TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Alaturka

için 19 sonuç bulundu.

Alaturka

Alaturka müzik Türkiye’nin kendine has müzik türlerinden bir tanesidir. Bu müzik türü ülke dışında da oldukça dikkat çekmiş ve zaman zaman yabancı sanatçılara da ilham vermiştir. Alaturka müzik hakkında ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Alaturka Müzik Nedir?

Alaturka Müzik Nedir?

Alaturka veya Türk musikisi, 1920’li ve 1930’lu yıllardan günümüze ulaşan bir terimdir. Alafranga kelimesiyle birlikte anılır. İki terim de Osmanlı İmparatorluğu ile ilgilidir. Alaturka Doğu kültürünü, alafranga batı kültürünü temsil eder. Bu ayrım geleneksel ve modern ayrımı için de kullanılmıştır. Alaturka Osmanlı İmparatorluğu’nun kendi klasik müziğinin uzantısıdır. Alafranga ise Avrupa klasik müziğinden esintiler taşır. Bulmacaların da yaygın sorularından biri olan alaturka müzikte tempo usuldür. Alaturka müzik parçaları, kalıplaşmış ölçüler olan bu usullere bağlı kalınarak icra edilir. Usullerin her bir vuruşuna darp adı verilir. Vuruşlar şiddetlerine göre “düm”, “te”, “ka” gibi hecelerle ifade edilir. Usuller basit usuller ve birleşik usuller ile küçük usuller ve büyük usuller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Alaturka Müzik Özellikleri

Alaturka Müzik Özellikleri

Alaturka şarkılar klasik müzik mantığıyla genelde sözsüz olarak dinleyiciyle buluşur. Doğrudan alaturka için bestelenmiş şarkıların dışında Türk musikisinin tanıdık sözlü şarkıların enstrümantal yeniden yorumlarına da alaturka albümlerde sıkça rastlanır. Yine de alaturka şarkıların nerede başlayıp nerede bittiğine dair kesin bir sınır çizmek mümkün değildir. Bazı alaturka müzik sanatçıları bu tarzı Türk sanat müziği, arabesk müzik veya Türk halk müziği gibi tarzlarla da harmanlayabilir. Alaturka müzik genellikle nostaljik bir his, geçmişe özlem yaratır. Yavaş tempolu şarkılar hüzün yüklüyken hızı tempolu şarkılar içinizi kıpır kıpır eder. İyi hazırlanmış bir alaturka müzik listesi geleneksel yapıdaki restoranlarda ve eğlence yerlerinde konuklarını ağırlamak için gereken ambiyansı yaratmanıza katkıda da bulunur.

Alaturka Albüm Fiyatları Ne Kadar?

Alaturka Albüm Fiyatları Ne Kadar?

Alaturka sanat müziği albüm fiyatları diğer yerli albüm fiyatlarıyla paralel seyreder. Albüm fiyatlarını etkileyen unsurlar alaturka türünde de geçerli. Bir albümdeki ortalama şarkı sayısı 10-12 şarkı olsa da “single” denen tekli albümlerde bir ve iki şarkı da bulunabilir. Bu albümlerde disk formatı genelde CD’dir. Bazen DVD’ye de rastlanır. Bu albümleri çalabilmek için bir de CD veya DVD oynatıcınız olması da şart. Aradığınız alaturka müzik albümleri ve sanatçıları burada sizi bekliyor. “Alaturka dinle” diye önerebileceğiniz albümlerin yanı sıra Türk halk müziği, Türk sanat müziği, arabesk, özgün müzik, fantazi müzik, pop, rock, enstrümental, sufi ve tasavvuf, hip hop ve rap, caz, klasik ve daha başka türlerde albümleri de Yerli Albümler kategorimizde bulabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL