Garaj11

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garaj11"e kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

Buji

için 25,105 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Buji

İçten yanmalı motorlarda kullanılan ateşleme sistemi parçası olan buji, benzinli ve dizel araçlarda farklı şekillerde çalışır. Dizel araçlardaki oto buji parçaları kızdırma bujisi ya da kızdırıcı olarak da bilinir. Yanma odalarının içerisine doğrudan bağlı olan bujiler benzinli araçlarda ilk ateşleme görevini yapar. Dizel motorlu arabalarda bulunan bujiler ise yakıt-hava karışımının sıcaklığını artırır ve karışımın kolayca yanmasına yardımcı olur.

Oto Buji Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buji Çeşitleri Nelerdir?

Motorların bujilerini değiştirmek için oto buji anahtarı kullanılır. Motorun sağlıklı çalışması için araba buji anahtarı da dahil, bujilerin ve bujilere enerji sağlayan ateşleme sistemi parçalarının sorunsuz olmaları gerekir. Buji sayısı araçtaki silindir sayısına göre değişir. Örneğin dört silindirli benzinli bir araçta bujilerden biri herhangi bir sebeple görev yapmazsa aracın motoru sarsıntılı çalışır ve gücü düşer. Dizel araçlar da bu durumdan olumsuz etkilenir ve özellikle soğuk havalarda çalışamazlar. Benzinli araçlarda kullanılan bujiler yapıldıkları malzeme ve tekniğe göre farklılaşırken, motor için uygunluklarını çap ve boyları belirler. Ayrıca, ısı iletim sistemine göre sıcak-soğuk, contalı-contasız, standart model-çıkık burun olarak kendi içlerinde ayrılırlar. Bujiler, üretici firmaların teknolojilerine ve kullandıkları malzemelere göre tanımlanır. Tek tırnaklı, çift tırnaklı, üç tırnaklı ve dört tırnaklı buji modellerin yanında, inceltilmiş özel uçlara sahip tek tırnaklı bujilerin platin ve iridyum yapılı versiyonları bulunur. Dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujilerinin yapısı daha basittir ve genellikle iki tip kızdırma bujisi bulunur. Dizel aracınız için en uygun bujileri aracınızın kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Araba Buji Fiyatları ve Bakım Bilgileri

Araba Buji Fiyatları ve Bakım Bilgileri

Ateşleme sisteminde ortaya çıkan sorunların birçoğu, aracınızın çalışmasını engeller. Bu nokta dikkate alındığında oto buji fiyatları yolda kalma kaynaklı masraflardan çok daha düşüktür. Buji kontrolleri kullandığınız buji için belirlenmiş kullanım ömrünü geçmemelidir. Periyodik bakımlarınızda aracınızın bujilerini yenilemeniz yakıt tasarrufu sağlar. Benzinli araçların dört silindirli motorlarında bir bujinin çalışmıyor olması aracın hareket etmesini engellemese de, birden çok bujinin görevini yapmaması aracı yolda bırakabilir. Bununla birlikte bujiler kadar, bujilere enerji taşıma görevini sürdüren kablolar da önemlidir. Buji kablosu dışındaki izolasyondan kaynaklı kaçaklar, tıpkı buji çalışmıyormuş gibi motorun sarsıntılı çalışmasına yol açar ve bu kaçaktan oluşabilecek ark, gazla çalışan araçlar için çok tehlikelidir. Oluşabilecek en ufak gaz kaçağı patlamalara sebep olabilir. Dizel araçlarda ise kızdırıcıların çalışmaması, özellikle soğuk havalarda aracınızın çalışmamasına sebep olur ve ilk çalıştırma gerçekleşmez. Kızdırma bujilerinin ömrünü uzatabilmek için gösterge panelindeki kızdırma buji ışığı sönmeden marş yapılmamalıdır. Dizel araçların kızdırma bujileri ne kadar yeni olursa yakıt tasarrufu da o oranda artar.

Doğru Buji Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Buji Seçimi Nasıl Yapılır?

Araçlara buji seçerken performans ve yakıt tasarrufu odaklı düşünmek gerekir. Oto buji markaları üretimde kullanılan metalleri de günden güne çeşitlemiştir. Özellikle platin gibi elektriksel iletkenliği yüksek ve ark kaynaklı oluşacak ısınmalara dayanıklı modeller tercih edilebilir. Benzer metallerden yapılmış bujilerde dört tırnaklıların ömrünün, tek tırnaklılara göre daha uzun olduğu da göz önüne alınmalıdır. İnceltilmiş uçlu tek tırnaklı bujilerde zamanla daha dayanıklı malzemeler kullanılmıştır. Eğer araç dizel motora sahipse, dizel araba buji seçimi markalara bağlı olarak değişecektir. Aracınızın ateşleme sistemindeki en önemli parçalar şüphesiz ki bujilerdir. Siz de aracınızın modeline en uygun bujiyi seçip düzenli bakımını yaptırarak hem aracınızın ömrünü uzatabilir hem de yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Öyleyse vakit kaybetmeden doğru ürünü tercih edip en uygun fiyata satın almak size büyük avantaj sağlayacaktır. Oto elektroniğine ait diğer ürünleri de incelemek isterseniz Oto Elektrik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

ACDelco (52)
Aktivex (17)
Beru (229)
Bosch (9579)
Bremi (18)
Brisk (16)
Champion (48)
Denso (217)
Motorcraft (90)
NGK (2250)
Oem (580)
Rescal (24)
Svac (418)
Tesla (25)
Wega (3)
YEO (19)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(786)
ve üzeri (869)
ve üzeri (888)
ve üzeri (891)
ve üzeri (913)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL