Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Yangın Tüpleri & Söndürücüleri

için 276 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Yangın Tüpleri & Söndürücüleri

Yasalar ve yönetmelikler, ofisler, okullar ve apartmanlar ile birlikte özellikle kurumsal binaları herhangi bir zamanda yangın riskinden korumak amacı ile taşınabilir yangın söndürücüler ile birlikte özellikle yangın tüpleri ve yangın borularının kullanıma hazır halde bu kurumlarda bulundurulmasını zorunlu kılmıştır. Bu yönetmeliklerde zorunlu kılınan yangın söndürücü ve iç malzeme sayısı değişkenlik gösterebilir ancak temel olarak belli sayıda yangın tüpü ve diğer yangın söndürücüler ulaşılabilir yerlerde konumlandırılacak şekilde bulundurulmalıdır. Yangın söndürücü fiyatları diğer zorunlu güvenlik ürünleri gibi hayati olarak taşıdığı önem sebebi ile bütçeleri zorlamaz. Bir aracın alev almasına pek çok şey sebep olabilir. Büyük yangınların oluşmaması için kısa sürede iyi derecede müdahale edilmesi çok önemlidir. Yangın, araca ve içerideki nesnelere zarar verebilecek olmasının yanı sıra araç içindeki kişilerin güvenliği açısından çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Bina ve kurumlar kadar araçlara da bir yangın söndürücü takılması, bu tür tehlikeli durumlar için güçlü bir garantidir ve acil durumlarda kritik müdahalelere izin verir. Kazalara karşı olarak alınması gereken güvenlik önlemleri karşısında evler, arabalar, ofis ve apartmanlar, iş merkezleri, oteller, mağazalar ve diğer yerlerde farklı tip ve ağırlıklarda ve boyutlarda yangın söndürücüler bulunmalıdır. Autokit ve Dalgıç gibi markaların kalite kontrollü ve donanımlı yangın söndürücüleri balkon gibi iç ve dış mekanlarda fazla yer kaplamadan kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

Yangın Söndürücü Modelleri

Yangın Söndürücü Modelleri

Yangın söndürücü acil durumlarda küçük çaplı alev ve yangınları söndürmek veya kontrol etmek için kullanılan aktif yangınla mücadele cihazıdır. Portatif yangın söndürme cihazı tavana kadar ulaşan kontrolden çıkmış yangınları söndürmek için kullanılmaz çünkü bu büyüklükteki bir yangın, yangın söndürücüyü kullanan insanları yakma ve üzerlerine döküntü düşürme riskine sokar ve itfaiye müdahalesini gerektirir. Yangın söndürücüler, küçük yangınların yayılmasını önlemeye yardımcı olan sistemik cihazlardır. Yangın söndürme cihazlarının türü, içeriğine göre belirlenir ve yangın söndürücülerin renk kodu tablosu hangi maddenin hangi tüpte olduğunu belirtmek için düzenlenmiştir. Yangın söndürme cihazları, yangın söndürmeyi sağlayan maddelere ve bu maddeleri kuvvetli bir şekilde püskürtmek için tasarlanmış olan özel bir mekanizmaya sahiptir. Genel olarak, bu tüpler elle tutulan silindirik basınç tanklarına sahip şekilde tasarlanır ve üretimi gerçekleştirilir. Ürünleri kullanım esnasında kol sıkıldığında, ürünlerin içerisinde bulunan yangın söndürücü maddeler basınçla dışarı atılır. Araçlarda çeşitli yanıcı maddeler bulunur. Sıcaklık değişikliklerine maruz kalan otomobil parçaları da ciddi yangın tehlikeleri oluşturabilir. Örneğin karbüratöre giren benzin hortumu zamanla yıpranacağından sıcak bir motor üzerine yakıt sızdığında yangın çıkma ve ciddi sonuçlar doğurma ihtimali yüksektir. Fren balatalarının aşırı ısınması da yangına neden olabilecek bir diğer faktördür. Bunun gibi pek çok farklı olasılık vardır, bu nedenle bakımları yapılı olsa dahi otomobillerin alev alma olasılığı çok yüksektir, küçük bir kaza durumunda bile ortaya aracın yanıcı kısımları birden çıkabilir ve bu da ciddi yaralanma ve benzeri sonuçlara neden olabilir. Araç veya bulunulan bina içerisinde bulundurulacak olan ortalama işlevlere sahip bir yangın söndürme cihazı tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilir, belki mal belki de can kayıplarını ciddi seviyelerde önleyerek pişmanlık yaşanmamasını sağlayabilir. Sizler de tüm nalburiye ve hırdavat ürünlerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Etkili Nitelikleriyle Yangın Söndürücü

Etkili Nitelikleriyle Yangın Söndürücü

Yangına ilk tepki son derece önemlidir. Başlangıçta büyük felaketleri önlemek için yangın çıkmadan ya da alevler büyümeden önce müdahaleler yapılabilir. Küçük yangınlara doğru şekilde yanıt verebilmek için, yangın söndürme tüpü kullanımını ve içeriğinde ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sulu ve köpüklü yangın söndürücülerde su, yangının ısısını pasifleştirirken, köpük oksijenin alevler ile temasını engeller ve yangından ayırır. Bunlar yalnızca A Sınıfı yangınlar için geçerlidir. A sınıfı yangın söndürücü cihazların kullanımını gerektiren yangın tipleri de tahta, kumaş, çöp, kağıt ve plastik gibi malzemelerin yanması ile oluşur. B Sınıfı yangınların oluşma sebebi olan bütan, propan, yanıcı gaz ve maddelerin oluşturduğu yangınlara su ve köpük ile dolu olan yangın tüpü ile müdahale edildiğinde bu içerikler maddeleri ve dolayısıyla alevleri yayacak, yangının şiddetinin artmasına sebep olacaktır. Motorlar ya da mutfak aletleri ve benzeri elektrikli ekipmanların oluşturduğu C Sınıfı bir yangında köpük ve su içeriğine sahip söndürme tüpleri kullanıldığında elektrik çarpmasına neden olabilir. Saf köpüklü yangın söndürücüler yalnızca Sınıf A ve maddesine bağlı olarak Sınıf B yangınlar için kullanılabilir. Yangın tüpünün içerikleri farklıdır ve ana yangın kaynağına uygun bir yangın tüpü kullanılmalıdır. Genellikle amaç, ateş ve oksijen arasındaki teması azaltmak, mümkünse kesmektir çünkü oksijen, yangına katkıda bulunan en önemli faktördür. Bir yanma tepkimesi oksijen dahil olmadan oluşamaz. Bir yangın tespit edildiğinde bu amaçla üretilmiş farklı içerikteki yangın tüpleri kullanılmalı ve bu sayede tüp içerisindeki madde ateşe püskürtüldüğünde kısa sürede yanma durdurulabilir. Bu sayede daha büyük tehlike ve sorunların gelişmesi engellenebilir ve büyük bir hasarla karşılaşılmaz. Bir araca yangın söndürücü takılması sadece güvenlik açısından değil, hukuki açıdan da zorunludur. Aracın sınıfına ve yolcu sayısına bağlı olarak, araçta belli bir ağırlıkta yangın söndürücü bulundurulmalıdır. Plastik askılı, manometreli, ithal vanalı yangın söndürücüler -20 ile + 60 ° C sıcaklık aralığında çalışabilmekte ve yönetmeliklere uygun olarak güvenle üretilmektedir. Bu kategori, dikey yüzeylere montaj için askı braketleri ve 1260°C'ye kadar yüksek sıcaklıklara karşı mükemmel koruma sağlayan ısı yalıtımlı yangın battaniyeleri gibi alternatif ürünleri içeren seçenekleri içerir. 100x150 cm ebadındaki battaniyelerin cepleri vardır, sağlıklı bir yapıya sahiptir, asbest ve diğer kanserojen maddeler içermez.

Yangın Tüpü Kullanımının Önemi

Yangın Tüpü Kullanımının Önemi

Karbondioksit içeriğine sahip yangın söndürücü cihazlar alevlerden oksijeni emer ve ısıyı soğuk akış ile birlikte değiştirir. B ve C sınıfı yangınlarda kullanılır, bu içeriğe sahip söndürücüler A Sınıfı yangınlarda etkisizdir. Kuru kimyevi içeriğe sahip yangın söndürücüler ısıyı alır ve oksijen ile yakıt arasında yangının yeniden oluşmaması için bir bariyer oluşturur. Bitkisel ve hayvansal yağlar ile birlikte ıslak kimyasal dediğimiz maddelerin yanması ile oluşan K sınıfı yangınlar için de bu söndürücü tipi uygun değildir. Bu durum aynı zamanda A Sınıfı yangınlar için de geçerlidir. Kuru toz olarak da anılan içeriklere sahip yangın söndürücülere benzer şekilde, bu tozlar ve D-toz da yakıt ve oksijeni ayırır ve yanıcı metal kaynaklı D Sınıfı yangınlarda kullanılır. Güvenliğinizi maksimum seviyede korumak için yangın söndürme ürünlerinin bulunduğu kategoriyi inceleyebilirsiniz. Pek çok marka başlığı altında satılan ürünler 1, 2 veya 6 kilogram ağırlığında olmasına rağmen, bazı markaların geliştirdiği ürünleri ile birlikte gelen yangın söndürücülerin boyutu araba ile taşınabilir ve 1 kilo ağırlığındadır. Ev, ofis, araba, balkon, mağaza gibi alanlarda kullanılabilen modeller, ithal kuru kimyasal maddeler içerir ve diğer yangın söndürücülere oranla daha profesyonel etkiler gösterir. Ürünler yüksek kaliteli basınç göstergelerine, dayanıklı söndürücü içeriklere ve çeşitli darbelere dayanabilen çarpıcı bir kırmızı katı çelik gövdeye sahiptir. Global yangın söndürücü can güvenliğinizi ve sağlığınızı sağlamak için oldukça önemli bir araçtır.

Kullanışlı Yapısıyla Yangın Tüpü

Kullanışlı Yapısıyla Yangın Tüpü

Yanıcı ve yanma tepkimesine ortam hazırlayan sıvı ve gazları neden olduğu yangınlar için söndürme amacı ile başka bir tür halokarbon yangın söndürücü kullanılabilir. Yangına kolayca müdahale edebilmek için, yangın tüpünün doğru içerikli versiyonunun kullanılıyor olması çok önemlidir. Elektrik kaynaklı olarak başlayan yangınlarda köpüklü söndürme cihazlarının kullanılması gibi hataların büyük ya da küçük olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle, yangının gerçekleştiği esnada doğru yangın söndürme cihazı ve ilgili parçalarını kullanmak çok önemlidir. Talep üzerine çeşitli boyut ve içeriklere sahip olacak şekilde çeşitli yangın söndürücüler temin edilebilir. Bu tüplere ek olarak, yangın söndürme boruları ve topları gibi başka seçenekler de vardır. İhtiyaçlarınızı karşılamak için doğru sayıda ve içerikte yangın söndürücü kullandığınızdan emin olun. Yangın söndürücüyü kullanım esnasında dik konumda tutmak en iyisidir, aksi takdirde olumsuzluklara neden olabilecek gaz emisyonları meydana gelebilir. Tüp üzerindeki kontrol etiketi üzerinde yazılı son kullanma tarihini kontrol etmek önemlidir. Acil bir durum olmadığı sürece, bilinçsiz kullanımı ve ürünlerin bitmesini önlemek için lütfen pimi hareket ettirmeyin. Göstergelerin soldaki kırmızı alanda olmadığından emin olmak için basınç ekranını sık sık gözlemleyin. Araçta ve yaşadığınız herhangi bir yerde meydana gelme ihtimali olan yangınlarla doğrudan ilgilenmek ve tehlikeleri minimum boyutlarda atlatmak için hemen bir yangın söndürücü satın alarak kendinizi ve mülkünüzü koruyabilirsiniz. Markaların yangın söndürücülerinin ana gövdesi yüksek kaliteli alçı levha malzemelerden yapılır. Gövdeler gaz kaynağı ile birlikte olacak şekilde imal edilmiştir. Dış yüzeyde elektrostatik toz boya, iç yüzeyde fosfat kullanılarak alevlere müdahale performansının en yüksek düzeyde olabileceği şekilde üretilmiştir. İlgili kategorideki yangın söndürücülerin büyük kısmında yüksek kaliteli ABC yangın söndürücü tozu kullanılır. Yangın söndürücüler iç basıncı doğru bir şekilde ölçmek için yüksek kaliteli basınçölçerler ile donatılmıştır. Yangın söndürücü, kontrollü çalışmayı sağlamak için valf tertibatının gerekli tüm sertifikalarını almış ve denetimlerden geçmiştir. Birçok markanın yangın söndürücüleri TSE 862 EN 3-7 A + 1, CE ve ISO 9001-2008 belgelerine sahiptir.

Güvenilir Yangın Söndürücü Çeşitleri

Güvenilir Yangın Söndürücü Çeşitleri

Klasik ve en eski zamanlardan beri kullanılan yangın tüplerinin yerini almak üzere olan cihazlar yeni nesil yangın söndürücü cihazlardır. Bu cihazlar potasyum esaslıdır, doldurulması gerekmez, ekstra bakıma da ihtiyaç duymaz, kullanım sonrası atılabilir, geleneksel yangın söndürücü cihazlar gibi basınçlandırılmasına gerek yoktur. Cihazlar toz kalıntısı veya partikül gibi herhangi bir kalıntı bırakmaz. Bu cihazlar katı potasyumla reaksiyona girerek bir gaz haline dönüşür. Potasyum gazı, yangının hafiflemesi için ortamda oksijen kalmaması gerektiği için ortamdaki oksijeni oksitleyerek yangını söndürür. Aktif potasyum gazı sis gibi görünür Bir süre sonra bu sis kendiliğinden kaybolur. Potasyumun ortamdaki kullanıcılar, insanlar, hayvanlar veya bitkiler üzerinde olumsuz herhangi bir etkisi yoktur. Sıvı madde kaynaklı doğalgaz, elektrik ve mutfak yangınlarındaki üstün performansları ve sağladığı güvenliği TSE K58 belgesi ile doğrulanmıştır. Birçok markanın üretimini gerçekleştirdiği yeni nesil yangın söndürme araçları birçok sertifikaya sahiptir. Geleneksel yangın söndürücülerin basınç tahliyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve yaklaşık yılda bir kez yenilenmesi gerekir. Ancak yeni nesil versiyonların böyle bir ihtiyacı bulunmaz. Bu nedenle düzenli bakım ve yeniden doldurmaya gerek olmaz. Kullanım gününe kadar her an güvenle saklanabilir. Bu özelliği ile yangın söndürme cihazlarının yeni nesil ürün tasarımlarının raf ömrü yoktur. Bilinen yangın söndürücülerin, her yıl düzenli bakım ve yeniden doldurma gibi işçiliklerin yanı sıra malzeme maliyetleri de vardır. Yangın çıkmadıkça, her yıl kullanmadığınız ürünler için ödeme yapmak yerine yeni nesil söndürücüleri yalnızca bir kez satın alarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Bilinen en hafif yangın söndürücü ve çelik borular yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. 6 kg ve 10 kg ağırlıklarına sahip ürünler de bulunur. Bu ürünlerin pimlerinin kullanım sırasında kaldırılması ve baskıya dayanması zordur, bu nedenle sertçe işlem yapılması gerekir. Yeni nesil söndürücülere kapağını açılıp kibrit gibi çakılmaya yetecek kadar uygulanması gereken güç 200 gram ile 450 gram arasındadır. Stressiz olduğu için kullanım sırasında ekstra güç harcamanıza gerek kalmaz. Ürünlerin ozon tabakasına zararlı etkisi yoktur. Atmosferde birikmez. İklim değişikliğine olumsuz herhangi bir etkisi de barınmaz ve bu konuya üretim aşamasında oldukça dikkat edilir. İnsan, bitki, hayvan ve çevre sağlığına zararlı etkisi yoktur. Yeni nesil yangın söndürme cihazları hiçbir organik kalıntı veya etki bırakmaz. Tüm bunların yanında toksik maddeler de içermez. Kullanmadan önce geleneksel yangın tüpleri gibi çalkalamaya veya farklı bir işlem gerçekleştirmeye gerek yoktur. Klasik tüplerin işlem uygulama süresi modele bağlı olarak 1-2 kg'ın altındaki ağırlıklar için 5-8 saniye, 6-12 kg'ın altındaki ağırlıklar için 10-15 saniye civarıdır ancak yeni nesil söndürücülerin çalışma süresi 25 ile 100 saniye arasındadır. Bu çalışma süreleri klasik yangın tüplerine oranla göre çok daha uzundur. Yangınlarla başa çıkmanız için size daha fazla fırsat sunar. Ayrıca geleneksel söndürücüleri kullandıktan sonra etrafı ve tozları temizlemek oldukça zahmetli bir işlemdir. Yeni nesil cihazlar ise toz, kalıntı, leke veya korozyon oluşturmaz. Yangın söndürüldükten sonra temizlik gerekmez. Bu kategorideki ürünler iletken değildir ve kısa devreye neden olmaz. Elektriksel kaynaklı bir yangında yalıtım, yangın söndürücünün can güvenliği ve ekipmanın kısa devreden zarar görmemesi açısından çok önemlidir. Dilerseniz panel ve radyatör modellerine de sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yangın tüpü nasıl kullanılır?

Yangın esnasında söndürme cihazı kullanırken rüzgarı arkanız almalı ve alevlere yaklaşabileceğiniz en yakın mesafede konumlanmalısınız. Tetik mekanizmasının kilitli kalmasını sağlayan pimi yerinden çıkarmalı ve ardından tüpün valfini sola çevirerek açmalısınız. Daha sonra tetiğe tüm gücünüzle sonuna kadar basarak tüpten çıkan maddeyi kontrollü bir şekilde alevlerin üzerine tutmalısınız. Yangını önden arkaya olacak şekilde söndürmeli ve söndüğünden emin olmadan ortamdan ayrılmamalısınız. Mutlaka itfaiyeye haber vermeli ve yangının söndüğünden emin olmalısınız.

Köpüklü yangın söndürücü nerede kullanılır?

Köpük içerikli yangın söndürücüler helikopter ve uçak hangarlarında, depo ve yakıt istasyonlarında, boya imalat edilen alanlarda, kimyasal madde imalathane veya depolarında, yanıcı maddelerin saklandığı alanlar gibi yerlerde kullanılır.

Yangın tüpü içinde ne vardır?

Tüp çeşidine ve hitap ettiği yangın tipine göre söndürme tüplerinin içerikleri değişse de genelde karbondioksit, köpük ve toz içerirler.

Yangın tüpü kaç yılda değişir?

Yangın tüpleri kullanılmadığı durumlarda yılda 1 kez boşaltılmalı ve yeniden doldurulmalıdır. 2-4 yılda bir de cihazların deneme kontrolleri yenilenmelidir.