Plaklar

Plak, yerini önce kasetlere, sonra kompakt disklere (CD’lere) ve en son dijital kayıtlara bırakmış gibi görünse de müzikseverler tarafından hala tercih edilen bir ürün. Plaklar hakkında bilgi sahibi olmak ve sevdiğiniz sanatçıları oradan dinleme fırsatı yakalamak için doğru yerdesiniz.

Plak Nedir?

Plak Nedir?

Plak, yazılı ve modülasyonlu spiral yivler formunda olan analog bir ses kayıt aracıdır. Yivler genelde dış çevreye yakın mesafeden başlar ve diskin ortasına yakın bir mesafede biter. Başta diskler şellak (bir böceğin salgı maddesi) kullanılarak üretilirdi. 1950’lerden itibaren polivinil klorür (PVC) yaygın hale geldi. Günümüzde de plak yapımında hala PVC kullanılır. Plak çeşitleri aslında plak boyutları ile belirlenir ve ya inçlerle ya da devirlerle ifade edilir. 33 devir plak veya 33’lük 12 inçtir ve longplay, LP veya uzunçalar adlarıyla da anılır. Her bir yüzüne 4-9 şarkı kaydedilebilir. 45 devir plak, bilinen adıyla 45’lik plak, en yaygın plak çeşididir ve 7 inçtir. Genelde her bir yüzünde birer şarkı bulunur ama EP ve mini LP’ler ikiden fazla şarkı barındırabilir. 78 devir plağın diğer adı taş plaktır çünkü diğerlerinden daha sert ve ağırdır.

Her Tarzda Müzik İçin Farklı Plaklar

Her Tarzda Müzik İçin Farklı Plaklar

Plak dinlemek özel bir zevktir. Dijital kayıtlardan farklı olarak akustik sesleri efekte maruz kalmadan analog halde dinleme fırsatı sunar. Birçok kişi bunun daha samimi bir müzik deneyimi sunduğunu ifade etmekte. Plak dinlemek için ilk akla gelen retro gramofon olsa da modern tarzda birçok pikap, plak çalar veya plak oynatıcı bulabilirsiniz. Bunları gerektiğinde kaldırmanız veya temizlemeniz de daha kolay. Plak müzikleri birçok tarzda karşınıza çıkabilir ama genelde iyi bilinen sanatçıların parçalarını içerir. Plaklarını hemen alıp dinleyebileceğiniz yerli ve yabancı sanatçılar arasında Nükhet Duru, Esmeray, Bülent Ortaçgil, Barış Manço, Sezen Aksu, Zeki Müren, Selda Bağcan, Müslüm Gürses, Ümit Besen, Neşet Ertaş, Müzeyye Senar, Alpay, Cem Yılmaz (film müzikleri), Cem Karaca, Ajda Pekkan, Haris Alexiou, Teoman, Bülent Ersoy, Cafe de Paris, Edit Piaf ve daha nice isimler var.

Plak Fiyatları

Plak Fiyatları

Plak fiyatları temel olarak 45’lik plak fiyatları ve 33’lük plak (LP) fiyatları diye ikiye ayrılabilir. 45’likler daha ekonomik görünür ama daha az şarkı sunar. LP’lerde ise daha çok şarkı bulunur. Yani aslında ikisi de yaklaşık hesaba gelir. Plaklar CD’lerden farklı olarak koleksiyon nesnesidir ve özel bir zevke işaret eder. Pikap da satın aldıktan sonra keyifli zamanlar geçirmek elinizde. Plaklar daha sınırlı sayıda üretildiği için aradığınız sanatçıyı bulmakta bazen zorlanabilirsiniz. Ama Müzik kategorimizdeki yerli albümler ile yabancı albümler arasında yok yok. Müziği sadece dinlemekle yetinmeyip kendi müziğinizi icra etmek isterseniz aynı kategorideki müzik aletleri arasından seçim yapabilirsiniz. Birbirinden şık pikap modellerimiz ise Pikap kategorimizde sizi bekliyor.

Plaklar

için 6,586 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Format

(5966)
(559)
(26)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(357)
ve üzeri (406)
ve üzeri (410)
ve üzeri (411)
ve üzeri (417)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL