Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Halojen Ampul

için 619 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Halojen Ampul

Ampuller aydınlatmanın ana unsurlarından biridir. Ev, ofis, park ve diğer her alanda araç gereçlerle birlikte kullanılır. Ampul, temel olarak elektrik enerjisini ışığa çeviren bir araçtır. Farklı özellikte pek çok ampul çeşidi mevcuttur. Ampuller genel olarak 4 çeşitte toplanır. Bunlar; akkor flamanlı, floresan, gazlı deşarj ve LED ampullerdir. Akkor ürünler en eski ve klasik ampuldür. Klasik lambalarda cam ile kaplanmış tungsten flamanlar bulunur. Aynı zamanda içerisinde azot ve argon gaz karışımı da mevcuttur. Bu klasik lambalar zamanla yerini halojen tipi ampullere bırakmıştır. Halojen lamba bir çeşit akkor lamba tipidir. Günlük hayatta pek çok alanda kullanıma sahiptir. Klasik akkor lambalar geliştirilerek halojen ampul çeşitleri üretilmiştir. Akkor ampullerde tungsten buharlaşması sorunu vardır. Tungsten zamanla buharlaşarak flamanların kırılmasına sebep olur. Bu yüzden halojen lambalar üretilmiştir. Halojen ampullerde tungsten buharlaşması azaltılarak daha dayanıklı lambalar elde edilir. Halojen lambalarda halojen gazları vardır. Bu gazlar lambaya dayanıklılık katar. Bu tip ampuller sıradan akkor lambalara kıyasla daha verimlidir. Yüksek sıcaklıkta çalışabilir ve parlaklıkları ise daha yüksektir. Ampul camı ise yine ısıya dayanıklı olan kuvars camdan üretilir. Halojen lambaların çalışma prensibi akkor lambalarla benzerlik gösterir. Temel olarak ampul içerisindeki tungsten elektrik enerjisi ile ısınır. Tungsten sıcaklığı 2000 santigrat dereceye geldiğinde ısı ile birlikte ışık yaymaya başlar. Akkor ampullerde tungsten telleri ısı etkisiyle erken kırılabilir. Bu yüzden halojen ampullerde tungsten teli halojenlerle güçlendirilir. Halojen ampuller akkorlara kıyasla ömrü 2 kat daha uzundur. Halojen ampullerin ışık kalitesi yüksektir. Küçük boyutları ile de farklı uygulamalar içinde kolaylıkla yer edinebilir. Akkor lambalara göre daha az elektrik tüketir. Halojen ampuller aydınlatma alanında sıklıkla kullanılır. Lambalar içerisinde 12-24 voltluk lambalar bulunduğu gibi yüksek performanslı, 220 voltajlı türleri de mevcuttur. Çift uçlu kullanılan halojen ampuller piyasada pek çok noktada tercih edilir. Diğer lambalara göre farklı özelliklere sahip olan halojen ampullerde doğru ürün seçimi de önemlidir. Bahçelerde, yapı inşa alanında, çalışma masalarında çok yönlü tasarımlarıyla kullanılabilir. Spot modelleri, reflektör tarzları ve daha fazla alternatif için sayfayı inceleyebilirsiniz. Farklı çalışma prensiplerine sahip tüm ürünleri bir arada görmek isterseniz aydınlatma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Halojen Ampul nedir?

Halojen Ampul Nedir?

Halojen ampul bir tür akkor ampul çeşididir. Akkor ampuller eski tip ürünlerdir. Bu yüzden ömürleri de kısadır. Zamanla gelişen teknoloji ile birlikte farklı teknikler ortaya çıkmıştır. Akkor lambalar da çeşitli tekniklerle geliştirilerek halojen modellere evrilmiştir. Halojen lambalar içerisinde halojen maddeler bulundurur. Halojenler; flor, klor, brom ve iyottur. Bu elementler ampuller içerisinde gaz olarak kullanılır. Halojen ampulleri de diğerlerinden ayıran özellik bu kısımdır. Klasik ampullerde gaz olarak genellikle azot kullanılırken, halojen ampullerde ise iyot ve flor sıklıkla tercih edilir. Halojenler kolaylıkla negatif iyonlara dönüşebilir. Bu özellik akkor lambaların zamanla halojenlerle geliştirilmesine olanak sağlar. Halojen lambalar ilk olarak 1958 yılında piyasaya sürülmüştür. Halojenler yardımıyla ampullerden yüksek ısı elde edilmiştir. Yüksek ısıdan dolayı ampuller ilk zamanlarda boya pişirme amacıyla kullanılmıştır. Zamanla aydınlatma özelliği ön plana çıkarak bu alanda kullanılmaya başlanmıştır. Daha hafif ve kullanışlı hale getirilen halojen ampuller farklı özellikleri kazanmıştır. Halojen ampuller geleneksel lambalara kıyasla daha fazla parlaklık sağlar. Özellikle far gibi güçlü ışığın gerekli olduğu durumlarda doğru bir seçimdir. Bu lambalar parlaklığın yanı sıra verimli ürünlerdir. Geleneksel akkor lambalara göre daha uzun ömürlüdür. Halojen ampuller kuvars halojen ya da tungsten halojen lamba olarak farklı isimlerde de bilinir. Akkorun gelişmiş bir versiyonu olan halojen lambalarda da tungsten flaman bulunur. Cam ampulün içerisinde ise çeşitli gazlar vardır. Elektrik enerjisi ile flaman ucuna akım gelir. Akım yardımıyla flaman 2500 dereceye kadar ısınır. Yüksek sıcaklıkla beraber çevreye ışık yaymaya başlar. Geleneksel akkor lambalarda ışık ile fazla miktarda ısı oluşur. Zamanla flaman içerisindeki tungstende buharlaşma meydana gelir. Tungsten flamandan ayrılarak ampul camına yapışır. Akkor ampullerde görülen kararmanın sebebi bu yapışmadır. Zamanla bu durum ışık şiddetinin düşmesine sebep olur. İncelen flaman ise kırılır ve ampuller kullanılmaz hale gelir. Akkor lambaların zayıf yönleri güçlendirilerek halojen akkor lambalar üretilir. Halojen ampullerde flaman daha esnek bir yapıya sahiptir. Akkorlara kıyasla içerisinde daha yüksek basınca sahip halojen gazı bulunur. Dış çevredeki cam ise kaynaşmış kuvars ve silika camdan üretilir. Kuvars camlar yüksek sıcaklıklara daha dayanıklıdır. Bu tip camlarda kararma olmaz ve daha uzun ömre sahiptir.

Halojen Ampul Özellikleri Nelerdir?

Halojen Ampul Özellikleri Nelerdir?

Ampullerin genel olarak hepsinin çalışma prensipleri aynıdır. Ampuller elektrik enerjisini ışığa çevirir. Çevirme işlemi ise tungsten flaman yardımıyla olur. Elektrik enerjisi flamanlara aktarılır ısınan flamanlar ise çevreye hem ısı hem de ışık yayar. Bu şekilde aydınlatma gerçekleşmiş olur. Aydınlatma sürecinde flamanlar zamanla aşınabilir. İçerisinde bulunan tungsten ise buharlaşarak ampulün cam yüzeyine yapışır. Bu durum klasik lambaların ömrünü kısaltan bir olaydır. Halojen ampullerde ise bu durum tersine çevrilmiştir. İçerisinde bulunana halojen gazı geri dönüştürebilir bir rol oynar. Bu gazlar buharlaşan tungsten ile birleşerek flamanı bir nevi tamir eder. Tungstenin yeniden flamana yerleşmesini sağlar. Bu şekilde enerji geri dönüşü sağlanmış olur. Halojen ampul ömrü bu sebeplerden dolayı akkorlara göre daha uzun olup 1700 – 2500 saate kadar çıkabilir. Halojen ampullerde meydana gelen ısı aynı zamanda halojen gazlarının reaksiyona girmesine sebep olur. Bu durum ise halojen ampulün verimliliğini artırır. Halojen ampuller daha küçük boyutlara sahiptir. Bu yüzden daha spesifik ve özel yerlerde de tercih edilebilir. Hafif yapıya sahip olan ampuller üretim noktasında da daha düşük bir maliyete sahiptir. Geleneksel akkor lambalara göre daha fazla ısınan halojen lambalar kümes ya da hayvanları ısıtmada da sıklıkla tercih edilir. Floresan lambalardaki cıva gibi içerisinde zararlı metal bulundurmaz. Bu konuda daha çevre dostu ürünlerdir. Geleneksel akkorlardan daha iyi bir renk sıcaklığına sahiptir. 2800- 3400 Kelvin aralığı ile rengi güneş ışığına yakın bir değere sahiptir. Uzun ömürlü olan halojen lambalar tam parlaklığa karşı da oldukça dayanıklıdır. Isınma süresi olmayan lambalar, anında ısınma özelliğine sahiptir. Halojen lambalar yüksek derecelere kadar ısınır. Bu yüzden kullanım esnasında lambalara direk dokunulmamalıdır. Aksi halde yanıklara sebep olabilir. Ampule aynı zamanda çıplak elle de dokunulmamalıdır. Vücut üzerindeki yağlar ampule yapışabilir ve bu durum ampul ömrünü kısaltan bir faktördür. Halojen lambalarda yüksek basınç mevcuttur. Yüksek basınçlı gazlardan dolayı ampulün patlaması sonrasında çevreye cam parçaları saçılabilir. Bu nedenle kapakla ya da armatürle kullanılması tavsiye edilir.

Halojen Ampul Çeşitleri

Halojen Ampul Çeşitleri

Halojen ampul çeşitleri kullanım alanlarına göre farklı büyüklüklere ve özelliklere sahiptir. Çanak tipi büyük ampuller ile bahçe gibi geniş alanları aydınlatabilir, eviniz içinse daha minimal modellere yönelebilirsiniz. Yol ya da giriş aydınlatmaları için ise çubuk halojen ampul tasarımları uygun ürünler olabilir. Küçük boyutlu ampuller istenilen her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Masa lambalarında ya da daha spesifik alanlarda tercih edilebilir. Küçük halojen ampuller özellikle avizelerde sıklıkla kullanılır. Mum veya damla şeklinde olan avize ampulleri genellikle G4 veya G9 duya sahiptir. 360 derecelik açısı ile geniş alanları aydınlatmaya olanak sağlar. Halojen ampullerin klasik modelleri de kullanıcılar arasında oldukça yaygındır. Klasik ampul görünümüne sahip bu modelleri istediğiniz her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eski akkor ampulleri de halojen klasik model ampuller ile değiştirebilirsiniz. Klasik model ampuller E tipi duya sahiptir. E27 ya da E14 duy ölçüsü ve DİM edilebilir özellikleri ile kullanıcılara konforlu bir kullanım sağlar. 72 -100 Watt enerjiye sahip bu klasik ampuller beyaz veya gün ışığı rengiyle kullanıcı beğenisine sunulur. Daha parlak bir ampul isterseniz lümen seçeneklerine bakabilirsiniz. İstenilen parlaklığa göre lümen seçim imkânı sunar. Normal bir aydınlatma için 710 lümene yönelebilir daha şiddetli aydınlatmalar için ise 1350 lümen gibi modelleri tercih edebilirsiniz. E27, standart halojen ampul duyudur. Klasik ampullerinde bulunur. Kullanıcılar tarafından sıklıkla aranan duy tipidir. E27 duya sahip ampulleri her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Halojen lambalar 2700 - 3200 Kelvin renk sıcaklığına sahiptir. Bu aralık renk değer olarak sıcak ışık aralığına girer. Bu renkler güneş ışığına benzer renk özelliğinde olup sıklıkla tercih edilir. Tasarruflu halojen ampul A sınıf enerji özelliğine ile daha az enerji çekerek kullanıcı dostu ürünlerdir. Kaliteli yapısı ile halojen ampul beyaz ışığı etkili biçimde yayar aynı zamanda uzun süreli kullanım imkânı sunar. Değişik tasarımlara sahip halojen ampuller piyasada mevcuttur. Kapsül tipi, mum tipi veya floresan tarzı uzun halojen lambalar bu türler arasındadır. Mum tipi halojen ampuller tasarım itibariyle mum şekline benzer kıvrımlı yapıdadır. Damla şekli de mevcuttur. E14 ince duya sahip olup 220/240 volt değerlerinde rahatlıkla çalışır. Mum tipi şeffaf ampuller çoklu paket seçenekleri ile satışa sunulur. Şık tasarımları ile mekânlarınıza canlılık katar. Halojen ampuller yüksek ısıya dayanıklı lambalardır. Bu yüzden fırın lambaları olarak da tercih edebilirsiniz. 300 derece ısıya dayanıklı fırın ampulleri E14 duya sahiptir. Ürünlerin duy kısımlarını fırına uygun seçmeyi ihmal etmemek önemlidir. 5,5 cm uzunluğu ve 2,5 cm ampul çapına sahiptir. Aspiratör lambaları için de yine halojen ampulleri tercih edebilirsiniz. Mantar tipi halojen lambaları ise gece lambaları olarak kullanabilirsiniz. Bu lambalar yeşil, sarı ve mavi gibi değişik cam renklerinde üretilmiş olup mekânlarınıza farklı bir hava katabilir.

Halojen Ampul Far Modelleri

Halojen Ampul Far Modelleri

Halojen ampuller hem iç hem de dış mekânlarda tercih edilir. Sokak lambalarında ya da projektör tipi lambalarda kullanımı mevcuttur. Spot ışıklarında, ticari mekânlarda ve fırın, aspiratör ve çeşitli aydınlatmalarda tercih edilebilir. Halojen ampuller akkor lambalara kıyasla daha fazla ışık yayar. Bu yüzden özellikle araba farlarında ve aydınlatmalarında oldukça popülerdir. Halojen ampuller tek değerli olup kolayca iyonize olabilir. Halojen ampuller içerisinde bulunan tungsten parlamasıyla ışık verir. Halojen farların üretimleri diğer ampullere göre daha az maliyete sahiptir. Bu yüzden halojen ampul arabalarda her bölümde kullanılabilir. Araçların ön farları, arka stop lambaları, sinyaller ya da araç için lambaların neredeyse tamamı halojen temellidir. Araçlarda kullanılan halojen ampuller çeşitli tasarımlarıyla kullanıcı beğenisine sunulur. Bu ampuller H tipine göre adlandırılır. Genel olarak H1 ve H4 tip ampuller tercih edilse de bunu belirleyen üretici firmadır. Otomobillerde genelde 55 Wattlık halojen ampuller kullanılır. Sürücü güvenliğini artıran farlar araba sistemlerinde büyük öneme sahiptir. Tehlikeli durumlara karşı hem sürücüleri korur hem de yol güvenliğini sağlar. Piyasada H4 araba farları özelliklerinden dolayı sık kullanılan modellerdendir. H4 İğne bacaklı halojen ampul içerisinde çift flaman bulunur. 2 adet tungstenden biri uzun ışık yayarken diğeri kısa ışık yaymaya yarar. Bu sayede uzun ve kısa far oluşturma görevi tek bir lambada buluşmuş olur. Halojen ampul H7 ise tek flamana sahip olup genellikle kısa farlar için kullanılır. Beyaz halojen ampul güçlü ışık yayar ama karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmez. Yüksek basınçlara karşı dayanıklı farlar ile yağışlı havalarda güvenli kullanım sunar. Halojen araba ampulleri kısa sürede maksimum güce ulaşır. Özellikle bu durum uzun farlar için önemli bir detaydır. Nispeten daha ekonomik olabilen halojen araba lambaları tak çalıştır mantığına sahiptir. Ayrı bir ateşleyici sistemi bulunmaz. Patlayan ampulleri kendi kendinize kolaylıkla değiştirme imkânı sunabilir. Halojen lambalar uzun süreli kullanımlarda da aynı ışık parlaklığını korur.

Halojen Ampul Fiyatları

Halojen Ampul Fiyatları

Halojen ampuller tasarımları ve alanlarına göre pek çok alternatifi bir arada sunar. Her ihtiyaca uygun modeller ile aradığınız ürünleri bulmak oldukça kolaydır. Halojen ampul fiyatları kullanım alanlarına göre değişir. Halojen ampul fiyatları; malzeme kalitesi ve ürünlerin teknik özellikleri gibi detaylara göre farklılık gösterir. Fiyatları etkileyen bir diğer belirleyici unsur ise ürünlere eklenen enerji tasarrufu özelliğidir. Ampulleri ister tekli şekilde satın alabilir isterseniz ikili ya da üçlü paketleri ile sipariş verebilirsiniz. T10, G9 gibi farklı duylara sahip halojen lambalar ile yaşam alanlarınızı şık şekilde dekore edebilirsiniz. Değişik görünümde halojen ampuller farklı ışık renklerine sahiptir. Aynı zamanda ECO ampuller ekonomik kullanımının yanı sıra cıva içermez. Çevre dostu ürünlerdir. Işığı ideal şekilde yansıtan halojen lambalar dimmer özelliği ile de ışık derecesinin ayarlanmasına olanak sağlar. Halojen ampul sipariş etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu sayede daha doğru ürün tercih edebilir ve uzun süreli bir kullanım imkanı bulabilirsiniz. Halojen lambaların farklı kullanım alanlarına göre üretimleri mevcuttur. Bu ürünleri tercih ederken buna göre lamba tipi seçmelisiniz. Çünkü her lambanın duy özellikleri, boyutları ve nitelikleri farklıdır. Araç farları için halojen lamba seçecekseniz H1 halojen ampul tercih edebilirsiniz ya da ev aletleri için ampul satın alacaksanız özellikler kısmını dikkatlice okuyarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ev ve ofis için halojen ampul arıyorsanız alanın genişliğine göre bir tercihte bulunabilirsiniz. Halojen ampulleri dekoratif ürünler için tercih edecekseniz daha yumuşak ışık rengine sahip modelleri seçebilirsiniz. Bu şekilde aksesuarlarınızı ön plana çıkarabilir, ampul ve eşyaların birlikte uyumunu yakalayabilirsiniz. Avizeler için halojen ampul seçiminde çoklu ürünlerde mevcuttur. 20'li ve 10'lu seçenekleri ile bu ampuller avizelerinize şık bir hava katar. Çoklu ampul tercih ederken aynı ışık rengine sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Dim anahtarı ile ışık yoğunluğunu ise istediğiniz düzeyde ayarlayabilirsiniz. Halojen lambalar çok fazla ısı yayar. Bu yüzden çıplak elle dokunulmamalı özellikle çocukların dokunamayacağı bir alana yerleştirilmelidir. Dim özellikli lamba tercih ederken evdeki Dim anahtarına uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ampul parlaklığına ise lümen değerlerini bakarak karar verebilirsiniz. İhtiyacınız olan halojen ampul tipini seçtikten sonra hızlı şekilde sepetinize ekleyebilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyarak fikir edinebilirsiniz. Birkaç adımı tamamlayarak halojen ampulleri kolaylıkla satın alabilirsiniz.