Keman

Keman, yaylı çalgı çeşitleri arasında bulanan ve görüntü olarak en küçükleri sayılabilecek bir enstrüman çeşididir. Keman nasıl tutulur diye merak ediyorsanız, çene ve omuz arasına sıkıştırılarak sabitlendiğini söyleyebiliriz. Keman, yayla çalınan 4 telli çalgı çeşididir. Kemanın İtalya'da geliştiği bilinmektedir. İslam dininin harbe hazırlık dışında çalgılara müsaade etmemesinden dolayı keman, Osmanlı zamanında hemen hemen hiç kullanılmamıştır. Ancak Tanzimatın ilanından sonra Batı kemanı olarak tanınmaya başlanmıştır. Keman, violin ailesinin en yüksek tonda çalan, en küçük üyesidir. 4 teli vardır ve akord sesleri, pesten tize sol, re, la ve mi'dir.

Gövde, üst kısım, alt kısım, siyah tahta, telleri tutan köprü arkasındaki siyah abanoz kısım, eşik, salyangoz ve anahtarlar olmak üzere başlıca 8 kısımdan oluşmaktadır. Kemanın boyu, 60-62 cm'dir, bunun 38 cm'si gövde, 25 cm'si ise sapı oluşturur. Keman yayı ise at kılından yapılmıştır, reçinelenmiştir ve 75 cm uzunluğundadır. Keman yayının gövde içi boştur ve ince tahtadan yapılır. İdeal keman tutuşu için, keman ucu çeneye dayanır, sapı sol elle tutulur ve parmaklar tellere basmak şartıyla, sağ elin tuttuğu yay tellere sürterek çalınır. Keman çalmayı öğrenmek çok uzun zaman gerektirir, tam anlamıyla keman çalmayı bildiğinizi söylemek için 9 seneyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Keman, çok geniş ses imanı sunan bir enstrüman olduğu için solo olarak da kullanılabilir, orkestrada da kullanılabilir. Birçok ünlü müzisyenin solo keman performansı bulunmaktadır.

Gül ağacından yapılan keman, birçok kişi tarafından en çok tercih edilen keman çeşitleri arasındadır. Kemanınızla fark yaratmak istiyorsanız, Manuel Raymond markası tarafından üretilen eflatun renkli kemanı tercih edebilirsiniz. En ucuz keman çeşitlerinden, en pahalı keman çeşitlerine kadar tüm keman türlerini kategorimizde bulabilirsiniz. Keman fiyatları, el yapımı keman fiyatları ve klasik keman fiyatlarına göre değişmektedir. Keman satın alacaksanız, öncelikle neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve sonrasında size hitap edecek olanı seçmelisiniz. Uygun fiyatlı keman, seçenekleri için kategorimizi inceleyebilirsiniz. Yamaha keman, birçok müzisyen tarafından en çok tercih edilen keman çeşidi arasındadır. En uygun Yamaha keman fiyatları için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Öne Çıkanlar

Keman

için 4,060 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(1)
Almira (10)
Ashton (45)
(1)
Carlovy (55)
Cremonia (83)
Daddario (6)
(3)
(1)
(670)
Dominguez (149)
(1)
(1)
Extreme (18)
(1)
(3)
koshi (48)
Locto (7)
(3)
Mavis (23)
(2)
Picaldi (21)
(4)
(1)
Rosa (15)
Rösler (73)
(4)
Sevilla (7)
silverio (7)
Stagg (11)
Stanislava (14)
(1)
Swing (36)
(1)
Thomastik (10)
Valencia (136)
Valler (25)
Vivaldi (12)
Volney (6)
(1)
Yamaha (108)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(87)
ve üzeri (116)
ve üzeri (124)
ve üzeri (127)
ve üzeri (129)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL