Kompres

Özellikle şişkinlik ve ağrı yaratmaya meyilli olan sakatlıklarda uygulanması gereken ilk yardım tedavilerinden bir tanesi soğuk komprestir. Soğuk kompres uygulamasında kullanımına ihtiyaç duyulan ürünlerin tamamı bu kategoride bir araya geliyor.

Kompres Nedir, Ne İçin Uygulanır?

Kompres Nedir, Ne İçin Uygulanır?

Kompres nedir diye baktığımız zaman aslında temel olarak hasarlı olan bir bölgeye yeteri düzeyde basınç uygulayarak o bölgeyi tedavi etme işleminden bahsediyoruz diyebiliriz. Burkulma, kırılma veya şiddetli darbe alma gibi sakatlıklarda çoğunlukla soğuk kompres uygulaması tercih edilirken iç organlarda oluşan ağrıları ve kasılmaları önlemek için sıcak kompres uygulanır. Özellikle şişkinliği ve su toplamayı önlemede oldukça etkili olduğu bilinen buz, iç kanamayı da durdurma özelliğine sahip olduğu için bu tip yaralanmalarda en etkili ilk yardım yöntemlerinden bir tanesi olarak bilinir ve uygulanır. Kan dolaşımını anlık olarak engelleyen soğuk, aynı zamanda ağrının da hissizleşmesine yol açarak kişiyi fiziksel olarak rahatlatabilir. Yine aynı şekilde buzun kan dolaşımına etkisi sayesinde buzlu soğuk kompres uygulanan bir yara, uygulanmayan bir yaraya oranla çok daha az morarma belirtileri gösterecektir. Kazanın geliyorum demediği bir gerçek; bu nedenle de gerek arabanızda, gerekse evinizde mutlaka bir ilk yardım kiti bulundurmalı, bu kitin içerisinde de soğuk kompres araçlarını barındırmaya özen göstermelisiniz.

Kompres Nasıl Yapılır?

Kompres Nasıl Yapılır?

Her ne kadar kompres yapmak sadece tıbbi eğitim almış olan kişilere mahsus bir yetkinlik olmasa da kompres yapmaya hazırlanan kişinin temel ilk yardım bilgilerine ve kompres uygulaması ile ilgili yüzeysel de olsa bir bilgi birikimine sahip olması gerekiyor. Kompres yapmadan önce yarayı incelemek ve ne tipte bir hasar olduğunu tespit etmek gerek. Darbe alma, vurma, çarpma, burkulma ve benzeri minör sakatlıklar, çoğunlukla soğuk kompres yardımı ile ciddi oranda tedavi edilebilen sakatlıklardır. Öte yandan kırılma ve benzeri daha ciddi sıkıntılarda herhangi bir profesyonel yetkinliğiniz yoksa emin olmadan müdahale etmemeniz ve acil olarak tıbbi yardım talep etmeniz gerekir. Yaranın komprese uygun olduğunu tespit ettikten sonra vermeniz gereken bir diğer önemli karar da soğuk komprese mi yoksa sıcak komprese mi ihtiyaç duyduğunuzdur. Sakatlanma meydana gelir gelmez bir tedavi uygulama fırsatınız doğmuşsa bu durumda başvuracağınız kompres türü soğuk kompres olmalıdır. Özellikle sakatlığın ilk 24 saati içerisinde uygulanan buz tedavisi, iyileşmenin olumlu sonuç göstermesine ve hızlı gelişmesine vesile olur. Öte yandan sıcak su torbası gibi sıcak kompresler, daha çok bariz bir yaralanmadan doğmayan, kaslarla ilgili sorunlarda faydalıdır. Spor esnasında yanlış esnetilmiş bir kasın ağrısını almak için en uygun çözüm yollarından bir tanesi, sıcak kompres havlusu kullanımıdır.

Kompres Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kompres Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Soğuk kompres yapmadan önce ne tür bir kompres ürünü kullanacağınızı tespit etmeniz önemli. Jel kompres çeşitleri genellikle kolay bir kullanım sunan, pratik ve hafif ürünlerdir. İçerisindeki buzlu sıvı sayesinde buzlukta tutulduğu sürece daima soğuk kalan kompres jeller, esnek yapıları sayesinde de vücudun kıvrımlı bölgelerinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Hazır buz torbaları da aynı şekilde esnek bir kullanım alanı sağlarlar ancak jel torbalar kadar uzun süreli soğukluk vaat etmezler. Soğuk kompres havluları da özellikle çocuklarda yüksek ateş sorununa alternatif çözüm getirebilen faydalı ürünlerden. Söz konusu sıcak kompres uygulaması olduğunda da dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar yok değil. Eğer sıcak su torbası kullanmayı planlıyorsanız içerisine kaynar derecede sıcak su koyduğunuzdan ve ağzını sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız. Sıcak kompres uygulaması sırasında hastanın tercihen uzanıyor olması ve kaslarını gevşetmiş olması önemli. Tabii ki herhangi bir ilk yardım müdahalesinde bulunduktan sonra durumu riske atmamak için tıbbi yardım talep etmekte fayda olduğunu hatırlatmak isteriz. Başta sıcak su torbası fiyatları olmak üzere kompres malzemelerine dair fiyat bilgilerini kategorimizden yapabilir, ihtiyacınız olan ilk yardım ve sağlık ürünlerini bu kategorimizden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Kompres

için 1,042 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Abc Derm (1)
Abena (1)
Acs (6)
All In One (10)
Beurer (3)
Beybi (3)
Cold One (10)
Compex (3)
Dermanol (1)
(737)
Dr.Plus (34)
Elite (9)
Farmasi (2)
Ficomed (9)
Fifi (2)
Firstplus (1)
Gold (2)
Gvs (2)
Hartmann (1)
Kifidis (1)
Kuddler (4)
Kum (39)
Kuteks (1)
LR (3)
Luxor (6)
Mesitaş (4)
Minion (2)
Nexcare (4)
Nimo (23)
No (1)
O.B (2)
Off (7)
Optone (1)
Paradise (1)
Plusmed (5)
Roll-N-Go (1)
Rollfix (41)
S-Box (1)
Salon (1)
Tena (10)
Trim (1)
Unimed (1)
Vello (5)
Wicromed (1)
Wollex (3)
Zorah (2)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Miktarı

(60)
(37)
(5)
(3)
(3)
(2)
(2)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(206)
ve üzeri (289)
ve üzeri (313)
ve üzeri (315)
ve üzeri (324)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL