TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

İnşaat Malzemeleri

için 3.960 sonuç bulundu.

İnşaat Malzemeleri

Yapı malzemeleri olmadan bir inşaatın tamamlanması mümkün değildir. İnşaat sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, planlı ve disiplinli bir şekilde inşaat malzemeleri seçimidir. İnşaat malzemelerinin türü genellikle, oluşturulacak yapının proje mimarı tarafından belirlenir. Malzemelerin kalitesi, türü, adedi ve ebatları gibi özellikler önceden bilinmeli ve bu bilgilere göre yapı oluşumu başlatılmalıdır. Buna ek olarak malzeme seçimi sırasında kullanılacak inşaat malzemelerinin güvenli olduğu ve zarar verici materyaller içermediğinden emin olunması gerekir. Zarar verici malzemeler, içinde zararlı madde barındıran, iş güvenliği riski oluşturan ve tehlikeli atık içeren malzemeler olarak bilinir. Yapı malzemelerinin bu tür sakıncalı materyaller içerip içermediği, Malzeme Güvenliği Bilgi Formu ile kontrol edilebilir.

Bir Yapının Oluşmasında İnşaat Malzemeleri Önemli Bir Yere Sahiptir

Bir Yapının Oluşmasında İnşaat Malzemeleri Önemli Bir Yere Sahiptir

İnşaat işleri için farklı çeşitlerde yapı inşaat malzemeleri kullanılmaktadır. Kaba yapı malzemesi olarak da bilinen taş, kaya, kil, kum ve çakıl gibi malzemeler doğal olarak oluşup, binaların yapımında sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Doğal yollarla oluşan malzemelerin yanı sıra insan eliyle üretilmiş birçok malzeme de bulunmaktadır. İki şekilde de yapı oluşumunun vazgeçilmezi haline gelen bu materyaller inşaat malzemeleri listesi içerisinde kategorilendirilir. Agregalar, beton üretiminde kullanılan kum, çakıl gibi malzemelerin genel adıdır. İnşaat mühendisliğinde tane boyutlarına göre 2 ayrı kısımda kullanılabilir. İnce agrega, kalınlığı 4.75 mm'nin altında olan kum, kırma kum vb. malzemelerdir. Kalın agrega ise, kalınlığı 4.75 mm'den fazla olan çakıl kırma taş gibi malzemelerdir. Çeşitleri tamamen büyüklükleri ile alakalıdır. Her iki çeşit, betonun sertliğine ve ağırlığına büyük ölçüde katkıda bulunur. Tuğla, bina inşaatında sıklıkla kullanılan önemli bir malzemedir. Maliyetinin az olması ile oldukça popülerdir ve her yerde kolayca bulunur. Sıcaklık ve ses yalıtımı sağlarken aynı zamanda dayanıklılık bakımından da güvenilir bir malzemedir. Çimentonun oluşumu, yaklaşık 10 milyon yıl öncesine dayanır. Doğal sebepler dolayısıyla yanmış bir yağın, kireç taşı yatağına ulaşması ve orada kalması ile oluşmuştur. Bu yataklar 60'lı ve 70'li yıllarda bulunmuş olup, varlığının uzun yıllara dayandığını kanıtlar niteliktedir. Günümüzde en yaygın kullanılan çimento, portland çimentosu olmuştur. Çimento daha çok kum ve çakıl, yani agrega ile kullanılır, tek başına kullanılması tercih edilmez. Alçı, yapılarda kalıp çıkarma işlemlerinde sıkça kullanılan açı taşının toz haline getirilmesi ile oluşturulan madde, su ile birleşmesiyle sert bir yapıya dönüşür. Bu sert yapısı sayesinde inşaat sektöründe oldukça tercih edilir. Alüminyum çok hafif ve hızlıca işlenebilir yapıya sahip bir malzemedir. Kaynama noktası çok yüksektir, bu sebeple ısıyı ve elektriği çok iyi iletir. Demir ve çelikten sonra en çok kullanılan bir materyaldir. Gaz beton, diğer malzemelere göre daha hafiftir. Üzerindeki gözeneklerin yaklaşık %85'i basınçlı havadan oluşur. Çok amaçlıdır ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hazır beton, agrega, çimento ve suyun karıştırılmasıyla şekil alabilen bir malzeme çeşididir.

İnşaat Malzemeleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

İnşaat Malzemeleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Yapı malzemesi olarak sıklıkla tercih edilen ahşap, pencere, çatı, yer döşemesi ve kapı gibi birçok alanda hayatı kolaylaştıran doğal bir malzemedir. Yağmura, çamura karşı dayanıklı olan ahşap malzeme, beton ve çeliğe göre daha fazla yük taşımaya elverişlidir. Ahşabın en önemli kullanım alanı olan kolonsuz yapılarda, yüksek miktarda yük taşıma oranı ve dirence dayanıklı olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Ahşap taşıyıcı elemanlar, duvar ve çatı kurulumunda uygulanmaktadır. Kullanılan ağaç türlerinin arasında çam, ladin, kayın, meşe gibi dayanıklı ağaçlar bulunur. Yapıların birbirine geçmesinde tutkal ve çivi büyük rol oynar. Ahşap pano elemanları, hazır duvar ve döşeme gibi alanlarda kullanılır ve günümüzün en gelişmiş yapı malzemeleri arasına girmiştir. Bunlara ek olarak mağaza, dükkan yapımı ve dekorasyonunda, baraka ve prefabrik yapıların iç kısımlarında, depo, sahne gibi mekanlarda kullanılan bir malzemedir. Ev & Yaşam alanının içi dekorasyonlarında kullanmak isterseniz, ahşap çiçeklik, bahçe mobilyaları, şömine, merdiven gibi Yapı Market & Bahçe alanlarında sıklıkla ahşap inşaat malzemeleri tercih edilir. İnşaat sektöründe plastik malzemelerin yeri büyüktür. Özellikle kaba, ince yapı ve tesisatlarda plastik malzemelerden üretilmiş ürünler kullanılır. Plastik inşaat malzemeleri çeşitleri, kullanım alanına göre farklılık gösterir. Bunlardan ilki olan selüloz plastikler, üretilmiş ilk plastik malzemedir. Aşırı yanıcı olduğundan dikkatli kullanılması gerekir. Patlayıcı olmayan selüloz asetat, sıklıkla tercih edilen bir malzeme olup, kapı doğraması vb. yerlerde kullanılabilir. Neme maruz kaldığında genleşebilir. Plastik malzemeler kamu binaları, konut, işyeri, fabrika ve köprü gibi birçok yapıda farklı görevler için kullanılır. Düşük maliyetli, yüksek yalıtımlı ve hafif bir malzeme olması sebebiyle enerji tasarrufu sağlar. İnşaat sektöründe en çok kullanılan plastikler, PVC ve Poliklorit Vinil olmuştur. Birçok binanın boruları, pencereleri, çatıları, iletim elemanları, bu malzemelerden yapılır. Plastik malzemeler makinelerde kolayca işlenebilir, kaynak yardımıyla yapıştırılabilir ve birleştirilebilir. Yapıştırmak için belirli miktarda katkı maddesi ve çözücü olması gerekir. Bu tip işlemlerin uygulama kolaylığı ve pratikliği sayesinde plastik malzemelerin inşaat sektöründe önemli bir yeri bulunur. Buna ek olarak plastikler, kaplama malzemesi olarak kullanıldığında malzemenin ömrünü uzatmaktadır.

İnşaat Malzemelerinin Kullanıldığı Alanlar

İnşaat Malzemelerinin Kullanıldığı Alanlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte inşaat sektöründe de inovasyon hızla artmaktadır. Eski inşaat malzemelerinin yerini almaya başlayan yeni çıkan inşaat malzemeleri birçok inşaat projesinde olumlu bir örnek olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Yeni teknoloji inşaat malzemeleri arasında dikkat çekenlerden bir tanesi, sıcaklık kontrolü sağlayan malzemelerdir. Geniş alanların kolay ısınmaması sebebiyle daha küçük odalara geçiş yapan bireyler için büyük fayda sağlayan bir durum olmaktadır. Bu inovasyonla birlikte soğuk alanların ısınması, sıcak alanların dengeli bir sıcaklıkta kalması sağlanır. Çevre koşullarına göre kendi kendini düzenleyen yapı, koşullar soğuk olduğunda odanın sıcaklığını korumak doğru sıcaklık ayarını belirler. Bir diğer yeni nesil malzeme ise sürdürülebilir beton ve tuğla olmuştur. Betonun üretim süreci kirli ve etrafa karbon yayacak şekilde gerçekleşir. Bu problemleri azaltmak amacıyla beton üretiminin, organik bir malzeme olan çeltik kabuğu külünden elde edilmeye başlanmıştır. Bu şekilde, geleneksel betondan daha güçlü olan yeni yapı, az miktarda kullanıldığında tüm binaya yetecek şekilde tasarlanmıştır. Bu teknik, hem çevreye karşı duyarlı olup hem de enerji tasarrufu imkanı sağlar. Birbirinden farklı kimyasal, fiziksel ve biyolojik malzemelerin bir araya gelmesi ile oluşturulan kompozitler, eski zamanlara göre daha hafif ve esnek olacak şekilde üretilmeye başlanmıştır. Örnek olarak tavuk tüylerinden elde edilen panolar, son derece hafif bir malzeme olarak dikkat çekiyor. Buna ek olarak diğer kompozitlere göre daha az yanıcı özelliklere sahip olması, güvenlik açısından da beklentileri karşılar niteliktedir. Son olarak binalardaki yalıtım, iç ortamdaki sıcaklığı büyük ölçüde etkileyen Yapı Malzemelerinden biridir. Yalıtım yaparken aynı zaman çevre dostu olabilme imkanı sağlayan yeni bir inovasyon yöntemi olan mantar, tarımsal yan ürünlerde birleştirilerek üretilmiştir. Yalıtıma uygun sert yapısı sayesinde, çevreye zarar vermeden doğal malzemelerden üretilmiş mantar yalıtımının keyfini evinizin sıcaklığında çıkarabilirsiniz. Mantar yalıtımın yanı sıra koyun yününden üretilmiş etkili yalıtım çeşitleri de bulunmaktadır. Koyun yününün en önemli avantajlarından biri ise geri dönüşümünün oldukça kolay olmasıdır. inşaat malzemeleri fiyatları her geçen gün teknolojinin etkilisiyle farklılık göstermektedir. En doğru bilgiye sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

3M (2)
Akfix (69)
Aksan (146)
Alarko (4)
Asafe (1)
Asimato (1)
Astor (2)
Asvera (1)
Atlas (8)
Bahçem (3)
BASF (7)
Best (9)
Bigred (1)
Blokbims (42)
Bosch (1)
Catpower (3)
DAB (2)
Dayson (3)
Dekor (61)
Demirbağ (1)
Demmerg (1)
Dirim (3)
(2418)
DKS (2)
Duyar (10)
ECA (3)
ELKAY (1)
Elmas (4)
Eltos (4)
EMS (2)
Erol (1)
Factor (4)
FAWORİ (5)
Feltbi (5)
Fırat (6)
FİSCO (3)
Fivestar (5)
Fixa (6)
FİXA (1)
Fox (9)
Grada (12)
Hakel (14)
İsola (2)
İzeltaş (12)
İzogin (1)
Kaim (1)
Karsis (5)
Kayı (1)
Keter (2)
Koster (11)
KVS (1)
Made (8)
Max (1)
Max-extra (5)
Medop (15)
Mileseey (1)
NP1 (1)
Oleo-Mac (1)
Portisan (3)
Red Hit (3)
RICHTER (1)
Ridgid (1)
Rigips (17)
Roney (5)
Saraylı (1)
Scheppach (1)
Seratyn (9)
Sgs (2)
Soudal (4)
Srf (7)
Tek Boya (2)
Todrill (3)
Universal (1)
Vonroc (3)
Waterfun (13)
Weber (3)
Winflex (2)
Yaparlar (6)
Yuki (13)
Şenpres (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(387)
ve üzeri (471)
ve üzeri (496)
ve üzeri (501)
ve üzeri (517)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL