TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sigortalar

için 6,882 sonuç bulundu.

Sigortalar

Aşırı akım durumlarının oluşması halinde etkilerine karşı koruma geliştiren elektrik cihazları olarak bilinen sigorta, birçok teknik özelliği ile karşınıza çıkıyor. Elektrik devrelerinde üstün koruma sağlayan bu ürünlerin üzeirnde bir akım değeri yazmaktadır. Devre akımı bu yazan akımı aştığı zaman devrelerin açılması sağlanır ve yük korunur. Normal şartlar altında kapalı durumdaki sigorta açma yaptığında yük ve ana besleme birbirinden izole edilmektedir. Günümüzde elektrik olduğu hemen hemen her alanda kullanılan bu ürünler birçok isime sahiptir. V otomat, elektrik sigortası, minyatür sigorta veya otomatik sigorta olarak adlandırılan bu araçlar, aşırı akım ve gerilimlerden korumak amacıyla geliştirilmiştir. Kullanım alanlarına göre özellikleri değişim gösteren sigortalar, kolay çalışma prensipleri ile karşınıza çıkmaktadır.

Bir Güvenlik Önlemi Olarak Otomatik Sigorta

Bir Güvenlik Önlemi Olarak Otomatik Sigorta

Otomatik olarak çalışma sistemine sahip olan sigortalar, kontaklardan fazla akım geçmesi durumunda otomatik olarak açma yapmaktadırlar. Elektrik sistemlerindeki üstün koruyucular olarak bilinen bu ürünler açma durumunda ve aşırı akımı doğuran etmenin ortadan kaldırılmasının ardından üzerinde yer alan mandal sayesinde tekrar devreye alınabilme özelliği göstermektedir. Kartuş sigortalardan NH bıçaklı sigortalardan bu özelliği ile ayrılmaktadır. Çünkü diğer ürünlerde sigorta attığı durumda yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Otomatik sigorta ürünün iç yapısında dış kasa, anahtarlama mekanizması, bi-metal aşırı akım açıcı, elektromanyetik kısa devre açıcı, kontaklar, ark boşaltma kanalları, giriş ve çıkış terminalleri bulunmaktadır. Bu üründeki her sistem sırasıyla otomatik olarak çalışma özelliği göstermektedir. Basit bir çalışma mekanizmasına sahip olan ürünlerde iki adet açma stili bulunmaktadır. Aşırı akım açması olarak adlandırılan açma stilinde bimetal ısınır ve bu prensibine dayanarak termik açma gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra kısa devre olarak adlandırılan açma stilinde ise elektromanyetik alan değişir ve bu prensibe bağlı olarak manyetik açma gerçekleşmektedir. Kullanım alanlarına göre farklılıklar gösteren sigortalarda değerler ve gerilimler modelden modele değişim göstermektedir. Otomatik sigorta nasıl çalışır sorusunun cevabı ise sigorta eğrilerine ve açılarına bağlı olmasıdır. Elektrik sigortası üzerinden aşırı akım aktığı zaman, akımın etkisinde kalan bimetal şerit ısınmaktadır. Genleşmeden dolayı bükülme gösteren bu şeridin sapması durumunda açma mandalı serbest kalmaktadır. Ardından kontakların ayrılması gerçekleşir ve bu aşamada minyatür devre kesici açması yapılmış olmaktadır. Termik açma olarak adlandırılan bu açmada devredeki akım tamamiyle durmaktadır. Kısa devre durumunda ani ve aşırı olarak akım yükselmeleri gerçekleştiğinde bobin mıknatıslanır ve manyetik açıcı hareketlenir. Böylece kontaklar açılır ve manyetik açma gerçekleşmiş olur. Kullanım alanına göre tercih edilen elektrikli sigortalar, akımın yükseldiği durumlarda elektriksel kazaların oluşumunu engellemek amacıyla geliştirilmiştir. Otomatik sigorta çalışma prensibi ile kullanıcılarına güvenli ve huzurlu bir elektrikli eşya kullanım alanı oluşturmaktadır. Basit bir çalışma mekanizmasına sahip olan ürünlerde, elektrik akımının fazla yüklenmesi durumunda sigorta devreye girer ve kontaklarını açarak akımın kontrol edilmesini sağlar. Böylece aşırı akımlardan hem sizler hem de elektronik eşyalarınız etkilenmemektedir.

Tehlikeli Akım Yükselmelerine Karşı Otomatik Sigorta

Tehlikeli Akım Yükselmelerine Karşı Otomatik Sigorta

Çeşitli çalışma prensipleri ile karşınıza çıkan sigortalarda iki farklı açma çeşidi bulunuyor. Bu açmalar sayesinde yüksek akımlarda ve gerilmelerde sigortalarınız, kontakları devre dışı bırakır ve böylece akımlardan etkilenmeniz engellenmektedir. Termik açmalarda sigortaların üzerinde bimetalin ısınma prensibine bağlı olarak açma gerçekleşmektedir. Manyetik açmalarda ise bimetalin ısınması beklenmez. Eğer beklenirse ani yükselişe bağlı olarak tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Sigortanın içerisinde yer alan ark, boşaltma kanallarından atılır ve aşırı ısınma bu boşaltma sistemi sayesinde engellenmektedir. Otomatik sigorta çeşitleri arasında aşırı akımın nominal akımı ne kadar zamanda ve nasıl aştığına bağlı olarak değişen ürünler bulunmaktadır. C tipi olan sigortalar ise endüktif yüklerde, motorlarda ve trafolarda kullanılarak yüklerin korunmasını sağlamaktadır. D tipi otomatik sigorta modelleri ise demeraj akımı yüksek olan x-ray cihazı, punta makineleri, kaynaklarda kullanım amaçlı üretilmektedir. Sodyum buharlı lambalarda da kullanılan D tipi ürünler, aşırı akımın oluşmasını engellemektedir. K tipi sigortalar ise yüksek basamaklı güç kaynaklarında, elektronik balastlarda ve diğer aşırı akımın etkilediği uygulamalarda tercih edilmektedir. Z tipinden oluşan otomatik sigortalar ise hassas elektronik devrelerde kullanılmak amacı ile geliştirilmektedir. Limit ve switch uygulamalarında ve sensör devrelerinde etkili olarak tercih edilmektedir. Otomatik sigorta fiyatları, ürünün tipine ve teknik özelliklerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Uygun fiyatlara satın alabileceğiniz bu ürünler hem hesaplı hem de kullanışlı yapısı ile kullanıcılarından olumlu dönütler almaktadır. Otomatik sigortalar sayesinde elektronik eşyalarınızı aşırı yük tehlikelerinden koruyabilir ve çeşitli kazaların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız alana göre tipini ve gerilimlerini tercih edeceğiniz otomatik sigortalar açma şekilleri ile otomatik olarak sizlere yardımcı olmaktadır. Bir kere attıktan sonra üzerindeki pres sayesinde tehlikeli durumun atlatılmasının ardından yeniden devreye girmektedir.

Doğru Otomatik Sigorta Seçimi

Doğru Otomatik Sigorta Seçimi

Otomatik sigortanızı seçerken belli başlı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde uygulayacağınız sigorta, kullanacağınız alana hitap etmediğinden dolayı işe yaramayabilir. Sigortadaki nominal akım, içerisinde yer alan kutupların sayısı, kısa devreyi ne kadar sürede kesme kapasitesi ve açma eğrileri seçimde önemli roller oynamaktadır. Eğer şartlarda isteniyorsa, ürünün DC’de çalışıp çalışmaması, delinme gerilimleri, darbelere karşı dayanımları da göz önünde bulundurulması gereken değerler arasında yer almaktadır. Otomatik sigorta tipleri arasından kullanacağınız alanın özelliklerine en uygun sigortayı seçerek güvenli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Sigorta seçimine korunacak olan yükün akımından daha üst akımlara ait olan sigortaların tercih edilmemesi gerekmektedir. Nominal çalışma koşulu olarak algılayacağından dolayı açma yapmaz ve gelen yükün tehlikeli bir duruma yol açmasına neden olabilir. Yük nominal taşıyabileceği akım seviyesinin üzerinde çalışma gösterir ve enerjiyi kesen cihaz algılama yapamayacağından dolayı yük ve cihazlar zarar görecektir. Sigortaların kullanılması ve monte edilmesi çok basit işlemler ile gerçekleştirilmektedir. Sizleri yük gerilimlerine karşı korumak amacı ile geliştirilmiş olan bu ürünlerin üzerinde çeşitli rakamlar ve değerler yer almaktadır. Otomat üzerindeki harfler hangi tip olduğunu belirtirken yanındaki rakamlar ise kaç amperlik güce sahip olduğunu söylemektedir. Ürünler üzerinde sigortalarınızın model kodları bulunmaktadır. Bu kodlar sayesinde ürünün özelliklerini kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Anahtarlı otomatik sigorta üzerinde anma gerilimleri, kısa devre kesme kapasitesi ve enerji sınırlama klasmanları bulunmaktadır. Sigortalar sayesinde akımlarınızı kontrol edebilir ve oluşan gerilimleri kısıtlayabilirsiniz. Böylece hem elektriksel kaçaklara bağlı olarak gelişen yangınları engelleyebilir hem de kişisel koruma gerçekleştirebilirsiniz. Kullanacağınız alana göre otomatik sigortanızın tipini, amper değerlerini ve diğer teknik özelliklerini belirleyebilirsiniz. Genelde evlerde ve prizlerde tercih edilen B tipi sigortalar sayesinde huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Otomatik sigortalar sayesinde tehlikeli durumları kontrol altına alabilirsiniz. Seçeceğiniz minyatür sigorta ile yüksek elektrik akımlarının oluşturabileceği problemlerin önüne geçebilirsiniz. Sayfamız üzerinden aradığınız koşullara uygun olan otomatik sigorta modelini bulabilir ve satın alarak güvenli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

2Y (9)
Abb (287)
Ack (3)
Aeg (3)
Arge (20)
Ars (2)
Ay-Ka (6)
Bakyar (6)
Bemis (2)
Cata (2)
Chint (21)
De-Pa (4)
(1706)
El-max (11)
Emas (5)
Entes (4)
Esem (73)
ESEM (9)
Federal (33)
Flash (3)
GE (2)
Gewiss (15)
Gwest (1)
Hualin (3)
Hyundai (35)
İmpo (1)
Inter (1)
İTHAL (10)
Kaim (4)
KAİM (1)
Kale (3)
Legrand (194)
LEGRAND (3)
Made (1)
Maflen (3)
Makel (121)
Metop (43)
Mutlusan (3)
Nade (2)
Nora (5)
Oag (122)
Onburg (8)
Onka (1)
ONUR (2)
OPAŞ (2)
People (5)
S-Link (1)
Schneider (13)
Sgs (5)
Siemens (1661)
Sigma (109)
Solmazsan (1)
Tem (1)
TETSAN (1)
Tetsan (1)
Trimbox (6)
Viko (250)
Wika (2)
Çet-San (1)
Çetsan (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(403)
ve üzeri (450)
ve üzeri (469)
ve üzeri (474)
ve üzeri (479)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL