Kategoriler

Marka

Başka bir kelime deneyin

Jant Çapı

Başka bir kelime deneyin

Genişlik

Başka bir kelime deneyin

Yükseklik

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Kamyon & Kamyonet Lastik

için 75 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Kamyon & Kamyonet Lastiği

Kamyon ve kamyonetlerin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için sahip olması gereken en önemli parça kamyon veya kamyonet lastiğidir. Kamyonlar kamyonetlere göre daha büyük aletlerdir. Kamyon ve kamyonetlerin manevra kabiliyeti, emniyeti ve sürüş performansını belirleyen lastikler aracınıza uygun olarak seçilmelidir. Bu tip lastiklerin ebatları diğer lastik ve jant türlerine göre daha büyüktür. Farklı marka ve özelliklerde olan kamyon lastikleri tır, çekici, römork, kırkayak kamyonlara takılabilir.Kamyon ve kamyonet lastiklerinde de tıpkı diğer lastik çeşitlerinde olduğu gibi yaz, kış ve dört mevsim gibi çeşitler vardır. Bunlar genelde lastiğin kauçuk yapısı ve sırt deseni ile alakalı olan özelliklerdir. Yaz lastikleri kuru ve ıslak yollarda çok iyi bir yol tutuşu sağlarken, kış lastikleri karlı ve buz kaplı yollarda güvenle seyahat etmeye yardımcı olur. 4 mevsim lastikler ise hem kış, hem de yaz lastiği olarak kullanılabilir. Hibrit lastik olarak da bilinir. Kamyon ve kamyonet lastiğinin tanımını öğrendikten sonra lastik seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için Kumho kamyon ve kamyonet lastik sayfamızdan da yardım alabilirsiniz.

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Nedir?

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Nedir?

Kamyon ve kamyonet lastiği tanımını daha iyi anlayabilmek için bu iki aracın arasındaki farkları bilmek gerekir. Her iki araçta yük taşımak için kullanılsa da aralarında alabilecekleri yük kapasitesi oranında bir fark vardır. Tek fark yük kapasitesi değildir. Aynı zamanda hız limiti, kasa farkı, kullanım alanları gibi daha pek çok farklı özellikleri vardır. Kamyonette kamyon gibi yük taşıma aracı gibi görünse de maksimum yük kapasitesi 1500 kilogramdır. Bundan dolayı kamyonetler daha çok şehir içi kullanımlara uygun olmaktadır. Kamyonetler kamyonlara göre daha küçük olduklarından şehir içlerinde daha rahat hareket edebilir. Eğer şehirlerarası bir nakliyat düşünülüyorsa da bu sefer kamyonet yerine kamyonlar tercih edilir. Kamyonlar kamyonetlere göre daha ağır kapasitede yük taşırlar. Durum böyle olunca kamyon lastiği ve kamyonet lastiği arasında da temel farklar ortaya çıkmaktadır. Çekiş gücü yüksek olan kamyonların aşınma gücü yüksek olan bir lastik tercih etmesi gerekmektedir. Birden fazla aks ile sürüş yapan kamyonlarda ağırlık lastiklere çok daha fazla basınç yükleyecektir. Alacağınız lastiğin ebatı kadar kalitesi de çok önemlidir. Kamyon ve kamyonetler genelde ticari amaçla kullanılan araçlar olduğundan çok fazla kilometre yaparlar. Bu da aracın yolla temas ettiği nokta olan lastiklerin uzun ömürlü kullanıma uygun olmasını gerektirir. Kamyonetler kamyonlara göre daha düşük kapasitede yük çekerler. Kamyonetlerin birçoğunda dingil sistemi bulunmaz. Yani kamyonetler 4 teker üzerinde yol alan araçlardır. Karoserleri ve ebatları da kamyonlara göre küçük olduğu için kamyonet lastiklerinin ebatları daha küçük olur.

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Özellikleri

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Özellikleri

Kamyon ve kamyonet lastikleri güvenli ve ekonomik bir sürüş için olmazsa olmaz ürünlerdendir. Kamyon ya da kamyonetiniz için seçeceğiniz lastik, birçok konuda sürüş deneyiminizi ve konforunuzu olumlu yönden etkilemelidir. Kamyon lastiklerinin özelliği diğer lastiklere oranla daha çok vasıtada kullanılabilir oluşudur. Tır, çekici, otobüs, kamyon gibi farklı vasıtalarda genellikle bu ebatlarda lastikler tercih edilir. Lastiklerin bazı özellikleri lastik markasına göre değişkenlik gösterse de, bir lastikte bulunması gereken belli başlı bazı özellikler vardır. Lastiğin 4 ana fonksiyonu vardır. Bunlardan ilki araç ağırlığını taşımaktır. Bu özellikle kamyon ve kamyonet lastikleri için önemli bir özelliktir. Lastik üzerindeki yükü, lastikteki basınçla muhafaza ederek taşımayı sağlar. Lastikler sürücü kontrolü ile araç yönünü değiştirmeye yarar. Aracın yönünü koruyarak manevralardaki sürtünme kuvvetini oluşturur. Kamyon ve kamyonet lastikleri sürüş güvenliğini sağlamak içinde önemli bir rol üstlenirler. Zemin yüzeyinin etkisi sarsıntılara yol açabilir. Araç lastikleri bu sarılmaları en aza indirir. Böylece konforlu bir yolculuk imkanı taşır. Bu özellikle yük taşımacılığında aranan bir özelliktir. Bozuk bir zeminde taşınan mallara zarar gelme olasılığı yüksektir. Aracın hareket ettirmek için de lastiklerin zemin yüzeyine yeterli bir sürtünme oluşması gerekmektedir. Aynı zamanda fren sisteminin aracı durdurması gerekli olan kuvveti de lastikler sağlamaktadır. Kamyon ve kamyonet lastikleri 4 ana bölgeden oluşur. Bunlar yanak, sırt, omuz ve topuktur. Yanak, lastiğin yola temas etmeyen kısımlarıdır. Lastiğe esneklik veren de bu kısımdır. Lastiğin yola temasını sağlayan kauçuk bölüm sırt bölgesidir. Yola tutunmayı, çekişi, su tahliyesini ve soğumayı lastiğin sırt kısmı üstlenir. Lastiğin omuz kısmı sırt ve yanağın birleştiği noktadır. Kalın kauçuk malzemeden yapılmaktadır. Dışarıdan gelecek darbelere karşı gövdeyi koruyan bölge de omuz bölgesidir. Lastiğin jantla temas eden ve yükü taşıyan en önemli kısmı topuk kısmıdır. Bu bölge lastiğin janta iyi oturmasına yardımcı olur. Kamyon lastiği fiyatları lastiğin markasına, modeline, ebadına göre farklılıklar içerebilir. Kamyonet kış lastiği fiyatları ve kamyon ön lastik fiyatları gibi farklı lastik fiyatlarını öğrenmek için sayfamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamyon ve Kamyonet Lastiği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamyon ya da kamyonet lastiği seçimi yapılırken pek çok şeye dikkat etmek gerekir. Bunların başında lastiği hangi vasıta için seçtiğiniz gelir. Eğer kamyonet sahibiyseniz daha ufak ebatlarda olan lastiklerden tercih etmeniz gerekmektedir. Kamyon lastiği ölçüleri değişkenlik gösterdikçe lastiğin yük taşıma kapasitesi, şişirme basıncı, jant boyutları, kesit şişkinliği gibi özellikleri de farklılık gösterir. Kamyon ve kamyonet lastikleri teknolojinin ilerlemesi ile birçok farklı özellik kazanmıştır. Öncelikle lastiklerin yanak kısmında yazılanlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Lastiklerin zeminle temas etmediği yan kısımlarına yanak kısmı denir. Yanak kısımlarında bazı kodlar bulunur. Buradaki kodlar lastiğin ebatlarını içerir. Örneğin 315 kamyon lastiği kodu 315/80 R22,5 olabilir. Bu büyük ebatta bir lastik demektir. Bu tip bir kod kesit genişliği, kesit oranı, radyal yapı, jant çapı ve hız sembolünü içerir. Aracınıza en uygun lastiğe anlamak için fabrika çıkışlı lastiğini öğrenmeniz gerekir. Fabrikadan çıkan lastiği kullanıyorsanız, bundan sonra da aracınız için en uygun lastik o olur. Ancak aracı farklı noktalarda kullanmayı tercih etmemişseniz o zaman lastiğinizi değiştirmek zorunda kalırsınız. Aracınızı kullanacağınız yolun uzunluğu ve durumuna göre uygun lastiği seçmeniz gerekmektedir. Lastiğin boyutları yolculuğu doğrudan etkiler. Geniş yüzeyli bir lastik kullanıyorsanız yol tutuşunun daha fazla olduğunu görürüsünüz. Bu durum bazı yolculuklarda avantajlı olabilir. Örneğin kışın yapılan yolculuklarda yol tutuşu yüksek olan bir lastik tercih etmeniz gerekmektedir. Yolun daha temiz olduğu bir rotadaysanız geniş lastik kullanmak hız kaybına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Lastik janta monte edildiğinde hava basıncı standartlarına uygun ayarlanmalı. Her lastik ebadının farklı bir şişirme basıncı bulunur. Aldığınız lastiğin ebadına göre basınç değerlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Lastikteki basıklık oranı genellikle yanak yüksekliğini gösterir. Basıklık oranını doğru hesaplamak için kesit genişliğinin net ve brüt değerlerini yüzeysel olarak kıyaslamanız gerekir. Bu oranı lastik yüksekliği için hesaplamak için ise bu değeri iki katına çıkarmanız gerekmektedir. Lastik seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise jant çapıdır. Jant çapları standart olarak inç şeklinde hesaplanır. 1 inç 2.54 cm ye eşittir. Siz de kamyon ve kamyonet lastik modellerini sayfamızdaki ürünler arasında bulabilir, ihtiyaç duyduğunuz ürünleri tercih edebilirsiniz.