Kategoriler

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Komponent

için 245 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Komponent

Arabalarda yer alan ses sistemlerinin daha iyi ve kaliteli hale getirilmesi adına farklı hoparlör kullanılarak kombinasyonlar yapılmaktadır. Bu yapılan işlemlerde en fazla kullanılan ve hoparlör arasında önemli bir yer tutan Komponent hoparlörü olmaktadır. Komponent hoparlör , farklı frekans seslerinin çıkarılmasına katkı sağlamaktadır. Fazlası ile geniş bir frekans aralığına sahip olan bu komponent hoparlör, orta ton ve kalın tonlardaki frekans seslerinin çıkarılmasını sağlamaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan ürünün, araca uygun olarak tasarlanan boyutlarını bulmak mümkündür. 10 cm olarak başlayan komponentin, 13 cm komponent ve 16 cm komponent boyutlarında imal edilmiş versiyonları da bulunmaktadır. Bununla birlikte tek olarak satın almanın yanında dinlenilen müziğin daha kaliteli çıkmasını isterseniz set halinde satılan hoparlörü de tercih edebilirsiniz. Otomobil ses sistemlerinde sıklıkla kullanılan komponent hoparlör, müzikten gelen sesin araç içine dengeli bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Araç içlerinde kullanılan bu hoparlörün kapı hoparlörü olarak bilinmesinin sebebi genel olarak kapılarda kullanılmasıdır. Ön kapılarda, arka kapılarda, torpido bölümünde, bagaj üstünde ve radyoların yanına monte edilmektedir. Component modelleri arasında tweeter ve midrange modelleri vardır. Bu modellerin ses yayma ve ince tiz sesleri ve orta ton frekans ses özelliklerini çıkarma özellikleri farklılık göstermektedir. Bu iki model dışında component hoparlör ile birlikte ya da bağımsız oto ses sistemlerinde kullanılan subwoofer hoparlör modelleri de bulunmaktadır. Bu model ile bass seslerin güçlü bir şekilde çıkarılması mümkündür. Ancak bu modeli satın almayı düşünüyor iseniz mutlaka yanında midrange ve komponent hoparlörün de kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece bass sesi duyulacaktır. Otomobiller için en ideal hoparlör türlerinden olan component modellerini görmek ve özelliklerini incelemek için oto elektroniği sayfamıza göz atabilir, diledğiniz komponent modeline sahip olabilirsiniz.

Komponent Özellikleri

Komponent Özellikleri

Komponent birbirinden bağımsız halde bulunan parçaların bir araya gelmesi ile bir bütün oluşmasına verilen isimdir. Bileşenleri iki yollu mid woofer ve tweeter sistemlerinden oluşabilir. Mid Woofer hoparlör sistemleri, genellikle orta alt sesleri tabir etmek anlamında kullanılır. Fon sesleri çok iyi derecede yansıtabilme özelliğine sahiptir. Tweeter ise tiz diye adlandırılan 3 kHz ile 20 kHz arasındaki sesleri veren bir hoparlör sistemidir. Komponent bileşiminin farklı bir yolu ise üç yollu olmasıdır. Burada da mid woofer, midrange ve tweeter sistemleri birleşerek komponenti oluşturur. Midrange ise 3 kHz ile 400 kHz arasındaki frekansa sahip orta ses frekansıdır. Ayrıca içerisinde insan sesi de bulunmaktadır. Birçok enstrüman sesinin çıkarıldığı bir aralık olarak da bilinir. Komponent sistemler, bileşeni oluşturan sistemlerin ayrı ayrı oluşmasından dolayı kaliteli ses verme özelliğine sahiptir. Komponent hoparlör sistemi genelde bas sesler üreten woofer, tiz sesler üreten tweeter ve orta sınıf hoparlör midrange gibi sistemlerin kombinasyonu ile oluşan en yüksek kaliteli ses üretim sistemi olma özelliğine sahiptir. Kurulumu sırasında her hoparlör için ayrı sürücülere gereksinim vardır. Bu nedenle büyük bir amplifikatöre ihtiyaç vardır. Birçok markada komponent bulabilmeniz mümkündür. Komponent fiyatları ihtiyacınıza ve donanımsal özelliklere göre farklı kriterlere sahip olabilir. Araçta geniş yer kaplayan komponent seçimi yaparken aracınız ve bütçeniz için uygun modellere göz atabilirsiniz. komponent kablo görüntü kalite kayıplarını gidermeye yarayan gelişmiş bir analog kablodur. 3 temel renk olan kırmızı, mavi ve yeşil renklerinden oluşan 3 girişli bir kablo olmaktadır. Elektronik komponent kabloların yapısında bir adet parlaklık ve iki adet renk sinyali taşıyabilme özelliğine sahip kablo bulunur. Komponentler, genelde otomobillerde ses sistemleri olarak kullanılmaktadır.

Komponent Hoparlörün Diğer Hoparlörden Farkı Nedir?

Komponent Hoparlörün Diğer Hoparlörden Farkı Nedir?

Komponent hoparlöre benzeyen tweeter hoparlör, midrange hoparlör ve subwoofer hoparlör, sahip oldukları frekans özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Komponent modellere en yakın olan hoparlör türü midrange hoparlördür. Bu hoparlör, seslerde yoğun olarak kullanılan bass (kalın ses) ve tizleri (ince ses) çıkarma konusunda başarılı değildir. Sadece orta tona sahip frekansların sesini çok kaliteli bir şekilde çıkarma özelliğine sahiptirler.Komponent ile midrange arasındaki fark da bu noktada belirginlik göstermektedir. Komponent, midrange hoparlörün çıkaramadığı kalın sesin kaliteli bir şekilde çıkarılmasını sağlamaktadır. Komponent hoparlör, 2 yollu ve 3 yollu olarak ikiye ayrılmaktadır. 2 yollu komponent, tweeter, midrange ve crossover dan oluşurken; 3 yollu komponent, tweeter, midrange, midbass ve crossover dan oluşmaktadır. Crossover, ses frekanslarını doğru bir şekilde ayırarak hoparlöre doğru sesin gitmesine yarayan bir sistemdir. Tweeter hoparlör ise ses sisteminde bulunan ince seslerin yani tiz seslerin en kaliteli bir biçimde çıkarılması ve ses sisteminin kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır. Ancak tweeter ve midrange in tek başına kullanılmaması gerekmektedir. Daha iyi bir ses dağılımı için tweeter, midrange ve subwoofer hoparlörün, komponentlerle birlikte oluşan bir ses sistemi ile kullanılması sesin daha doğru çıkmasına katkı sağlayacaktır. Aksi takdirde frekans açıkları ortaya çıkacağından ses sisteminde duyulan sesler, net ve kaliteli çıkmaz. Araçlar için en iyi hoparlör türlerinden olan komponenti satın almadan önce aracınızda bulunan diğer hoparlör ile aynı boyutlarda olması önem arz etmektedir. Farklı bir boyutta komponent satın almanız takdirde aracınıza yerleştiremezsiniz. Ayrıca komponent test cihazı ile watt oranlarını karşılaştırmak da önemlidir.

Komponent Kurulumu

Komponent Kurulumu

Otomobil kullanıcıları ve müzik severler için araçlarında ideal bir ses sistemi olan komponent, genel anlamda ön ve arka tarafta iki çift şeklinde bulunmaktadır. Piyasada çeşitli marka ve özellikte bulabileceğiniz komponent takımı sayesinde müzik zevkini iki katına çıkarabilirsiniz. Daha fazla ses sistemi ihtiyacınız var ise bagaja Subwoofer ya da amfi ekleyebilirsiniz. Komponent bağlantı kablolar ile sağlanır. Anfi komponentlerde bulunmaz. Teypten çıkan hoparlör kablosunu input yazan yere bağlamak gerekir. Bununla birlikte high dan çıkacak kabloyu tiz hoparlöre, lowdan çıkan kabloyu da bas olan hoparlöre bağlamak sistemin oluşturulmasını sağlar. Ses sisteminin iyi bir şekilde sağlanması ve kaliteli bir sesin çıkması için üç farklı frekans türünün kaliteli bir şekilde çıkması gerekir. Farklı frekans türleri yüksek, kalın ve orta frekanslardır. Bunun için farklı frekans özelliklerine sahip hoparlör sistemleri kullanmanız gerekir. Ayrıca daha yüksek verim ses almak istiyorsanız bu durumda araç amfisi kullanmanız ihtiyacınız için çözüm olacaktır. Kurulumunda duymayı daha çok arzu ettiğiniz ve dinlemekten keyif aldığınız ses, bas özelliklerinin daha yüksek olması ise bu durumda Subwoofer ses sistemi kullanmanız gerekir. Kurulum sırasında sistemleri iyi tasarlamalı ve kombin etmeniz, çıkacak sesin daha kaliteli çıkmasına olanak sağlar. Diğer türlü cızırtılı, boğuk ve karışık bir ses çıkabilmekte ve bu durum oldukça rahatsız edici olmaktadır. Bunun için yardım almalı ya da hazır olarak oluşturulmuş olan oto ses sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede doğru ses çıkışına imkân sağlayan komponent setini kolaylıkla aracınıza yerleştirebilir ve müzik dinleme keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Oto ses sistemleri için sayfamıza göz atabilir ve aradığınız özelliklere ve donanıma sahip ses sistemi takımlarından birini bütçenize uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.