Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Dönem

Başka bir kelime deneyin

Model

Başka bir kelime deneyin

Malzeme

Başka bir kelime deneyin

Köken

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

2.El Hatıra Parası

için 345 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Antika Hatıra Parası

Döneminin etkisini üstünde barındıran ve her geçen gün değeri artan pek çok ürün kategorisi bulunmaktadır. Günümüzde kullanılmıyor olmalarının yanı sıra bir hatıra niteliği taşımaktadır. Hatıra parası olarak da bilinen antika para, günümüzde kullanılmakta olan paralardan büyük ölçüde farklıdır. Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi’nin ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile ürettiği paralardır. Pirinçten, altından, gümüşten ya da bronzdan üretilen para ve madalya , hatıra niteliği yüksek ürünlerdir. Aynı zamanda oldukça az bir sayıda üretilmiş olması da ürünü değerli kılan niteliklerden biridir. Beraberinde adında belirttiğinin tersine para amacına kullanılmamaktadır. Bu nedenle koleksiyon amacı taşıyan durumlar için sıklıkla rağbet görmektedir. Hatıra parası Darphane üretiminden çıktığı andan itibaren alım satım işlemlerinde kullanılamaz. Ürünün değerini belirleyen unsur döneminin çarpıcı zamanlarında üretime girmesidir. Bu noktadan itibaren kültürün somut bir taşıyıcısı da olmaktadır. Pek çok tarihçi hatıra paralar üzerinden tarihsel olay ve olguları en gerçeğe yakın şekilde açıklayabilmektedir. Bu nedenle kültür birikiminde de önemli bir pay sahibidir. Hatıra para koleksiyonu hazırlayışında olan bireyler için oldukça değerli bir ürün kategorisidir. Değerli olmasının başlıca sebebi sınırlı bir sayıda üretilmesidir. Darphane yılda ortalama on iki defa çıkarmaktadır. Bununla beraber satışta durma aralığı da oldukça kısa bir zamana karşılık gelmektedir. Bu nedenle hatıra para koleksiyoncuları sürekli bir şekilde takipçi konumundadır. Örneğin, yakın zamanda Ayasofya hatıra parası Darphane tarafından çıkarıldı. Bu sayede pek çok birey Ayasofya’ya dair bir somut hatıra oluşturabilmektedir. Bir süreliğine satışta durması sayesinde değeri de her geçen gün artmaktadır. Antika hatıra parası hem hediye hem de koleksiyon açısından fazlasıyla verimli bir üründür. Özel bir günde hediye edilen hatıra paraları, bireysellik üzerinden toplumsallığı yansıtan bir hediye olmaktadır.

Hatıra Paralarının Hayatımızdaki Önemi

Hatıra Paralarının Hayatımızdaki Önemi

Hatıra paraları hem kendi döneminde hem de ilerleyen dönemlerde oldukça değerli olan bir üründür. Hem kültürel olay ve olguları yansıtması hem de sınırlı sayıda üretilmesi sayesinde kültür birikimini de yansıtmaktadır. Hatıra para Darphane tarafından üretilmektedir. Önemli olayların gündeme geldiği dönemlerde tarihin somut bir karşılığı olması amacıyla piyasaya sunulmaktadır. Bir ülkenin sevinci, mutluluğu ya da değerleri hatıra paralar üzerinden kolaylıkla anlaşılmaktadır. Bu nedenle pek çok tarihçi araştırmalarını hatıra paralar üzerinden yapmaktadır. Çoğunlukla hatıra parası 1 TL olarak üretilmektedir. Bu durum her birey açısından daha ulaşılabilir olmasına katkı sunmaktadır. Devamında geçen zamana bağlı olmak üzere hatıra paralarının değeri artmaktadır. Bu nedenle güncel olarak üretilen ile eski dönemlerde üretilen modellerin fiyatları büyük oranda değişkenlik göstermektedir. Örneğin, yakın tarihte üretilmiş olan 15 Temmuz hatıra parası fiyatı ile Cumhuriyet’in ilk zamanlarında üretilen paraların fiyatı değişkenlik sergilemektedir. Bu durum koleksiyoncu kişiler açısından oldukça iyi sonuçlanmaktadır. Oldukça faydalı bir hobi olan hatıra parası koleksiyonu hazırlama işlemi, ebeveynlerin çocuklarına bırakabileceği en iyi miraslardan biridir. Bu nedenle pek çok uzman benzeri hobileri edinmeyi ve sürece çocukları da dahil etmeyi önermektedir. Hazırlanacak hatıra para kutusu nesilden nesle aktarılarak ailenin de bir geleneği haline dönüşmektedir. Her bireyin tarih bilinciyle yetişmesi açısından koleksiyonlar büyük önem taşımaktadır. Ayrıyeten set halinde de satışa sunulması yoğun rağbeti artıran unsurlardan biridir. Beraberinde tek adetli olarak da satışa sunulmaktadır. Bu sayede her bütçe açısından ulaşılabilir olmaktadır. Ülkemizde 1970 yılından beri hatıra para üretimi yapılmaktadır. Oldukça yakın bir geçmişte başlamış olması da ilerde değeri daha da artıracak unsurlardan biridir. Resmi Darphane hatıra parası çeşitlerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Koleksiyoncular için Derya Deniz Bir Kategori

Koleksiyoncular için Derya Deniz Bir Kategori

Hatıra paralar ile ilgilenmek verimli bir hobi olmasının yanında aynı zamanda kişinin tarihsel bilgisini de geliştirmektedir. Bu nedenle hayatın pek çok alanına faydası dokunmaktadır. Entelektüel gelişim sürecini de olumlu yönde etkileyen eylem, her yaş grubundan birey için oldukça idealdir. Dolayısıyla ailecek yapılabilecek uygun aktiviteler arasında yer almaktadır. Özellikle hatıra madeni para çocuklar tarafından yoğun rağbet görmektedir. Altından, bronzdan ya da gümüşten üretilen hatıra madeni para geçmişin bir sesi niteliğindedir. Beraberinde tarihin somut bir taşıyıcısı da olmaktadır. Koleksiyon hazırlığına henüz başlamış bir bireyin dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. İlk olarak belli bir ülke sınırının belirlenmesidir. Çünkü birbirinden farklı çok sayıda ülkenin hatıra paralarını toplamak pek çok açıdan zorlayıcıdır. Bu nedenle en azından ilk zamanlar için belli bir sınırın konulması önem arz etmektedir. Örneğin, ilk zamanlar hatıra para Euro üzerinden yapılabilmektedir. Çünkü ülkemizde Euro hatıra paralar oldukça ulaşılabilir bir noktadadır. Belli bir sınırın konulması ile ilk etapta ulaşılabilir para birimleri üzerinden kapsamlı bir koleksiyon oluşturulmaktadır. Bununla beraber evrensel manada gündem olmuş olayların hatıra paralarına da ulaşmak oldukça basit bir süreçten ibarettir. Örneğin, olimpiyat hatıra parası amatör ya da profesyonel olması fark etmeksizin her birey için erişilebilir bir durumdadır. Dolayısıyla koleksiyonerlerin kutuları ile arasında kısa bir mesafe bulunmaktadır. Hatıra parası Ayasofya ve benzeri kıymetli alanların varlığına ithafen de üretilmektedir. Özellikle güncel olarak koleksiyon hazırlamaya başlamış bireyler için Ayasofya hatıra parası oldukça ideal bir konumdadır. Hatıra para fiyatları üretilme dönemine ya da ülkeden ülkeye değişkenlik sergilemektedir. Değişkenlik durumu sayesinde toplumun her kesiminden birey hatıra paraları edinebilmektedir.

Hatıra Para Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hatıra Para Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hatıra para satın alırken göz önünde bulundurulması gereken hususlar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çünkü hediye ya da koleksiyon amacıyla satın alınmasına bağlı olarak öncüller değişmektedir. Ülkemizde üretilen modeller arasından Cumhurbaşkanı hatıra parası yoğun bir şekilde rağbet görmektedir. Bu nedenle koleksiyon hazırlığında olan bireylere sıklıkla önerilmektedir. Beraberinde hediye niteliğine de sahiptir. Bu noktada bireylerin öznel duygu ve düşünceleri devreye girmektedir. Örneğin, bazı bireylere hediye edilen hatıra para Kemal Sunal konulu olmaktadır. Çünkü ülkemizde Kemal Sunal’ı severek izleyen büyük bir çoğunluk bulunmaktadır. Aynı zamanda her dönemde izlenecek türden eserlerde yer alması da değerini artıran noktalardan biridir. Bununla beraber 15 Temmuz 1 TL hatıra parası da pek çok kişi tarafından rağbet görmektedir. 1970 yılından beri ülkemizde üretilmeye başlanan hatıra paraların değeri geçen zamana bağlı olarak artış göstermektedir. Bu nedenle bireylerin satın alma amacı da önemlidir. Hediye ya da koleksiyona katmadan ziyade bir yatırım fikri olarak edinilen hatıra paralar da bulunmaktadır. Bu amaçla bir satın alma işlemini gerçekleştirmek isteyen bireylerin eski dönemlere damgasını vurmuş olan hatıra paralarına yönelmesi önerilmektedir. Dilerseniz sayfamıza göz atabilir ve sizin için en ideal olan hatıra paralara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede döneme bağlı olarak değişen fiyat skalasının oranı hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Devamında sevdiğiniz birine hediye olarak alabilir ya da yeni bir hobi edinebilirsiniz. Hatıra para koleksiyonu hazırlamak zevkli aktivitelerden biridir. Özellikle her yaş grubundan bireyin ilgisini çekecek nitelikte olması öne çıkmaktadır. Dolayısıyla ebeveynler ve çocukların beraber yapması için oldukça ideal olan eylemlerden biridir. Bir hatıra para edinerek kültürel birikime ilk adımı atabilir ve yeni bir güne “Merhaba” diyebilirsiniz.