Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Filtre Çapı

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Materiyal

Başka bir kelime deneyin

Garanti Türü

Başka bir kelime deneyin

Ağırlık

Başka bir kelime deneyin

Maximum Diyafram Açıklığı

Başka bir kelime deneyin

Minimum Diyafram Açıklığı

Başka bir kelime deneyin

Odak Uzaklığı

Başka bir kelime deneyin

En Yakın Odaklama Mesafesi 

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Lens, Objektif, Filtre

için 2,535 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Lens, Objektif, Filtre

Fotoğrafçılık kimileri için bir mesleği temsil ederken kimileri için de bir sanat olarak görülür. Her iki taraf için de temelde fotoğrafçılık, bir makine kullanarak gördüğümüz cisimlerin ışığını hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmaktır. Seçtiğiniz fotoğraf makinenizin modeli ve özellikleri çektiğiniz fotoğrafların kalitesini büyük oranda belirler. Bunun yanı sıra fotoğraflarınızın kalitesini kimi zaman makinenizden daha fazla etkileyen lens seçimleriniz de çok önemlidir. Birkaç lensin bir araya gelmesiyle oluşan objektifler, lensler ne kadar kaliteli olursa o kadar işlevsel olurlar. Fotoğraflar bir nevi ışık kaydetmektir ve ışığı kontrol eden diyaframdır. Diyafram, objektiflerin içinde yer alır. Sonuç olarak iyi bir fotoğraf iyi bir lens seçimine bağlıdır. Eski model bir makineyle göz alıcı fotoğraflar çekebilirken, yanlış bir lens tercihi son model makinenize koyduktan sonra kötü fotoğraflar ortaya çıkabilir. Makinenize en uygun lensleri detaylı incelemek için sayfamızdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Kamera ve Filtreler

Kamera ve Filtreler

Fotoğrafçılığı farklı kategorilerde ele alırsanız, elektronik olmayan kayıt ortamı kullanılan ve dijital ortam kullanılan fotoğrafçılık olarak ikiye ayırabiliriz. Dijital fotoğrafçılık kameraları temel olarak dörde ayrılır. Bunlar; kompakt fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makineleri, aynasız sistemler ve orta format fotoğraf makineleridir. Kompakt fotoğraf makineleri, satın aldıktan sonra özelliklerini değiştiremediğiniz, ekstra lens kullanımı sağlayamadığınız makinelerdir. DSLR fotoğraf makineleri, çoğunlukla profesyonel fotoğrafçılığın yapıldığı kameralardır; lenslerini ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Aynasız sistemler ise DSLR fotoğraf makinelerine göre daha hafif ve taşınması daha kolaydır; mekanik ayna sistemi bulunmadığından görüntü vizör elektronik bir ortamda oluşmaktadır. Son olarak orta format fotoğraf makinelerinin diğerlerinden farkı ise sensörünün daha büyük olmasıdır; daha büyük sensör diğer makinelere kıyasla daha çok çözünürlük anlamına gelmektedir. Orta format fotoğraf makineleri genelde moda ve stüdyo çekimleri için kullanılır. Elektronik olmayan kayıt ortamı kullanılan makinelerin en temeli ise analog kameralar olur. Bu makineler film fotoğrafçılığı yaptığından biraz daha zaman ve özveri gerektirir. Tüm bu makinelerle kaliteli fotoğraflar çekmek size ve kullandığınız ekipmanlara bağlıdır. İhtiyacınıza uygun fotoğraf makinenizi seçtikten sonra uygun lens ve kamera filtreleri ile fotoğraf yazılımlarına ihtiyaç duymadan fotoğraflarınızı daha net çekebilir, renklerini daha canlı ve gerçeğe en yakın biçimde gösterebilirsiniz. Dijital fotoğraf makineleri için uygun olan kamera filtreleri lensin üzerine kolayca yerleştirilebilecek özelliklere sahiptir. Analog kamera filtreleri genellikle makinenin içine konulan filmin türüne ya da filmin yılına göre kendiliğinden bir filtre oluşturur. Gün ışığı ve kızılötesi film türleri fotoğrafların rengini belirleyen en büyük faktördür. Bunun dışında geçmiş yıllara ait “bayat” olarak adlandırılan filmler ise fotoğrafın netliğini belirlemede etkilidir. Yıllara göre üretilen film farklılıklarından çektiğiniz fotoğrafların renk ve netlik ayarına etki edebilirsiniz. Kameranızın türüne ve lenslerinizin açısına uygun filtreleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza ve zevkinize uygun olanları satın alabilirsiniz.

Kamera Lensleri ve Objektif Çeşitleri

Kamera Lensleri ve Objektif Çeşitleri

Bir gözünüzü kısıp diğer gözünüzle bir yere baktığınızda görüş açınız yaklaşık olarak 46 derecedir. 50 mm lens modelinin görüş açısı da bu 46 derecelik normal görüş açısına denktir. Yani insan gözüne en yakın fotoğrafları çeken objektifler 50 mm’lik lenslerdir. 50 mm’nin üstü dar açı, altı ise geniş açı olarak ifade edilir. Bu değerler lens kullanımı sağlayan, full frame makineler yani DSLR ve aynasız makineler için geçerlidir. Kamera lens açıları bu temel bilgiden yola çıkılarak kolayca tayin edilebilir. Fotoğrafçıların çekim türlerine göre kullandıkları lens çeşitleri değişkenlik gösterir. 35-50 mm lensler normal, 10-24 mm lensler geniş açılı, 75-1200 mm lensler dar açılı, 35-90 mm lensler zoom objektifler olarak adlandırılır. Bunların yanında aynalı, 1.1 görüntü kabiliyetine sahip makro ve geniş açıdan çekim yapmayı sağlayan balıkgözü objektifler bulunur. Normal objektifler, genel amaçlı kullanılır ve oldukça net fotoğraf çekmeyi sağlar. Geniş açılar, kalabalık sahne, gökyüzü ve panaromik çekim gibi fotoğraflar için kullanılır. Dar açılı (teleobjektif); doğa, vahşi yaşam gibi fazla yakınlaşmadan çekilmesi gereken fotoğraflar için uygundur, 75-200 mm veya 75-300 mm arası lensler teleobjektiflerde en sık tercih edilenlerdir. Zoom yani değişken açılı objektifler, müthiş bir zoom kalitesine sahip olduğundan en küçük ayrıntıyı bile yakalayabilir. Makro objektifler yakın plan çekimleri için kullanılır. Aynalı ve balık gözü mercekler ise dar mekan çekimleri ve özel yaratıcı fotoğraflar çekmek için kullanılır. Fotoğrafçılıkta henüz yeniyseniz “kit” denilen 18-55, 18-105, 18-135 gibi setler halinde satılan lensler başlangıç için iyi bir lens önerisi olabilir. Kolay taşınabilir olan bu kit yüksek kaliteye sahip olmasa da ilk adımı atmak için birebirdir. Fotoğrafçılıkta deneyimliyseniz ve biraz daha profesyonel bir şeyler arıyorsanız, her bütçeye uygun ve farklı markalar tarafından piyasaya sürülen lensler son derece işlevseldir. Aradığınız özellikleri filtreleyerek size en uygun ürüne kolayca ulaşabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını inceleyerek ürünü daha önce satın almış kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Lens, Objektif, Filtre Fiyatları

Lens, Objektif, Filtre Fiyatları

Fotoğrafçılığa bir hobi olarak başladıysanız en başlarda bütçenizi biraz yoracak bir hobi olabilir. Bu noktada istediğiniz makine, lens, objektif ve filtrelere göre bütçe belirlemek yerine; bütçenize göre ekipmanlarınızı belirlemeniz daha önemli olabilir. Bunun dışında kamera ve diğer ekipmanları kullanım amacına göre tercih etmeniz, satın aldığınız ekipmanları daha uzun süre kullanarak sık sık değiştirme ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır. Satın alacağınız ekipmanları araştırırken sayfamızdaki ürünlerin kullanıcı yorumlarını mutlaka okumanız ve dikkate almanız sizi büyük bir uğraştan kurtarır. Fotoğrafçılığı profesyonel olarak ya da meslek olarak yapıyorsanız yani kamera lens çeşitlerine ve lens, objektif ve filtre fiyatları ürünlerin türlerine göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak her bütçeye uygun lens, objektif ve filtre fiyatları marka, model ve teknik özellikler çerçevesinde belirlenir. Lens ve filtrelerinizi almadan önce mutlaka makinenizle uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Her lens her makineye uygun olmayabilir. Fotoğraf çekmek için tüm bu gerekli ekipmanların dışında temizlik malzemeleri de kaliteli fotoğraflar için büyük önem taşır. Kullanılan tüm bu ekipmanların bazı aralıklarla bakımlarının yapılması ve temizlenmesi gerekebilir. Objektif ve makinenizin temizliğine dikkat etmezseniz en yüksek kalite ürünleri kullanıyor olsanız bile tozlanmış, lekelenmiş ekipmanlarla iyi fotoğraflar çekmek imkansız hale gelebilir. Hassas ve teknolojik malzemeler olduğundan temizlik konusunda da hassas davranılması gerekir. Bunun için sıradan temizlik malzemeleri ekipmanlarınıza zarar verebilir. Bunun için lens ve makineleriniz için özel spreyleri, toz temizlik pompaları ve temizlik kağıtları bulunur. Bunları ayrı ayrı satın almak yerine dilerseniz lensler, sensörler ve elektronik ekranlar için temizlik kitlerini de tercih edebilirsiniz.