne Kadar Kömür Konulur?

Eğer piknik yapmaya kalabalık bir şekilde gitmek düşünülüyorsa büyüklüğüne göre 3-4 paket kömür almanız yeterli olacaktır. Mangala kömür konulması sırasında paket içindeki tüm kömür malzemesi mangal içine bir anda konulmamalıdır. Genel olarak yarım kilo et için 30 kömür ,1 kilo et için de 45 adet kömür yeterli olabilir. Bu kömürleri eldiven ile yerleştirebilirsiniz. Öncelikle mangalı yakmak için saf odun kömürü kullanmalısınız. Bu noktada alacağınız kömürün kalitesi de paket sayısını etkilemektedir. İyi kalitede alacağınız 3 paket kömür size yeterli gelip malzemelerinizi çok iyi pişirme performansı gösterebililir. Kül oranı az ,yanma sırasında patlama yapmayan ve yandığında is çıkarmayan çevreci kömürleri tercih edebilirsiniz.