TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sufi & Tasavvuf

için 105 sonuç bulundu.

Sufi & Tasavvuf

Sufi müziği ve tasavvuf müziği mistik tınılara ve huşu verici sözlere sahip birçok şarkıyla karşınıza çıkar. Bu müzikleri daha iyi hissedebilmek için dayandıkları felsefeyi de anlamanızda fayda var. Aradığınız bilgiler burada.

Sufi ve Tasavvuf Müziği Nedir?

Sufi ve Tasavvuf Müziği Nedir?

Sufilik, sufizm veya tasavvuf, İslam mistisizmi olarak bilinir. Sufi hayatı yaşayan kişilere derviş ilahi adı verilir. Tasavvuf felsefesinin temelinde dünyevi ihtiraslardan vazgeçerek Allah’la bir olma (vahdet-i vücut) yatar. Sufi ve tasavvuf müziği Türkiye’ye ve İslam coğrafyalarına özgü bir müziktir. Asıl amacı eğlendirmek değil tasavvuf felsefesini ve dini unsurları dinleyicilere iletmektir. Birebir karşılığı olmasa da yabancı muadili new age müziği sayılabilir. Bu müzikleri daha derinden anlayabilmek için tasavvuf felsefesine aşina olmanız lazım. Tasavvuf müziği çalgıları ney ve bendirdir. Sufi müzik ney çalgısını çıkardığı derin sesten dolayı dervişlere benzetir. Tasavvuf müziği türleri durak, şuğul, mersiye, naat ve ilahidir. Tasavvuf müziği özellikleri arasında parçaların nefes, dokunuş ve ritim ile çalınması da vardır.

En Başarılı Temsil Eden Sanatçılar

Sufi & Tasavvuf Müziğini En Başarılı Temsil Eden Sanatçılar

Tasavvuf müziği örnekleri yukarı bahsedilen özelliklerin hemen hepsini çoğunlukla barındırır çünkü tekrar etmek gerekirse eğlendirmeyi değil öğretmeyi ve huşu bulmayı amaçlar. Tasavvuf müziği sözleri Allah aşkını, onunla yakınlaşma ve bir olma arzusunu ifade eder. İslam dininin gerekleri de sözlerde yer bulur. Türler arasında bazı farklılıklar görülebilir. Mesela şuğulların bestesi Türklere aittir ama sözleri Arapça olur. Mersiye bir ölüm için yakılan ağıtken naat Hz. Muhammed’in özelliklerini över. Durak, tekkelerde yapılan zikirlerde okunur. İlahiler ise Mevlevi ve Bektaşi tekkelerine özel olarak bestelenen tasavvuf şiirleridir. Tasavvuf müziği sanatçıları şarkılarını ney ve bendir eşliğinde seslendirir. Şeb-i Arûs, yani Mevlana’nın öldüğü gece için düzenlenen etkinliklerde sanatçılar kaydettikleri şarkılarını canlı performansla söylerler.

Albüm Fiyatları Ne Kadar?

Sufi & Tasavvuf Albüm Fiyatları Ne Kadar?

Sufi müzik albümü fiyatlarında yerli albümlerdeki seviyeler geçerli. Format olarak DVD pek bulunmaz. CD formatında ekonomik birçok albüm içinden seçim yapabilirsiniz. Disk sayısı fiyatları çok olmasa da biraz etkileyecektir. Sufi ve tasavvuf müziğinde disk sayısı birden çok olan derleme albümlere sıkça rastlanır. Bir diskteki ortalama şarkı sayısı 10-12 adettir. Ama plak şirketleri disk sayısını artırmak yerine bir diske daha fazla şarkı koymayı da tercih edebilir. Bu türde “hit” mantığı olmadığı için tekli albümler genelde görülmez. Sufi ve tasavvuf müziğinin yanı sıra caz ve new age, alaturka, klasik müzik, şiir, enstrümantal müzik, etnik müzik, özgün müzik, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, alaturka müzik ve daha birçok türdeki albümü Yerli Albümler kategorimizde inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Format

(83)
(10)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(10)
ve üzeri (10)
ve üzeri (10)
ve üzeri (10)
ve üzeri (10)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL