Lens & Objektif

Geniş açı fotoğrafçılık, makro fotoğrafçılık, manzara fotoğrafçılığı... Fotoğrafçılığın birçok dalı var ve bu dalların hepsi için fotoğraf makinesi gereksinimleri farklıdır. Fotoğraf makineleri ile birlikte verilen kit lenslerin oldukça kısıtlı kapasiteleri olduğu için bir aşamada kaliteli ve kapasiteli bir lens seçmek durumunda kalmanız kaçınılmaz.

Fotoğraf Makinesi Lensi Nedir?

Fotoğraf Makinesi Lensi Nedir?

Fotoğraf makinesi lensi, cihazınızın gövdesi ve mekanizmasıyla kullanılan, nesnelerin fotoğraflarını çekip film veya hafıza kartı üzerinize kaydetmenizi sağlayan optik lenstir. Fotoğraf makinesi, video kamera, teleskop, mikroskop veya başka aletler için kullanılan lenslerde ilke olarak pek fark yoktur ama ayrıntıda tasarımsal ve yapısal değişiklikler olabilir. Fotoğrafçılıkta objektif ise aslında lens terimiyle değişimli veya fotoğraf objektifi şeklinde kullanılır. Lensler fotoğraf makinesinde sürekli olarak takılı durabilir ama farklı odak uzaklığı ve diyafram açıklığı gibi özelliklere sahip lensler ihtiyaca göre takılıp çıkarılabilir. Fotoğraf makinesi lens çeşitleri arasında geniş açılı lensler, gözle aynı açıda çekim yapan normal lensler, uzakları yakına getiren tele lensler, sabit odaklı prime lensler, zum yapabilen lensler ve yakın çekim yapan makro lensler sayılabilir.

Fotoğraf Makinesi Lensi Ne İşe Yarar?

Fotoğraf Makinesi Lensi Ne İşe Yarar?

Fotoğraf makinesinin ne işe yarayacağını fotoğraf makinesi lensi ve özellikleri belirler. 24mm-35 mm odak uzaklığına sahip geniş açılı lensler iç mekanları, mimari eserleri ve manzaraları çekmenize yarar. 8mm-24mm odak uzaklığına sahip ultra geniş açılı lensler balık gözü lens olarak da bilinir ve geniş panoramalar, gökyüzü fotoğrafları ve sanatsal fotoğraflar çekmeye yarar. 35mm-85mm (50mm de yaygın) standart lensler genel amaç içindir. 85mm-135mm odak uzaklığına sahip kısa tele lens ile portre fotoğrafları ve samimi fotoğraflar çekebilirsiniz. 135mm-300mm orta tele lens ile yakın sporları ve aksiyonları çekebilirsiniz. 300mm üstü süper tele lensler ise uzak sporlar, vahşi yaşam, doğa ve astronomi fotoğrafları için idealdir. Makro lensler ise bir sineğin gözünü veya bir çiçeğin polenini gösterebilecek kadar yakın çekim yapabilir.

Fotoğraf Makinesi Lens ve Objektif Fiyatları Ne Kadar?

Fotoğraf Makinesi Lens ve Objektif Fiyatları Ne Kadar?

Fotoğraf makinesi lens fiyatları odak uzaklığı ve markaya göre epey değişiklik gösterir. O yüzden, kit lensinizin ötesine geçmek ve yeni bir lens almak isterseniz iyice düşünüp taşınmalı ve gerçekten ne tür fotoğraflar çekmek istediğinize karar vermelisiniz. Hangi lenslerle nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi arama motorlarında mutlaka araştırın. Lens almadan önce lens jargonunu, özellikle de odak uzaklığını öğrenmenizde fayda var. Canon, Nikon, Sony, Fujifilm, Olympus, Pentax, Samsung ve Kodak markalı lensleri incelerken odak uzaklığının yanı sıra maksimum diyafram açıklığını, lens yüksekliğini ve çektikleri görüntü formatını da inceleyin. Ayrıca lenslerinizi korumanız büyük önem taşıdığı için yeni lensinizin de sığabileceği bir lens çantası edinmeyi de ihmal etmeyin. İhtiyacınız olan tüm aksesuarlar için Fotoğraf Makinesi Aksesuarları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Lens Kullanımında Kolay İpuçları

  • Yavaş poz sürelerinde titremenin önüne geçmek ve cihazınızı sabitlemek için tripod kullanabilirsiniz.
  • Daha net fotoğraflar elde etmek için dahili otomatik odağı olan lenslerden satın almayı deneyin.
  • Lense takılan filtreler sayesinde güneşin zararlı etkilerinden korunabilir, renkleri yoğunlaştırabilir veya başka etkiler yaratabilirsiniz.

Dikkat!

  • Normal lens dışındaki lenslerde çektiğiniz görüntülerde çok az da olsa bozulma olabilir.
  • RAW fotoğraflar daha fazla yer kaplar ama .jpeg formatında sıkıştırılmış görüntüdeki kayıpları yaşamazsınız.
  • Lens temizliğini mutlaka lense özel mendillerle ve spreylerle yapın. Yoksa lense zarar verebilirsiniz.

Lens & Objektif

için 3,020 sonuç bulundu.
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
Saat 15.00'e kadar verilen sipariş, İstanbul içine aynı gün içinde teslim edilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Uyumluluk

(894)
(882)
(370)
(210)
(135)
(122)
(50)
(21)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Garanti Durumu

(1111)
(578)
(344)
(195)
(151)
(78)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Marka

(1)
Canon (422)
(375)
(1)
(4)
(3)
(4)
Nikon (473)
Olympus (88)
Pentax (43)
(4)
Raypro (29)
Samsung (9)
Sigma (130)
Sony (234)
Tamron (307)
Tokina (85)
YongNuo (37)
(2)
Zeiss (36)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(207)
ve üzeri (251)
ve üzeri (254)
ve üzeri (254)
ve üzeri (255)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL