Garaj11

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garaj11"e kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

Dinamo

için 3,011 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Dinamo

Oto dinamo ve rulman çeşitleri, aracın tüm önemli fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı oluyor. Birbirine bağlantılı olan bu parçalar, diğer sistemlerin de görevini en iyi şekilde yerine getirmesine imkan tanıyor. Aracın modeline göre değişiklik gösteren oto dinamo fiyatları ise farklı fonksiyonel özelliklerine ve zengin donanımına rağmen uygun aralıklarda yer alıyor.

Oto Dinamo ile Yüksek Performans

Oto Dinamo ile Yüksek Performans

Oto dinamolar, arabanın birçok sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Oto dinamo çeşitleri arasında yer alan otomobil marş dinamosu ise aküden aldığı enerji ile motordaki ilk hareketi sağlıyor. Aracın anahtarının kontağa takılarak çevrilmesiyle birlikte marş dinamosu kranka bağlı volant dişlilerinin dönmesini, yakıt ve hava karışımının motora girmesini ve pistonların hareketini gerçekleştiriyor. Bu parçalar, araçların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem taşıyor. Marş dinamosu, otomobillerde genellikle en fazla enerji harcayan motor parçası olarak belirtiliyor. Aracın tüm enerjisini çektiği için marşa basıldığında ön farlarda kısılma olabiliyor. Bu nedenle marşa çok kısa süre basarak aracın çalışmasının sağlanması gerekiyor. Aksi halde arabanın aküsü hızla boşalabiliyor ya da marş dinamosu bozulabiliyor. Aracın dinamolarına gereken bakımın yapılması ve gerektiğinde servise götürülmesi gerekiyor. Marş motoru arızalarında en sık rastlanılan durum ise kömürün bitmesi oluyor. Bu durumda kömürünün değiştirilmesi gerekiyor. Marş dinamosu fiyatları ise otomobilin markasına ve modeline göre değişmekle beraber ulaşılabilir aralıklarda seyrediyor.

Fonksiyonel Oto Dinamo Çeşitleri

Fonksiyonel Oto Dinamo Çeşitleri

Oto dinamo modelleri arasında bulunan oto şarj dinamosu, oldukça önemli görevler üstleniyor. Şarj dinamosu, motorun içerisinde bulunan mıknatısın dönmesi sonucunda mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Bu sayede aküyü şarj ediyor ve aracın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Bu elektrik enerjisi de araba dinamosu tarafından alternatif akıma dönüştürülüyor. Böylelikle araç çalıştırılmaya hazır bir konuma getiriliyor. Bu dinamolar, özellikle de aracın ilk çalışmasındaki marş, ateşleme sistemi ve uyarı göstergeleri gibi sistemlerin çalışması gibi önemli fonksiyonları da yerine getiriyor. Bu nedenle arabanın şarj dinamosu arızalanırsa bu gibi sistemler de arızalanabiliyor. Araç şarj dinamosunun yeterli voltaj değeri içinde olmaması durumunda genellikle gösterge panelinde bir akü işareti görülüyor. Herhangi bir arıza durumunda ise aracın çalıştırılmasının ardından araç içerisinde yoğun bir koku oluşabiliyor. Şarj motorunun regülatörü arızalanırsa da sisteme gereğinden daha fazla elektrik gidiyor. Bu da sistemin arızalanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle oto dinamo, aracın diğer önemli sistemlerinin sorunsuz bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için büyük önem taşıyor.

Oto Dinamo ve Rulmanın Önemi

Oto Dinamo ve Rulmanın Önemi

Oto dinamolar kadar rulmanlar da aracın düzgün çalışmasını sağlayan önemli parçalar arasında yer alıyor. Rulman, otomobillerin tekerlek, motor ve şanzıman gibi birçok yerinde kullanılıyor. Bu parçalar, yuvarlanma sürtünmesi sağlayarak kayma sürtünmesini engelliyor. Böylece enerji kayıplarını azaltıyor. Rulmanlar, iki halkanın aralarına makara yerleştirilerek iç içe geçirilmesi ile oluşturuluyor. Ayrıca halkaların arasında bulunan makaraların hepsinin aynı boyutta ve düzgün şekilde yerleştirilmiş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra rulmanın kalitesi ve sürtünmesiz oluşu, o bölgeye iletilen hareketin daha kolay olmasını sağlıyor. Yetersiz ya da fazla yağlama, aşırı yük, aşırı dönüş hızı, kir ya da su girişi gibi sorunlar ise rulman arızalarına neden olabiliyor. Bilyalı rulmanlar, daha az sürtünme ile daha yüksek devir sayıları elde edebiliyor. Eksenel rulmanlar ise hem tek hem de çift yönde görev yapabilen tiplerde üretiliyor. Her iki rulman tipi de büyük eksenel yükleri rahatlıkla taşıyabiliyor. Taşıyabildiği yük kapasitesine göre farklılık gösteren rulman fiyatları, genel olarak uygun aralıklarda yer alıyor. Ayrıca Oto Elektrik kategorimizi ziyaret ederek aracınızın elektrik gereksinimlerini giderebileceğiniz diğer ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(75)
ve üzeri (89)
ve üzeri (96)
ve üzeri (98)
ve üzeri (102)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL