Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Yağ

için 2,761 sonuç bulundu.

Yağ

Motor yağı, kullanılan aracın türü, yakıt ve motor özellikleri gibi birden çok etmene bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Motor yağı, aracın çalışmasında ana unsurlardan biri olduğundan araçlar için gerekli diğer yağ ve fonksiyonel sıvılara göre farklı özellikler taşıyor. Bu yüzden motor yağının, sadece araç motorunun çalışması için gerekli bir ürün olduğunu düşünmemek gerekiyor. Bu yağlar, motorun çalışması yanında, motorun korunması, temizlenmesi ve yakıt tasarrufu sağlaması gibi özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Araç üretiminde yaşanan gelişime bağlı olarak, motor yağı markaları da bu gelişmelere uygun nitelikte yağ üretimi gerçekleştiriyor. Pek çok etmene bağlı olarak kullanımı farklılaşan motor yağlarının seçimine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Motor Yağlarının Özellikleri

Motor Yağlarının Özellikleri

Araç markalarının ürettiği onlarca farklı modele uygun, yüzlerce farklı motor yağının geliştirilmesi gerekiyor. Geliştirilen motor yağları, birçok olguya bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor. Motor yağı tavsiyesi konusunda pek çok görüş öne çıksa da araç türü, yakıt tipi, iklim koşulları, yol koşulları gibi etmenler yağların geliştirilmesi ve değerlendirmesinde belirleyici etkenler olarak öne çıkıyor. Her araç türüne uygun motor yağı çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla araç üreticileri, kesintisiz olarak testler gerçekleştiriyor. Bir markanın aynı model ürünü için soğuk iklim özelliklerine sahip bir bölge ile sıcak iklim özelliklerine sahip bölgelerde farklı ürün kullanımı önerilebiliyor. 5w30, 10w40 ve 5w40 gibi farklı viskozite değerlerine sahip yağ çeşitlerinin önerilmesi, akışkanlık seviyelerinin farklı olması ve motorun verimli çalışması adına yapılıyor. Araçların daha az enerji harcaması ve daha yüksek performans göstermesi için markanın ya da yetkili servisin önerdiği yağ çeşidini kullanmak gerekiyor.

Performansa Uygun Yağ Çeşitleri

Performansa Uygun Yağ Çeşitleri

Markaların ürettiği yağ çeşitleri genel olarak benzinli ve dizel yakıt kullanımına göre değişiklik gösteriyor. Yakıt türüne göre yağ çeşidinin üretilmesinde, motorların yakıtın özelliklerine ve taşıdığı belirli gazlara bağlı çalışma şekilleri belirleyici oluyor. İklim koşullarının büyük önem gösterdiği yağ üretiminde; düşük viskoziteli, yüksek viskoziteli ve Multi-viskozite denen dört mevsime uygun yağlar geliştiriliyor. Yoğunluğuna göre üçe sınıfa ayrılan yağlar, sahip oldukları yapısal özelliklere göre; tam sentetik yağlar, yarı sentetik yağlar ve mineral yağlar olarak ayrılıyor. Mineral yağlar, içinde deterjan, aşınma önleyici gibi katkı maddeleriyle üretiliyor. Sentetik yağlarsa, markaların laboratuvar ortamında kimyasal malzemelerle elde etikleri yağları kapsıyor. Motor yağ özellikleri değerlendirildiğinde en çok tercih edilen yağlardan sentetik olanların, ısıya karşı daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu görülüyor. Uzun kimyasal işlemlerden geçmeleri nedeniyle mineral yağlara oranla sentetik motor yağı fiyatı daha yüksek oluyor. İçinde katkı maddeleri bulunan mineral yağlarsa motorun temizlenmesi ve korunmasında daha etkin rol oynuyor.

Motor Yağının Performansa ve Bütçenize Etkileri

Motor Yağının Performansa ve Bütçenize Etkileri

Gelişen teknolojiye bağlı olarak kullanılan yağ çeşitleri araçların korunması, performans artışı ve verimlilik konularında olumlu katkılar sağlıyor. Olumlu katkıların sürekli olması ve olumsuzlukların önüne geçmek adına, en doğru ürünü en doğru araçla buluşturmak gerekiyor. Motor yağları seçiminde belirlenen etkenler göz önüne alınarak, yetkili araç ustaları ve markanın belirlediği ürünleri kullanmak uzun vadede kullanıcılara maddi kazanç sağlıyor. Yetkili kişilerin belirlediği ürünlerin kullanılması sonucunda motor ömrünün uzaması, motor yağı pompası gibi araç parçalarının dayanıklılığının artması ve bakım masraflarının azalması gibi konularda kazanım elde ediliyor. Doğru ürünün kullanılmasıyla daha az yakıt harcaması, motorun çalışmasına bağlı yüksek performans elde edilmesi gibi kazançlar kullanıcılara artı değer katıyor. Gerek bireysel kullanımda gerekse endüstriyel kullanımda olsun, ortalama 10 bin ile 15.000 km kullanımda yağ değişimi performansın devamlılığı adına tavsiye ediliyor. Motosikletiniz için diğer yedek parça ve aksesuarları kategorimizden incelemeyi unutmayın!

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Castrol (245)
Ducati (3)
HSB (27)
Hyosung (1)
Liqui Moly (116)
Lukoil (15)
Mayer (6)
Motul (798)
Nova (7)
Sway (1)
Tex (4)
Triumph (9)
XLock (5)
Xrider (12)
Ybs (12)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(597)
ve üzeri (769)
ve üzeri (809)
ve üzeri (813)
ve üzeri (823)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL