Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Buji

için 17,763 sonuç bulundu.
Marka seçiniz
 • 140,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  119,00 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 102,99 TL 94,75 TL
  % 8
  ApaydınlarOto
  %100
 • 240,00 TL 141,00 TL
  % 41
  otoyedekparcam06
  %98
 • 148,99 TL 128,99 TL

  Sepette Ek İndirim

  109,64 TL

  % 13
  parcafix
  %93
 • 140,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  119,00 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 132,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  112,20 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 376,18 TL

  Sepette Ek İndirim

  319,75 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 186,45 TL 149,16 TL

  Sepette Ek İndirim

  132,75 TL

  % 20
  uzmanparça
  %100
 • 110,00 TL 94,90 TL
  % 14
  CANTAŞAUTO
  %99
 • 339,99 TL

  Sepette Ek İndirim

  305,99 TL

  FZRulman
  %100
 • 110,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  93,50 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 384,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  326,40 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 174,99 TL

  Sepette Ek İndirim

  157,49 TL

  FZRulman
  %100
 • 337,96 TL 275,86 TL
  % 18
  otomısırlı
  %100
 • 321,90 TL
  BujiMarket
  %91
 • 528,95 TL 518,95 TL

  Sepette Ek İndirim

  441,11 TL

  % 2
  SilecekSepeti
  %100
 • 499,99 TL

  Sepette Ek İndirim

  449,99 TL

  FZRulman
  %100
 • 285,00 TL 245,00 TL
  % 14
  MERT.OTO.YEDEK.PARÇA
  %100
 • 470,56 TL

  Sepette Ek İndirim

  399,98 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 132,00 TL

  Sepette Ek İndirim

  112,20 TL

  Ustaparçacı
  %100
 • 45,00 TL 34,99 TL
  % 22
  HESAPLI_YEDEK_PARÇA
  %100

Buji

Buji, motorlu araçlarda kullanılan önemli parçalardan bir tanesidir. Yakıt enerjisinin hareket enerjisine dönüşerek ateşleme yapılmasında etkili bir rol oynar. Araçların ateşleme sistemlerine göre kullanılması gereken bujiler farklılık gösterir. Oto buji modelleri arasında seçim yapılırken göz önünde bulundurması gereken özellikler ve önemli faktörler vardır. Bu faktörlere dikkat ederek bir seçim yaparsanız hem daha uzun ömürlü hem de daha verimli bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Sayfamızda her modelden ve farklı özelliklere sahip olan buji çeşitlerini bulabilirsiniz. Bu çeşitler arasında aracınıza en uygun oto elektrik ürün seçimi yapabilirsiniz.

 Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?

Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?

Buji, motorda bulunan ateşleme bobininden yayılan yüksek gerilime sahip olan elektriği atlatarak kıvılcım oluşturulmasına ve bu kıvılcımın aracın hareket etmesine neden olacak gücün ateşlenmesini sağlayan parçadır. Bujilerin çalışmasını sağlayacak olan dört bölüm vardır. Elektrik bağlantı ucu, porselen yalıtkan olarak bilinen izolatör, bağlantı dişleri ve gövdesi, elektrotlar bujilerin yapısını oluşturan faktörlerdir. Bujiler özelliklerine göre modellere ayrılır. Sıcak ve soğuk buji modellerinin yanı sıra üretildiği malzemeye göre dört farklı buji çeşidi vardır. Gümüş buji, bakır buji, iridyum buji ve platin buji modelleri dayanıklılık ve özellikleri bakımından farklılık göstermesinin yanı sıra uzun ya da kısa ömürlü olmaları ile de farklılık gösterir. Buji markaları da oldukça önemlidir. Dayanıklı ve kaliteli bujiler üreten onlarca farklı marka bulunuyor. Bu markalar hem özellikler hem de fiyatlar bakımından farklılık gösterir. Oto buji değişimi oldukça önemlidir. Bujinin arıza vermesi hem motorun hem de buna bağlı olarak aracın çalışmasını etkileyecektir. Bujinin arızalanması motorun teklemesine sebep olabileceği gibi aracın daha fazla yakıt yakmasına da neden olacaktır. Bu arızaların araca daha büyük zarar vermesini önlemek için mutlaka düzenli olarak bakımlarının yapılması, gerektiği noktada da değiştirilmesi gerekir. Bujilerin değiştirilmesi yerine temizlenmesi de bakım aşamalarından bir tanesidir. Bujilerin temizlenmesi önerilen bir durum değildir. Fakat bir zımpara ve pas sökücü sprey yardımı ile bujileri temizleyebilirsiniz. Fakat temizlik esnasında tırnakların ve bujinin ucunun zarar görmemesine dikkat etmeli ve narin hareketler ile temizliği yapmalısınız. Aracınız için ihtiyacınız olan bujileri sayfamızda bulabilirsiniz. Oto buji fiyatları ve yorumlarını inceleyerek en çok tercih edilen modeller arasında bulunan Beru buji modelini de değerlendirebilirsiniz.

 Buji Çeşitleri Nelerdir?

Buji Çeşitleri Nelerdir?

Araç motorları için küçük ama işlevsel parçaların başında gelen bujiler, farklı malzemeler kullanılarak üretilir. Kullanılan bu malzemeler ise bujilerin kullanım alanlarını ve dayanıklılıklarını değiştiren en temel özelliklerin başında geliyor. Motorlarda kullanılmak üzere üretilen 5 farklı buji çeşidi bulunmaktadır. Bujilerin hangisinin en iyisi olduğu araca göre farklılık gösterir. Oto buji modellerinin en başında bakır bujiler geliyor. Diğer buji modellerine göre en büyük çapa sahip olan buji modelidir. Bu nedenle bujinin kıvılcım oluşturabilmesi için daha fazla voltaja ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra bakır buji modelleri nikel alaşımlı bir yapıya sahip olduğu için diğer modellere göre daha sık bir değişim süresi vardır. Çünkü nikel diğer malzemeler kadar dayanıklı bir ürün değildir. Bakır bujiler, oto buji çeşitleri arasında en ucuz olan modellerdir. Bir diğer oto buji çeşidi iridyum bujilerdir. İridyumlu buji modelleri, kullanım ömrü en uzun olan bujilerdir. İridyum, diğer buji malzemelerine göre çok daha dayanıklı bir malzemedir. Ayrıca kıvılcım üretebilmesi için daha az voltaja gereksinim duyarlar. Fakat iridyum bujiler diğer modellere göre pahalıdır. Otomobillerde görmeye alışkın olduğumuz bir diğer buji çeşidi platin bujilerdir. Platin buji modelleri kendi içlerinde tekli platin bujiler ve çiftli platin bujiler olmak üzere ikiye ayrılır. Tekli platin bujiler, daha çok yeni nesil araçlarda kullanılır. Özellikle daha fazla ısıt üretmesi nedeniyle ateşleme bobini ve ateşleme sistemine sahip olan otomobillerde sıklıkla kullanılır. Tekli platin bujiler uzun ömürlüdür. Ayrıca en önemli avantajı da karbon birikimini azaltıyor olmasıdır. Çift platin bujiler ise tekli platin bujiye göre daha verimli bir çalışma sunmasının yanı sıra çok daha uzun ömürlüdür. Standart bir bujiye göre iki kat daha fazla kullanım ömrüne sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir buji çeşididir. Buji çeşitleri arasında sonuncu model ise gümüş buji modelleridir. Gümüş bujiler, metale karşı daha az dayanıklı olmaları nedeniyle özellikle iridyum ve platin bujilere karşı daha az ömre sahiptir. Buji çeşitleri arasında seçim yaparken aracın özellikleri kadar bujinin dayanıklılığı, kullanım ömrü de ve fiyatı da çok önemlidir. Bütçenize ve aracınıza uygun bir buji modelini sayfamızda bulunan onlarca ürün arasından bulabilirsiniz. Ayrıca Bosch buji modelleri uygun fiyatlarla sayfamızda yer almaktadır.

Buji Ne Zaman Değiştirilir?

Buji Ne Zaman Değiştirilir?

Bujiler çeşitli nedenlere bağlı olarak değiştirilmesi gereken parçalardır. Çeşitli arızalar bu değişime neden olduğu gibi belli bir kilometreye ulaşan araçların da bujilerinin değişmesi gerekir. Oto buji değişimi oldukça önemli bir detaydır. Bujilerin değiştirilmesine neden olan durumların başında ateşlemenin kesilmesi geliyor. Araçlarda buji çalışmadığı zaman aracın motoru tekler. Bu da aracın çalışması konusunda aksaklıklar yaşanmasına neden olacaktır. Oto buji modelleri arıza yapmaya başladığı zaman otomobillerde çekiş kaybı ve güç düşüklüğü meydana gelir. Bu da araç kullanımı sırasında zorluklar yaşamanıza neden olabilir. Bujilerin değiştirilmesine neden olan en önemli faktörlerden bir diğeri ise yakıt tüketiminin artmasıdır. Bujilerin arızalanması zamanla daha fazla yakıt tüketilmesini sağlar. Bujiler, aracın ilk çalıştığı anda kıvılcım yaratır. Marşa bastığınız anda bujiler kıvılcım çıkararak ateşlemenin çalışmasına zemin sağlar. Eğer marşa basıldığı zaman araç uzun süre çalışmıyorsa bujiler arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda da bujinin değişmesi gerekir. Yeni nesil otomobillerde bujilerin değişmesi için gösterge paneli vardır. Bujinin arıza verdiğini bu göstergenin yanmasından anlayabilirsiniz. Eğer aracınızda bu gösterge yanıyorsa, bujilerde çeşitli arızalar meydana gelmiş olabilir ve değiştirilmesi gerekir. Oto bujilerin belli bir kullanım ömrü vardır. Oto buji ömrü bujinin üretildiği malzemeye göre uzun ömürlü olabileceği gibi arıza kaynaklı kısa da olabilir. Oto bujilerin belli periyotlarda değişmesi gerekir. Bujilerin kullanım ömrü, modeline bağlı olarak 100 bin kilometreye kadar artış gösterebilir. Ancak bu aralık otomobillerin genelinde 30 bin km ile 40 bin km‘dir. Her 40 km‘ye ulaşmış araç için buji değişimi yapılmaz. Buji değişimi yapılması için ilk olarak gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer herhangi bir aşınma ya da arıza varsa değişim o zaman gerçekleştirilir. Bujilerin değiştirilmesi için alacağınız yeni bujileri sayfamızda bulabilirsiniz. Oto buji fiyatları arasında karşılaştırma yaparak ve özellikleri inceleyerek aracınızın ateşleme sistemine en uygun olan buji modelini bulabilirsiniz. Farklı bütçe aralıklarına sahip olan buji modellerini bulmanız mümkündür.

 Buji Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Buji Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oto buji, araçların çalışması için gerekli olan yakıtların hareket enerjisine dönüşmesini sağlamak adına kullanılan ve oldukça önemli bir etkiye sahip olan parçalara verilen isimdir. Araçlar için bu kadar önemli bir işleve sahip olan oto bujilerin, seçimi oldukça önemlidir. Buji seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar vardır. Bujilerin yapısal özelliklerine bakıldığı zaman tırnak aralığı kavramı dikkatleri çeker. Buji tırnak aralığı, 0,6 mm ile 1 mm arasında değişiklik gösterir. Bu aralığın belirlenmesinde etkili olan faktör ateşleme sistemini türüdür. Eğer aracınız klasik ateşleme sistemi ile çalışıyorsa 0,6 mm ile 0,8 mm aralığında, eğer elektronik ateşleme sistemi ile çalışıyorsa 0,8 mm ile 1 mm aralığında tırnaklara sahip olan bujileri seçmelisiniz. Buji seçimi yaparken uç kısmının kalınlığı da önemli bir faktördür. Çünkü bir buji modelinde uç kısım ne kadar ne kadar ince olursa üretilen kıvılcım da o kadar iyi ve güçlü olur. Kalın uçlu bujilerde ise bu durum tersidir. Buji modelleri arasında sıcak buji ve soğuk buji kavramları yer alır. Sıcak buji, uç kısmında bulunan porselen uzun olan, soğuk buji ise uç kısmında bulunan porselen kısa olan buji modelleridir. Sıcak ve soğuk bujiler arasındaki en temel fark ısı kapasiteleridir. Soğuk bujiler ısınmaya karşı daha dayanıklı ve kapasiteleri daha yüksek isen sıcak bujilerin ısı kapasiteleri daha düşüktür. Bujilerin tırnak sayıları da diğer faktörler kadar önemlidir. Tek tırnaklı buji tercih etmek yerine çok tırnaklı buji modellerini tercih edebilirsiniz. Çünkü birden fazla tırnağa sahip olan buji modellerinin çalışma ömrü çok daha uzundur. Buji alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi ise elbette dayanıklılıktır. Hangi buji modelini tercih ederseniz edin bir süre sonra buji değişimi yapılması bir zorunluluktur. Çünkü zaman içinde bujiler aşınabilir ya da korozyona uğrayabilir. Bu noktada oto buji ömrü kısalacaktır. Bunun mümkün olduğu kadar geç olması size maddi açıdan büyük bir avantaj sağlar. Buji alırken en dayanıklı buji modelleri arasından seçim yapmanız size uzun vadede daha az buji değişimi yapılması konusunda kolaylık sağlayacaktır. Buji alacağınız zaman bu faktörleri ve bujinin özelliklerini göz önünde bulundurarak aracınız için en doğru parçayı seçebilirsiniz.

 Buji Özellikleri ve Fiyatları Nelerdir?

Buji Özellikleri ve Fiyatları Nelerdir?

Bujiler, modellerine ve kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olan otomobil parçalarıdır. Buji takımı alacağınız zaman bu özellikleri göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Bujilerin özellikleri arasında ilk sıraya elbette dayanıklılık giriyor. Dayanıklılık, bir bujinin kullanım ömrünün belirlenmesinde en önemli olan etkendir. Bujilerin dayanıklılığının belirlenmesinde etkili olan faktör ise üretiminde kullanılan malzemedir. Bujilerin dayanıklı olması için genellikle platin ve iridyum malzemeler kullanılır. Bunun yanı sıra daha az dayanıklı olan bakır ve gümüş bujileri bulmanız da mümkündür. Bujilerin korozyona ve aşınmaya karşı da maksimum seviyede dayanıklı olması gerekir. Buji modellerinde ısı kapasitesi farklılık gösterir. Isı kapasitesinin düşük olması da bujinin kısa zamanda aşınmasına ve kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır. Özellikle soğuk ve sıcak bujilerin ısı kapasitesi özellikleri farklılık gösterir. Bujilerin en önemli özellikleri arasında gaz kaçağına izin vermiyor olması gelir. Gaz kaçağını önleyebilmesi oldukça önemli bir faktördür. Gaz kaçağı kadar akım kaçağı da oldukça önemlidir. Gerçekleşecek olan akım kaçakları otomobilin diğer parçalarının da bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle alacağınız bujinin akım kaçağına sebep olmaması gerekir. Bujilerin özellikleri arasında boyut farklılıkları geliyor. Bujilerin boyutu gibi çapları da farklılık gösterir. Özellikle binek araçlarda kullanılan buji çeşitleri 12 mm ya da 14 mm vida çaplarına sahiptir. Otomobil türüne göre bu çaplar farklılık gösterir. Bu buji modelleri en uzun ömürlü bujiler arasında yer alır. Bu modeller egzoz emisyonlarını azaltmasının yanı sıra yüksek performans sunarlar. Buji modellerinde tırnak sayısı da önemli bir özelliktir. Tırnak sayısı, bujinin ömrünün uzun ya da kısa olmasını belirler. Eğer alacağınız bujinin tırnak sayısı fazla ise aşınma daha az olacaktır. Çünkü bujiler her ateşleme esnasında ufak da olsa parçaların kopmasına neden olur. Bu da aşınmanın meydana gelmesini sağlar. Tırnak sayısı arttıkça bu aşınma gecikir. Buji başlığı porselen madde kullanılarak yalıtılır. Bujilerin özelliklerine göre fiyatları da farlılık gösterir. Buji fiyatları belirlenirken bu özellikler göz önünde bulundurulur. Ne kadar dayanıklı ve donanımlı bir buji alırsanız fiyatı da artış gösterecektir.

Buji Ne İşe Yarar?

Oto buji, kısaca motorda bulunan yakıtın kontrollü bir şekilde ateşlenmesini ve yanmasını sağlayan en önemli parçalardan bir tanesidir. İlk kıvılcımın üretilmesinde etkili olarak ateşleme enerjisinin hareket enerjisine dönüşmesini sağlar. Buji ne işe yarar sorusunun en net cevabı kıvılcımdan üretilen enerjinin arabanın hareket etmesi için ihtiyaç duyulan gücü ateşlemektir.

Buji Ne Zaman Değişir?

Bujilerin değişim zamanları modeline göre farklılık gösterir. Bujilerin bazı modelleri yüz bin km ‘ye kadar değişim istemese de genellikle kırk bin km ‘de bujilerin değiştirilmesi gerekir. Bujilerin değiştirilmesi için ilk olarak kontrol edilmesi gerekir. Aşınma, korozyon ya da tırnaklarda bir kırılma yoksa bujinin değişim zamanı daha ileri zamana ötelenebilir. Bujilerin değişmesi için etkili olan faktörlerin başında arızalar da gelir. Eğer motorunuz ilk çalışması esnasında zorluk çekiyorsa, titreme yapıyorsa bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bunun yanı sıra eğer egzozdan siyah duman çıkıyorsa yine bujiniz de bir arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumlarda bujinin değiştirilmesi gerekir. Eğer değiştirilmezse daha büyük problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Buji Nasıl Değiştirilir?

Buji değiştirmek için gerekli olan ekipmanları temin ettikten sonra ilk olarak motorun üstünde plastik koruma varsa bunu kaldırın. Ateşleme bobini ile bağlantısı olan konnektörleri çıkarın. Konnektörü çıkardıktan sonra ateşleme bobinlerini de çıkarmanız gerekir. Ateşleme bobinlerini çıkarmak için bobini yukarı doğru çekmeniz gerekir. Dikkatli bir şekilde bu işlemi yaptıktan sonra bujilere ulaşmış olursunuz. Buji lokması sayesinde çıkarma işlemini yaparken dikkatli olmalısınız. Eğer lokmayı çok hareket ettirirseniz dişlerin atmasına ve buji başlığının zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bujiyi çıkardıktan sonra yenisini takarak ateşleme bobini ve konnektörü takarak motoru kapatabilirsiniz. Eğer bu işlemi kendiniz yapmak istemiyorsanız mutlaka bir ustadan yardım almalısınız.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Marka

NGK (6100)
Bosch (5448)
Denso (430)
Motorcraft (103)
Beru (110)
Champion (72)
Oem (3033)
Svac (1014)
YEO (45)
Bremi (43)
Rescal (16)
ACDelco (9)
Brisk (8)
Aktivex (5)
Tesla (3)
Bogap (2)
Gob2c (2)
Woxer (1)
(963)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(1,149)
ve üzeri (1,301)
ve üzeri (1,352)
ve üzeri (1,357)
ve üzeri (1,389)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL