TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Transformatörler

için 1,526 sonuç bulundu.

Transformatörler

En basit tanımıyla transformatörler, alternatif akımdaki gerilimi veya akımı yükseltmeye ve alçaltmaya yarayan devre elemanlarıdır. Transformatör tanımı hakkında kısaca bilgi sahibi olduktan sonra, transformatörün yapısı, çalışma prensibi, özellikleri, çeşitleri, kullanım alanları ve transformatör fiyatları hakkında bilgi edinmek için sayfamızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Transformatörlerin Yapısı ve Çalışma Prensibi

Transformatörlerin Yapısı ve Çalışma Prensibi

Transformatörlerin yapısı ya da diğer bir deyişle transformatör parçaları, iki temel bileşenden oluşmaktadır. Biri, içeriğinde oksijen ve silisyum bileşimi bulunan ve adına silis denilen saclardan meydana gelen kapalı manyetik gövdedir. Bu gövdeye nüve ya da çekirdek de denilmektedir. Diğeri ise bu gövde üzerine sarılan izole edilmiş iletken sargılardır. Sargılar da kendi içinde iki alt türe ayrılmaktadır: primer (birincil) sargı ve sekonder (ikincil) sargı. Birincil sargı trafonun giriş sargısı olarak kabul edilir. Bu, şebekeye bağlı iken ikincil sargı trafonun çıkış sargısıdır ve yüke bağlıdır. Sargılar çoğunlukla bakırdan imal edilmekle birlikte alüminyum sargıya sahip trafolar da bulunmaktadır. Gerilim yükseltici trafolarda sekonder sargı sayısı primerden fazla iken, alçaltıcı trafolarda ise primer sargı sayısı sekonderden fazladır. Oluşan manyetik alan yoluyla devre, manyetik demir nüve üzerinde tamamlanmaktadır. Primer sargıya uygulanmakta olan alternatif gerilimlerin zamanla şiddeti ve yönü değişmekte; buna bağlı olarak da oluşturduğu manyetik alanın şiddeti ve yönü sık sık değişmektedir. Manyetik alanın sekonder sargıları kesmesiyle sargılarda alternatif gerilim ortaya çıkmaktadır. Primer ve sekonder sargıların elektriksel bağlantısı olmadığı, yani birbirlerinden elektriksel olarak yalıtılmış oldukları gibi, nüveden de izole edilmiş durumdadırlar. İzolasyon için kullanılan maddeler kâğıt, pamuk reçine, pres bant, ağaç takozlar, pertinaks, mika ve birtakım plastik maddelerdir. Primer sargılara uygulanan gerilim, başka bir manyetik alan meydana getirecektir; ancak bu, sabit bir manyetik alan olacaktır. Çünkü, bu manyetik alanın şiddeti ve yönü değişmeyecektir ve sekonder sargılarda elektro motor kuvveti var olmayacaktır. Transformatörler için önem arz konulardan biri dönüştürme oranıdır. Transformatörlerdeki primer ve sekonder sarım sayısı ile gerilimleri ve akımları arasında var olan sabit orana transformatör dönüştürme oranı denilmektedir. Sekonder sarım sayısı azaltıldığı takdirde sekonder gerilimi de düşmektedir. Sonuç olarak; nüve, primer ve sekonder temel transformatör malzemeleri olup, çalışma sisteminin ana unsurlarıdır.

Kullanım Alanlarına Göre Transformatör Çeşitleri

Kullanım Alanlarına Göre Transformatör Çeşitleri

Transformatör çeşitleri belirli bazı kıstaslara göre sınıflandırılmaktadır. Örneğin, transformatörlerin kullanım amaçları, çalışma ortamları, nüve tipi, faz sayısı gibi kriterler göz önüne alınarak sınıflandırma yapılmaktadır. Transformatör nüveleri, çelik, demir ya da hava tipi nüvelerdir. Çelik ve demir nüve düşük frekansa sahip uygulamalarda bolca tercih edilmektedir. Öte yandan hava tipi nüvelerin kullanım alanı yüksek frekansa sahip uygulamalardır. Kullanım amacına göre transformatörler, oto transformatör, alçaltıcı ve yükseltici transformatörler, yalıtım (izolasyon) ve ölçü transformatörleri olmak üzere beşe ayrılmaktadır. Çalışma ortamına göre trafolar, platform tipi, su altı tipi, yer altı tipi ve iç mekân tipi transformatörler olmak üzere beş kategoride sınıflandırılmaktadır. Bu üstün özelliklere sahip ürünler farklı çalışma ortamlarında farklı etkiler gösterir. Çalışma ortamlarından kasıt, sıcak ya da soğuk hava şartları, su ve basınç gibi etkenlerdir. Transformatörler faz sayısına göre, tek fazlı ve çok fazlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım, primer ve sekonder sargı sayısına göre yapılmaktadır. Dolayısıyla birden fazla giriş bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan elektrik enerjisinin önemli bir kısmı üç fazlı gerilim sistemi vasıtasıyla üretilmekte, iletilmekte ve dağıtılmaktadır. Faz sayısı, transformatör bağlantı şekilleri açısından da oldukça önemlidir. Tek fazlı transformatörlerde seri bağlantı ve paralel bağlantı bulunmakta iken, üç fazlı transformatörlerde yıldız / üçgen ve bunların varyasyonları olan bağlantı şekilleri kullanılmaktadır. Transformatör kullanım alanları da transformatör çeşitleri gibi yaygındır. Çoğunlukla enerji iletim ve dağıtımında kullanılmakla birlikte bir elektrik devresinde akımı veya voltajı yükseltmek ya da indirmek için de kullanıldığı görülmektedir. Elektrik enerjisinin santrallardan kullanılacağı yerlere iletilmesi sırasında hatlarda gerilim düşmesi ve güç kaybına rastlanmaktadır. Bu aksaklıkları en aza indirmek için gücün sabit tutulması ve gerilimin yükseltilmesi gerekmektedir. Bu olaya akımın düşürülmesi adı verilmektedir.

Özelliklerine Göre Transformatör Çeşitleri

Özelliklerine Göre Transformatör Çeşitleri

Elektrik enerjisi, enerji santrallerinde üretildikten sonra enerji nakil hatları vasıtasıyla uzak mesafelere taşınmakta, iletilmektedir. Bu uzun soluklu taşıma işlemini en az kayıpla gerçekleştirmek için gerilim seviyesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Gerilimi yükseltilen elektrik enerjisi santrallerde üretildikten sonra bu gerilim sayesinde uzak mesafelere taşınmaktadır. Bu tanım, transformatör ne işe yarar, sorusuna verilebilecek en kısa cevaptır. Elektriğin kullanım alanlarında ise yine trafolar marifetiyle gerilim standart değerlere düşürülmektedir. Gerilimi yükselten trafolara yükseltici, düşüren trafolara ise alçaltıcı transformatör denilmektedir. Benzer şekilde, transformatörlerin çıkış gerilimi giriş geriliminden yüksekse yükseltici, düşükse düşürücü transformatör olarak tanımlanmaktadır. Kullanım alanları ve temel yapılarından bağımsız olarak transformatör özellikleri ve çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz. İletim transformatörleri, güçleri yüksektir ve yüksek gerilimlerin uzak mesafelere iletimi sırasında gerilim yükseltici özelliği nedeniyle kullanılmaktadırlar. Ara istasyon transformatörleri, yükselen gerilimi düşürmek ve orta seviyelere çekmek amacıyla kullanılmaktadır. Dağıtım transformatörleri, yüksek güçteki transformatörlerdir ve orta seviyedeki gerilimi daha alt / alt orta seviyelere çekmek için kullanılmaktadırlar. Güç kaynağı transformatörleri, elektronik devrelerde güç kaynağı olarak kullanılmaktadır. Oto transformatörleri, düşük güçteki uygulamalarda ayarlanmış gerilim sağlama işleviyle kullanılırlar. Bir sargılı olup, bir fazlı ya da üç fazlı olarak üretilirler. Ses frekansı transformatörleri, 20 kHz’ye kadar ses frekansını yükseltici işlevi olan, yükseltici giriş çıkışlarında ya da yükselticiler arasında öz direnç eşlemesi için kullanılan trafolardır. İzolasyon (yalıtım) transformatörleri, giriş ve çıkış gerilimleri eşit düzeyde olan trafolardır. Bir diğer işlevi de elektronik devrelerle topraklama hattı arasında meydana gelebilecek gürültüyü yalıtmaktır. Ölçü tipi transformatörler, elektrik sisteminin yüksek enerjili kısmı ile transformatör ölçümü yapan aletler arasında emniyetli bir bağlantı sağlamak amacıyla ve de yüksek gerilim ile akımların izlenmesi için kullanılmaktadır. Ölçü transformatörleri, yüksek akım ve gerilimleri ampermetre ve voltmetre gibi ölçü aletlerinin ölçebileceği aralıklara düşürmektedir. Bu nedenle ölçüm transformatörleri gerilim ve akım transformatörleri olarak sınıflandırılmaktadır. Transformatör nasıl çalışır, çeşitleri ve türleri nelerdir, öğrenmek için sayfamızı incelemeniz yeterli ve faydalı olacaktır.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Abb (2)
Ack (6)
Atlantis (2)
Braytron (1)
Cata (13)
(1295)
Erkled (1)
Goldx (1)
Helios (2)
JUPİTER (1)
Lamptime (1)
Laytron (3)
Meanwell (32)
Mervesan (35)
Mutlusan (3)
Noas (24)
Noas Led (1)
Nural (2)
Omron (5)
Osaka (1)
Osram (1)
Pannect (1)
Pelsan (1)
Philips (1)
Powerlux (2)
Rtm (1)
Rtrmax (3)
S-Link (3)
Siemens (2)
Tecon (6)
Tense (1)
Varta (1)
Woer (1)
YCL (9)
YILDIRIM (7)
Yılpa (2)
Çise (3)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(34)
ve üzeri (42)
ve üzeri (42)
ve üzeri (42)
ve üzeri (42)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL