Kategoriler

Marka

Materyal

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Keson

için 98 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Keson

Keson nedir sorusuna farklı cevaplar almak mümkün. Aynı zamanda bir inşaat metodunun da ismi olan keson ofislerde kullanılan küçük çekmeceli dolaplara verilen isimdir. Malzeme arabası, malzeme dolabı veya evrak dolabı olarak da kullanılan mobilyalara keson ofis mobilyası denmektedir. Farklı renk, boyut ve materyallerden üretilebilen kesonları tekerlekli ve tekerleksiz olarak bulmak da mümkün. Boyut olarak çeşitlilikler gösterse de kesonlar genelde kısa olduklarından dolayı fazla yer kaplamazlar. Standart kesonlar yaklaşık olarak 60 cm yüksekliğinde olmaktadır. Bu nedenle ofisler için oldukça uygun ve kullanışlı mobilyalar arasındadırlar. Çeşitli evrak, dosya, kalem, kâğıt gibi malzemelerin depolanabileceği kesonlar malzeme dolabı olarak da bilinir. Genellikle ofislerde kullanılıyor olmasına rağmen istenilirse evde de kullanmaya uygun modelleri mevcuttur. Çekmeceli yapısı sayesinde birçok materyali içinde saklayabilen kesonlar kullanıldığı mekânın düzenli tutulmasına olanak sağlar. En çok tercih edilen modelleri standart model olarak bilinen dört çekmeceli olan modeller olsa da yan şekilde üretilen, çekmece ve saklama dolabı şeklinde olan veya puf şeklinde kullanılabilen modelleri de mevcuttur. Kullanılan materyal ve tercih edilen dizayna göre modern, retro ve rustik gibi değişik tarzlarda üretilebilirler. Kullanılacak alanın tarzına göre değişik model ve renkteki keson mobilyalardan uygun olanı seçilip odanın dekorasyonu tamamlanabilir. Odanın veya ofisin dekorasyonunu tamamlarken aynı zamanda düzenlemeye de yardımcı olurlar. İhtiyaca göre farklı ebat ve özelliklerdeki çekmeceleri içinde birçok ürün saklayabilir. Bazı modellerde olan kilitli çekmeceler sayesinde değerli eşya ve evraklar için de güvenli bir depolama alanı sağlarlar. Tekerlekli olanları rahat bir şekilde yer değiştirebildiklerinden dolayı özellikle küçük ofislerde büyük avantaj sağlarlar. Tekerlekli kesonlar tekerleklerin yüksekliğinden dolayı standart kesonlardan biraz daha uzun olma eğiliminde olurlar. Ancak yine de kesonun boyu modeline göre değişkenlik gösterir. Kesonların temizliği kullanılan malzemenin cinsine göre değişir ancak hangi malzemeden yapılmış olursa olsun doğru şekilde bakıldığında keson mobilyalar daha uzun süre sağlam kalırlar. Metal keson mobilyanın temizliği ile ahşaptan üretilmiş keson mobilyanın temizliği için kullanılan malzeme ve yöntemler aynı değildir. Bu nedenle keson mobilyalar temizlenmeden önce hangi materyalden yapıldığı ve nasıl temizlenmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Keson fiyatları kullanılan malzeme, mobilyanın modeli ve markaya göre değişkenlik gösterir.

Keson Mobilyaların Temizliği

Keson Mobilyaların Temizliği

Keson mobilyalar evde veya iş yerlerinde birçok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Kesonların temizliği hem görüntü açısından önemlidir hem de mobilyanın kullanım ömrünü uzatır. Özellikle evlerde mutfak gibi alanlarda kullanıldığında lekelenebilen keson mobilyaları temizlemek kolay olsa bile yanlış malzemeler kullanılarak temizlendiğinde yüzeyi çizilebilir. Keson mobilyaların temizliği kullanılan malzemenin cinsine göre farklılık göstermektedir. Ahşap keson mobilyaları temizlerken su ve sirkeden oluşan el yapımı bir solüsyon kullanılabilir. Hazırlanan karışım bir sprey kabının içine koyularak ahşap keson mobilyanın temizlenmek istenen yüzeyine püskürtülür ve biraz beklendikten sonra yumuşak temiz bir bezle silinir. Aynı işlem ahşap yüzeyleri temizlemek için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri kullanılarak da yapılabilir. Hangi temizlik malzemesi seçilirse seçilsin takip edilen adımlar aynıdır. Keson dolabın dışı, çekmece kapakları ve kulplar tercih edilen temizleyici solüsyon ve yumuşak bir bezle silinir. Eğer lekeli bir kısım varsa o kısmı çıkarmak için daha fazla solüsyon kullanmak gerekebilir. Aynı solüsyon çekmecelerin içini temizlemek için de kullanılabilir. Temizleme işlemi bittikten sonra ahşap keson dolap kuru temiz bir bezle tekrar silinerek nemi alınır. Metal keson mobilyaları temizlemek ise ahşap keson mobilyalara göre daha kolaydır. Metal ahşaba göre daha dayanıklı bir malzemedir bu nedenle kullanılan temizleyiciler daha ağır olabilirler. Metal keson mobilyalardaki ağır lekeleri çıkartmak için tuvalet ispirtosu kullanılabilir. Lekeli bölgeye tuvalet ispirtosu döküldükten sonra çelik bulaşık teliyle ovarak leke metalden çıkartılır. Bu işlemi yaparken çok sert davranmaktan kaçınılmalıdır aksi takdirde metal keson mobilyanın yüzeyi çizilebilir. Bu işlem bittikten sonra metal yüzey sabunlu suyla silinip temiz bir bezle kurulanır. İstenirse iyice kuruduğunda emin olmak için kurutma makinesi yardımıyla metal keson dolabın içi ve dışı kurutulabilir. Böylece metalin paslanmasının önüne geçilerek mobilyanın ömrünün uzaması sağlanır. Ofis veya iş yerlerinde olduğu gibi evinde çeşitli yerlerinde kullanılabilen plastik keson mobilyalar temizlenirken de ahşap keson mobilyada olduğu gibi su ve sirkeden hazırlanan bir solüsyon kullanılabilir. Hazırlanan solüsyon bir sprey şişe yardımıyla plastik yüzeye püskürtülür ve temiz bir bezle plastik keson mobilya temizlenir. Daha sonra temiz kuru bir bezle yeniden silinerek nemi alınır. Sayfamız üzerinden dosya dolabı ve raf seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Keson Mobilya Modelleri

Keson Mobilya Modelleri

Çokça tercih edilen ofis mobilyaları arasında yer alan keson, çekmeceli kısa dolaplara verilen bir diğer isimdir. Birçok farklı model, renk ve dizaynda üretebilirler. Genellikle yatay dosya dolapları olarak da anılan yan keson dolaplar mektup veya dosya gibi evrakları depolamak için yeterli büyüklükte çekmecelere sahip olurlar. Özellikle dosya depolama konusunda oldukça kullanışlı olan bu kesonlar metal, ahşap veya laminant gibi değişik materyallerden üretebilirler. Genellikle kare şeklinde ve geniş iç hacimli çekmecelere sahip olan bu kesonlar tekerlekli ve tekerleksiz olarak üretilebilirler. Boyut olarak kısa oldukları için çalışma masalarının altına da rahatça sığabildiklerinden dolayı özellikle yer sorunu olan ofis veya odalar için idealdir. Bir diğer tip keson modeli olan dikey keson dolaplar ince yapılarından dolayı fazla yer kaplamadan dosyaları depolamak için idealdir. Tıpkı yanal kesonlarda olduğu tekerlekli ve tekerleksiz modelleri mevcuttur. Her ne kadar daha çok ofis mobilyası olarak kullanılsalar da mutfak veya banyo gibi alanlarda kullanım içinde uygundur. Düz keson dolaplar isminden de anlaşılacağı gibi uzunlamasına değil genişlemesine saklama alanı sağlayan keson mobilya tipleridir. Bu tip kesonlar özellikle biblo, harita veya proje gibi malzemeleri saklamak için idealdir. Bir başka keson olan dosya depolamada kullanılan dosyaları kataloglayarak saklamada kolaylık sağlayan metal dolaplar yatay kesonlara benzer çekmecelere sahip olurlar. Ancak çekmenin dışında etiket koymak için tasarlanan küçük bölmeler bu dolapları depolama açısından farklı kılar. Uzun veya kısa olarak üretilebilen bu keson mobilyalar genellikle tekerleksiz olurlar. Kilitli keson mobilyalar ofislerde oldukça tercih edilen bir başka mobilyadır. Adından da anlaşılacağı gibi bu mobilyalar kilitli çekmece ile üretilirler. Modeller arasında farklılık olabilmekle beraber en az bir çekmece kilitli olur. Ofislerde özellikle masa altında sıklıkla kullanılan bir mobilyadır. Bazı kilitli kesonlar pin sistemiyle çalışır. Elektrikli kilit kullanılan bu kesonlarda çekmece şifreleme yöntemiyle kilitli tutulur. Döşeme şeklinde üretilen bir diğer keson çeşidi diğer keton mobilyalarından daha kısadır. Farklı hacimlerde çekmecelerle üretilebilirler. Bazı modelleri üstünde oturmak için minderlerle üretilirler. Bu tip keson mobilyalar özellikle küçük ofisler için idealdir. Kesonlar üretildikleri malzemeye göre de plastik keson, metal keson veya ahşap keson diye adlandırılabilirler. Hemen hemen bütün keson çeşitleri bu malzemelerden üretilebilirler.

Keson Dolap Kullanım Alanları

Keson Dolap Kullanım Alanları

Nerdeyse bütün ofislerde günlük olarak kullanılan evrak, kağıt veya dosya gibi malzemeleri depolamak sıkıntı yaratabilmektedir. Özellikle küçük ofislerde alanı verimli kullanmak elzem olduğundan depolama için kullanılacak mobilyaların fonksiyonu oldukça önemlidir. Genellikle işyerleri ve ofis gibi alanlardaki bu ihtiyacı karşılamak için kullanılan keson mobilyalar ihtiyaca göre bir çok farklı amaca hizmet etmektedir. Ofislerde özellikle bilgisayar masasının veya çalışma masasının altında kullanılan kesonlar bu nedenle diğer ofis mobilyalarıyla tasarım olarak eşleşebilecek şekilde üretilirler. Farklı renklerde keson mobilyaları bulmak mümkün olsa da sıklıkla çalışma veya bilgisayar masasının renginde tercih edilir. Bazı kesonlar masaya monte şekilde üretilir. Bunun dışında ofisin şekil ve ihtiyacına göre herhangi bir yerde kullanıma uygun olsalar da genellikle daha kolay kullanılabilirlik açısından masaya yakın yerlere koyulurlar. Bazı modellerinde tekerlek olduğu için istenildiği gibi taşınabilirler. Ofisin ihtiyacına göre boyut ve modelleri değişebilse de genellikle standart boyutlarda üretilirler. Özellikle küçük ofislerde yer oldukça önemlidir bu yüzden küçük birer oturma alanı ile üretilen kesonlar hep depolama hem de oturma alanı olarak kullanılabilirler. Bazı modellerde kesonun üstündeki minder kısmı çıkarılabilirdir. Böylece bu modeller istenildiğinde sehpa istenildiğinde sandalye olarak kullanılabilirler. Keson dolaplar her ne kadar depolama amacıyla kullanılmak için üretilmiş olsa da farklı modelleri ile ofiste farklı amaçlarla kullanılabilirler. Üst kısmı düz olan kesonlar masa yanına koyulduğu zaman ihtiyaç olduğunda sehpa olarak da kullanılabilir. Tek çekmeceli ahşap kesonlar masa altında kullanılabildiği gibi masa üstünde kağıt, kalem gibi malzemeleri düzenlemek amacıyla da kullanılabilirler. Ofis dışında keson mobilyalar evlerde de kullanıma uygundur. Farklı model ve renk seçenekleriyle evdeki mobilyalarla uyum içinde kullanılabilen kesonlar, evin hemen her odasında, mutfak ve banyoda kullanılmaya uygundur. Kısa ve yatay kesonlar televizyonun altında kullanılarak ekstra depolama alanı sağlayabilirler. İnce uzun kesonlar banyolardaki fazlalık malzemeleri depolamak için kullanılabilir. Ancak banyolar evin geri kalanına göre daha nemli oldukları için kullanılacak kesonun malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Farklı renk seçenekleriyle depolama alanı sağlarken göze de hitap eden metal kesonlar mutfak veya çalışma odalarında kullanıma uygundur. Metal malzemeden üretilen bu kesonların temizlemesi de kolay olduğundan özellikle mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilirler. Aynı şekilde kiler veya depo gibi alanlarda da keson mobilyalar kullanılabilir. Birçok farklı tarzda gelen keson mobilyalar hemen hemen her yerde her amaçla kullanılmaya uygundur.

Keson Mobilya Parçaları

Keson Mobilya Parçaları

Keson mobilya parçaları modellere göre farklılık göstermektedir. Standart kesonlar bir kasa, çekmece, çekmece için kullanılan kulplar ve ayarlardan oluşur. Tekerlekli kesonlarda ayaklar yerine tekerlekler vardır. Kesonun altında 4 farklı köşesine sabitlenen tekli tekerlekler ile kesonun hareketi sağlanır. Ancak keson tekerlekler aracılığıyla taşınırken kesonun üstünde kırılacak bir şey olmamasına dikkat edilmeli çünkü ofis zeminindeki halı vb. yerlere tekerlekler takılarak kesonun sarsılmasına sebebiyet verebilmektedir. Keson mobilyalarda genellikle plastikten yapılmış tekerlekler kullanılır. Keson mobilyalarının boyutu ve kullanılan malzemeye bağlı olarak ağırlığı değişebilmektedir. Çekmecelerin içinde genellikle açıp kapatmaya yardımcı olmak için küçük tekerlekler bulunur. Ayrıca bazı kesonların çekmecelerinde çarpmayı önlemek için fren sistemi bulunur. Keson mobilyaların çekmecelerine farklı şekil ve materyalde kulplar takılabilmektedir. Bazı keson mobilyalarda çekmecelerin üstünde bulunan oyuk kulp görevi görür böylece çekmeceler ayrıca bir kulpa ihtiyaç duymazlar. Bu da keson mobilyaya daha modern bir hava verir. Kilitli keson mobilyalarında genelde bir veya daha fazla çekmecede kilit olur. Keson kilidi son derece basit olabildiği gibi bazı modellerde daha komplike kilitler de kullanılabilmektedir. Yine kilit bazı modellerde elektrikle çalışan şifreli kilitlerden olabilmektedir. Keson fiyatları tercih edilen mobilyaya göre farklılık gösterir. Özellikle evrakları düzenlemede kullanılmak için özel olarak üretilen kesonlarda geniş iç hacimli çekmecelerin yanı sıra çekmece kapağının ön kısmında kartlık yerler bulunur. Böylece istenildiği takdirde çekmeceler kullanım amaçlarına göre etiketlenebilirler. Üst kısmında minder bulunan küçük kesonlar da standart kesonlarla aynı parçalara sahiptir ancak ek olarak üst kısımlarına takılabilir minder bulunur. İsteğe göre daha büyük boyutlarda yapılabilse de genel olarak masa altına girebilecek boyutlarda iki çekmeceli olarak üretilirler. Kesonlar modelden bağımsız olarak metal, çelik, plastik veya ahşaptan üretilebilirler. Keson mobilyaların zarar gören parçaları değiştirilebilir. İstenildiğinde çekmeceler sökülüp tekrar takılabilir bu da kesonu temizlerken kolaylık sağlar. Çoğunlukla 4 çekmeceli keson mobilyalar üretilse de çekmece sayısı ve şekli modeller arasında farklılık gösterebilmektedir. Yine bazı kesonlar tek çekmece ve bir kapaklı saklama alanından oluşmaktadır. Keson üretilirken kullanılan her bir parça ihtiyaç duyulduğunda değiştirilebilir. Buna kesonun tekerlekleri, kulpları ve çekmeceleri dahil olduğu gibi bunları montelemek için kullanılan vida veya çekmece içlerinde kullanılan kızak gibi parçalar da dahildir.

Keson Fiyatları

Keson Fiyatları

Özellikle ofislerin ve çalışma alanlarının en çok tercih edilen mobilyası olan kesonlar farklı renk, model ve materyalden üretilebilmektedir. Materyaller hem ürünün dayanıklılığını hem de fiyatını etkileyen bir faktördür. Çelik kasa standart kesonun fiyatı aynı boyut ve özelliklerde plastik muadilinden daha fazla olacaktır. Bu farklılıklar ürünün fiyatını etkilediği gibi kesonların boyutu, ağırlığı ve tasarımını da etkiler. Ayrıca keson ölçüleri de mobilyanın fiyatını etkiler. Keson mobilyaların sahip olduğu çekmece sayısı da fiyatını etkilemektedir. Ayrıca kullanılan çekmecenin özellikleri de aynı şekilde fiyatı etkiler. Çekmecede kullanılan kulp, çekmecede fren sisteminin kullanılıp kullanılmadığı, çekmece içi organizasyonu kolaylaştırmak için eklenen aksesuarlar gibi sebepler aynı model kesonlar arasında dahi fiyat farkı olmasına neden olur. Kilitli kesonlarda kullanılan kilidin türü ve sayısı da fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Elektrikli kilit, pinli kilit veya basit kilitlerle üretilen kesonların fiyatları da değişkenlik gösterir. Bazı keson mobilyalarda sadece en üstteki çekmece kilitli üretilirken bazılarında her bir çekmece de kilit vardır. Markaya göre kesonlar renklere göre fiyat farklılıkları gösterebilmektedir. Örneğin bazı model ve markalar da keson siyah üretildiğinde daha yüksek fiyatlı olurken farklı bir renk seçeneğinde daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Çelik keson mobilyalar metal keson mobilyalar gibi ofislerde oldukça tercih edilmektedir. Dayanıklı kasasıyla uzun ömürlü olan bu kesonlar farklı modellerde üretilebilmektedir. Çelik ve metal kasalı kesonlar ahşap ve plastik kesonlara göre daha ağır olacağı için tekerleksiz üretilen modelleri ofis veya oda içerisinde hareket ettirmek zor olacaktır Plastik kesonlar malzeme olarak daha dayanıksız olduğu için çelik keson mobilyalar kadar uzun ömürlü olmazlar ancak banyo gibi yerlerde nemden etkilenebilecek metal malzemeli kesonlar yerine kullanılmak için avantajlı tercihler olabilirler. Keson ölçüleri isteğe göre farklılık gösterebilir. Tek çekmeceli kesonlar olduğu gibi 4 çekmeceli uzun kesonlarda üretilmektedir. Keson çekmece içi düzenlemek için kullanılan aksesuarlar hem ofiste hem iş yerlerinde eşyaları kolaylıkla organize etmeye yardımcı olur. Keson aksesuarları da tıpkı keson mobilyalar gibi farklı malzemelerden farklı boyutlarda üretilmektedir. Keson mobilyalarda kullanılan tekerlekler genelde plastikten üretilmiş olurlar. Kesonun boyutuna göre tekerleklerin boyları da farklılık gösterse de genel olarak ağırlığı taşıyabilecek kadar büyük ama fazla yer kaplamayacak kadar küçük tekerlekler tercih edilir. Minderli keson mobilyalarda minderin yapıldığı materyal, minder boyutu ve minderin çıkarılıp takılabilir olması keson mobilya fiyatını etkileyen bir diğer faktördür.