Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Ürün Miktarı

Başka bir kelime deneyin

Seçenekler

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Bitki Besini & Vitamin

için 2,102 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Bitki Besini ve Vitamin

Bitkiler; bahçelerinizde, evlerinizde, tarlalarınızda kısacası bulunduğu her yerde, çevresini güzelleştiren varlıklardır. Aynı zamanda insan yaşamının devamı için de en önemli faktörlerden biridir. Bitkilerin neredeyse tamamı fotosentez yaparak insan yaşamının kaynağı olan oksijeni üretir. Özellikle yeşil yapraklı bitkiler tam bir oksijen üretim mekanizmasıdır. Çiçekli bitkiler, rengarenk görünümleri ve türüne göre değişen hoş kokularıyla hayatınıza renk ve neşe katar. Bitkiler kendi arasında birçok alt başlığa ayrılır. Uzun köklü bitkiler yani çoğunlukla ağaçlar bahçe, arazi gibi bir ortamda yetiştirilmesi gereken türlerdir. Saksıda yetişebilen bazı meyve veya sebzeler, hoş kokulu güzel görünümlü çiçekler gibi bazı bitkiler de evde yetiştirilmeye, bakılmaya uygun olan türlerdir. Bir bitki yetiştirmek demek aynı zamanda onun bakımından da sorumlu olmak demektir. İster evde ister açık alanda bir bitki yetiştiriyor olun, canlı bir varlık olduğundan solup gitmemesi için özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım bitkinizin türüne göre farklılık gösterebilir. Bazı bitkileri sadece sulayıp, solmuş yapraklarını temizlemek yetiyorken; bazı bitkiler ise biraz daha komplike bir bakıma ihtiyaç duyar. Bitkiler canlı varlıklar olduğundan dolayı diğer tüm canlılar gibi besin gereksinimi duyar. Böylece hem bitki beslenir hem de oksijen üretmek için fotosentez yaparken ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar. Açık alanda toprakta yetişen bir bitki bu besinleri topraktan kolaylıkla alabiliyorken, evinizde yetiştirdiğiniz veya daha dar bir alanda bakımını yaptığınız bir bitki kısıtlı toprağından yeterli besini alamayabilir. Bu gibi durumlarda dışarıdan ekstra bir takviyeye ihtiyaç duyulur. Bu takviyeler ya da besinler bitkisine göre değişiklik gösterebilir. Bazı zamanlarda ise yapraklarını güçlendirmek veya daha fazla çiçek açmasını sağlamak için ekstra vitamine ihtiyaç duyabilirsiniz. Sağlıklı bir bitki yetiştirmek için tüm bu bitki besin ve vitaminler oldukça önemlidir. Bu ürünler gibi bitkiniz için gerekli tüm besin vitamin ve diğer bitki bakım ürünlerine ulaşmak için bahçe ve çiçek sayfamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bitki Besinleri

Bitki Besinleri

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişebilmesi için yeterli besin alması gerekir. Bitkilerin çiçeklenme döngüsü için de aynı şekilde yeterli besine sahip olması oldukça önemlidir. Doğadaki bitkiler bu besinleri; zengin vitamin, mineral ve besin yapısına sahip topraktan alırken kendi evlerinizde veya bahçelerinizde yetiştireceğiniz bitkiler aynı avantaja sahip olamazlar. Evlerdeki bitkiler genellikle dar bir saksının içinde büyütülür eğer bitkiniz bahçedeyse bitkileriniz bahçenizin dar alanında bulunan topraktan besin almaya çalışır. Her iki durumda da yapay veya yetersiz besinli topraktan dolayı bitkiler yeteri kadar besin alamazlar. Bahçede yetiştirilen bitkileriniz bu konuda daha avantajlı gözükse de bitki büyüdükçe besin ihtiyacı da aynı oranda artar ve bu durumda da bahçenizdeki toprak da bitkinizin beslenmesi için yeterli olmayabilir. Bahçenizdeki toprak ne kadar zengin olursa olsun bitki büyümeye başladıkça toprağın içindeki besin de tükenir. Doğada yetişen bitkilere kıyasla büyümeleri çok çabuk durur veya yavaşlar. Bitkilerin gelişimi için en önemli unsur gübredir. Ormanda, doğada bulunan bir bitki toprakta bulunan bolca gübreden yararlanarak beslenir ve çok uzun ömürlü olur. Aynı şekilde kendi yetiştirdiğiniz bitkiler de gübreye ihtiyaç duyarlar. Bu gübreler ihtiyaca göre farklı çeşit ve türlerde satışa sunulmuştur. Sadece gübre değil bitkiler için ek besin ve vitaminler de ihtiyaçlarını karşılaması için önemlidir. Köklerinden yeterince beslenemeyen veya çiçeklerine bu besinleri istedikleri kadar iletemeyen bitkilere vitamin takviyesi yapılabilir. Çiçek coşturan besinler kullanılarak bitkilerinizin daha çok çiçek açmasını böylece yeni bitkilerin oluşumu için döngüye girmesini destekleyebilirsiniz. Bu besin takviyesi yöntemlerinin dışında bir de aşılama yöntemi bulunur. Bu yöntemin farklı kullanım amaçları olsa da bir amacı da tohumdan türüne doğru bir şekilde büyümeyen bitkilerin yeniden üretilmesini sağlamaktır. Yeteri kadar beslenen bitkilerin bir o kadar da kendilerini koruması gerekir. Bitkinin kendisi çoğunlukla bunu tek başına sağlayamaz. Özellikle iklim koşullarının uygun olmadığı yerlerde dışarıdan müdahale gerekebilir. Bunun için de en bilindik yöntem kükürttür. Genellikle toz olarak satılır ve temel olarak faydası bitkiyi soğuktan korumaktır. Aynı zamanda kök ve gövdeyi sağlamlaştırmak için iyi bir yöntem olarak kullanılır.

Bitkilerin En Önemli Besini: Gübre

Bitkilerin En Önemli Besini: Gübre

Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesi, gelişmesi ve daha sonrasında da çoğalması için beslenmeye ihtiyacı duyar. Toprağa bağlı yaşayan her bitkinin birincil besin kaynağı gübrelerdir. Daha sonrasında ise takviye bitki besinleri ve vitaminler gelir. Doğada kendiliğinden yetişen bitkilerin zengin gübre kaynakları vardır. Gübre temel olarak iki alt başlığa ayrılır; organik ve inorganik gübreler. Organik gübreler; hayvan atıkları, fosiller, çürümüş bitkiler gibi doğal yollarla oluşmuş ve zaman içinde toprağa karışarak içerisindeki besinleri toprakla bütünleştirmiş olan gübrelerdir. İnorganik gübreler ise; gübrelerin temel bileşenlerinden yapılmış olan kimyasal maddelerdir. İçeriğinde, azot, amonyak, fosfor, potasyum gibi bitkinin ihtiyacı olan elementleri içerir. Bu elementlerin her birinin birbirinden farklı yararları vardır. Azot bitkinin yeşil yapraklarının sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini sağlar, yeşil yapraklara etki ettiğinden oksijen üretimine de dolaylı yoldan büyük katkı sağlar. Fosfor bitkinin kök gelişiminde etkili rol oynarken potasyum ise tüm bitkinin dayanıklılığını arttırarak sağlıklılığını sürdürmesine yardımcı olur. Aynı zamanda potasyum bitkinin ekstrem koşullara karşı dayanıklılığını da arttırır. Örneğin; aşırı sıcaklık-kuraklık, aşırı soğuk gibi stresli büyüme ortamlarında bitkinin bağışıklığını güçlendirir. Bitkilerinizin özel ihtiyaçları doğrultusunda bir gübre satın almak istiyorsanız genellikle paketlerin üzerinde görebileceğiniz element oranlarını dikkatli bir şekilde inceleyerek en uygun gübrenizi seçebilirsiniz. Genellikle sıvı ya da katı halde bulunurlar, sıklıkla taşınması kolay olduğundan dolayı katı olanlar tercih edilir. Katı gübrelerin tercih edilmesinin bir diğer sebebi de uygulama yaparken ne kadar ürünü nereye koyduğunuzu rahatça gözlemleyebilmenizdir. Genellikle saksı bitkilerinden çok geniş alanlardaki bitkiler için tercih edilir. Bunun yanında sıvı gübreler en hızlı etki eden besinlerdir. Genellikle seyreltilerek kullanılır. Konsantre bir formları vardır. Sıvı olduklarından dolayı su gibi köklerden rahatlıkla emilir. Bu hızlı emilme nedeniyle sıvı gübreleme işlemi sıklıkla tekrarlanması gereken bir yöntemdir. Çoğunlukla saksı bitkileri, ev bitkileri için kullanılır. Neredeyse bütün bitkilerde aynı tip sıvı gübre kullanılırken bazı bitki çeşitleri için özel gübreler bulunur. Örneğin; orkidelerin toprakları farklı olduğu gibi gübreleri de diğer bitkilere nazaran farklılık gösterir. Bitkilerinizin çiçeklerini gürleştirmek, meyvelerini çoğaltmak, yapraklarını yeşertmek için en iyi yöntem beslenmelerine dikkat etmektir. Yeterli miktarda fosfor, azot, potasyum ve diğer mineralleri alan bitki çok daha sağlıklı ve uzun yaşar.

Yarasa Gübresi

Yarasa Gübresiı

Gübreler doğadaki tüm bitkilerin temel besin kaynağıdır. Çoğunlukla hayvan ve bitki kalıntılarından oluşsa da yapay gübreler de mevcuttur. Hayvan kaynaklı gübrelerin birçok farklı çeşidi bulunur. Hayvani gübrelerin çoğu ahır ve kümes hayvanlarının katı ve sıvı dışkılarından elde edilen gübre türleridir. Tamamen organik gübrelerdir. Genellikle tarım alanları, çiftlikler gibi bölgelerde bulunur ve toprak verimliliğini ciddi oranda arttırır. Bu ahır gübreleri denen gübreler, sadece bitkilerin beslenmesini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda toprağın kimyasal ve biyolojik özelliklerini düzenler. Toprağın su tutma kapasitesini arttırır, bu sayede erozyon tehlikesi minimum seviyelere düşer. Bunun dışında bir de yine sıkça tercih edilen yarasa gübresi bulunur. Bu gübreler yarasaların yaşadığı yerde yani mağaralarda bulunur. Mağara tabanlarında biriken bu gübrelerin bir kısmını yarasalar, kendileri kullanır. Yarasa gübresi içeriğinde pek çok element ve mineral bulundurur. Bu da organik tarımda kullanılmak için gayet verimli olduğunu gösterir. Fosfor, kalsiyum, azot, potasyum gibi elementlerin yanında bir de böcek artıklarından gelen bir de protein bulunur. Aynı zamanda bu gübreleri kümes hayvanları ve evcil hayvan gübrelerinden ayıran bir fark da organik maddelerin yapı taşı olan karbon içermesi ve humik+fulvik asit gibi elementleri bünyesinde barındırmasıdır. Diğer tüm gübrelerle kıyaslandığında doğadaki en işlevsel gübredir. Yarasa gübresi kullanımı diğer gübrelere göre çok az miktarlarda çok daha fazla işlevsellik gösterir. Yarasa gübresi faydaları öne çıkar. İçerisinde organik madde oranı çok yüksektir, tuzluluğa neden olmaz, tamamen çevre dostudur, kokusu yoktur, toprağın su tutma kapasitesini yükseltir, toprak pH’ının düzenlenmesinde etkilidir, bitki tarafından kolaylıkla emilir, bitkiye lezzet ve aroma verir. Kullanım alanı da bu sebeplerden dolayı oldukça geniştir; seralarda, bahçelerde, tarlalarda, saksı çiçeklerinde, mantar ve çay üretiminde yani kısaca bitkinin olduğu her yerde ayrım yapılmadan kullanıldığı söylenebilir. Aynı diğer gübreler gibi sıvı ve katı çeşitleri bulunur. Kolay emiliminden ve hızlı etkisinden dolayı sıvı yarasa gübreleri daha çok tercih edilir. Yarasa gübresi fiyatları ürün türüne göre değişkenlik gösterir. Yarasa gübreleri ve diğer tüm gübre çeşitlerini daha ayrıntılı incelemek ve yetiştirdiğiniz bitkilerinize en uygun gübre besinlerini satın alabilmek için sayfamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bitki Besini ve Vitamini Çeşitleri

Bitki Besini ve Vitamini Çeşitleri

Bitkilerin daha sağlıklı hayatına devam edebilmesi ve tohumsuz bir şekilde üremesi için aşılama yöntemi sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem çeşitli şekillerde çok eski zamanlardan beri bitki yetiştiriciliğiyle uğraşanların kullandığı yöntemlerden biridir. Aşılama kısaca; çoğalması istenen bir bitki türünün genellikle aşı kalemi adı verilen başka bir bitkinin dal parçasıyla anaç adı verilen ana bitkinin üzerine yerleştirilip konumlandırılmasıdır. Meyve ağaçları meyve verdikleri dönemde, ürünlerin yabani olmaması için daha sağlıklı ve bol meyveli ağaçlar kullanılarak aşılama yöntemi uygulanır. Birçok aşılama yöntemi bulunsa da en sık tercih edilen yöntem göz aşısı veya kalem aşılardır. Kalem aşının birçok yöntemi olsa da en çok kullanılan 4 yöntem bulunur. Bunlar; kakma aşı, çoban aşısı, yarma aşı ve İngiliz kalem aşısı olarak adlandırılır. aşı Aslında temel olarak hepsinin aşılama prensibi aynıdır. Farklı isimlere sahip olmasının nedenleri gövde kalınlıkları ya da mevsimsel olarak farklı yöntemler kullanılmasıdır. Kısaca aşılama yapılışı, anaç aşı bıçağı ile kesilerek kalemlerin üzerine rahatça oturtulması için bir yuva açılır ve daha sonrasında 2-3 gözlü kalemler anaca oturtulur. Anaç İle kalem iyice bağlandıktan sonra bitkinin yaralanmış yerleri macunla güzelce kapatılır. Kalem ve anaç aşı bandıyla güzelce sarılır. Aşı macunu kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle sıvı formda olduklarından dolayı rahatlıkla uygulanır. Aşı macunu içindekiler genellikle zift, balmumu, reçine gibi maddelerden oluşur bu bağlamda da çeşitlilik gösterir. Bunun dışında bakır içerikli macunlar da bulunur. Aşılama sırasında kullanıldığı gibi bitkinin dallarını veya gövdesini koruma amaçlı da kullanılabilir. Aşı bıçağı çeşitleri aşılama yapılacak bitkilere göre çeşitlilik gösteren ürünlerdir. Aşılama yapacağınız bitkiye göre macun ve bıçak seçmeniz daha doğru bir aşılama süreci yürütmek için oldukça önemlidir. aşı macunu ve bıçak fiyatları ürün seçeneklerine göre değişir. Fiyatları detaylı incelemek ve bitkinize en uygun ürünleri satın almak için sayfamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.

Bitki Vitaminleri ve Diğer Besleyici Ürünler

Bitki Vitaminleri ve Diğer Besleyici Ürünler

Bitkiler asıl besinlerini topraktan almakla beraber kimi zaman bu besinler yeterli gelmeyebilir. Özellikle saksı bitkileri gibi evde yetiştirilen bitkilerde, canlının, yeteri kadar besin alabilmesi çoğu zaman mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda devreye vitaminler girer. Bunlara çoğu zaman çiçek coşturan adı da verilir. Bitkinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besinleri dışarıdan takviye ederek daha sağlıklı ve daha canlı yaşamına devam etmesini destekler. Yapraklara ya da bitkinin çiçeklerine uygulanarak kullanılan vitaminler olmasının yanında, bitkinin toprağına konulup emmesi gereken vitaminler de bulunur. Örneğin en sık tercih edilen ürünlerden biri olan köklendirme hormonu toprağa karıştırılarak kullanılır. Bunun yanında bazı hormonlar ise yaprağa püskürtülerek uygulanabilir. Toz kükürt de sıkça kullanılan bitki güçlendiriciler arasında yer alır. Daha çok bitkiyi ekstrem koşullardan korumak için kullanılsa da sağlıklı bir şekilde büyümesi için de oldukça önemlidir. Aynı şekilde toz kükürt uygulaması da maddenin bitki toprağına karıştırılarak yapılan bir uygulamadır. Çiçeklere genellikle sprey vitaminler uygulanırken bu gibi yöntemler de bitkiniz için en faydalı ürünler arasında yer alır. Kimi vitaminler bazı bitki türleri için özel olarak yapılır. Örneğin; orkide için farklı, menekşe için farklı sıvı besinler bulunur. içeriklerinden dolayı bitkinin türüne göre vitamin kullanılması oldukça önemlidir. Sadece yapraktan oluşan salon bitkileri gibi bitkilerin de yapraklarının canlı kalması ve daha sağlıklı görünmesi için farklı sprey vitaminler bulunur. Unutmayın ki bitkiler de canlı varlıklardır ve sadece sulanarak bakılmazlar. Her türlü besin, vitamin ve mineral gibi maddeleri de düzenli olarak alması gerekir. Tüm bu ürünlere ve çok daha fazlasına ulaşmak sayfamızdaki seçenekleri inceleyebilirsiniz. Her türlü bitki besini ve vitaminlerine ve aşılama için kullanılacak tüm malzemeleri inceleyerek kendi ihtiyaçlarınıza uygun ürünlere sahip olabilirsiniz.