Kategoriler

Marka

Ethernet Port Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Router Özelliği

Başka bir kelime deneyin

Anten Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Access Point & Router

için 804 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Access Point & Router

Teknolojinin gelişmesi ve hayatın her alanına yayılması ile internet kullanımı da bir hayli yaygınlaştı. İnternet’in artık cep telefonlarında bile kullanılması onu hayatımın vazgeçilmez bir parçası yaptı. İnternetin özellikle toplu alanlarda kullanılması İnternetin etki alanını ve sinyal gücünü zayıflatan faktörlerin başında geliyor. Böyle durumlarda kullanılabilecek ikinci bir cihaz yardımı ile İnternet kullanımını daha verimli hale getirebilirsiniz. Access point olarak bilinen bu cihazlar hem sinyal gücünü artırma etkisine hem de internetin daha geniş bir alanda kullanılmasına yardımcı olur. Router olarak bilinen yönlendirme cihazları ise gelen sinyalleri bir bilgisayara ya da farklı bir ağa aktarır. Aynı zamanda gelen verilerin analiz edilmesi hatta görüntülenmesinde de router olarak bilinen cihazlar oldukça etkilidir. Sayfamızda onlarca farklı boyut ve güce sahip olan access point ve router modeli bulabilirsiniz. Bu modeller arasından ihtiyacınıza yönelik bir model bularak satın alabilirsiniz. Access point çeşitleri ve router çeşitleri birbirinden farklı özellikler baz alınarak onlarca farklı çeşide sahip olabilir. Özellikle oyun oynayanlar ve hızlı internet bağlantısına ihtiyacı olanlar için access point bir kurtarıcı olabilir. En genel kategorilendirme şekli iç mekân ve dış mekan kullanımları için olan modem ve ağ ürünleri modellerdir.

 Access Point Nedir?

Access Point Nedir?

Access point, Türkçe karşılığı erişim noktası anlamına gelen cihazlara verilen genel bir isimdir. Acces point ne işe yarar sorusunun cevabı olarak; mobil cihazlar başta olmak üzere bilgisayar ve internet erişimini mümkün kılan tüm cihazların internete bağlanmasın sağlayan bir ortak erişim noktası verilebilir. Bakıldığı zaman access point adı verilen cihazların birden fazla işlevi vardır. Access point adı verilen bu cihazların en önemli özelliklerinin başında kablolu internet bağlantılarını kablosuz internet bağlantısına dönüştürmesi gelir. Bunun için modem ve modem ara yüzünüzde gerekli bağlantı ve güvenlik ayarlarını yapmanız gerekir. Eğer bu ayarları doğru bir şekilde yaparsanız internet sinyallerinizi de güçlendirebilirsiniz. Yani access pointlerin bir diğer görevi de hali hazırda bulunan ağ sinyallerini güçlendirerek etki alanını genişletmektir. Access pointlerin bir diğer kullanım alanı ise tekrarlayıcı yani repeater görevi görmesidir. Bu sayede yayılan sinyalleri kısa mesafelere değil daha uzun mesafelere de iletebilirsiniz. Güçlü Access point modellerinden bir tanesini aldığınız zaman sizler de sinyal alanınızı artırabilirsiniz. Access point özellikleri arasında yer alan bu maddeler, bu cihazları hayatın her alanında kullanılabileceğinin bir göstergesidir. Özellikle yüzlerce kişinin aynı ağı kullanmak zorunda olduğu fabrika, okul, iş yeri gibi alanlarda access point kullanımı bir zorunluluk haline geliyor. Hem sinyal alanını artırmak hem de interneti daha verimli kullanabilmek adına bağlantıyı güçlendirmek böyle alanlar için oldukça önemlidir. Access point sadece toplu kullanım alanlarında değil ev gibi daha az kişinin internet kullandığı alanlarda da kullanılabilir.

 Router Nedir?

Router Nedir?

Router, Türkçesi yönlendirici anlamına gelen ve bu işlevi gören cihazların geneline veren isimdir. Genel olarak router ne iş yapar sorusunun cevabını verecek olursak iki ağ arasında bağlantı kurulmasını ve bu bağlantının yönlendirilmesini sağlar. Routerlerin en temel görevlerinden biri aslında IP paketlerinin yönlerinin bulunması ve taşınmasıdır diyebiliriz. Ağda bulunan her bir bilgisayarın IP adreslerinin farklı bir ağa taşınmasında etkili olan network donanımı router olarak bilinen cihazlardır. Router çeşitleri hem kurulum açısından kolaylık sağlaması hem de işlevsel özelliklere sahip olması nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılan cihazların başında gelir. İnternet kullanımının hayatın her alanında oldukça yaygın olması, internetin yayılmasını da tetikledi. Günlük hayatta insanların sıklıkla ziyaret ettiği mekanlar olan kafeler, hastaneler, okullar dışında artık halka açık meydanlarda bile internet kullanabileceğiniz alanlar var. Bu internetin farklı ağlara ve kullanıcılara iletilebilmesi için router adı verilen cihazlar oldukça önemli bir öneme sahiptir. Bir ağa yeni kullanıcılar katmak ya da yeni bir ağ oluşturmak için router cihazına ihtiyacınız vardır. Router çeşitleri kablolu ve kablosuz modellerin dışında USB router ve mini router modelleri olarak farklılık gösterir. Eğer taşınabilir cihazlarınızdan veri alışverişi yapmak ve görüntüleme yapmak istiyorsanız USB router modelini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra en çok kullanılan routerlerin başında 3G router modelleri geliyor. Özellikle telefon ve tablet gibi 3G ya da 4G bağlantı imkânı sunan cihazlarda bulunan interneti farklı kullanıcılara açmak için kullanılan 3G routerler son derece kullanışlı cihazlardır. Sayfamızı inceleyerek onlarca farklı router modelini bir arada bularak özellikler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Sayfamızdan TP Link access point ve router modellerine göz atabilirsiniz.

 Access Point & Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

Access Point & Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

Access point kurulumu eğer tek bir cihaza olacaksa son derece kolay bir işlemdir. Kurulum için access pointin kutusundan çıkacak olan LAN kablosunun bir ucunu modemin arkasında bulunan portlardan birine diğer ucunu da acess point üzerinde olan portlardan birine takın. Ardından access pointi prize takın. Bundan sonrasında yapacağınız işlemler tıpkı modem ayarlarını yaptığınız bir ara yüz gibi Access pointin ara yüzü üzerinde ilerleyecektir. İnternet tarayıcınızın adres çubuğunu Access pointin IP adresini yazarak yönetici paneline girmeniz gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifre kısmına gerekli bilgileri girdikten sonra karşınıza gelecek olan pencereler yardımı ile güvenlik ve diğer ayarları yapmanız mümkündür. Access point kurulumu neredeyse bütün cihazlar için aynıdır. İster tek bir cihaz için ister daha komplike sistemler için kurulum yapacak olun benzer aşamalardan geçerek işlemleri tamamlamanız gerekir. Router kurulumu da modem ve Access point kurulumu ile hemen hemen aynı aşamalarda sahiptir. Fakat her router için bu kurulum farklılık gösterebilir. Router kurulumu sağlıklı ve en doğru şekilde yapabilmeniz için kutusundan çıkan kitapçığı mutlaka okumalısınız. Yine internet tarayıcınızın arama çubuğuna router’in IP adresini yazmalısınız. Ardından yönetim paneline girerek burada da gerekli olan bütün ayarları yapabilirsiniz. Güvenlik işlemlerinden şifre değiştirme işlemlerine kadar bütün ayarları yapmanıza olanak sağlayan menüler mevcuttur. Eğer daha önce Access point ya da router kurulumu yapmadıysanız almış olduğunu ürünün kullanım ve kurulum kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Burada kurulum aşamaları detaylı olarak anlatılacaktır. Ayrıca daha önce kurulum yapmış olan bir kişiden yardım alabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan detaylı kurulum videolarını izleyerek de hatasız bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

 Access Point & Router Çeşitleri

Access Point & Router Çeşitleri

Dış mekan access point modelleri, normal access point modellerine göre çok daha dayanıklı yapılarda üretilir. Çünkü hava koşulları ile uyum sağlamak zorunda olan bu cihazlar rüzgâr, yağmur, kar gibi doğa olayları karşısında bile güçlü sinyaller yaymak zorundadır. Bu nedenle de daha dayanıklı olmak zorundadır. Dış mekân access point modelleri daha çok üniversite kampüsleri, hastaneler ya da kafe gibi toplu kullanımın yoğun olduğu alanlarda kullanılır. Access pointlerin çeşitlendirmesinde baz alınan bir diğer kriter kablo olup olmamasıdır. Kablolu access point ve kablosuz access point modelleri kişinin seçimine ve kullanım alanlarına göre farklı mekanlarda kullanılabilir. Ayrıca daha küçük alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş olan bir diğer Access point çeşidi de mini access point modelleridir. Bunlar diğer access pointlerden farklı olarak daha az etki etse de özellikle ev tipi kullanıcılar için kullanıma elverişli cihazlardır. Access point modellerinin ayrılmasında etkili olan bir diğer önemli faktör ise saniyede aktarılacak olan veri miktarıdır. İnternet’in hızlı olabilmesi için veri aktarım miktarının da yüksek olması gerekir. Günümüzde en çok kullanılan access point modelleri arasında 300 Mbps access point, 450 Mbps access point ve 1000 Mbps Access point modelleri gelir. Bu veri aktarım hızına sahip olan modeller arasından dilediğinizi seçerek internet veri aktarım hızınızı artırabilirsiniz. Routerler da kendi aralarında farklı kriterlere bağlı olarak çeşitlendirilir. İlk olarak özellikle mobil cihazlarda bulunan 3G ve 4G bağlantılarını kablosuz bağlantıya çevirmek için kullanılan 3G router modelleri vardır. Bu cihaz sayesinde mobil cihazlarınızda bulunan bağlantıları toplu kullanıma açabilirsiniz. Telefon, tablet ve laptop gibi cihazların yanı sıra artık akıllı televizyonlar ve oyun konsolları başta olmak üzere farklı elektronik eşyalar için de internet bağlantısı mümkün hale geldi. İşte bu cihazlarda bulunan verilere kolaylıkla erişebilmek için USB router modellerini tercih edebilirsiniz. Hem kullanımı kolay hem de oldukça işlevsel olan bu router modelini hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Access Point & Router Fiyatları

Her Bütçeye Uygun Access Point & Router Fiyatları

Access point fiyatları ve router fiyatları belirlenirken model dışında baz alınan bazı özellikler vardır. İlk olarak cihazın kablolu ya da kablosuz olması fiyat faktörünü etkileyen unsurların başında geliyor. Bunun yanı sıra özellikle router modellerinde USB router olması fiyata etki eden bir diğer unsurdur. Access point alınırken dikkat edilen ve fiyata en çok etki eden durum saniye bazlı olarak gerçekleşen veri aktarım hızıdır. 300 Mbps bir Access point modeli ile 1000 Mbps Access point modeli elbette aynı fiyat olmayacaktır. Çünkü bu cihazların internet kullanım hızları arasında çok büyük bir fark meydana gelir. Bu nedenle fiyat faktörü de bu durumdan etkilenir. Sayfamızda onlarca farklı marka ve modelde access point ve router bulmanız mümkündür. Ürünlerin detay sayfalarını incelediğiniz zaman cihazlar hakkında bütün bilgileri elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yorumlar kısmına göz atarak diğer kullanıcıların o cihaz hakkında yaptıkları yorumları okumanız mümkündür. Bu yorumlar arasında Access point tavsiye ve router önerileri de bulmanız mümkündür. Access point ve router arasında hem işlevsel anlamda hem de yapısal anlamda pek çok farklılık vardır. Satın alacağınız zaman bu iki cihazı birbirine karıştırıp yanlış bir ürün almamak için ilk olarak işlevlerini ve birbirinden ayrılan yönlerini bilmeniz gerekir. Access point ve router arasındaki en temel fark birinin mevcut olan internet bağlantısını farklı ağlar ve kullanıcılar ile paylaşması diğerinin ise sadece sinyal gücünü artırarak etki alanını çoğaltmasıdır. Eğer amacınız internet bağlantınızın daha uzak mesafelerde ve daha güçlü sinyaller alarak çalışması ise almanız gereken cihaz access point olacaktır. Farklı veri aktarım hızlarına sahip olan cihazları inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer amacınız bir başka ağda olan bilgisayar ile internet paylaşımı yapmak ya da yeni bir ağ üzerinden belirlediğiniz şifre ile farklı kullanıcılara internet paylaşımı yapmaksa bir router almalısınız. Bu cihazların ne işe yaradığını bilmeden doğru bir alışveriş gerçekleştirmeniz doğru olmayacak aldığınız cihaz da işinize yaramayacaktır. Bu nedenle sayfamızda bulunan ürünleri inceleyerek ihtiyacınıza en uygun access point ya da router modelini bulabilirsiniz.

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point ve router gibi cihazları kullanmaya mecbur olan kişilerin akıllarına çoğu zaman bu cihazların ne işe yaradığı sorusu gelir. Access point, birden fazla işlem için kullanılabilen oldukça fonksiyonel bir cihazdır. İlk olarak bir Access pointin başlıca görevi kablolu internet bağlantısını kablosuz internet bağlantısına dönüştürmektir. Kısacası bir Access point sayesinde bulunduğunuz ortamdaki kablolu internet bağlantısını wi-fi ye yani kablosuz internet bağlantısına çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Access pointlerin en önemli görevlerinden bir tanesi de sinyal gücünü artırmasıdır. Eğer aldığınız Access point cihazının ayarlarını doğru yaptıysanız sinyalin güçlendiği göreceksiniz. Ağ sinyalini güçlenmesi etki alanının artmasına da neden olacaktır. Access point adı verilen cihazlar farklı veri iletim hızlarına sahiptir. Ne kadar hızlı bir internet kullanmak istiyorsanız veri iletim hızını o kadar yüksek seçmelisiniz.

Access Point Nasıl Kurulur?

Access point kurulumu oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak modem ve Access point arasında bir bağlantı kurulmalıdır. Bu bağlantıyı kurmak için bir Ethernet kablosu kullanılması gerekir. Her iki cihaza da bu kabloyu taktıktan sonra güç düğmesine basarak cihazı çalıştırmalısınız. Ardından hatasız şekilde çalışan Access point sinyal yaymaya başlayacaktır. Diğer ayarlarınızı yapmak için ise modemin ara yüzüne bağlanarak şifre, güvenlik vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İnternet’in farklı ağlarda kullanılması için tercih edilen bir diğer cihaz ise router adı verilen yönlendiricilerdir.

Router Nasıl Kullanılır?

Router modem çeşitleri farklı bir kurulum aracına ihtiyaç duymaz. Yapmanız gereken tek şey yönlendirme bağlantısını tam olarak öğrendikten sonra internet tarayıcınızdan modem ara yüzüne erişmek olacaktır. modemin ip adresini adres çubuğuna yazarak yönetim paneline erişim sağlayabilirsiniz. Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra burada bulunan menüler sayesinde servis sağlayıcıların ayarlarını yaptıktan sonra verilen bilgileri kullanarak router bağlantısını aktifleştirebilirsiniz. Router ve Access point genellikle karıştırılan cihazlardır. Bu noktada bir karışıklık yapıp yanlış cihaz almadan önce mutlaka aralarında ne gibi farklar olduğunu, bu cihazların hangi amaçla ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmelisiniz.