Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Buji

için 3,926 sonuç bulundu.

Buji

Motor sisteminin en önemli parçalarından birini oluşturan bujiler, motosikletin performansında önemli rol oynuyor. Bujilerde oluşan en ufak bir problem hem motosikletin performansını düşürüyor hem de daha fazla yakıt harcanmasına neden oluyor. Buji seçimine ve bakımına gereken önemin verilmemesi araçta teklemelere, yakıt sarfiyatında artışlara, aracın geç hızlanması gibi problemlere yol açabiliyor. Kendisi küçük olsa da işlevi açısından büyük önem taşıyan buji, motor yanma sisteminin olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor.

Buji Nedir?

Buji Nedir?

Motorun hareket edebilmesi için yakıtın ateşlenmesi gerekiyor. İçten yanmalı çalışan motorlarda yakıtın ateşlenmesini sağlayan yapı buji olarak adlandırılıyor. Elektrik bağlantı ucu, bağlantı gövdesi, izolatör ve elektrotlardan oluşan motosiklet buji, ateşleme ve soğutma gibi iki önemli görevi yerine getiriyor. Bujinin önemli bir parçasını oluşturan izolatör ateşlenme sırasında ortaya çıkan yüksek ısıyı dışarıya atarak ateşlenmenin güvenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Sıkışan hava yakıt karışımının yanmasını, bujilerin sahip olduğu iki elektrot sağlıyor. Aküden aldığı elektrik enerjisini yükselten ateşleme bobini enerjiyi bujiye aktarıyor ve buji elektrotları sağladığı kıvılcımla motoru çalıştırıyor. Motorun ürettiği ateşlemeyi bujiye iletmek için motosiklet buji kablosu kullanılıyor ve işlemin doğru bir şekilde yapılabilmesi için bujinin yerinin iyi seçilmesi gerekiyor. Buji bakımının düzenli aralıklarla yapılması motosikletin uzun ömürlü kullanılmasında önemli rol oynuyor. Motosiklet performans buji ile doğrudan ilişkili olduğu için kullanıcıların bakımına özel bir itina göstermesi gerekiyor. Yüksek gerilimli elektrikten kıvılcım üreterek motorun hareket etmesini sağlayan buji, kaliteli metal ve porselen kullanılarak üretiliyor.

Buji Nasıl Değiştirilir?

Buji Nasıl Değiştirilir?

Bujinin daha uzun ömürlü olması için kullanılan yakıtın kaliteli olması öneriliyor. Kalitesiz ve maliyeti düşük yakıtlar, bujilerin ömrünü kısaltıyor. Bujilerin hasar görmesine neden olan faktörler arasında motor sistemindeki ayarların bozuk olması yer alıyor. Yüksek batarya voltajı bujinin üstünden fazla miktarda elektrik akımı geçmesine neden olarak bujinin yanmasına yol açabiliyor. Bujinin düzenli olarak bakımının yapılmaması da bujilerin üzerinde metal ve karbon birikimine sebep oluyor. Motor sisteminin performansında düşüş, ateşleme kaçağı ya da normalin üzerinde yakıt tüketimi ile karşılaşıldığında mutlaka bujilerin kontrol edilmesi gerekiyor. Buji değiştirilirken öncelikli olarak fırça ve basınçlı hava ile motosiklet buji başlığı temizleniyor. Buji içerisinde biriken tortu ve kirin dökülmesi sağlanıyor. Bujiyi yerinden sökmek için ise özel olarak tasarlanan motosiklet buji anahtarı kullanılıyor. Buji sıkışmış ve döndürülmesi zor ise yağ ya da pas çözücü kullanılması gerekebiliyor. Yenilenen bujiler tam olarak monte edilmediğinde motor performansı düşebiliyor ya da sistem hiç çalışmayabiliyor.

Buji Fiyatları

Buji Fiyatları

Motosikletin performansı ve yakıt tüketiminde oldukça etkili bir parça olan bujiler, genellikle takım halinde satışa sunuluyor. Motosiklet buji takımı, motosikletin modeline ve markasına göre farklılık gösteriyor. Kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanan bujiler, motorun çok daha uzun süre sorun çıkarmadan çalışabilmesini destekliyor. Buji satın alırken tırnak aralıklarına da dikkat edilmesi gerekiyor. En çok görülen arızalardan birini bujilerin tırnak aralıklarının motora uygun seçilmemesi oluşturuyor. Tırnak aralıkları motosikletin yapısına uygun olmadığında ateşlemenin etkisi azalıyor ve motor gücü olumsuz etkileniyor. Motosiklet buji tavsiyesi incelendiğinde en çok dikkati çeken noktalardan birini oluşturan tırnak aralıkları, doğru biçimde olmadığında motorun yakıtı verimli bir şekilde kullanamamasına yol açıyor ve yakıtın büyük kısmı yanmadan dışarı atılıyor. Normalin çok çok üzerinde yakıt harcanmasına neden olan bu durum zamanla bujilerin hasar görmesine ve işlevini yitirmesine yol açıyor. Motosiklet buji fiyatları tasarımında kullanılan malzemelerin kalitesine göre fiyatlandırılıyor. Aynı zamanda motosikletin modeli, markası ve özellikleri de fiyat üzerinde önemli rol oynuyor. Tüm motosiklet yedek parçaları ve aksesuarları için Yedek Parça & Aksesuar kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

3C (1)
Aktivex (1)
Bajaj (9)
Bosch (39)
Brembo (2)
Delphi (1)
(14)
Falcon (2)
K&N (8)
MONDIAL (4)
Monero (18)
Netfer (2)
NGK (2477)
Ramzey (1)
Spark (7)
SPY (2)
Tex (2)
TVR (3)
Yamaha (34)
Ybs (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(310)
ve üzeri (348)
ve üzeri (361)
ve üzeri (365)
ve üzeri (370)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL