TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

2.El Kağıt Para

için 153 sonuç bulundu.

2.El Kağıt Para

Kağıt paranın icadından önce deniz kabukları, altın ve gümüşten üretilmiş sikkeler kullanılmaktaydı. Uzun bir süre boyunca kullanılan bu paralar, büyük meblağlar tutan alışverişlerde taşıma sıkıntısı yaratmaya başlamıştır. Buna ek olarak çeşitli güvenlik problemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu nedenlerden dolayı üzerinde yazılar bulunan ve bir değer ifade eden senet benzeri kağıtlar kullanılarak ilk kez kağıt para formu ortaya çıkmıştır.

Kağıt Para Koleksiyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kağıt Para Koleksiyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok insan, hem profesyonel anlamda hem de hobi olarak birçok eski ürünün koleksiyonunu yapmaktadır. En çok tercih edilenlerden biri olan kağıt para koleksiyonu yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, hangi tür parayı toplamak istediğinize karar vermenizdir. Örnek olarak, eski para koleksiyonu yapmadan önce Türk kağıt para koleksiyonu, madeni para koleksiyonu, yabancı kağıt para koleksiyonu, Osmanlı kağıt para koleksiyonu, madalyon ya da eski devletlerin sahip olduğu para koleksiyonu gibi seçenekler arasından ilginizi hangi grup çekiyorsa ona odaklanmak, koleksiyonunuzun daha düzenli olmasına yardımcı olur. Bu gruplardan Türkiye Cumhuriyeti hatıra para koleksiyonu seçilmişse, bu tür paraların bulunabileceği yer darphanedir. Darphane, bu tür paraları 2 yıl kendi bünyesinde bulundurduktan sonra satışa hazırlamaktadır. 2 yılın sonunda darphane, bu paraların satışını durdurur. Bu sebeple kağıt para koleksiyoncuları için en önemli kriter, kendi isteklerine özel bir koleksiyon grubu belirlemektir. Belirlediğiniz grup sayesinde hangi koleksiyonu yapıyorsanız, o koleksiyonun parçalarını nereden temin etmeniz gerektiğini rahatlıkla bulabilirsiniz. 2.El Antika & Koleksiyon ürünleri ile estetiksel zevkleriniz açısından tatmin olabilirsiniz. Tüm seçenekleri incelemeyi unutmayınız.

Geçmişten Günümüze Kağıt Paranın Önemi

Geçmişten Günümüze Kağıt Paranın Önemi

Kağıt paralar, o dönemin tarihinin öğrenilmesinde büyük rol oynar. Başka bir deyişle, kağıt paralar, basıldığı döneme ait bilgiler sunan bir belgedir. Özel bir amaç için üretilmiş paralar ve madalyonlar, bunun en güzel örneklerinden birini oluşturur. Örnek olarak siyası amaç için basılmış paralar, o dönemin siyası yapısı ile ilgili oldukça bilgi verir. Kağıt paranın üzerinde, hangi hükümdar fotoğrafı bulunuyorsa, o döneme ait ülkenin refahı ve sosyo-ekonomik faaliyetlerin nasıl gerçekleştirildiği hakkında az çok bilgi verir. Koleksiyoncular için bu tür paralar, büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle eski kağıt para değerleri de, özellikleri bakımından birçok farklılık gösterir. Eğer sizin de para koleksiyonu yapma gibi bir girişiminiz bulunuyorsa, yeterli miktarda bilgi sahibi olmanız büyük önem taşır. Koleksiyona başlamadan önce hangi grubu tercih edecekseniz, o gruba ait paraların değerlerinin hesaplanmasının nasıl olduğunu, seri numarası gibi kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. eski kağıt para fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye sayfamız üzerinden ulaşabilir, cebinize ve koleksiyonunuza en uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz. 2.El Para & Madalya kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, detaylı ve hızlıca inceledikten sonra seçtiğiniz ürünü hızlıca ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Eski Kağıt Paraları Muhafaza Etme Yöntemleri

Eski Kağıt Paraları Muhafaza Etme Yöntemleri

Seri numarası, eski kağıt para koleksiyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Bazı durumlarda, aynı paranın farklı seri numarasına sahip olması sebebi ile değerinin de farklılaştığı durumlar meydana gelebilmektedir. Seri numaraları, paranın o seriden kaç adet üretilmiş ve ne kadarının bulunabildiği hakkında koleksiyoncuya bilgi vermektedir. Eski paralar, piyasada ne kadar az bulunursa değeri o kadar artmaktadır. eski kağıt paralar büyük ölçüde yıpranmış, yazıları net okunmadığı halde piyasada az miktarda bulunuyorsa, diğer paralara göre değeri çok daha yüksek meblağlara ulaşır. Eski paraları zevkinize ve koleksiyonunuza göre topladıktan sonra iş bitmemektedir. Düzgün ve doğru şekilde muhafaza edilmeyen paralarda bir süre sonra yıpranmalar meydana gelebilir. Özellikle kağıt paralar, madeni paralara göre daha az dayanıklı “olduğundan, kolayca yıpranabilir ya da yırtılabilir. Bu sebeple temin edebileceğiniz bir kağıt para föyü yardımı ile paralarınızı düzgün bir şekilde saklayabilirsiniz. Buna ek olarak kağıt para koleksiyon defteri sayesinde, paraların ismini ve miktarını kenara yazabilir, koleksiyonunuzu bir defter içerisinde daha rahat saklayabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün – Model Tipi

(2)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Dönem

(3)
(2)
Başka bir kelime deneyin

Malzeme

Kağıt (99)
Cam (50)
(2)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(1)
ve üzeri (1)
ve üzeri (1)
ve üzeri (1)
ve üzeri (1)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL