Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Silikon Tabancası

için 1,150 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Silikon Tabancası

Genellikle kolay yollu ve pratik bir yapıştırma işlemi yapılmak istendiğinde ilkin silikon tabancası öneri olarak sunulur. Silikon tabancası; üretim, tamirat ve el sanatları gibi alanlarda kullanılan bir araçtır. Hem profesyonel olarak yapılan bir iş dalında, hem de yalnızca bir hobiyi gerçekleştirirken kullanımına başvurulan bir alet olarak bilinir. Silikon tabancaları; temelde soğuk silikon tabancası ve sıcak silikon tabancası olmak üzere iki gruba ayrılır. Standart bir tabanca formunda bulunur. Bir kabloya sahiptir, bazı modelleriyle elektriğe ihtiyaç duyarak çalışan bir araçtır. Tetik, akışın olduğu metal bir düzenek, gövde ve ısınma gövdesi gibi bölümlerden meydana gelir. Tetiğe basım hareketi ile, ısınan silikon uçtan dışarı doğru akıtılır. Bu işlem oldukça basit bir yol ile ve kolay bir şekilde uygulanabilir ancak kullanım sürecinde tam anlamıyla odaklanmış olmak ve dikkatle davranmak büyük önem arz eder. Yüksek dikkat gerektirmesinin altında yatan gerekçe ise, ciddi olumsuz sonuçlara sebebiyet verebiliyor olmasından ileri gelir. Çünkü, ancak oldukça yüksek sıcaklık derecelerinde eriyen silikon insan vücuduna temas ettiği anda şiddetli yanıklar ile karşı karşıya gelinebilir. Ayak kullanılması uygulamada kolaylaştırıcı bir rol oynar ve birtakım olumsuz durumlara karşı önleyici olabilir. Kuşkusuz bu durumlar, sıcak silikon tabancası için geçerlilik sahibidir. Soğuk silikon tabancası üzerine konuşulacağı vakit ise bizi daha risksiz senaryolar bekler. Soğuk silikon tabancalarının kullanımı esnasında yanma ya da insan vücuduna dair herhangi bir zarar verme tehlikesi doğmaz. Sıcak silikon tabancasına nazaran daha farklı bir yapıya sahiptir. Soğuk silikon sıvı haldedir. Bu formda, tüpler içerisinde yer alır. Tabancanın uzunca tasarlanmış gövde bölümü içerisine bu tüpler yerleştirilir. Alet, tetiğe basma işleminin ardından çalışmaya başlar. Sıcak olmadığından tehlike arz etmez. Hem sıcak silikon tabancasının hem de soğuk silikon tabancasının kullanımı son derece yaygın olarak gözlenir. Tüm bunların yanında elbette ki tabancanın mekanizmasını tam olarak anlamanın yolu, çalışma sürecini detaylı biçimde el aletleri ve çeşitlerini incelemekten geçer.

Sıcak Silikon Tabancasının Çalışma Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Silikon Tabancasının Çalışma Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak silikon tabancası, özellikle endüstriyel alanda sık sık tercih edilen bir yapıştırma aracı oluşu ile yoğun olarak karşımıza çıkar. Böylesine popüler oluşunun altında, sıkılışının ardından yalnızca 15 saniye içerisinde kuruyor olması yatar. Hem tabanca kalıbı hem de diğer tüm malzemeleri ile epeyce bütünlüklü bir mekanizma halinde bulunur. Silikon, kalıplara dökülür ve bunun ardından da dondurma işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında uygulanan ısı ile de elektrikli silikon tabancası, pek çok maddeyi yapıştırabilir bir işlev kazanmış duruma gelir. Bunun için yapıştırma sürecinde uygulanmasına ihtiyaç duyulan oldukça basit birkaç aşama vardır. Öncelikle silikonun mumunun tabanca içerisine yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bunun ardından en az 5 dakikalık bir süre beklenir. Ardından da silikon sıkımı işleminin yapıştırılmak istenen alana nazik bir şekilde uygulanması yeterli olur. Silikonun isabet ettiği iki obje birbirine temas ettiğinde objeler, yapışmış bir hal alır. Bu esnada silikonun tene temasından kaçınmak büyük önem arz eder. Dikkat edilmesi gereken bir diğer kritik öneme sahip husus ise; Tabancanın yaklaşık 5 dakika ısınmasını beklemektir. Bu bekleme sürecine riayet etmek mühimdir. Aynı zamanda yine bu süreçte, silikon tabancasının ucuna dokunmak kat'i suretle kaçınılması gereken bir davranıştır. Bu zaman aralığında tabancanın uç kısmına dokunmak, elde yanmalar gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Bunun yanında silikon ile yapıştırma işleminin uygulanacağı yüzeyin, kuru ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Tabanca ile görülen iş tamamlandığında, alet fişten çıkarılıp bir süre soğuması için bırakılmalıdır. Sıcak silikon şeritleri atık oluşturmaz. Bu sebeple bitişinden sonra yeni şerit takılmasında bir mahsur yoktur. Tüm bunlara ek olarak; sıcak silikon tabancasının temin edileceği yerlerin güvenilirliğine ekstra dikkat edilmelidir. Bunun sebebi ciddi olumsuz sorunlarla karşılaşılabilme ihtimalidir. Kalitesiz bir silikon tabancası, patlama riskini beraberinde getirebilir. Tercih sürecinde ise; eğer estetiği ön planda tutuyor iseniz soğuk silikon tabancası yerine sıcak silikonu tercih edebilirsiniz. Tepsi, anahtarlık ve basit tamir işleri gibi durumlarda genellikle estetik oluşundan ötürü hep sıcak silikon tabancası tercih edilir. Sayfamızdan lokma takımları ve çeşitlerine de detaylıca bakabilirsiniz.

Soğuk Silikon Tabancası Hakkında

Soğuk Silikon Tabancası Hakkında

silikon tabancası çeşitleri temelde incelendiğinde bir diğer tabanca türü soğuk silikon tabancası olur. Soğuk silikon tabancası; dolap ya da sehpa yapımı, pencere takımı ve kapı montajı gibi daha kaba işlerde karşımıza çıkan bir alettir. Özellikle inşaat sektöründe ve mobilyacılıkta yoğun şekilde kullanımı göze çarpar. Soğuk silikon tabancası oldukça kullanıcı dostu bir alettir. Kullanıcıya, gayet basit ve kolay bir mantıkta kullanım olanağı sağlar. Sıcak silikon tabancasına nazaran soğuk silikon tabancasının kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar oldukça kısıtlıdır. Tehlikeli ya da zarar verici durumlara yol açma olasılığı çok düşüktür. Silikon her an kullanıma hazır durumdadır ve oldukça pratik şekilde yapıştırma işlemi gerçekleştirilebilir. Sıcak silikondaki gibi bir kuruma sürecine ihtiyaç duyulmadan işlem sağlanmış olur. Soğuk silikon, tüpün ucuna takılan aparatlar vasıtası ile uygulanabilir. Yapılmak istenen işe ve tercihe göre kalın veya ince şeritler halinde yayılımı sağlanır. Kullanım anında ise tabancanın arkasında yer alan vidalı bölümdeki vida en gevşek haline getirilir. Tüpün üst kısmının tabancaya yerleştirilme işlemi yapılır. Bu işlemde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken nokta, tüpün uç kısmının tabancanın uç kısmına denk getirilerek yerleştirilmesidir. Vidalı bölüm, tüpün arka kısmına gelinen durum görülene kadar sıkılır. Ardından tüpün arka kısmındaki tıpa sökülür. Söküm işlemi için kesme yoluna başvurulabilir. Sonrasında tabanca birkaç kez sıkılır. Bunun ardından alet tamamıyla hazır duruma gelmiş olur. Soğuk silikon tabancası ucu doğrultusunda da silikon yayılımı ortaya çıkar. Tabancanın her sıkılışında, arka iç kısmında bir hareketlenme gözlenir. Bu hareketlilik, vidalı bölümün tüpü sıkıştırmasından ileri gelir. Tüp bittiği zaman ise, vidalı kısım gevşetilmelidir. Ardından da yeniden yukarıda anlatılan işlemler tekrarlanır. Soğuk silikon tabancasının çalışma süreci bu şekildeki bir döngü etrafında devam eder. Tüm bu bilgilerin ışığında kolay ve pratik kullanım olanağının yanı sıra sıcak silikona göre daha dayanıklı oluşu sebebi ile de soğuk silikon tabancası tercih edilebilir. Kapı, pencere ve ocak montajı gibi işlemler için silikon tabancası tavsiyesi istendiğinde, genel olarak soğuk silikon tabancasının önerildiği görülür. Ek ihtiyacınız bulunuyorsa balta ve çekiç modellerine de sayfamızdan bakabilirsiniz.

Silikon Tabancalarının Kullanım Alanları

Silikon Tabancalarının Kullanım Alanları

Silikon tabancalarının kullanım alanları çeşitlilik gösterir. Ancak bu alanlar, sıcak ya da soğuk silikon tabancaları oluşlarına göre de kendi aralarında ayrışır. Öncelikle sıcak silikon tabancalarının kullanım alanlarına detaylı olarak değinmek yerinde olur. Sıcak silikon tabancaları metal,ahşap ya da sıcağa karşı dayanıklılık gösteren plastik maddeler üzerinde kullanılır. Bunların arasında; kağıt, karton, deri, ahşap, kumaş, metal, plastik ve porselen gibi pek çok madde yer alır. Bunun yanında bazı aletlerin devrelerini yalıtma işini de görür. Yine elektrik alanında küçük cam devreleri koruma amacı ile kullanılır. Deri ya da kumaş gibi envanterler ile yapılan sabitleme ve süsleme işlemi için sıklıkla tercih edilir. Kutu imalatı, oyuncak ya da süs eşyaları gibi alanlarda üreticilerin başvurduğu malzemelerdendir. Özellikle süsleme işlerinin olmazsa olmaz malzemesi, sıcak silikon tabancaları olarak bilinir. Bunların ardından soğuk silikon tabancalarının kullanımına bir göz atılır ise de karşımıza yine pek çok alan çıkar. Öncelikle ev ya da ofis gibi pek çok yaşam alanında yaratılan temiz alanlarda kullanımı ile karşılaşılır. Yalıtım ve tamir işleri için de iş görür. Bu bağlamda lavabo, banyo, mutfak tezgahı ya da cam kenarı gibi bölgelerde kullanıldığı bilinir. Bunların yanında duvar ve tahta gibi yüzeyler üzerinde uygulanacak yapıştırma işlemi için tercih edilir. Sözün özü, akla gelebilecek pek çok materyalin yapıştırılmasında kullanımıyla karşılaşılan bir alettir. Görüldüğü gibi hem sıcak silikon tabancası hem de soğuk silikon tabancası pek çok alanda kullanıcılara fayda sağlayan bir araç olarak öne çıkar. Bu kadar işlevli bir aletin tercih edilme sürecinde de dikkat edilmesi gereken birtakım kritik noktalar kendini gösterir.

Silikon Tabancası Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken Detaylar

Silikon Tabancası Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken Detaylar

Silikon tabancası, doğru bir seçim yapılmadığı takdirde olumsuz durumlara yol açabilecek bir alettir. Bu noktada seçim sürecine dair bilinmesi gereken birtakım incelikler bulunur. Öncelikle silikon tabancalar kullanım yoğunluğuna göre deforme olabilirler. Bu soruna yönelik ise yapımında kullanılan malzemelerin araştırılması fayda sağlar. Deforme oluşun önüne geçmek için tabancanın sağlam malzemelerden yapıldığına emin olunmalıdır. Aynı zamanda silikon tabancasının ucunun demir olması da önem taşıyan bir diğer noktadır. Silikon tabancası plastik uca sahip ise, ucunun kısa sürelerde erime ihtimali oldukça yüksektir. Dikkat edilmesi gereken bir sonraki detay ise tabancanın kablosunun uzunluğudur. Aletle yapacağınız çalışma planlamanıza göre, kablo boyutuna dikkat etmeniz önem arz eder. Göz önünde bulundurulması fayda sağlayan bir diğer nokta, ayak çemberidir. Eğer ayak çemberi bulunmayan bir tabanca edindiyseniz, talihsiz durumlar içerisinde kalabilirsiniz. Bu yüzden tercih edilecek tabancanın ayak çemberine sahip olması avantaj sağlayan bir konudur. Aynı zamanda tabanca alım sürecinin ardından sıcak silikon tabancalar ile birlikte bir silikon çubuk alma gereksinimi doğar. Silikon çubuklarının birtakım farklı çapları vardır. Bu sebeple edinilmiş tabancanın hangi çaptaki bir silikon çubuğu için uygun olduğunu öğrenmek mühimdir. Bu bilgi doğrultusunda silikon çubuğu alımı gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem vakit kaybın hem de maddi kayıpların önüne geçilmiş olur.

Çeşitli Özelliklere Sahip ve Farklı Modellerdeki Silikon Tabancaları

Çeşitli Özelliklere Sahip ve Farklı Modellerdeki Silikon Tabancaları

Görüldüğü gibi silikon tabancalarının hem tercih sürecine dair, hem de kullanımı sırasında bilinmesi gereken pek çok incelik bulunuyor. Tüm bunlarla birlikte silikon tabancaları, farklı özelliklere sahip ve çeşitli modeller halindeler. Tercih ve kullanım süreçlerinde, bu çeşitliliklere ve farklılıklara vakıf olmak da önem arz ediyor. Öncelikle bu aletler, boyutlarına göre ayrışıyor. Eğer arayış hem taşınabilirlik hem de kullanım planlaması açısından hafif ve az yer kaplayan bir tabanca edinmek ise, silikon tabancası küçük formlarda da kullanıcı ile buluşuyor. Tam aksi bir planlama yapılmış ise ve daha ağır kullanımlar gerçekleştirilmek isteniyorsa, silikon tabancası büyük boyutlarda da pek çok modelin havuzunda yer alıyor. Bunun dışında yapısında yer alan mekanizmalar ile de silikon tabancası içi ile modelleri arasında farklılaşabiliyor. Tüm bunlarla birlikte elektrik meselesinde de tabancalar arasında bir ayrışma mevcut. Silikon tabancası elektrikli olma özelliği ile yaygınlık gösteriyor. Bunun yanı sıra elektrik tabancası şarjlı formatta da birçok markanın havuzunda kendine yer buluyor. Bu şarj edilebilirlik özelliği de, kullanıcılara elektriğe erişilemeyen koşullarda dahi bir kullanım olanağı sağlıyor. Aynı zamanda silikon tabancaları desenli de olabiliyor. Desen şekilleri de modeller arasında çeşitli biçimlerde bulunuyor. Bu çeşitliliğe dayalı olarak da silikon tabancası fiyatları marka ve modellere göre farklılık gösteriyor. Anlaşılacağı gibi pek çok kriter ve farklılaşma, silikon tabancaları arasında mevcut durumda. Silikon tabancaları, markaları ve modellerine dair daha detaylı incelemeler yapıyor iseniz sayfamıza göz atabilirsiniz.

Silikon tabancası ile neler yapılır?

Çoğunlukla yapıştırma amacına hizmet eden silikon tabancaları; plastik, ahşap ve metal gibi birçok maddenin yüzeylerinde kullanılabilir. Bu tabancalar ile kalemlik, kolye ve telefon kılıfı gibi pek çok obje ve de süs eşyası ortaya konabilir. Evlerin dekorasyonlarında, nakliye işlemlerinde ve ev içindeki eşyaların yer değiştirme işlemi sırasında da başvurulan araçlardır. Bu tabancalar aynı zamanda, gündelik hayatta oluşan pek çok küçük soruna da pratik yollarla çözüm oluşturabilir. Örneğin kaygan bir tabanı olan ev terliklerinin ya da paspasların altına silikon tabancası sıkılarak; kayma sorununun önüne kolaylıkla geçilebilir. Aynı zamanda silikon tabancaları; son derece yaratıcı el yapımı süs eşyalarının ve de yine evde yapılan takıların üretilmesine de olanak tanır.

Silikon tabanca nasıl takılır?

Sıcak silikon tabancanın çalışması için bir mumun takılmasına gereksinim vardır. Bu mumun takılması ise tetiğe basılarak gerçekleştirilir. Mumun bütünüyle takılması birkaç dakikaya yayılan bir süreçte gerçekleşebilir. Bu zaman aralığında da kat'i surette tabancanın ucuna dokunulmamalıdır.

Silikon tabancası kaç watt olmalı?

Watt değeri, elektrikli cihazların güç birimini temsil eder. Elektrikli cihazların birim zamanda harcadığı enerji miktarı şeklinde da açıklanması mümkündür. 1 saniyede 1 joule enerji harcayan elektrikli herhangi bir aletin, 1 watt gücünde olduğu söylenebilir. Watt değeri, silikon tabancaların güç potansiyellerini ortaya koyar. Watt değeri arttıkça silikon tabancanın gücü de artar. Bu sebeple de, silikon tabanca tercihi yapılırken watt değeri göz önünde bulundurulması gereken bir detay halini alır. Bir silikon tabancası almayı planlayan kişiler, öncelikle tabancadan nasıl bir güç beklediklerine, hangi oranda bir potansiyel talep ettiklerine dair bir karar vermelidir. Bunun ardından da, arayışları doğrultusunda; eğer çok yüksek bir elektriksel güç ve potansiyel bekleniyor ise watt değeri yüksek olan bir tabanca tercih edilmelidir. Kişiler, yine kişisel beklentilerine dayalı olarak aranan watt değerini düşürerek de bir tabanca seçimi yapabilir.

Silikon tabancası nasıl kullanılır?

Eğer elinizdeki araç sıcak silikon tabancası ise, kullanım sırasında izlenmesi gereken birtakım adımlar vardır. Öncelikle alınan silikon tabancasının arkasına mumu yerleştirilmelidir. Hemen bunun ardı sıra, mum tabancanın içerisine bütünüyle girene kadar tetiğe basılması gerekir. Sonrasında tabanca fişe takılır ve aşağı yukarı 2 dakikalık bir süre içerisinde ısınması beklenir. Sürecin tamamlandığının anlaşılabilmesi için tetiğe basılmalıdır. Eğer tetiğe basıldığı sırada mum dışarı çıkıyor ise bu bekleme sürecinin bittiğini gösterir ve artık kullanım gerçekleştirilebilir. Tabanca ile yapıştırılmak istenen yüzeye doğru silikon sıkımı yapılır. Hemen ardından soğuması beklenmeden yüzeyin üzerine bastırılır. Eğer elinizdeki tabanca soğuk silikon tabancası ise de hiç bu şekildeki teferruatlara gereksinim duyulmadan işlem gerçekleştirilebilir.