Spor Yay

Spor yaylar, kısa ve sert yapıda olan, aynı zamanda aracın stabilitesini arttırmak üzere kullanılan yaylardır. Aracın orjinal yay sistemi, spor yaylar ile değiştirildiğinde; aracın ağırlık merkezi yere yakınlaşır ve tol tutuşu artar. Daha iyi viraj alma sağlar; bu sayede hızlı giderken kontrolünüzü sağlayabilir ve konforlu sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. Spor yay kullanmak isteyen otomobil kullanıcılarının, spor amortisör kullanmaları gerekmektedir. Spor yaylar, aracın orjinal amortisörüne takılırsa, istenilen randımanı vermez, oldukça fazla ses yapar ve her an patlayabilir. Sürüş esnasında iyi bir yol tutuşu ve güzel bir görüntü elde etmek için spor yaylardan yararlanılır. Spor yaylar; makas yaylar ve helezon yaylar olmak üzere ikiye ayrılır. Helezon yaylar, otomobillerde kullanılır; makas yaylar, daha ağır vasıta araçlarda kullanılır. Spor yaylar, aracın süspansiyon sisteminin en önemli parçalarıdır. Aracın seyir halinde stabil kalması, süspansiyon sistemleri ile sağlanır.

Spor yayların, otomobile sportif bir görünüm katmanında yanıda, performansına da bir çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Yol tutuşunu arttırır; ağırlık merkezi yere yaklaştığı için araç şasesi, ani direksiyon tepkimelerinde daha az sağa ve sola esner. Yine aracın yere yaklaşması ile rüzgar direnci düşer ve özellikle yüksek süratlerde daha az yakıt tüketimi sağlanır. Hızlandırmayı azaltır; önden çekişli araçlarda, motor ve aktarma organları öndedir, bu sebeple araç ağırlığı ön akslardadır. Dolayısıyla, düşen ön taraf kalkış esnasında patinajı azaltır. Ara hızlanmalarda ve yüksek süratlerde saha iyi bir hızlanma sağlar. Yere daha yakın olduğu için ve rüzgar direnci azaldığı için aracın son süratini biraz daha arttırır. Otomobillere spor bir görünüm sağlar. Spor görünüm seven otomobil kullanıcılarının, sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer alan spor yaylar sayesinde tüm dikkatleri aracınıza toplayabilirsiniz.

Helezon yaylar genellikle alaşımlı çelikten imal edilmektedir. Aracın ağırlık merkezini aşağı çektiği için yol tutuşunu arttırır ve daha iyi viraj alma kabiliyeti sağlar. Süratli sürüşlerde maksimum sürüş keyfi sunduğu gibi normal kullanımda da oldukça keyifli ve konforlu sürüş sağlar. Aracı 40 mm kadar alçan helezon yaylar, orjinal amortisörlerle kullanılabilir fakat; 40 mm'den daha fazla alçaltan helezon yay kullanılacaksa, spor amortisör kullanılması gerekmektedir. Helezon yay fiyatları, markalara ve özeliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aracınızda daha keyifli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız, helezon yaylardan edinebilir; ayrıca aracınıza spor bir hava katabilirsiniz.

Spor Yay

için 8,658 sonuç bulundu.
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
Saat 15.00'e kadar verilen sipariş, İstanbul içine aynı gün içinde teslim edilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka Uyumu

BMW (292)
Volkswagen (252)
Audi (195)
Opel (111)
Peugeot (105)
Honda (102)
Renault (92)
Seat (80)
Fiat (78)
Ford (69)
Citroën (53)
Hyundai (48)
Skoda (46)
Alfa Romeo (44)
Kia (43)
Toyota (41)
Mini (26)
Mazda (20)
Mitsubishi (14)
Nissan (13)
Subaru (13)
Jaguar (12)
Dacia (11)
Volvo (11)
Porsche (10)
Dodge (8)
Chevrolet (7)
Chrysler (6)
(4)
(2)
(2)
(2)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(93)
ve üzeri (110)
ve üzeri (120)
ve üzeri (126)
ve üzeri (144)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL