Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Periyodik Bakım

için 16,447 sonuç bulundu.

Periyodik Bakım

Motorlu araçlarınızın periyodik bakımlarını, üreticiler tarafından kilometre ve süre cinsinden belirlenen periyotlarla yaptırmalısınız. Kullandıkça yıpranan, eskiyen, bozulan parçalar bu bakım sırasında yenilenir, tamir edilir. Kontrol edilip ayarlanması gereken parçalar da oto periyodik bakım sırasında gözden geçirilir. Aracınızın ihtiyacına göre tercih edebileceğiniz birçok oto periyodik bakım seti bulunur. Bu setler periyodik bakımın türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin, 15.000 kilometrede bir yağ değişimi yapılacaksa yağ, yağ filtresi ve ilgili contalar kesinlikle yenilenmeli ve kullanım ömrü dolmak üzere olan polen filtresi hava filtresi gibi filtre takımları da eklenmelidir.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Periyodik bakımda yapılacak bütün işlemler aracınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle bir araç periyodik bakım seti içinde polen filtresi, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi, motor yağı bulunur; ancak işlemler bunların değişimiyle sınırlı değildir. Araç periyodik bakım sürecinde mutlaka lastik ve akü bakımı; ateşleme bijusi, fren sistemi, egzoz sistemi, süspansiyon sistemi, şase ve kaporta kontrolleri ile elektronik aksam kontrolü, ön takım kontrolü, far ve aydınlatma kontrolleri de yapılmalıdır. Soğutma sıvısı, antifriz miktarı, klima gaz basıncı için de ölçümler yapılmalı ve bakım süreci bu sonuçlara göre şekilenmelidir. Bu ölçüm ve kontroller sırasında işlevselliğini kaybetmiş parçalar belirlenir ve sonradan yaşanacak daha büyük maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmesi için değişimler yapılır.

Periyodik Bakım Neden Gereklidir?

Periyodik Bakım Neden Gereklidir?

Periyodik bakım ve araç periyodik bakım ürünleri, temel olarak, aracınızın doğru şekilde çalışması için gereklidir. Zamanla aşınan parçaların yarattığı en önemli risk, güvenli sürüşün ve sağlıklı trafik işleyişinin tehlikeye girmesidir. Bunun dışında bakımların periyodik olarak yapılmaması ya da aksatılması arıza, düzgün çalışmama, fazla miktarda yakıt tüketimi gibi sonuçlara neden olabilir. Örneğin, doğru ateşleme yapmayan bir buji, kullanıcı tarafından fark edilmediği takdirde yakıt tüketimi ve performans kayıplarına sebep olur. Genellikle giderilmesi daha maliyetli arızalara zemin hazırlar. Sadece maliyet ve performans olarak yaklaştığımız bu örneğin dışında fren balataları ya da fren hidroliği gibi güvenli sürüşü engelleyecek, can kaybına sebep olabilecek hayati parçaların yanlış kontrolü, geri dönülmesi imkansız sonuçlara neden olabilir. Araç türü ve üreticisinin standartlarına göre belirlenen periyodik bakımlarınızı aksatmamalı, zamanında ve kalibresi düzgün yapılmış kontrol cihazlarıyla bu bakımın gerçekleştirildiğine emin olmalısınız.

Periyodik Bakım ve Periyodik Bakım Ekipmanları Neye Göre Farklılık Gösterir?

Periyodik Bakım ve Periyodik Bakım Ekipmanları Neye Göre Farklılık Gösterir?

Başta aracın markası ve modeli olmak üzere çok sayıda değişkene göre farklılık gösterir. Marka ve modeli aynı olan araçlarda üretim yılı, motor türü, motor kodu, üretildiği ülke gibi farklılıklar sebebiyle kullanılan parçalar çeşitlilik gösterebilir. Bunlar temel değişkenlerdir. Buna ek olarak, farklı zaman aralıkları ve kilometre periyotları bakım ekipmanlarında çeşitliliğe sebep olur. Örneğin "İlk 1000 bakımı" sadece araç işleyişini kontrol etmek ve eksilmiş olan yağı tamamlamaktan ibarettir; ancak "100.000 bakımı" buji ve triger takımlarının değişmesini bile kapsayabilir. Bu sebeple, her periyodik bakımda aynı parçaların değişimi yapılmayabilir. Ayrıca motorun kullandığı yakıt türü bakım ekipmanlarında ciddi farklılıklara sebep olur. Örneğin, LPG'li bir araç subap yağlama sistemine sahip olmasıyla farklı ekipmanlara ihtiyaç duyar. Dizel bir aracın dizel periyodik bakım seti içinde ise ateşleme bujisi değil, kızdırma bujisi bulunur. Bunların yanında, farklı tür motorlar olmasına rağmen aynı malzemeler kullanılabilir. Her üç motor tipi için de gerekli olduğunda kullanılabilir. Kontrol süreleri genel olarak motor cinsine göre değişir. Dizel, benzinli ve LPG'li motorlar farklı periyodik bakım aralıklarına sahiplerdir. Ayrıca aracın kullanıldığı bölgenin de bu aralıklara etkisi vardır. Örneğin, kırsal alanda ya da ağır şartlarda kullanılan bir araç ile binek bir otomobilin, sağlıklı çalışması adına periyodik bakım aralıkları değişebilir. Tamamen aynı üretilmiş olan araçlar bile soğuk ya da sıcak ülke iklimine göre farklı periyodik bakım aralıklarına sahip olabilir. Ayrıca Onarım ve Servis kategorimizi ziyaret ederek araç bakım ve onarımında kullabileceğiniz diğer ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Ürün Notu

(1,302)
ve üzeri (1,674)
ve üzeri (1,772)
ve üzeri (1,790)
ve üzeri (1,827)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL