Plaklar

için 8,596 sonuç bulundu.

TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Plaklar

Çok eski zamanlardan bu yana önemli bir kültür ve günümüzde de bir klasik olarak müzik dinlemek için plaklar halen tercih edilmektedir. Plak, bir müzik çalar üzerinde dönme vasıtası ile ses kaydını dışarıya aktaran bir albüm çeşidi oluşturmaktadır. Günümüzde halen birçok sanatçı klasik şekilde müzik dinlemekten hoşlanan kişiler için plak üretimleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca koleksiyon tutkunu olan kişiler veya gerçek müzik sesine hayran olan kişiler tarafından da eski plaklar temin edilerek biriktirilmektedir. Çoğu zaman antika bir yapıya sahip olan plak ürünleri, arşivler içerisinde tutulması vasıtasıyla sanatseverler tarafından satın alınmakta ve muhafaza edilmektedir. Hayatında müziği çok önemli bir noktada tutan insanların çok keyifli vakitler geçirmek ve iyi bir aktivite sağlamak için tercih ettişi özellikle eski şarkıları barındıran antika plaklar bilhassa koleksiyonlar içerisine katılmak için satın alınmaktadır.

Plaklar Eskimeyen Bir Kültür Oluşturmaktadır

Plaklar Eskimeyen Bir Kültür Oluşturmaktadır

Gerek eski zamanlardan kalmış ve klasik oluşturan antika ürünler gerek son dönemlerde eskinin sistemlerine sadık olarak üretilen albümler halen değişmez bir kültür sağlamaktadır. Özellikle günümüzde insanlar telefon, internet ve bilgisayar üzerinden müzik dinlemeyi tercih etse de halen nostaljik öğeleri talep eden kişiler bu ürünlerden vazgeçmemektedir. Gramofonlar ve pikaplar sayesinde gerçek müzik sesinin elde edilebileceği 45lik plaklar gibi ürünler korunmuş halleriyle çoğu zaman birer koleksiyon ürünü olarak en deşerli seçenekleri oluşturmaktadır. Bu ürünler ülkemizde müzik kültürünün gelişmesi ile birlikte özellikle Cumhuriyet sonrası dönemde kimi zaman çok eski dönemlere uzanan bir yapı gösterebilir. Kimi zaman ise aranjman müziğin ülkemizde yaygın bir hale geldiği 60'lı yıllardan başlamak üzere 80'li yıllara kadar uzanan dönemde üretilmiş plak kayıtları tercih edilebilir. Gerçekten vazgeçilmez bir kültür oluşturan bu ürünler dolgun ve doğal bir ses imkanı sağladığı için ayrı bir müzik ziyafeti sağlamaktadır. Özellikle iyi korunmuş bir plak halen kaydedilmiş sesi en net özellikleri ile aktarılabilir. Buna rağmen yeni plaklar sayesinde de dijital müziklerde sunulan yapay ve yabancı gelen ses kalitesine göre çok daha hassas bir müzik sesi kalitesi oluşturabilir. Bu nedenle günümüzde de halen müzik şirketleri tarafından üretilen yeni baskı plak ürünleri koleksiyonlara dahil edilmektedir. Çünkü bazı müzikseverler çıkarılan yeni albümlerde de üretilen plak şeklindeki yeni albümleri plak koleksiyonu için temin etmektedir. Zira eski dönemlerden kalma albümlerde yer alan plak şarkıları özellikle orta yaş üzerindeki kişilerde çok daha deşerli bir müzik eseri olarak görülmektedir. Hem besteler hem kullanılan gerçek enstrümanlar ve gerçekten icra edilen etkin sanat sayesinde bu eserler çok daha önemli bir yapı oluşturmaktadır.

Plaklar Modelleri, Özellikleri, Fiyatları

Plaklar Modelleri, Özellikleri, Fiyatları

Plak ürünlerinde model açısından deşişen boyutlar ile birlikte ürün çeşitleri yer almaktadır. Aslında bu ürünlerde belirtilen boyut, ürünün geometrik boyutu dışında da ne kadar kayıt aldığına başlı şekilde sonuç vermektedir. Yani plak boyutları sayesinde 45 dakika ya da uzunçalar gibi adlandırılan albümler elde edilebilir. Özellikle klasik bir şekilde plak üretimlerinin başladığı günden itibaren model belirlemesi açısından inç boyutları çerçevesinde çap ve devir sayısı göz önünde bulundurulmuştur. Çap açısından 7 veya 12 inç şeklinde birbirinden ayrılan ürünler devir sayısı kapsamında ise 4 bölüm şeklinde birbirinden ayrılmaktadır. Bu kapsamda plak modelleri incelendiğinde, devir sayısı açısından 78 devir, 33 devir veya 45 devir gibi plak türleri yer almaktadır. Bugün piyasada çok düşük miktarda bulunan ve örneklerine çok az rastlanan 16 devirlik plak ürünleri de yer almaktadır. Bu noktada 78'lik plak ürünleri 12 inç civarında bir boyut oluşturmak ile birlikte ses izi daha seyrektir ve bu ürünler taş plak olarak adlandırılmıştır. Taş plaklar günümüzde halen gramofon sayesinde veya pikap sayesinde Müzik dinleme keyfi sağlamaktadır. İki yüzü ile birlikte çevirilerek kullanılabilecek 33 devir plak ise uzunçalar olarak adlandırılan plak türüdür. Elektrikli sistem ile çalışan pikap cihazları sayesinde dinleme imkanı sağlar. Klasik olarak bilinen ve eskiden ülkemizde de her yüzünde bir şarkı kaydı bulunan 2 şarkılı 45 devirli ürünler ise pikap sayesinde halen dinlenilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bu model seçenekleri ile birlikte günümüzde ister antika ister yeni plak ürünleri temin etmek mümkündür. Bu konuda belirlenen bu özelliklere göre plak fiyatları her zaman deşişim göstermektedir. Ancak özellikle antika plaklar fiyatları yeni dönem ürünlere göre tarih ve sanatçı açısından da deşişim oluşturur. Çünkü çok eski dönemlerde kayıt yapılmış ve yeni albüm gerçekleştirmeyen sanatçıların sahip olduğu bu plak albümleri birer klasik oluşturmuştur ve antika albümler arasında yerini almıştır. Özellikle taş plak şeklinde üretilmiş bu albümler kolaylıkla hasar göreceği için korunmuş ve günümüze kadar ulaşmış ise çok daha deşerli bir yapı oluşturmaktadır.

Plaklar Halen Arşivlerde Önemli Bir Yere Sahip

Plaklar Halen Arşivlerde Önemli Bir Yere Sahip

Günümüzde müzik piyasasında üretilen plak türleri ile birlikte çok daha net ve şeffaf bir ses avantajı sağlayan albümler kolaylıkla temin edilebilmektedir. Çünkü birçok sanatçı ve müzik yapım şirketi eski zamanlara dönüş gerçekleştirebilmek ve nostaljik bir üretim gerçekleştirmek için yeniden plak albüm üretimleri sağlamaya başlamıştır. Özellikle günümüzde şeffaf plaklar yeni dönemde görülen ürünler arasında bulunmaktadır. Bu tip ürünler plak çeşitleri arasında yeni jenerasyonlar ile birlikte halen arşiv çalışmaları gerçekleştiren kişiler için önemli ürünler olmaktadır. Çünkü günümüzde halen müzik tutkusu sayesinde plak dinlemekten hoşlanan ve özellikle antika ürünleri arşivinde barındırmak için uğraş veren kişiler bulunmaktadır. Bu tür müzik tutkunları için plak arşivi hazırlamak çok önemli bir çalışmayı ortaya çıkarır. Çünkü genellikle arşiv çalışmaları içerisinde belirli yıllar arasında kategoriler oluşturmak ile birlikte yerli ve yabancı plak albümleri ayrı ayrı kategoriler içerisine alınır. Kimi zaman arşiv gerçekleştiren kişiler sanatçı veya yıl bilgisi deşişmeden tüm plak albümlerini temin etmeyi tercih etmektedir. Bazı kişiler ise sadece belirli müzik tarzlarında eser veren kişilerin albümlerini özenli bir şekilde seçerek koleksiyonlarında barındırmak istemektedir. Örneğin, Sezen Aksu veya Ajda Pekkan gibi pop müziğin önemli sanatçıları tarafından yıllar boyunca çıkarılmış plak albümlerini koleksiyon haline getiren kişiler bulunmaktadır. Hatta bazen özellikle taş plak olarak adlandırılan antika ürünleri takip eden ve koleksiyon gerçekleştiren kişiler de yer almaktadır. Bazen plak ölçüsü açısından belirli kriterleri göz önünde bulundurarak, koleksiyon ve arşiv gerçekleştiren kişiler de yer almaktadır. Günümüzde ise özellikle şeffaf plak ürünleri ile birlikte yeni albümleri her zaman takip eden ve her çıkan albümü satın almayı talep eden kişiler bulunmaktadır. Bu konuda günümüzde yeni jenerasyon ile birlikte çıkarılan plak albümler açısından özellikle long play şeklinde hazırlanan albüm ürünleri de klasik CD ve kaset albümlere göre farklı fiyatlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda mutlak bir şekilde şeffaf plaklar fiyatları göz önünde bulundurularak, sanatçı ve yapım şirketi ürünlerine göre farklı rakamlar görülebilir. Eşer koleksiyon veya sadece müzik keyfi için plak albüm satın almak ve seçimler gerçekleştirmek istiyorsanız Kitap, Müzik, Film, Oyun sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Format

(7824)
(681)
(25)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(511)
ve üzeri (578)
ve üzeri (586)
ve üzeri (589)
ve üzeri (597)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL