Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Dönem

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Marka

Köken

Başka bir kelime deneyin

Malzeme

Cam
Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

2.El Madeni Para

için 772 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Antika Madeni Para

Hayatın her anında lazım olabilen bozuk paralar, her ne kadar değer açısından önem arz etmese de günü kurtaran bir niteliğe sahip olabilmektedir. Önemsenmemesinin yanı sıra yıllar geçtikçe de koleksiyon değeri ortaya çıkmakta olan para ve madalya çeşitleri, artık antika madeni para sınıfında, az bulunur nitelikte önemli bir yere sahip olmaktadır. Geçmişten bu zamanlara kadar üretimi her dönem devam etmekte olan madeni paralar hayat akışı içerisinde elden ele çok geçmelerinden, sık kullanılmalarından dolayı dayanıklı bir yapıda üretilmiştir. Bu durum da her ne kadar uzun yıllar geçse de, bozuk paranın varlığını antika olarak olsa da sürdürebilmesine yaramaktadır. Antika madeni para değerleri ise geçmişteki değerlerinin çok çok üzerinde alıcısına ulaşabilmektedir.

Antika Bozuk Para Yapısal Özelliği

Antika Bozuk Para Yapısal Özelliği

Bir madeni paranın antika niteliğinde bugünlerde piyasaya sürülebilmesi için o bozuk paranın yıllar önce üretiminin uygun nitelikte sağlanmış olması önemlidir. Devletler aracılığıyla basılan madeni paralarda bu konuda herhangi bir sorun söz konusu olmamaktadır. Ancak yıllar önce sahte olarak üçüncü şahıslarca basılıp piyasaya sürülen bozuk paraların antika niteliğinde günümüze ulaşabilmesi pek mümkün değildir. Bu bakımdan antika bozuk para ürünlerinin gerçekliğinden pek şüphe duymak gerekmez. Niteliği bakımından madeni paralar yere düşme etkisiyle, çarpmanın şiddeti ile şekil değiştirmemektedir. Ayrıca bu sağlamlıklarının yanı sıra hafif üretilmiş de olmalıdırlar. Bu uygunlukları doğrultusunda bugünlere kadar ulaşabilen eski aralar antika sıfatını almayı hak kazanmış demektir. Madeni paralar ile ilgili üçüncü bir önemli detay ise renklerini uzun süre kaybetmemeleridir. Ancak bu koşulun antika olmuş bir parada aranması pek olası değildir. Madeni para koleksiyonu yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bunların yanı sıra bazı hususlar da bulunmaktadır. Geçmiş yıllardan beridir madeni para koleksiyonculuğu oldukça popüler ve çok sevilen hobilerden bir tanesi olmuştur. Pek çok farklı alanı bulunan bu koleksiyon türünde antika madeni paraların yanı sıra özel olarak üretilmiş eski madalyonlar da büyük ilgi odakları arasındadır. Ancak özellikle madeni paralarda tarih, çok önemli bir yere sahiptir. Bu paralar, üzerinde belirtilen ifadeler ile basıldığı dönem ile ilgili çeşitli bilgileri edinebilmek mümkündür. Her madeni para, üretildiği dönemin politik ve ekonomik yapısı ile ilgili fikir vermektedir. Ayrıca madalyonlardan da bu bilgiyi edinmek mümkün olmaktadır. Koleksiyoncular açısından bu tarz antika parçalar büyük bir önem arz etmektedir. İyi bir koleksiyoncu olabilmeniz için ise bu madeni ürünler hakkındaki bilgilere vakıf olmanız ve bu ürünler üzerinde yer alan seri numaraları iyi bilmeniz gerekir. Bu unsurlar antika demir para değerleri hakkında gerekli bilgileri size göstermektedir. Bu bilgilere hâkim olmanızın ardından kaliteli antika parçalardan güzel bir koleksiyon oluşturabilmeniz mümkündür. Bu paraları toplamanızın ardından düzgün ve doğru bir şekilde muhafaza etmeniz ile temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz. Madeni para haricindeki eski kâğıt paralardan da koleksiyon yapılabilmekte olup, bu paraların muhafazası için ise daha özenli bir tedbir alınması gerekir. Dilerseniz sayfamızda yer alan hatıra parası çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Antika Demir Para Çeşitleri

Antika Demir Para Çeşitleri

Paranın ilk basılması ile o zamanki yöneticiler iktidarlıklarının ve bağımsızlıklarının gücünü nitelemektelerdi. İlk olarak Anadolu ve Avrupa karalarına doğru yaygınlaşmasının ardından madeni paralar, bütün dünyada kullanılır bir hale gelmeye başlamıştır. Eski zamanlarda hükümdarlar, madeni paraları güçlerinin bir simgesi olarak bastırmakta olduklarından, bu paraların üzerlerinde kendi adlarının yer aldığını görmek mümkündür. Bu antika demir para ürünleri üzerinde yazılı olan bilgiler ile o parayı basan ülkeler ve devletler ile ilgili dinlerini, dillerini, tarihsel olaylarını ve kültürlerini rahatlıkla öğrenebilmek mümkündür. Ayrıca basıldığı coğrafyada yetişen bitkileri ve basıldığı şehir hakkında bilgilendirici ifadeleri dahi bulabilmek söz konusudur. Antika para türlerinin ilki olduğu söylenebilecek olan Yunan madeni paraları, antik çağda üretilmiş olan en gösterişli ürünlerden biri olmaktadır. Eski Yunan madeni paralarında mitolojik figürlere sıkça rastlanmaktadır. Bu paralar üzerinde kazanılan savaşları ve kralın portresini görmek de mümkündür. Yunan antika madeni paralarında bu üç unsur en çok resmedilen figürleri oluşturmaktadır. Bir o kadar çok büyük bir öneme sahip olan Roma antika madeni paraları ise başlıca gümüş, bronz ve altın olmak üzere bu üç materyal kullanılarak basılmıştır. Tarihte gelmiş geçmiş en büyük uygarlıklardan biri olması dolayısıyla, Roma İmparatorluğu’na ait pek çok farklı coğrafyada Roma antika madeni parası bulunabilmektedir. Bu madeni paralar birbirinden farklı pek çok işleme içeren görkemli tasarımlardan oluşmaktadır. İslami antik madeni paralar ise üzerinde bu dine ait pek çok sembolü barındırmaktadır. İslami antik madeni paralarda figürlerden çok yazı ve semboller yer almaktadır. Bu yazılar tahmin edilebileceği üzere genel itibariyle eski Arapça dilinde olmaktadır. Arapça duaların da yer alabildiği bu ürün çeşitlerinde ayrıca basıldığı tarihteki ve coğrafyadaki hükümdarın adı ve unvanları da yer alabilmektedir. Antika madeni paralar ve değerleri ile ilgili olarak bir medeniyetin madeni parasının, diğerinden daha çok koleksiyon değeri olduğunu söylemek doğru olmaz. Ne kadar eski oldukları ve ne anlattıkları dikkate değer unsurlardır. Madeni para dendiğinde akıllara salt yuvarlak ve yassı madenler canlanıyor olabilir, ancak bazı medeniyetlerde üçgen şeklinde de madeni paralar basılmıştır. Ayrıca 12 köşesi olan veya benzer geometrik şekillerde de antika madeni paraları bulabilmek mümkündür.

Koleksiyonculara Özel Antika Madeni Para Fiyatları

Koleksiyonculara Özel Antika Madeni Para Fiyatları

Eskiden madeni paralar bir medeniyetin refah seviyesini gösterir nitelikte ürünlerdi. Bugünlerde de bir ülkenin parası ekonomik değeri bakımından iniş ve çıkışlarda olabilmekte ve bu durum refahı da niteleyebilmektedir. Ancak eski dönemlerde ülkenin ekonomik durumunu belirlemek ve refah seviyesini göstermek maksadı ile bakır, gümüş ve altın madeni paralar basılmaktaydı. Bu kapsamda bir madeni paraya bakmak suretiyle o paranın ülkesinin zenginliği hakkında fikir edinebilmek mümkündür. Bir antika madeni paraya bakılarak, o parayı basan ülkenin en varlıklı döneminin hangi hükümdar zamanında yaşandığı rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Bugünlerde yerini artık kâğıt paralara bırakmış olsa da madeni paralar, içerisinde bulunulan bu zamanlara kazandırdığı para kavramıyla bütün dünyadaki hayatı büyük ölçüde etkileyen önemli bir araç olmuştur. Eski bir madeni para, bu günlerde bulunması güç olduğu ölçüde de maddi bir değere sahip olmaktadır. Bu kapsamda sadece üretildiği dönemin özelliklerini yansıtabilen antika madeni paralar yüksek fiyatlarda değil, ayrıca az bulunur nitelikteki antika madeni paralar da yüksek fiyatlarda elde edilebilmektedir. Sonuçta eğer bir koleksiyonerseniz veya koleksiyoner olmaya karar vermişseniz, bu hobiniz için bir bütçe limiti belirlemeniz pek söz konusu değildir. Aradığınız ürünü veya çok nadir bulunan ürünü bulmanız ardından ya alırsınız ya da almazsınız. Bulunması oldukça güç, çok eski olan madeni paralar, bugünlere daha yakın tarihlerde üretilen madeni paralardan kuşkusuz çok daha pahalı olmaktadır. Bu kapsamda çok eski dönemlere ait antika madeni para fiyatları her koleksiyoncunun gücünün yetebileceği ürün çeşitleri olmayabilir. Eğer koleksiyon hobiniz varsa ve nadir parçaları elde edebilecek maddi gücünüz pek yok ise, koleksiyonunuzun içeriğini daha bulunabilir antika madeni ürünlerden de oluşturabilirsiniz. Sayfamızda koleksiyonunuza eklemek isteyebileceğiniz çeşitli madeni paralar, oldukça uygun maliyetlerde sizlere sunulmuştur. Bu madeni paraları başlıca basım yılına, bulunabilirlik seviyesine göre ve materyal değerine göre farklı fiyatlarda bulabileceksiniz. Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere, Rusya, Almanya, İsviçre ve Cook Adaları’na ait eski madeni paraları bulmanız mümkündür. Daha pek çok farklı ülkeye ait olan madeni paraları ve bütün antika demir para fiyatları ve tarihleri ile ilgili bilgileri sayfamızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.