Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Seçenekler

Başka bir kelime deneyin

Kablo Türü

Başka bir kelime deneyin

Ses Çıkış Gücü Aralığı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Pikap

için 284 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Pikap

Pikaplar, plakları dinlemek için kullanılan cihazlardır. Pikaplar, üzerine ses kaydedilmiş olan, plak ismi verilen depolama birimlerini okur ve plaklara kaydedilmiş sesi çalabilir. Pikaplarda kullanılan plaklar genellikle PVC malzemeden üretilir ve her iki yüzüne de ses kaydı yapılabilir. Formları yuvarlaktır. Modern pikaplar gramofon ismi verilen cihazlarda kullanılan taş plakları da çalabilir. Pikaplar gramofonlardan sonra geliştirilmiş, gramofonlardan daha küçük, daha teknolojik ve daha pratik müzik çalardır. Standart bir pikap şasi, kol, tabla, motor ve MM iğne, MC iğne ismi verilen ana parçalardan oluşur. Pikaplardan sonra geliştirilen kasetçalar, cd player, mp3 çalar gibi yeni teknolojiler pikapların popülerliğini etkilemiş, pikap ve plak üretiminin azalmasına neden olmuştur. Ancak son yıllarla pikaplara olan ilginin tekrar arttığı ve her geçen gün artmaya devam ettiği söylenebilir. Retro eşyalara, cihazlara karşı artan talep ile pikaplar yeniden ele alınmış ve günümüz uzmanları tarafından yeniden tasarlanmıştır. Nostaljik özellikleri ile dikkat çeken modeller, geçmişin yeniden yorumlanması ile geliştirilmiş tasarım çeşidine sahiptir. Günümüzde pikaplar müzik dinlemek için kullanılan müzik çalar çeşitleri arasında bir kez daha önemli bir yere sahip olmuş, müzik çalar sistemleri içinde popüler bir alternatif haline gelmiştir. Bu cihazlar görüntüleri ile dekoratiftir. Plak koleksiyonu yapmak, mevcut koleksiyonlarını dinlemek isteyenler tarafından da sevilen cihazlar arasında gösterilir. Geçmişte moda olan, mekanik ses üreten ve müzikseverlere farklı bir heyecan yaşatan pikap seçeneklerini ve daha fazlasını ses sistemleri sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Pikap Nasıl Çalışır?

Pikap Nasıl Çalışır?

Pikapların çalışma prensibi basittir. Plakların üzerine yerleştirilen kolun ucunda yer alan özel pikap iğnesi plağın dönmesi ile işlenmiş veriyi okur ve sese dönüştürür. Plaklar yaygın olarak devir sayısına göre adlandırılır. Devir sayısına göre üç ayrı devirde, üç çeşit plak bulunur. 33'lük ve 45'lik olarak isimlendirilen iki çeşit plak vinil ismi verilen özel bir plastik malzemeden üretilirler. 33'lük plaklara longplay adı verilir. Uzunçalar manasına gelen bu isimlendirme kısaca LP olarak yazılır. Çapı 45'lik plaklardan daha büyüktür ve her yüzünde ortalama 5-6 şarkı bulunur. 45'lik plakların çapı 17,5 cm'dir ve her yüzünde birer şarkı bulunur. 78'lik ismi verilen plaklar vinilden değil, sert bir malzemeden yapılırlar. Bu plak çeşitleri taş plak adını alırlar. Oldukça eski teknoloji ürünleridirler. Normalde gramofonda çalınmak için üretilmişlerdir. Bu plak çeşitleri hızlı döndüğünden, çıkardıkları ses biraz gürültülüdür. Günümüzde her üç plak çeşidini de çalabilen modeller vardır. Taş plaklara ilgi duyanlar 78'lik plak çalma özelliği de olan modeller arasından seçim yapabilirler. Taş plak çalabilme özelliği ile gramofona ihtiyaç duyulmadan taş plak dinleme imkanına sahip olunabilir. Bu modellere gramofonlu pikap adı verilir. Pikaplar her ne kadar modern teknolojiler ile geliştirilmiş olsalar da hala bir takım özellikleri ile nostaljik cihazlardır. Modern teknolojide sürekli müzik dinlemek, istendiğinde şarkı atlamak, şarkıları istenilen sırayla çalmak, sokakta müzik dinlemek vb. mümkündür. Modern pikaplar da bu özelliklerin bir çoğuna sahiptir. Ancak bu cihazlarda hala nostaljik özellikler yer alır. Bazı modellerde ses durdurma imkanı vardır. Plağın bir yüzü çalınıp bittikten sonra tekrar başa almak veya arka yüzeyine geçmek, plağı değiştirmek gibi işlemleri elle yapmak gerekebilir. Her ne kadar yeni ve gelişmiş özelliklerle harmanlanan modeller eskiye göre bir çok üstün özelliğe sahip olsalar da geçmişe ait bazı özelliklerini korurlar. Pikapların çok sevilmesinin türlü nedenleri vardır. Bu sebeplerden biri mekanik sesin çekiciliğidir. Ayrıca dekoratif ve göze hoş görünen yapıları, geçmişi yeniden canlandırıyor olmaları da cazibelerini arttırır. Tasarımları ve özellikleriyle konulduğu alana renk katan pikap ses sistemlerini incelemek isterseniz sayfamıza göz atabilirsiniz.

Modern Teknoloji ile Geçmişi birleştiren Pikap Modelleri

Modern Teknoloji ile Geçmişi birleştiren Pikap Modelleri

Modern pikap çeşitleri görüntüleri nostaljik olsa bile, üstün teknolojik donanımlara sahip olarak üretilirler. Pikaplar çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılır. Bu özelliklerden biri ses çıkış gücüdür. Ses çıkış güçleri 0-100W, 1000W-1500W veya 1500 W olabilir. Bir çok pikap modelinde dahili hoparlör bulunur. Bu hoparlör cihazın ekstra bir işlem yapmadan, hemen kullanımına imkan tanır. Bir çok kullanıcı için dahili hoparlörün ses gücü yeterli olabilir. Daha yüksek ses isteyen müzik severler ise cihazlarını harici ses sistemleri ile kullanabilir. AUX bağlantı imkanı sunan modellere amfi ve kolon bağlayabilmek mümkündür. Kolon büyüklükleri, kolon sayısı tamamen kullanıcının tercihine göre belirlenebilir. pikap modellerini amfili ve amfisiz olarak sınıflandırmak da mümkündür. RCA hoparlör bağlantı çıkışı üzerinden harici ses sistemine bağlanabilme özelliğine sahip olan modeller kullanım rahatlığı sağlarlar. Bazı pikap modelleri müzik seti şeklinde dizayn edilir ve üzerlerinde radyo ve kaset çalar da bulunabilir. Bu modellerde plak, CD ve kaset çalmak mümkündür. Kayıt aktarma da önemli bir özelliktir. Bu tasarımlarda plaklarda, CD ve kasetlerde bulunan sesler Mp3 çalara veya USB belleğe aktarılabilir. Böylelikle plaklar, CD'ler, kasetler taşınabilir ve kusursuz ses kayıtlarına dönüştürülebilir. Bireysel müzik dinlemek isteyenler kulaklık çıkışlarına sahip pikap modelleri arasından seçim yapabilirler. Kablosuz dinleme teknolojisinde faydalanmak isteyenler için geliştirilmiş Bluetooth pikap modelleri ile birlikte kablolu modeller de hala rağbet gören modeller arasındadır. Şarjlı modeller müzik keyfini açık havaya taşımaya imkan verir. Elektriğe bağımlı olmadan, her ortamda plak dinleneme imkanı sunar. Elektrikle şarj edildikten sonra uzun saatler çalışabilen modeller elektrik bulunmayan yerlerde power bank ismi verilen taşınabilir güç kaynakları yardımıyla da şarj edilebilir. Mobil müzik dinleme alışkanlığı olanlar, tatile, kampa gidenler, temalı sokak partileri gibi etkinlikler düzenleyenler, karavanlar seyahat edenler vb. şarjlı pikapları kullanarak müzik dinleme deneyimlerine renk katabilir. Dual pikap ismi verilen modeller günümüzün moda trendlerine uygun, ekonomik ve kompakt modeller arasında yer alır.

Retro Çanta Pikap Modelleri ile Zamanda Yolculuk

Retro Çanta Pikap Modelleri ile Zamanda Yolculuk

Retro geçmişte moda olmuş giysilerin, eşyaların, nesnelerin, tarzların yeni ürünlerde kullanılması, tekrar moda olması anlamına gelen bir kelimedir. Retro pikap hem dekoratif hem de fonksiyonel cihazdır. Çok iyi durumda saklanmış ve çok eskiden kalmış antika bir cihaz gibi görünen, son derece etkileyici dizaynlara sahiptir. Nostaljik pikap da denilen modeller eski modelleri hatırlatan detayları bulunan, modern ve gelişmiş tasarımlı üründür. Retro çanta pikap modelleri eski modellerin yeni nesil versiyonudur. Bluetooth hoparlör olarak da kullanılabilen çanta şeklindeki modellerde cihaz farklı renk ve çeşitlerde bir çanta içine monte edilir. Küçük bir valize veya bond çantaya benzetilebilecek retro pikap çanta modellerinin ön kısmında kilitleme sistemi yer alır. Ahşap kasa üzerine deri pikap veya suni deri kaplama yüzeyde taşıma kolu da bulunur. Aksesuarlar modele uygun şekilde dizayn edilir. Metal aksesuarlar genellikle eskitmedir. Kapatıldığında eski model bir çantayı andırır. Son derece dekoratiftir. Ev ve işletmelerde genel dekorasyona estetik bir değer katar. Yer problemi yaşayan küçük mekanlara uygundur. Kullanılmadıkları zamanlarda kapatılarak kaldırılabilir, rafa veya dolaba konulabilir. Şarjlı modeller çanta formu ve taşıma kolu ile rahatlıkla başka yerlere taşınabilir. Renk seçenekleri zengindir. Çanta gövdesine stickerlarla veya el desenleri ile çeşitli süslemeler yapılarak kişiselleştirilmeleri de mümkündür. Hafif, portatif ve pratik modeldir. Plak dinlemek için ekstra hiçbir donanıma ihtiyaç duymadan, paketi açıldığı an kullanma imkanı sunar. Özel bir kuruluma ihtiyaçları yoktur. Elektrik prizine takılarak hemen aktive edilir. Dahili hoparlörler genellikle ön yüzde taşıma kolunun iki yanında olur. Bazı modellerde hoparlörler çantanın yan kısımlarında yer alabilir. Kendinden şarjlı cihazdır. Elektrik olmayan ortamlarda 3-4 saat boyunca çalışabilir. Fonksiyonel tuşları sayesinde müzik sesi kısılıp açılabilir ve dinlenen müzik ileri geri alınabilir. 33-45-78 Rpm hız seçeneği ile tüm plak çeşitlerini çalabilir. Bazı modellerde malzeme olarak sadece ahşap kullanılır. Kaliteli ahşaptan üretilen bu tarz pikap çantaların üzeri kaplanmaz. Mobilyalarla uyum sağlayabilen gövde ile eski model ahşap valizleri hatırlatır. Zamanda yolculuk hissi veren nostaljik modellere Bluetooth ile akıllı cep telefonlarını bağlamak, telefonda yer alan müzikleri nostaljik müzik çalar üzerinden dinlemek mümkündür. Ahşap malzeme, retro modellerde çok tercih edilen bir materyaldir. Sağlam gövdesi ile uzun ömürlü kullanım sunar. Retro pikap çanta modellerinde ölçüler genellikle aynıdır. Markadan markaya küçük farklılıklar görülebilir. Yükseklikleri 10 cm'den biraz fazla olur. Geniş kenarları 35 cm veya biraz üstü, kısa kenarları 25 cm veya biraz üstü ölçüye sahiptir. Modelde tek renk veya çok renk olabilir. Kapak kısmının içinde çoğunlukla markanın logosu veya ismi bulunur.

Nostaljik ve Teknolojik Pikap Modelleri

Nostaljik ve Teknolojik Pikap Modelleri

Retro çanta pikaplar dışında nostaljik görünümlü çok sayıda model bulunur. Düz bir platforma yerleştirilerek kullanılan cihazlarda çeşit çok fazladır. Çoğunlukla hepsi kapaklıdır. Kapak kısımları genellikle şeffaf ve dayanıklı malzemeden üretilir. Kapak pikap kullanılmadığı zamanlarda cihazı koruyan önemli bir parçadır. Bu tür modellerde kalınlık ve ağırlık değişkendir. Şekilleri kare, dikdörtgen veya hafif yuvarlak hatlı olabilir. İnce modellerde fonksiyon tuşları genellikle gövdenin üst kısmına yerleştirilebilir. Hoparlörlerin konumu da tasarımlara göre farklı kısımlarda olabilir. Gövde kısmı daha kalın olan pikap alternatiflerinde fonksiyon tuşları ve hoparlörler ön yüze yerleştirilmiş olabilir. USB, kaset, CD, radyo, Bluetooth ve plak çalabilme özelliğine sahip pikap modellerinde ön görünümü nostaljik radyoları anımsatan tasarımlar oldukça beğenilen modellerdendir. Bu tasarımlarda hoparlörler köşelerde bulunur ve pek çok portatif cihaza göre hoparlörler daha büyük boyutludur. Uzaktan kumandalı modeller kullanım kolaylığı sağlarken ayaklı modeller cihazı herhangi bir zemin üzerine koyma gereği duymadan kullanma olanağı verir. Ayaklı modellerde ayaklar genel tasarıma uygundur ve kolaylıkla takılıp çıkartılabilirler. Kaset, CD plak çalabilen retro pikap modellerinin bazıları ise 80'ler, 90'lar gibi daha yakın tarihe ait cihazların görünümüne sahiptir. Ses, radyo istasyonu arama, açma-kapama gibi düğmeleri nostaljik efektlere sahiptir. Bu modellerde dijital ekranlar ilk nesil dijital gösterge özellikleri taşıyabilir, cihaza farklı bir hava katabilir. Gramofon görünümlü pikap modelleri de oldukça popülerdir. Dekoratif olarak mekanlara özel bir hava katan bu modellerde hoparlörler metal tepe borusu içine yerleştirilir. İşlenmiş ahşap gövdeli gramofondan esinlenerek tasarlanmış modellerde ahşap gövdede zarif süslemeler yer alabilir. Metal süslemeler ve boru için sarı pirinç malzeme sıklıkla tercih edilir. Metal boru döndürülebilir ve böylelikle ses yönlendirilebilir. Gramofon görünümlü pikapların boyutları değişkendir. En büyük boylarda yükseklik boru dahil 95 cm'ye kadar çıkabilir. Son teknoloji bir cihazdan beklenecek üstün performansa sahip bu ürünler hem modern hem klasik dekorasyonlara uyum sağlar. Nostaljik çizgilere daha az yer veren tasarımlar sade hatları ile dikkat çeker. Kapakları sert ve şeffaf plastikten olan modellerin yanında kapak kısmı çıkartılabilen ve kapaksız olarak kullanılabilen modeller de mevcuttur. Üzerinde çok fazla detay bulunmaz. İnce yapıları ile günümüz moda anlayışına oldukça uygundur. Minimalist hatlara sahip bu pikap modelleriyle diğer pek çok modelde olduğu gibi bilgisayar veya telefon kayıtları dinlenebilir, cihazdaki sesler dijital kopyalar haline getirilebilir. Böylelikle pikabın yanında olunmadığında da plakları dinleme imkanına sahip olunur. Gövdeleri farklı materyallerle hazırlanır. Boyutları küçüktür. Az yer kaplar ve kolay taşınabilirler. kutu içerikleri genellikle standarttır. Paket içeriklerinde cihazla birlikte adaptör, koruyucu kapak, slipmat ismi verilen plak keçesi, güç adaptörü, kullanım kılavuzu, USB kablosu, yazılım CD'si vb. bulunur.

Pikap Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pikap Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Modern ve sıfır bir pikap alırken bir takım ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Çok sayıda marka altında farklı tasarımlar bulunur. Sony, Denon, Ortofon, Reloop, Lenco, REGA, GDL Retro, Ktools, Mikado, Crosley, Advance Acoustic, Teac, La Musica, Magnat, Elipson, Pioneer, Arcam, Marantz ,PRO-JECT, Terlans, Yamaha en bilinen pikap markalarından biridir. Pikap almadan önce bütçeyi belirlemek gerekir. Pikap fiyatları markadan markaya, cihazın özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Cihazlar manuel veya otomatik olarak ikiye ayrılır. Manuel modellerde kullanıcı pikap kolunu eliyle kaldırarak dönmekte olan plağın üstüne yerleştirir ve cihazı bu şekilde çalıştırır. Bu süreç bazen pikap kolunu hafifçe kendiliğinden plağın üstüne yerleşmesini sağlayan türden de olabilir. Otomatik pikaplar ise tek bir tuş yardımıyla çalar. Modern tasarımlar genellikle otomatik veya yarı otomatiktir. Manuel modeller profesyonellerin tercih ettiği türdedir. Pikapların ses kalitesi sarsıntı ile değişebilir. Sarsılmayacakları, düz zeminlerde durmaları gerekir. Gövde ağırlıkları sarsıntı problemi oluşması konusunda belirleyici olabilir. Pikap iğnesinin kalitesi de oldukça önemlidir. Bu parça değiştirilebilir özelliktedir. İğneyi periyodik aralıklarla değiştirmek, plakların çizilmesinin önüne geçer. Pikabın yüksek performansla çalışabilmesi için iğne kalitesine önem verilmelidir. Pikap iğnesi takılacağı kafaya uyumlu olmalı, bu konuda tereddüt varsa cihazın üreticisi ile temasa geçilmelidir. İğne hassas bir parçadır. Bu sebeple müzik çalarda çalınacak plakların kalitesine de özen gösterilmeli, çizik, yıpranmış, bozulmuş plaklar iğneye zarar vereceği için kullanılmamalıdır. Titiz ve özenli bir kullanımla pikaplar çok uzun yıllar aynı performansla çalışabilir. Tozdan ve nemden korunması gereken cihazların kullanım talimatlarına harfiyen uyulmalıdır. Bu tür cihazların temizliği ve bakımı için tavsiye edilen ürünlerin kullanılması kullanım ömrünü uzatır ve performansa olumlu etki sağlar. Pikap temizlik malzemeleri tek veya set halinde satın alınabilir. Pikap yorumları cihaz satın almadan önce ve satın aldıktan sonra yararlanılabilecek kaynaktır. Amfi, hoparlör gibi ek teçhizat almadan önce de sahip olunan pikapla ilgili yorumlardan faydalanılabilir. Ancak her zaman ilk önce firmanın ürün için tavsiyelerini dikkate almak, uygun ekipmanlara bu şekilde karar vermek daha sağlıklı netice verir. Pikap kullanımı özel bir uzmanlık gerektirmez. Kullanma kılavuzu yardımı ile kolaylıkla öğrenilebilir ve maksimum verimlilikle kullanılabilir. Pikapların suyla temas etmemesi gerekir. Sağlam ve düşmeyecekleri zeminlere yerleştirilmeleri olası kazaları önler. Kullanılmadıkları zaman kapakları kapatılmalıdır. İğneye çok fazla dokunmamalı, mekanizmalar zorlanmamalıdır. Kendiniz, aileniz, sevdikleriniz için pikap almak istiyor, müzik dinleme alışkanlıklarınıza renk katmayı arzuluyorsanız, ev dekorasyonunuza artı değer katacak bir modele ihtiyacınız varsa, geçmişi ve bugünü tek bir üründe birlikte bulma hayali kuruyorsanız farklı tasarımlarda, farklı özelliklerde üretilmiş çok sayıda pikap modelini değerlendirebilirsiniz. Pikap çeşitlerini ve kullanımınız esnasında gerekecek yedek parçaları, temizlik ve bakım gereçlerini sayfalarımızda bulabilir, ihtiyacınız olan ürünü hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.