Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Duman & Gaz Dedektörü

için 358 sonuç bulundu.

Duman ve Gaz Dedektörü

Günlük hayatta yangın alarmları oldukça önemli olan alarm sistemlerinin başında gelir. Yangın sistemlerinin en önemli unsurlarından olan duman ve gaz dedektörü de olası durumlara karşı alınabilecek en iyi önlemlerin başında gelir. Duman dedektörü bir ortamda herhangi bir nedenle meydana gelebilecek duman ve ısı artışını hem ortamdaki kişilere hem de alarm merkezine bildiren cihazlardır. Okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, iş yerleri ve evlerde kullanılabilecek olan bu duman dedektörleri özellikle yangın gibi durumlarda erken müdahale edilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Gaz dedektörü ise özellikle bazı endüstri alanlarında hayati öneme sahiptir. Özellikle karbondioksit gibi kokusuz ve insanlar için zehirli olan gaz kaçaklarının tespit edilmesi açısından gaz dedektörlerinin kullanımı çok önemlidir. Bu kaçakların fark edilmemesi hayati tehlikelerin meydana gelmesine neden olabilir. Duman ve gaz dedektörleri kullanım alanlarına göre farklı modellerde üretilir. Özellikle gaz dedektörleri, farklı gazları algılayabilecek olan modellere ayrılır. Gaz dedektörü oldukça gelişmiş cihazlardır. Ex-proof gaz alarmı gibi ürünler bulunduğu ortamlarda tam anlamı ile bir güvenlik sağlanması konusunda oldukça başarılı sonuçlar verir. Bulunduğunuz ortamda LPG ve doğalgaz gibi patlayıcı özelliğe sahip olan gazlar bulunuyorsa bu tür bir gaz dedektörü çeşitli kazaların yaşanmasına karşı alınabilecek en iyi önlemlerin başında gelir. Gaz ve duman dedektörleri son yılların en popüler alarm sistemlerinin başında geliyor. Basit bir cihaz ile güvenliğinizi sağlayabileceğiniz gibi gelişmiş sistemlerle de bulunduğunuz ortamın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Duman ve gaz dedektörleri arasında seçim yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir tanesi algılama mesafesidir. Algılama mesafesi dedektörlerin modeline göre farklılık gösterecektir. Örneğin, ışın tipi duman dedektörleri tavan yüksekliğinin fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Bu nedenle algılama mesafeleri diğer modellere göre daha gelişmiştir. Her duman ve gaz dedektöründe bu algılama mesafesi farklılık gösterir. Sayfamızda ev ve iş yerlerinde kullanıma uygun olan yüzlerce dedektör modeli bulunuyor. Ofis elektroniği sayfamıza göz atarak bu modeller hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Duman Dedektörü Ne İşe Yarar?

Duman Dedektörü Ne İşe Yarar?

Duman dedektörü, son yıllarda iş yerleri ve alışveriş merkezi gibi toplu kullanım alanları başta olmak üzere evlerde de kullanılabilen alarm sistemleri arasındadır. Özellikle herhangi bir yangından kaynaklanan duman seviyesinin yükselmesi sonucunda anında alarm vererek can ve mal kaybının önüne geçilmesi noktasında önemli bir yere sahiptir. Yangınların en önemli belirtileri elbette ısı, ışık ve duman seviyesinin yükselmesidir. Duman dedektörlerinin çalışma mantığı da ortamda bulunan ısı, ışık ve duman seviyesinin artması üzerine kurulmuştur. Duman dedektörlerinin sağladığı en büyük avantajların başında özellikle işyerlerinde çalışma saatleri dışında herhangi bir durum olması halinde hemen devreye girerek alarm merkezine haber vermesidir. Bu dedektörlerin doğru bir şekilde takılması can ve mal kaybının önlenmesi açısından alınabilecek en iyi tedbirlerin başında gelir. Duman dedektörleri farklı modellerde üretilen ürünlerdir. Optik, pilli ya da ışın olarak ayrılan bu modellerin her birinin uygulama alanları farklıdır. Optik duman dedektörü ışık demetlerini kullanarak ortamda oluşan değişimlerin izlenmesini sağlar. Meydana gelen dumanların ışık kırılmalarına yol açmaları sonucu alarm sistemi devreye girer. Optik duman dedektörleri özellikle yavaş yavaş başlayan ve yayılan yangınlara karşı hızlı müdahale edilmesi aşamasında oldukça etkilidir. Bir diğer suman gaz dedektörü modeli ise pilli dedektörlerdir. İyonize dedektör modeli olarak da bilinen pilli gaz dedektörü modelleri adından anlaşılacağı üzere pil ile çalışan modellerdir. Pilli dedektörler duman ve tozun olmadığı alanlarda sıklıkla kullanılır. Otel ve hastane gibi toplu kullanım alanları bu duman dedektörlerinin en çok kullanıldığı yerlerdir. Son olarak ışın duman dedektörleri ise tavan yüksekliğinin normalden fazla olduğu alanlarda kullanılır. Özellikle sinemalar, müzeler, havaalanları ve kapalı spor salonları gibi alanlarda ışın duman dedektörü kullanılır. Duman dedektörlerinin nereye takıldığı oldukça önemlidir. Özellikle toz, duman ve nem olan ortamlarda duman dedektörü kullanımı yanlış alarmlar almanıza neden olabilir. Bu da her defasında yanlış sinyaller ile hareket ederek dedektörünüze olan güvenin sarsılmasına neden olabilir. Bu nedenle duman dedektörünü özellikle ev kullanıcıları için mutfak gibi alanlara takmak yerine farklı yerlere takmalısınız. Aynı şekilde iş ortamlarında duman dedektörü montajı yapacağınız zaman ise toz ve nem gibi faktörlerin olmadığı alanları tercih etmelisiniz.

 Gaz Dedektörü Ne İşe Yarar?

Gaz Dedektörü Ne İşe Yarar?

Doğalgaz başta olmak üzere özellikle endüstri alanında birbirinden farklı amaçlar ile kullanılan gazlar bulunuyor. Bu gazlar çoğu zaman insan sağlığı açısından olumsuzluk teşkil ettiği için gerekli güvenlik önlemlerinin de alınması gerekir. Gaz alarm dedektörü olarak bilinen cihazlar hem iş yerlerinde hem de ev ortamında özellikle doğalgaz kaçaklarına karşı alınabilecek en iyi güvenlik önlemlerinin başında geliyor. Gaz dedektörleri, ilk olarak ortamda bulunan normal seviyede gaz limitinin belirlenmesi ile çalıştırılan bir cihazdır. Her gaz için farklılık gösteren bu limitin üzerine çıkıldığı zaman alarm devreye girerek uyarı verecektir. Gaz dedektörleri farklı modelleri olan ürünlerdir. Günümüzde en çok kullanılan model ise doğalgaz dedektörü olarak kullanılan modellerdir. Özellikle ev ortamında kullanılan bu dedektörler bulunduğu ortamda doğalgaz seviyesinin yükselmesi ile hemen çalışmaya başlayacak ve alarm verecektir. Bunun yanı sıra metan, propan, hidrojen gibi patlayıcı ve yanıcı gazlar başta olmak üzere farklı gaz türlerinin algılanmasını sağlayan dedektör modelleri de aynı görevi görür. En çok kullanılan bir diğer gaz dedektörü modeli ise LPG gaz dedektörü modelidir. Özellikle benzin istasyonlarında kullanılan bu gaz dedektörü herhangi bir yakıt kaçağı durumunda devreye girer. Kaçak gazın ateşlenmesi beraberinde çok daha büyük kazaları getireceği için benzin istasyonlarında bu dedektörlerin kullanılması gerekir. Gaz dedektörü modellerinin her biri yangın alarm sistemleri arasında en çok kullanılan ve en önemli unsurların başında gelir. Çünkü bu gazların sıkışması şiddetli patlamaların meydana gelmesine, can ve mal kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Bu durumların önüne geçilmesi açısından ortamda gaz dedektörlerinin olması çok önemlidir. Gaz dedektörleri, endüstri alanında oldukça önemli bir güvenlik önlemidir. Özellikle boya ve parlayıcı madde üretimi yapan iş yerlerinde çeşitli gazlar yoğunlukla kullanılır. Bu gazların bazıları kokulu iken bazıları ise kokusuz gazlardır. Kokusuz gazlar insanlar tarafından algılanamadığı ve gözle görünmeyen bir şey olduğu için kaçak olup olmadığı fark edilmeyecektir. Tam da böyle durumlarda gaz dedektörleri hayati öneme sahiptir. Sayfamızda onlarca farklı gaz dedektörü arasından hem ev hem de iş yerleri için uygun gaz alarm dedektörlerini bulabilirsiniz. Kolay kullanım ve kolay montaj imkânı sunan bu alarm sistemi sayesinde güvenli bir ortamda çalışmalarınızı ve yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

 Duman ve Gaz Dedektörü Kullanım Alanları

Duman ve Gaz Dedektörü Kullanım Alanları

Duman ve gaz dedektörleri son yıllarda, özellikle iş yerlerinde sıklıkla görülen ve kullanılması bir ihtiyaç dışında zorunluluk haline gelen sensörlerdir. Yerine göre hayati önem taşıyan bu dedektörler hayatın hemen hemen her alanında kullanılabilir. Duman gaz dedektörü modellerinin her birinin farklı kullanım alanları olsa da genel hatları ile özellikle petro-kimya tesisleri, ilaç endüstrisi, boya üretim tesisleri, gaz dolum tesisleri, parlayıcı üretim tesisleri, ofis ve ev ortamlarında kullanılır. Duman ve gaz dedektörlerinin takıldığı ortamda düzgün bir şekilde çalışabilmeleri için bağlantılarının doğru yapılması gerekir. Duman dedektörü bağlantısı bir uzman tarafından yapılabildiği gibi ev kullanıcılarının kendilerinin yapması da mümkündür. İlk olarak duman dedektörlerinin tavana monte edilmesi gerektiği bilinmelidir. Çünkü herhangi bir nedenle ortaya çıkan duman yukarı doğru hareket eder. Tavana monte edilecek olan duman dedektörünün yanında bulunan dikey duvardan en az 30 cm kadar uzakta olması gerekir. Duman dedektörü bağlantısı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mekân seçimidir. Duman dedektörleri özellikle banyo ve mutfak gibi nemin zaman zaman yoğun olabildiği yerlere takılmaması gerekir. Özellikle mutfakta yer alan duman dedektörleri yanlış alarm durumlarının meydana gelmesine neden olabilir. Duman dedektörlerinin bağlanabilmesi için uygun yerlerde matkap ile duvarların delinmesi gerekir. Ardından vidalama işlemi gerçekleştirilerek dedektörün kapağı kapatılır. Kurulum diskinin tavana yerleştirilmesinden önce pillerin takılması gerekir. Kurulum diskinin üzerine dedektörü yerleştirdikten sonra üzerinde bulunan buton yardımı ile test ederek çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Gaz dedektörü nasıl bağlanır sorusunun cevabı ise daha farklıdır. Gaz dedektörü montajının nereye yapıldığı da son derece önemlidir. Özellikle ev kullanıcıları için gaz dedektörlerinin ocak üstlerine takılmaması gerekir. Ocakta pişen yemeklerin bile buharından etkilenebilen bu hassas dedektörler yanlış alarmların oluşmasına neden olabilir. Gaz dedektörünü takmadan önce arka kapağını çıkarıp vidalama alanlarını işaretleyin. Ardından işaretlediğiniz bu yerlere bir matkap yardımı ile delikler açarak dübel takın. Bunun ardından kapağı yerleştirerek vidalayın. Kurulum diskini yerleştirdikten sonra dedektörün üst kapağını da kapatın. Gaz dedektörlerinin üzerinde farklı anlamlara gelen ışık göstergeleri mevcuttur. Zaman zaman bu ışıkları kontrol etmeniz dedektörün çalışıp çalışmadığı hakkında size önemli bilgiler verir. Bu nedenle dedektörü rahat kontrol edebileceğiniz bir yere monte etmeniz çok önemlidir.

 Duman ve Gaz Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman ve Gaz Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman ve gaz dedektörlerinin çalışma prensibi oldukça kolaydır. Bu aletler bulunduğu ortamda gaz ve duman seviyesinin normalin üstüne çıktığı durumlarda devreye girer. İlk olarak duman dedektörü takıldığı ortamda normal şartların üzerinde ısı, ışık ya da duman algıladığı zaman devreye girer. Böyle bir durum karşısında sinyal vermek üzerine kurulmuş olan bir çalışma mantığı vardır. Duman dedektörlerinin aktif hale gelmesi için mutlaka bir uyarıcının olması gerekir. Herhangi bir nedenle uyarıldıklarında ise ya mekân içerisinde bulunan kişilere ya da bir alarm izleme merkezine sinyal vererek durumdan haberdar eder. Duman dedektörü nasıl çalışır sorusunun cevabı kısaca ortamda bulunan ısı ve duman seviyesinin artışına bağlı olarak cihazın sinyal vermesidir. Gaz dedektörü ise adından anlaşılacağı üzere ortamda bulunan gaz yoğunluğunun normal seviyelerin üzerine çıktığı durumlarda devreye girmesi üzerine kurulmuş olan bir sisteme sahiptir. Gaz dedektörü nasıl çalışır sorusunun cevabını alabilmek için gaz dedektörlerinin takıldığı ortamlarda ilk olarak bir gaz limiti belirlenmesi gerektiği bilinmelidir. Tespit edilen bu gaz limiti seviyesi aşıldığı zaman dedektör devreye girer ve yangın alarmı şeklinde bir alarm vererek kişilerin ya da alarm merkezinin uyarılmasını sağlar. Gaz dedektörlerinin her biri farklı bir mantık ile üretilir. Çünkü her gazın yoğunluğu farklılık gösterir. Bu nedenle gaz türleri baz alınarak farklı gaz dedektörleri üretilir. Eğer bir ortamda birden fazla gaz çeşidi mevcutsa bu limit en tehlikeli gaza göre belirlenir. Belirlenmiş olan gazın seviyesi yükseldiği zaman uyarıcılar hemen devreye girer. Duman ve gaz dedektörlerinin her bir modeli ayrı ayrı çok önemli işlevlere sahiptir. Özellikle gaz dedektörleri çoğu zaman kokusuz gazların seviyelerinde yükselme meydana geldiği zaman hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip olabilir. Bu nedenle çoğu iş yerinde duman ve gaz dedektörlerinin takılması bir istekten öte zorunluluk olmaktadır. Duman ve gaz dedektörlerinin çalışma mantıkları modellerine göre farklılık gösterir. Bazıları ortamda duman yükselmesi sonucu iyonların hareket etmesi mantığı ile çalışırken bazıları ise ışık demetlerinde meydana gelen kırılmalar sonucunda harekete geçerek alarm verir.

 Duman ve Gaz Dedektörü Fiyatları

Duman ve Gaz Dedektörü Fiyatları

Duman ve gaz dedektörleri hemen hemen bütün mekanlarda kullanılan ve neredeyse bir zorunluluk halini almış olan yangın alarmı unsurlarından bir tanesidir. Toplu kullanım alanları başta olmak üzere evlerde de kullanılan duman ve gaz dedektörleri, kablolu ve kablosuz modelleri ile farklı kullanım alanlarında en iyi sonuçları veriyor. Duman dedektörü fiyatı nedir sorusunun cevabı ise değişkendir. Bir duman dedektörünün fiyatlarını belirleyen farklı faktörler yer alır. Özellikle duman dedektörlerinde optik, pilli ya da ışın duman dedektörü modellerinin her biri farklı fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra duman dedektörünün sahip olduğu ekstra özellikler de fiyatı etkileyen faktörlerin başında gelir. Bazı duman ve gaz dedektörlerinin üzerinde LED ekran yer alır. Bu ekran sayesinde ortamda oluşan duman ve gaz değişimini görebilmeniz mümkündür. Gaz dedektörü fiyatı belirlenirken de benzer maddeler göz önüne alınır. Duman ve gaz dedektörü alacağınız zaman ilk olarak bir bütçe belirlemenizde fayda vardır. Belirlediğiniz aralıklarda filtreleme yaparak ürün yelpazesini daraltarak ihtiyacınıza uygun bir model bulabilirsiniz. Sayfamızda onlarca farklı duman ve gaz dedektörü bulunuyor. Kablolu ve kablosuz modeller arasından farklı duman dedektörü modellerini ve farklı gazların algılanabilmesini sağlayan gaz dedektörlerini bulabilirsiniz. Onlarca farklı marka tarafından üretilmiş olan bu modelleri hem evinizde hem de işyerlerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Duman ve gaz dedektörlerinin en önemli avantajlarından bir tanesi de kolay monte edilebilir olmalarıdır. Herhangi bir uzmanlık gerektirmeden bir matkap yardımı ile hemen hemen bütün modellerin montajını gerçekleştirmeniz mümkündür. Kablolu ve kablosuz modeller arasında kullanım farklılıklarına dikkat ederek seçim yapmalısınız. Kablolu modeller genellikle bir prize bağlanarak çalışan detektörlerdir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa kablosuz modelleri tercih etmeniz gerekir. Bir dedektör alacağınız zaman hem montajı kolay hem de dayanıklı ürünleri tercih etmeniz kullanım kolaylığı açısından size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(59)
ve üzeri (74)
ve üzeri (78)
ve üzeri (80)
ve üzeri (84)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL