Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Matkap Türü

Başka bir kelime deneyin

Güç (Watt)

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Model

-1
-
Başka bir kelime deneyin

Mandren

Başka bir kelime deneyin

Ağırlık

Başka bir kelime deneyin

Devir

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Matkaplar

için 1,133 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Matkaplar

Matkaplar gündelik hayatta normalde daha fazla güç harcayarak yapılan işleri kolaylaştırarak kısa sürede yapma konusunda yardımcı olur. Bu da bize teknolojinin sunduğu ve işleri büyük ölçüde kolaylaştıran bir unsurdur. Matkap ve matkap uçları beton, plastik ve ahşap gibi yüzeylere delik açmaya yarayan el aletlerinden en yaygın olanıdır. Şarjlı matkaplar ise diğer matkap çeşitlerinden daha çok tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebebi sağladığı kullanım kolaylığıdır. Böylece kablo engeline takılmadan tadilatınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun ürünleri inceleyip size en uygun olan ürün hangisiyse onu alabilirsiniz. Ayrıca matkap kadar önemli olan bir diğer nokta ise matkap uçlarıdır. Kullanacağınız zemine göre matkap uçlarında farklı tercihlere gitmelisiniz. Genel olarak üç çeşit matkap ucu bulunmaktadır. Metal matkap ucu biraz da olsa taşlanmış olup metal yüzeyler için uygundur. Ahşap matkap uçları ise ahşap kesilmesine göre tasarlandığı için daha uzun bir merkezleme açısına sahiptir. Son olarak ise karşınıza beton delmek için kullandığınız matkap ucu çıkar. Ve tüm bunların yanında yapacağınız işe başlamadan önce matkap ucunu doğru bir şekilde taktığınızdan iyice emin olmalısınız. Ürünün türüne göre de ekstra kuvvete sahip markaların ürünleri iyice araştırılıp tercih edilir veya edilmeyebilir. Darbeli matkaplar motor özelliğinin de atlanamaz oluşuyla darbesizlere göre daha maliyetlidir. Kısacası darbeli matkaplar daha çok inşaat sektörü ya da diğer sektörlerde profesyonel bir şekilde tercih edip kullanılırken, darbesiz matkaplar ise daha çok amatör kişilerin kullandığı; mutfak, banyo gibi yerlerde sabitleme veya dolapları sabitleme, duvar delme gibi küçük işlerde kullanılır ve tercih edilir. Aksi takdirde deleceğiniz zemine zarar verebilirsiniz ya da matkap ucunun fırlayıp istenmeyen kazalara neden olmasına karşı koyamayabilirsiniz.

Matkap Tercihi Nasıl Olmalıdır ve Şarjlı Matkapların Özellikleri Nelerdir?

Matkap Tercihi Nasıl Olmalıdır ve Şarjlı Matkapların Özellikleri Nelerdir?

Her işte olduğu gibi tercih edilen aletin ihtiyaçlara cevap verebilir nitelikte olması her alıcı için önemlidir. Bunun için önce yapacağınız işe iyice hâkim olmalı ona göre makineleri ve makinenin özelliklerini incelemeli ona göre bir ürün tercihi yapmalısınız. Matkap gereken işleri yapmanın yanında hobi olarak da kullanılabilir. Tüm bunlar için şarjlı matkap mantıklı bir tercih olacaktır. Ayrıca akülü matkap olarak da bilinirler. Dolap menteşelerini takmak ve vidaları sıkıp duvara bir şey asmak için kolay ve rahat bir tercih olacaktır. Ayrıca ihtiyaca göre darbeli ve darbesiz matkaplar da değerlendirilmelidir. Şarjlı matkabın en güzel yanı ise kablo engeline takılmamanızdır. Böylece hareket alanınızı kısıtlamadan kablosuz bir şekilde işinizi rahatça tamamlayabilirsiniz. Böylece tornavidayla saatlerce harcadığınız zaman yerine başka işlerinizi halledebilir, efor sarf etmeden vidalama gibi işlemleri hızlı ve oldukça kolay bir şekilde bitirebilirsiniz. Şarjlı matkaplar ile kontrplak ve sunta gibi hassas materyaller üzerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu tür şarjlı aletler size zaman kazandırıp az enerjiyle çok iş yapmanıza olanak sağlar. Ancak şarjlı matkap almadan önce piyasadaki üretim sayısının fazla olmasından dolayı alacağınız üründe kararsız olabilirsiniz. Bu yüzden her ürünü dikkatlice inceleyip ona göre satın almakta yarar vardır. Şarjlı matkaplar aslında farklı amaçlara hizmet etmek için üretilmişlerdir. Akü gücü ve teknik özellikleri farklılık yaratan iki ana unsurdur. Basit vidalamalar için küçük ebatlı bir şarjlı makine iş görecektir. Daha kuvvetli zeminlerde matkap motoru daha sağlam olmalıdır. Elektrikli aletlerin çoğunda olduğu gibi matkapta da makinenin gücünü belirleyen şey motorun gücü ve kuvvetidir.

Matkap Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Matkap Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli aletler göründüğü kadar iş esnasında masum olmayabilirler. Bu yüzden iş ele matkap alıp işe koyulmakla bitmemelidir. Her şeyden önce iş güvenliği sağlanmalıdır. Önce elektriği doğru bir şekilde aldığından ve kabloların sağlam olup makinenin güvenilir bir pozisyonda olduğundan emin olunmalıdır. Bununla birlikte bildiğiniz bir alet bile olsa kullanma kılavuzunu mutlaka okumalı, eksik bir aşama bırakılmadan alet kullanımına başlanmalıdır. El kontrolü gerektiren elektronik aletlerden birisi olan matkapla basit ve zararsız olarak görünen işler yapılırken beton delme gibi ağır işler de yapılabilir. O yüzden matkap kullanırken diğer tüm kesici elektronik aletleri kullanırken ki gibi dikkatle kullanılmalı, odak tamamen yapılan işte olmalıdır. Matkapkullanırken duruşunuz herhangi beklenmeyen bir kazada size zarar vermeyecek bir şekilde olmalıdır. Çünkü matkap gibi aletler el kontrolünün doğru bir şekilde kullanılmasıyla ilgilidir. Tüm bu önlemleri kendiniz için aldıktan sonra çalışacağınız alanı kirletmemek için yere bir şeyler sermeniz iş bittikten sonra temizlikte size yardımcı olacaktır. Böylece deldiğiniz duvardan veya betondan etrafı kirletecek toz ve yığınların etrafa dağılmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca çalıştığınız zeminin altında ya da üstüne herhangi bir madde olup olmadığından da emin olmalısınız. Buna dikkat edilmediği takdirde delinmemesi gereken bir boruyu delebilir, elektrik borusuna zarar verebilirsiniz veya yüzeyi delip işlerin sarpa sarmasına sebebiyet verebilirsiniz. Matkabı bir tablo asmak gibi küçük işler haricinde kullanacaksanız gözlük takmak akıllıca olacaktır. Başka sert bir zeminde çalışacaksanız eğer matkabın ucuna terebentin sürmenizde fayda olacaktır. Ayrıca bu gibi zeminlerde çalışırken büyük delik açmadan önce küçük bir delik açmanız daha iyi olacaktır. Matkabın ucu da delinecek duvarın kalınlığına göre değiştirilmelidir. Aksi takdirde eğer zemine göre yetersiz bir uçla işe başladıysanız ucun yüzeyin içinde kalmasına ya da tamamen fırlamasına neden olabilirsiniz. Bu sayede siz görmeseniz de matkabın ucuna zarar verip makinenizin ömrünü kısaltabilirsiniz.

Darbeli ve Darbesiz Matkap Çeşitleri

Darbeli ve Darbesiz Matkap Çeşitleri

Matkap denildiğinde birçok kişinin aklına darbeli ve darbesiz matkap arasındaki benzerlikler ve farklılıklar gelmektedir. Ya da hangi matkabın ne işe yaradığını hangi işlerde darbeli hangi işlerde darbesiz matkabın kullanımının daha doğru olduğu net bir şekilde bazen bilinmeyebilir. Kabaca bakıldığında bu iki aracın kullanım, dış görünüm, fiyat ve nasıl işlediği ile ilgili farklılıklar barındırdığı görülür. Kullanım olarak ele alındığında darbeli matkap daha çok beton, tuğla gibi sert yüzeyleri delmede; darbesiz matkapta ise vida ve çivilerin yerleştirilmesi gibi sebeplerden dolayı kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Darbesiz matkapta ekstra güce ihtiyaç duyulurken darbeli matkapta böyle bir şeye rastlanması mümkün değildir. Görünüm olarak değerlendirildiğinde ise iki matkap da büyük ölçüde aralarında farklılık taşır. Darbeli matkap ağır ve genişken; darbesiz matkap daha kısa ve küçüktür. Ancak şarj adaptörü ile çalışır. darbeli matkap kullanım amacına göre farklı boyutlara sahiptir. İşlemsel olarak da bu iki matkap arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Darbeli matkap daha sert bir zemini deleceği için doğal olarak zemine daha fazla baskı uygular. Darbeli matkap kullanan kişi zemini deliş hızından bunu oldukça rahat bir şekilde hisseder. Ayrıca ses çıkarma açısından darbeli matkap darbesiz matkaba göre çok daha fazla gürültücüdür. İleri geri hareketlerle titreşimi sağlayarak az bir kuvvetle bile büyük işler yapmaktadır. Darbesiz matkabı ise bir nevi elektrikli tornavida olarak düşünebiliriz. Çünkü az kuvvet uygulayarak basit işler için tercih edilen bir matkap türüdür.

Her Bütçeye Uygun Matkap ve Matkap Ucu Fiyatları

Her Bütçeye Uygun Matkap ve Matkap Ucu Fiyatları

matkap takımı fiyatları, özellikle şarjlı olanlar çeşitli unsurlara göre farklılık gösterir. Performansı, kullanım alanı, satılan uçluk sayısı da fiyatları etkilemektedir. Eğer profesyonel bir iş alanında matkapları kullanacaksanız çok daha fazla bir fon ayırmanız gerekecektir. Bunlara darbeli matkaplar örnek verilebilir. Saniyedeki devir sayısının fazla olmasıyla birlikte kullanımı kolaydır diyebiliriz. Sert zeminlerde kullanıldığı için fiyatları normal matkaplara göre değişiklik gösterir. Darbesiz matkaplar ise daha çok ev dekorasyonları sırasında yardımcı olacak küçük işlerde kullanılır. Bu yüzden daha pratiklerdir ve daha çok tercih edilirler. Ayrıca mini şarjlı matkaplar uygun fiyatlı olmasına rağmen kaliteli hizmet sağlarlar dolayısıyla fiyat performansları dolayısıyla tercih ediliriler. Şarjlı matkaplar set halinde satılabilir. Dolayısıyla set haliyle daha farklı bir fiyat ödeyebilirsiniz ancak ayrı ayrı almakta çok da avantajlı olabilir. Matkapların akülü hatta çift akülü oluşu, şarjlı oluşu gibi birçok etken de fiyatları etkileyecek unsurlar arasındadır. Ayrıca kaç watt ile çalıştığı da matkabınızın gücüyle birlikte fiyatının da artması kaçınılmaz olacaktır. Matkaplar helisel, punta, namlu, havşa ve özel matkaplar olmak üzere beş grupta incelenir. Bunlar arasında da fiyat farklılıkları görülecektir. Matkap satın almadan önce uzun süre boyunca kullanabileceğiniz iyi bir marka tercih edebilir, ürünü satın almadan önce internetten matkap tavsiyeleri okuyabilir, yapı market ve bahçe sayfamızı inceleyebilir size en uygun makineyi seçip satın alabilirsiniz.

Matkap ve Matkap Ucu Bakımı

Matkap ve Matkap Ucu Bakımı

Aslında birçok alette olduğu gibi şarjlı matkaplarda da makineyi sudan, aşırı ısınmadan ve tozdan korumak gereklidir. Eğer rulmanlar gres yağlı ise bu noktada bakıma ihtiyaç yoktur. Fırça değişimi ise üzerinde durulacak bir konu değildir pek. Çok büyük olanlarının bile karbon değişimi yıllar sonra yapılmaktadır. Darbe veya titreşimli çalışan makinelerde ise matkap mandalları tam yerine oturmadan çalıştırılırsa dişlilerde kalıcı hasara neden olabilir. Her elektronik alette olduğu gibi matkap kullanımında da elektrik kablosu varsa eğer kırılmamasına özen gösterilmelidir. Şarjlı olanlarda ise genel kural şarj bitmeden bataryanın doldurulmamasıdır. Boş olarak batarya uzun süre durduğunda ise ömürleri maalesef kısa olur. Bir diğer önemli nokta ise matkap parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip olup bakımlarını iyi bir şekilde ve zamanında yapmaktır. Herhangi başka bir sorun yaşadığınızda ise tüketici haklarınızı kullanarak direkt satıcıyla irtibata geçip servislerden yararlanabilirsiniz. Çünkü makinenizin sorunu genel olarak toz, ısı ve diğer etkenler dışında motorunda bir arızayla karşınıza gelebilir o yüzden parçaların sökülüp ona göre bir işlemin yapılması gerekebilir. Bu yüzden bu işe kendiniz girişmemeli servisteki çalışanlara bırakmalısınız. Sayfamızdan Bosch matkap seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Matkap Nasıl Kullanılır?

Matkabı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk şey kendi öz güvenliğinizi sağlamaktır. Matkabı kullanırken elinize gelecek darbelere karşı eldiven giymeli, gözünüze gelebilecek bir darbeye karşı mutlaka gözlük kullanmalısınız. Örneğin ahşap bir zeminde çalışıyorsanız gözünüze kıymık ya da ahşap bir parçanın gözlerinize kaçması muhtemeldir. İşe doğru bir matkap ucunu kullanarak başlamalısınız. Ahşap zeminlerde genellikle yumuşak matkap uçları tercih edilirken daha sert yüzeylerde bu uç yetersiz kalacaktır. Sarmal matkap uçları genellikle pek çok yüzey için kullanılırken; yaprak ve burgulu matkap uçları daha çok ahşap vb. yüzeyler için uygundur. Matkabın dönüş yönüne gelecek olursak saat yönünde dönecek şekilde ayarlanmış olmalıdır. Makineyi kullanmadan önce matkabın güç ve hız ayarlarına da hâkim olmalısınız. Eğer hâkim değilseniz yavaş hızla başlatıp işin gerektirdiği hızı ve gücü bulana kadar yavaş yavaş arttırmalısınız. Tüm bunları yaparken matkabı delmek istediğiniz yüzeye uygun bir açıyla ucunu yerleştirmeniz ve yüzeye doğru vücudunuzla baskı uygulamanız oldukça önemlidir. Matkabın ayarlarını yapıp yüzey için gerekli ve doğru boy ve ölçüdeki matkap ucunu da seçtiğinizde işlem için hazır hale gelmiş olacaksınız.

Matkapla Neler Yapılır?

Matkap diğer elektronik aletlerin yanında hem evde hem de iş yerinde kullanılacak bir alettir. Bazen ihtiyaçları karşılan bir ürünken bazen de hobilerini gözler önüne seren insanların vazgeçilmez aletini yerini almıştır. Sadece çevredeki insanlarda örneğin inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan matkap modelleri, teknolojin ilerlemesiyle elektrikli ürünlerin yanı sıra akülü matkap çeşitleri de hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda kullanılmak üzere tercih edilir olmuştur. Mutfağınızdaki dağınıklığı gidermek için mutfağınıza raf eklemek istiyorsanız bu işlemi, matkap ürünleri ile pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda evinizin ya da ofisinizin duvarına tablo asmak istiyorsanız tercih edeceğiniz elektrikli matkap ürünleri ile tabloyu hızlı ve pratik bir şekilde monte edebilirsiniz.

Matkap Nasıl Bilenir?

Matkap uçları kullanılacağı zeminin yapısına göre farklılık gösterir. Duvar gibi bir zeminde çalışıyorsanız daha ince uçlar kullanırken beton gibi daha sert zeminlerde daha kalın ve geniş matkap uçları kullanmanız gerekecektir. Genellikle kullanılan matkap ucu bileme makinelerinin yanında zımpara özellikle normal zımparaların yanı sıra daha sert bir zımpara seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Onun yanında taşlama makinesi ve taş motorunun ince taşı da işinizi görecektir. Bileme işlemi sırasında kullanacağınız aletler kadar matkap ucunu bilerkenki açınız da olukça önemlidir. Matkabı bilerken döndürmemeniz oldukça önemlidir. Arka kenar kısmını taşlamayı da atlamamanız gerekir. Dikkat edilmesi gereken şey bileme işlemi asla arka kenardan ağız kısmına doğru yapılmamalıdır.

Matkap Ucu Nasıl Takılır?

Matkap ucunu değiştirmeden önce başlıca dikkat etmeniz gereken şey matkabın mandrenidir. Mandren çelikten yapılmış, matkabın ucunda bulunan bir kısımdır. Matkap ucunu buraya yerleştirmeniniz için tasarlanmıştır. Mandren içinde bulunan tırnaklar sayesinde matkap ucunu tutar ve ucun sabitlenmesini sağlar. Bu sistem açılıp kapanabilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede matkaba farklı uçları yerleştirebilirsiniz. Mandren sayesinde matkap çalıştığında uçlar sabit bir şekilde kalırlar. Anahtarlı ve anahtarsız olarak ikiye ayrılır. Anahtarsız olanlar elle kapatılırken diğeri için mandren anahtarına sahip olmalısınız. Mandrenin çalışma prensibine sahip olmak matkap ucunu değiştirebilmek için önemli bir adımdır. Mandrenin işlevini öğrendikten sonra matkap ucu değiştirme aşamasına geçebilirsiniz. Son olarak ise matkap ucunu takmadan önce mandren kısmını saat yönünde tırnaklar açılana kadar döndürün sonrasında ucu taktıktan sonra bu sefer saat yönünün tersi yönünde döndürün ve tırnakların kapandığından emin olun. Böylece matkap kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.