Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Motor ve Şanzıman

için 126,732 sonuç bulundu.

Motor ve Şanzıman

Motor şanzıman, motor hareketlerini tekerleklere ileten bir yapıdır. Aracın hızına etki eden bu önemli parça, viteslerin küçülmesini ya da büyümesini de sağlar. Motor şanzıman parçaları motordan gelen hareket taleplerini motorun diğer yapı ve organlarına iletmekle yükümlüdür. Bu sayede motorun çalışmasını sağlar. Motor şanzımanları ikiye ayrılır. Bunlar; otomatik şanzıman sistemleri ve manuel şanzıman sistemleridir. Şanzıman sistemleri genel anlamda vites çatalları, miller ve dişlilerle çalışan bir parçadır. Tüm bu sistemlerin uyumlu ve eş zamanlı olarak çalışması sayesinde araç durur halden çalışır hale, çalışır halden durur hale gelebilir.

Motor Şanzıman Parçaları Nelerdir?

Motor Şanzıman Parçaları Nelerdir?

Motor şanzıman parçaları aracın döndürme momentini arttırır. Bu özelliği sayesinde araçların kalkışını sağlar. Araç durma halindeyken, motorun çalışmasını sağlar ve çalışır halde kalmasını destekler. Motor şanzıman parçalarının sorunsuz çalışması sayesinde araç ileri ve geri hareket edebilir, aracın maksimum hızdayken bile ekonomik sürüş imkanıyla çalıştırılmasını da sağlar. Kullanım süresine bağlı olarak dıştan takma motor şanzımanı arızalanabilir ya da eski performansını kaybedebilir. Buna yol açan en büyük sebeplerin başında doğru vites değişiminin yapılmaması gelir. Vitesin değişimini yapmadan yarım bırakmak, şanzıman çeşitlerinde kısa sürede arıza meydana gelmesine yol açar. Şanzıman arızaları şanzıman kutusuna bağlı olan balata dişlileri kaynaklıysa, bu noktaların onarılması arızanın giderilmesi için yeterlidir. Fakat şanzımanda yüksek oranda yıpranma, aşınma ya da hasarlar söz konusu ise şanzıman kutusu yenisi ile değiştirilmelidir.

Mini Motor Şanzıman Özellikleri Nelerdir?

Mini Motor Şanzıman Özellikleri Nelerdir?

Mini motor şanzıman yeni nesil şanzıman modelleri olarak geçer. Elektrikli motor şanzıman modelleri ile oldukça popüler olan bu parçaların arızalanması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Şanzıman parçalarında meydana gelen hasarların tamiri, yeni şanzıman temin etmekten daha yüksek fiyatlıdır. Motor şanzıman fiyatları kullanılan şanzıman modeline göre değişir. Şanzımanın özellikleri, çalışma prensibi ve modeli fiyatları etkiler. Genel olarak otomatik vitesli şanzıman çeşitleri, düz vitesli şanzıman modellerine kıyasla sahip oldukları donanım sebebiyle daha yüksek fiyatlı olabilir. Şanzıman seçerken fiyatlardan önce, şanzımanın özelliklerine ve donanımına dikkat etmeniz gerekir. Şanzıman aracın performansını direkt olarak etkileyen ve şanzımana bağlı olarak çalışan diğer organların işlevleri üzerinde de etkisi olan bir parçadır.

Debriyaj Seti Nedir?

Debriyaj Seti Nedir?

Debriyaj seti içindeki yapılar; baskı, balata ve bilyadır. Eski nesil araçlarda kullanılan debriyaj seti mekanik bilya, yeni nesil araçlarda kullanılan sistem ise hidrolojik debriyaj sistemleridir. Debriyaj setlerinin asıl görevi, motordan iletilen hareketlerin ilgili organlara aktarılması ve aracın hareket etmesini sağlamaktır. Bu noktada debriyaj setinin kalitesi, aracın performansını direkt olarak etkiler. Bunun yanı sıra disklerin kaliteli olması debriyaj setinin ömrünün belirlenmesi için önemlidir. Debriyaj diskleri ne kadar güçlü, kaliteli ve dayanıklıysa, debriyaj setinin ömrü de o kadar uzun olacaktır. Debriyaj seti için araştırma yaparken aracınız için en uygun özelliklere sahip olan setleri tercih etmeniz, aracın performansının iyileştirilmesi açısından önemlidir.

Şanzıman Yağı İşlevi Nedir?

Şanzıman Yağı İşlevi Nedir?

Şanzıman yağı şanzımanın ömrünü uzatacak, en önemli bakım parçalarından biridir. Şanzıman, sahip olduğu dişli sistem ile aracın hareket etmesini sağlar. Bu dişli sistem birbirine sürterek çalışan yapılardır. Dolayısıyla kullanım süresine bağlı olarak dişliler birbirine sürterek şanzımanın hasar almasına yol açar. Sürtünme oranının minimuma indirilmesi ve şanzıman çalışırken parçaların hasar almaması için şanzıman yağı kullanılması önemlidir. Şanzıman yağları da tıpkı şanzıman çeşitlerinde olduğu gibi farklı özelliklerde ve farklı çeşitlerde üretilir. Hangi şanzıman yağının kullanılması gerektiğinde, kullandığınız şanzıman çeşidine göre karar vermeniz gerekir. Aracınızın gereksinimini karşılayacak diğer parçaları incelemek için OEM Yedek Parça kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Ürün Notu

(1,906)
ve üzeri (2,283)
ve üzeri (2,421)
ve üzeri (2,470)
ve üzeri (2,601)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL