TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Telli Çalgılar

için 5,866 sonuç bulundu.

Telli Çalgılar

Müzik aleti, çalgı veya enstrüman; müzik icra etmek için kullanılan aletlere verilen isimlerdir. Teorik olarak ses çıkaran her cisim çalgı olarak adlandırılabilecek iken, çalgıyı diğer nesnelerden ayıran temel özellik müzik yapmak amacıyla kullanılmasıdır. Telli çalgılar da insan türünün tarihinde önemli bir yer taşımaktadır. Kitap, Müzik, Film, Oyun kategorisine ait olan telli çalgı modellerini sayfamız üzerinden detaylı bir şekilde inceleyebilir, ruhunuzu yansıtacak çalgıyı kolaylıkla edinebilirsiniz.

Telli Çalgılar ile Müziği Keşfedin

Telli Çalgılar ile Müziği Keşfedin

Zamanla çalgılar, eğlence amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım alanlarının artması ve bir eğlence öğesi olarak tanımlanmasının ardından çalgıların türü artmış ve yaygınlaşmıştırlar. Telli, vurmalı, nefesli, yaylı ve tuşlu çalgılar olarak farklı gruplara ayrılmaktadırlar. ‘Telli çalgılar nedir?’ Tellerin; tezene, yay ya da vurarak titreşmesiyle ortaya çıkan sesi müziğe dönüştüren enstrümanlardırlar. Tüm telli çalgı çeşitleri içerisinde sesin, dolayısıyla müziğin oluşumu da 3 temel yardımcı eleman aracılığıyla gerçekleşmektedir. Üç ana grup içerisinde incelenen bu çalgılar, Türk ve dünya Müzik geleneğinde önemli bir yer tutmaktadırlar. Bahsi geçen üç ana grup şu şekilde açıklanabilmektedir; tele vurulması sonucu ses çıkaranlar tezeneli çalgılar, tellere yay sürtmesi sonucu ses çıkaranlar yaylı telli çalgılar, tellere vurulması sonucu ses çıkaranlar ise vurmalı olan telli çalgılardır. Tezeneli çalgılar, tellerin mızrap, pena gibi aletler yahu salt parmaklar tarafından dokunulup bırakarak titreştirilmesi prensibiyle çalışır.

Telli Çalgı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Telli Çalgı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Yaylı ve telli çalgılar; çalgının telleri ile, onu çalmakta olan yayın kıllarının birbirine sürtünmesi sonucu müzik üretilmesi prensibiyle çalışır. Bu türe örnek olarak verilebilecek çalgı aletleri isimleri ise Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olan ve Türk telli çalgıları arasında fazlaca bilinen kemençe, Batı Müziği çalgılarından keman olabilir. Bunların yanı sıra, Batı Müziğinin önemli enstrümanlarından olan ve yay ile çalınan viola, çello ve kontrbas bu türe örnek olarak verilmektedirler. Vurmalı telli çalgılar, tellerin üzerine bir etken ile vurularak titreşim, ses ve müzik oluşturulması prensibiyle çalışmaktadır. Akustik piyanolarda, tuşların ardında bulunan tokmak, her nota basışta bir tele vurarak sesin, dolayısıyla müziğin ortaya çıkmasını sağlar. Özellikle batı müziği çalgıları arasında önemli bir yer tutan piyanonun, elektronik ve duvar gibi farklı modelleri de bulunmaktadır. Sayfamızda kolaylıkla bulabileceğiniz bu çalgı aletleri boyutlarına, ham maddesine veya türüne göre farklı fiyatlarda bulunabilir.

Telli Çalgılar ile Müziği Doyasıya Yaşayın

Telli Çalgılar ile Müziği Doyasıya Yaşayın

Tezeneli çalgılara örnek olarak gitar, elektro gitar, bağlama, ut, cümbüş, mandolin, arp, kanun, tar gösterilebilir. Türk Halk Müziği telli çalgılarından birçoğunu barındıran tezeneli çalgılar kategorisi bağlama gibi Türk çalgılarını ve mandolin gibi küçük telli çalgıları da barınmaktadır. Müziğe yeni başlayacaklara, bu yöndeki kabiliyetlerini geliştirmeleri için genellikle tavsiye edilen müzik aleti türü, tezeneli çalgılardır. Özellikle mandolin, gitar, keman veya bağlama çalmaya başlamadan önce başlangıç enstrümanı olarak önerilmektedir. Öğrenilmesi nispeten kolay bir çalgı olan mandolin, bu yönüyle müzik eğitimi açısından da önem taşımaktadır. Telli olan çalgılar arasında yer alan bağlama ve gitar en çok tercih edilen çalgı modelleri arasındadırlar. Bağlama, Türk Halk Müziğinin temel taşlarından birisiyken farklı yörelerde farklı adlar ile anılmaktadır. Bağlama, 7 telli bir çalgıdır. Türk Halk Müziği ve edebiyatında büyük bir yeri olan bağlama, bu yönüyle çokça tercih edilmektedir. Bir diğer tezeneli çalgı olan gitar ise müzik denince ilk akla gelen çalgılardan birisidir. Genellikle ahşap gövdeli, perdeli ve altı telli olan bu Müzik Aletleri, özellikle yeni nesil müzik anlayışlarında sıkça tercih edilmektedir.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Adagio (2)
Admira (4)
Agostin (10)
Alesis (2)
Alice (17)
Almansa (4)
Almira (2)
Artech (5)
Arya (16)
Ashton (5)
Asturias (4)
Barre (3)
Bianca (4)
Carlos (39)
Cordoba (4)
Cort (4)
Cox (4)
Cremonia (102)
Daddario (56)
Dadi (11)
(1156)
Dominguez (1)
Donizetti (6)
Eno (2)
Epiphone (2)
Extreme (19)
Fender (7)
Godin (3)
GUO (2)
Ibanez (8)
Joyo (1)
La Bella (38)
Lag (2)
Lanikai (23)
Manol (5)
Masterwork (98)
Pirastro (6)
PROSOUND (2)
Pyramid (91)
Ramiro (2)
Rodriguez (2)
Rosa (4)
Saz (74)
Segovia (7)
Sevilla (4)
Suzuki (2)
Swing (1)
Takamine (11)
Valencia (3)
Valler (21)
Vandoren (2)
Vatan (22)
Wittner (2)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(452)
ve üzeri (648)
ve üzeri (698)
ve üzeri (714)
ve üzeri (746)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL