Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ölçüler

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Marka

Renk

Başka bir kelime deneyin

Lastik Türü

Başka bir kelime deneyin

Materyal

Başka bir kelime deneyin

Malzeme

Başka bir kelime deneyin

Seçenekler

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Tek Kişilik Alez

için 1,091 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tek Kişilik Alez

Mobilyalar, halılar, perdeler veya yataklar, her ev eşyası zamanla eskir, kirlenir, kirlendikçe yıkansa da yıpranır. Halılarınızı korumak için halı örtüsü, koltuklarınızı korumak için ise koltuk örtüsü kullanırsınız. Bu ev tekstili ürünlerinin tamamı eşyalarınızı kirden, tozdan, inatçı lekelerden korumak için kullandığınız ürünlerdir. Koltuk ve halılarınızı korurken, her akşam yattığınız, cildinize en yakından temas eden ürünler olan yatakları da mutlaka korumalıyız. Cildinizin gözenekleri kirli yataklarda yatarsanız, yataklardaki kir tarafından dolarak sivilce ve aknelerin oluşumuna sebep olabilir. Yataklarınızı korumanız cilt sağlığınız açısından çok önemlidir. Yataklarınızı daha hijyenik şekilde kullanarak hem cilt sağlığınızı korumak hem de yataklarınızın raf ömrünü uzatmak için kullandığınız bu yatak koruyucu örtülere alez adını vermekteyiz. Yatağınızın kir, akar, leke gibi zararlı faktörlerden korumak için tasarlanarak üretilen bu alezler her çeşit ve boyutta yatağa uygun olarak üretilmektedir. Ev tekstiline giren yatak odası tekstili grubuna ait bu ürünler, çift kişilik yataklara özel çift kişilik alez ve tek kişilik yataklara özel tek kişilik alez olarak adlandırılır. Yatak odası tekstili sayfamızı inceleyerek tek kişilik alez çeşitlerini görebilir, boyutları hakkında fikir edinebilir ve yorumları okuyarak tek kişilik alez tavsiye yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Yatağınıza uygun ve kaliteli tek kişilik alez fiyatları markasına, boyutuna, kumaşına ve özelliklerine göre değişmekte, ancak her bütçeye uygun fiyat aralıklarında bulunabilmektedir. Boyutları tek kişilik yatak boyutlarının değiştiği aralıklarda değişen tek kişinin kullanabileceği alezler pamuklu, yün, su geçirmez vb. kumaşlardan yapılabilirler. Ayrıca bu tek kişilik olarak üretilen alezler arasında, ortopedik özelliklere sahip olarak tasarlanan veya ihtiyaca göre diğerlerinden daha kalın üretilerek yatak korumaya yarayan örtüler de mevcuttur. Yatak odası tekstili kategorisinde bulunan alezler sadece çift kişilik veya tek kişilik yatakları korumak amacıyla üretilen koruyucu örtüler değildir. Ağırlıklı olarak tek ve çift kişilik alez örtüleri aranıp talep edilse de yastık koruyucu alez örtüleri, bebek yatağı için alez örtüleri, kapitoneli yastık koruyucu alez örtüleri gibi pek çok amaç için kullanılabilen çeşit çeşit alezler bulmak mümkündür.

Tek Kişilik Alezlerin Ölçüleri Nelerdir?

Tek Kişilik Alezlerin Ölçüleri Nelerdir?

En küçük alezler yastık alezi olup, 50 x 70 cm boyutlarında satılmaktadır. Yastık alezi ile standart tek kişilik yataklar için üretilen koruyucu alez arasında 70 x 200 cm olan bir ara boy alez talep edilmekte ve üretilmektedir. Standart bir tek kişilik yatak ölçüsü 90 x 190 cm olarak üretilmektedir. Gerek bazaların üretiminde gerekse nevresimlerin üretiminde baz alınan genel geçer ölçü 90 x 190 olduğu için, standart bir tek kişilik alez 90x190 cm olarak üretime sunulmaktadır. Standart tek kişilik yatak koruma örtüsünün ardından sıklıkla talep edilen tek kişilik alez 100x200 cm boyutunda olanlardır. 110 x 200 cm olarak da üretilen yatak koruma örtüleri her türlü talep için geniş bir yelpazede seçenekler sunmaktadır. Tek kişilik alez 120x200 cm olarak üretilebildiği gibi 4. Ara boy ölçüsü olan 140 x 200 cm boyutlarında da piyasalarda rahatlıkla bulunabilir. 150 x 200 cm boyutlarında üretilen bir yatak koruma alezi de genel olarak kabul görmüş ve satışta olan tek kişilik ölçülerdendir. Tüm bu ölçülerin dışında tek kişilik alez ölçüleri talebe göre istenen ebatlarda da üretilmektedir. Standart bir çift kişilik alez ise 160 x 200 cm boyutlarında üretilmektedir. Bu standart ölçüleri dışında, 180 x 200 cm boyutlarında da üretilebilen çift kişilik alezler, 200 x 200 boyutlarında, kare şeklinde de üretilebilmektedir. Yine çift kişilik alezlerde de tek kişiliklerde olduğu gibi istenen farklı ebatlarda üretim gerçekleştirilebilmektedir. Tek ve çift kişilik yatak koruma alezlerinin dışında, kullanımı oldukça önemli olan bebek yatak koruma alezlerinin ebatları ise 70 x 110 cm şeklinde olabildiği gibi, 70 x 140 cm şeklinde de olabilir. İstenen ebatlarda bulunamadığı takdirde yine özel ölçüler verilerek istenen ebatlarda bebek yatak koruma alezleri yaptırılabilir. Alezler ev dışında kliniklerde, ambulanslarda, hastanelerde, sağlık ocaklarında, hayvan hastaneleri ve veterinerliklerde devamlı olarak kullanılan sedyelerin koruyucu kılıfı olarak kullanılmaktadır ve oldukça önemlidir. Kanamalı ve açık yarası olan bir hastanın hijyeninden emin olunamayan sedye yerine temiz bir alez kullanılan sedyede yatması hem hasta hem sağlık personeli hem de hasta yakını için ilk sıralarda bulunması gereken bir hijyen bariyeridir. Sedye koruma örtüsü olarak kullanılacak alez, standart bir sedye boyutlarında, yani 70 x 200 cm ebatlarında satışa sunulmaktadır. Sayfamızdan Yataş tek kişilik alez modellerine bakabilirsiniz.

Tek Kişilik Alez Nasıl Üretilir, Çeşitleri Nelerdir?

Tek Kişilik Alez Nasıl Üretilir, Çeşitleri Nelerdir?

Koruyucu şilte olarak da bilinen ve yatakları korumaya yarayan alez örtüleri, iki katmandan oluşturularak üretilir. Bu koruma örtüleri mattress pad adı ile de piyasada bulunabilir. Bu iki katmandan altta bulunan kısım polyester bir malzemeden yapılmıştır ve asıl koruyuculuk görevini üstlenen kısımdır. Altta bulunan kumaş sayesinde sıvı, ter, koku ve bakteriler yatağa geçemezler. Üst katman ise uyku kalitesinin ve konforunun sağlanması için tasarlanmıştır. Üst katman alt katmandaki sıvı geçirmez kumaşın ses çıkarmasını engeller. Alez çeşitleri; standart alez, tulum alez, poliüretan fermuarlı yatak kılıfı ve sedye örtüsü alez olarak dört farklı ana kategoride üretilir. Standart alezler dört köşe tarafına çapraz şekilde lastik eklenmiş olan lastik geçirmeli alezlerdir. Standart olarak ifade edilen alezler membran ile yapılmaktadır. Tulum alez olarak adlandırılan kategoride ise dört tarafı da komple kapalı olan alezlerdir ve koruyucu alez örtüsü adeta bir çarşaf gibi yatağı sarıp sarmalamaktadır. Tulum alezler piyasada ve yatak odası tekstilinde fitted alez olarak da bilinip satılmaktadır. Poliüretan fermuarlı yatak kılıfının adından yatak korumak amacıyla üretilen bir çeşit alez olduğu pe anlaşılmasa da bu kılıflar da alez çeşitlerindendir. Tulum alezin çift taraflısı ve fermuarla kapanan versiyonu olarak da düşünülebilir. Yatağın her tarafı komple kaplı olan poliüretan kılıflar fermuar sayesinde kolaylıkla açılıp kapatılabilir. Bu üçüncü tip alezler diğer tüm alez çeşitlerinden daha yumuşak bir dokuya sahiptir ve genellikle hastanelerin yatak bölümlerinde, ambulanslarda veya evlerde tedavi gören hastaların bakımında tercih edilmektedir. Fiyatlar açısından standart alez örtüleri ve tulum alez örtülerinden daha yüksek fiyatlıdır. Sedye örtüsü alezler sedye ebatlarında üretilen ve sağlık sektöründe kullanılan alezlerdir. Tek kişilik alezler de diğer tüm alezler gibi çift katmanlı, yatağa denk gelen alt katmanında asıl koruyucu su tutucu kumaş ve üst katmanında konforu sağlayıp sesi önleyecek kumaş bulunduracak şekilde üretilirler. Tek kişilik standart alez, tek kişilik tulum alez, tek kişilik poliüretan fermuarlı yatak kılıfı olarak talep edebileceğiniz alezleri aynı zamanda, daha çok bilinen adları ile tek kişilik sıvı geçirmez alez, tek kişilik kalın alez, tek kişilik ortopedik alez olarak da piyasalarda bulabilirsiniz.

Tek Kişilik Alezlerin Faydaları

Tek Kişilik Alezlerin Faydaları

Tek kişilik yatak koruyucular yataklardaki küf ve küf sporlarından, akarlar, mantarlar, hapsolmuş kir, kalıntı ve kokulardan sizleri koruyarak sağlıklı bir uyku geçirmenizi sağlarlar. Uyku kalitenizi arttırır, cilt gözeneklerinizi tıkamaz, gece boyunca cilt sağlığınızı korurlar. Sağlık kurumlarının her yatak, sedye, ambulans yatağı vb. alanlarında tercih ettiği bu koruyucu kılıfları güvenle tüketebilirsiniz. Kanser yapıcı maddeler, PVC maddeler, sağlıksız kimyasal içermeyen bu koruyucu kılıflar yataklarınızın kullanım ömrünü uzatarak hijyeninin daim olmasını sağlar. Yatak koruma amacı için üretilmiş bu alezleri gerekirse misafir ağırladığınız açılabilen salon koltuklarınızda, misafire yatak hazırlarken nevresim ile koltuk arasına yerleştirip koltuğunuzu da tıpkı yatağınız gibi olası kazalardan ve ter kokusundan korumuş olursunuz. Alerjik reaksiyon gösteren veya astım rahatsızlığı bulunan kişiler için de alezler antibakteriyel yüzeyleri ile korurlar. Yatak koruma örtülerinin alerji yapmayan pamuklu dokusu, alerjik problemi olan kişiler için oldukça güvenilirdir. Özellikle alerjik rinit, alerjik astım vb. alerjik solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalara faydalıdır. Tek kişilik alezler de aynı şekilde güvenilir ve sağlığınız için faydalı ürünlerdir. Tek kişilik alez pamuklu dış yüzeyi ve polyester alt katmanı haricinde, fiyatta oldukça etkin olan iç dolgu malzemeleri de önem taşır ve çeşitlilik gösterir. Alezlerin iç dolgusu olmayabilir, elyaf olabilir, kaz tüyü, yün ve pamuk gibi malzemelerden olabilir. Bu iç dolgu malzemeleri, alezin kalınlığını, özelliklerini, fiyatını belirleyen ana unsurlardır. Alezin mikrofiber özellikte olması da bu verileri etkileyen bir diğer önemli faktördür. Bazen alezler iç dolgusuna göre adlandırılabilir. Örneğin iç dolgusunda yün kullanılmış bir ürün tek kişilik yün alez olarak talep edilebilir. Tek kişilik kapitoneli alez örtüleri standart alezlerden olup, uyku esnasında yumuşacık dokusu ile rahatlık veren yatak koruyucu ürünlerdendir. Dört kenarı botunca tamamı lastik içeren kapitoneli alezler haricinde dört tarafında çapraz vaziyette bulunan lastikli alez seçeneği de vardır. Bu lastik konumlandırmaları sayesinde iki tip yatak koruma alezi çeşidinde de toplanma veya çıkma sorunu görülmez. Sıvıların yatağa geçmesini engelleyen alez örtülerinin yüzeyi nefes alabilen dokudadır. Tek kişilik yazlık alez örtüleri bu sayede terletmezler. Kış için ise tercih edilebilecek; %100 pamuk içerikli, havlu üst yüzeyi sayesinde çarşafsız kullanılsa bile sıcacık ve tertemiz hissettiren koruyucu alez örtüleri vardır.

Tek Kişilik Alezlerle Yatakları Neden Korumalısınız?

Tek Kişilik Alezlerle Yatakları Neden Korumalısınız?

Yatak koruyucu alezlerin önemi nedir ve yatakları neden korumanız gerekir? Yataklar herkesin bildiği gibi yıkanamayan ev eşyalarındandır. Yaz ve kış aylarında farklı yüzeylerini yatılan yere getirmenizin bir amacı olduğu gibi yataklarınızı korumanızın da bir amacı var. Özellikle yaz aylarında gece bile çok sıcak olduğu için sık sık terleriz, alez yataklarınızın ter ile ıslanmasına ve ter kokmasına engel olur. Bazı çarşafların boyası terleme esnasında yatağa geçer ve yatakta geçmeyen renk renk lekeler oluşmasına sebep olur. Koruyucu alez örtüleri sayesinde yatağa nevresimlerin renklerinin geçmesi de engellenmiş olur. Hava başlı başına bir kontaminasyon kaynağı olup, hiçbir sıvı dökülmese, kişiler terlemese, nevresimlerin rengi geçmese bile çeşitli bakteriler, küfler, mantarlar, yatak böcekleri olan akarlar yataklarda zamanla birikir. Özellikle alerjisi olanlar, astım rahatsızlığı olanlar küf üremiş, akar türemiş yataklarda yatmamalıdırlar. Herkesin cilt sağlığı için hijyenik yataklar gerekirken, astım ve alerjik rahatsızlığa sebep olanların sağlığı ve hayat kalitesi için zorunludur. Alez örtüleri her nevresim değiştirdiğinizde rahatlıkla söküp takabileceğiniz, yıkayıp temizliğini gerçekleştirebileceğiniz kolaylıkta, uyku kalitenizi arttıracak yatak odası tekstili ürünlerindendir. Yatağı artık kirlenenler, çok eskiden almış olup hala aynı yatağı kullananlar da endişe etmemelidir. Yatak temizliği elbette mümkün ancak zor bir işlemdir. Yine de satın almış olduğunuz, yatağınızın ölçülerine uygun tek kişilik yatak koruyucu alezi kullanmaya başlamadan önce yatağınızı temizlemeniz çok daha iyi olur. Yine de temizleyemeyenler olursa, bu mucizevi örtüler nasıl ki yatağa leke, kir, toz geçişini engelliyorsa, yataktan da size toz, kir, bakteri, küf, küf sporları vb. zararlıların geçişini önleyecektir. Yatakların yüzeyinde ki inatçı lekeler bir şekilde çeşitli deterjanlarla temizlense de zamanla yatakların içine işleyen kalıntılar, ölü deriler, bakteri ve diğer küçük canlılar maalesef yataklarda kalmaya devam etmektedir. Bu sebeple içerideki zararlı canlılar ve rahatsız edici kokular, kalıntılar da temizlenmelidir. Bunun için karbonat yöntemi etkili olabilir. Bu yöntem için öncelikle, sabah erken saatlerde tüm nevresim ve çarşaflardan temizlediğiniz yatağınızın her yerini elektrik süpürgesi ile derinlemesine süpürüp temizlemelisiniz. Ardından hiç boşluk bırakmadan yatağın her noktasına karbonat dökmeli ve mutlaka saatlerce beklemelisiniz. Gece geç saatlere kadar bekleyebilirseniz daha iyi bir temizlik sağlamış olursunuz. Uzun süre yatakta bekleyen karbonat zamanla yatağın içine işleyerek derinlerde ki koku faktörleri, kir kalıntıları ve bakterileri büyük oranda temizleyecektir. Ardından tekrar elektrik süpürgesi ile yatağınızı tamamen temizleyip, bir daha bu sorunla karşılaşmamak için önce yatak koruyucu alez ardından da yeni yıkanmış mis kokulu nevresimleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tek Kişilik Alez Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tek Kişilik Alez Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yatak odası tekstili ürünlerinden en işlevseli alezleri kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Tek kişilik yatak koruma örtüsü alezleri rengarenk nevresim takımlarınızın görüntüsünü bozmasın diye nevresim takımınızın altına sermeye dikkat etmelisiniz. Ancak %100 pamuktan imal edilmiş, yumuşak dokuya sahip bazı alezleri çarşaf yerine kullanmanız da mümkündür. Tek kişilik alez ölçüsü yatağınızın ölçülerine ek olarak, yükseklik ölçülerine de dikkat edilerek seçilmelidir. Standart ölçülerde bir yatağın yüksekliği 25 cm olarak üretilmekte, standart ölçülerde yatak alezleri de bu ölçüler göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Tek kişilik alez lastikli olduğunda lastikler ile yatak yüksekliği orantılı olmalıdır. Lastikler gereğinden bol olursa çıkar, olması gerekenden dar ve gergin olursa da kopar. Sadece lastikli yatak koruma alezleri değil, tulum alez tek kişilik veya çift kişilik ürünlerinde de yatak ölçüsüsü oldukça önemlidir. Tulum şeklinde yatağı kaplayan alez yatağın yan kenarlarının altına inemezse toplanma sorunu olur ve sık sık çıkar. Yatağın yan kenarlarından alta iner ama bu kez de bol olursa estetik bir görünüm olmaz ve nevresim takımınız yatağınızda şık durmaz. Tüm bu durumlar poliüretan fermuarlı yatak kılıfı alezlerinde, sedye koruyucu alez örtülerinde, bebek yatağı alezleri ve yastık alezlerinde de hem alez ölçüsü hem lastik ölçüsü hem de yatak yükseklikleri oldukça dikkat gerektiren durumlardır. Özellikle otel, sağlık ocağı, yatakhane, yurt vb. kurumlara yatak koruma alezleri alınacaksa ölçüleri mutlaka belirtilmelidir. Yüklü miktarda olan bu alımlar özel ebatlarda üretilirse geri dönüşü çok zor olur. Alez seçimi yaparken terleme karşıtı ve yumuşak dokulu alezleri seçmelisiniz. İç dokusu mikro elyaf, kaz tüyü, yün, elyaf, pamuk gibi çeşitleri olduğuna dikkat edip ona göre almanız uyku konforunuzu arttıracaktır. Alezlerinizi kullanmaya başlarken alt ve üst dokusunun farklı olduğuna dikkat etmeli sıvı geçirmeyen koruyucu polyester dokuyu alt kısma getirmelisiniz. Alez yataklarınızı kalıntı, kir, bakteri, küf ve mantar gibi zararlılardan korurken sizin cilt sağlığınızı da korumaktadır. Bu yataklarınızın güvenlik görevlisi alezleri kir ve kalıntıları yok etme özelliğine sahip değillerdir ve söz konusu zararlıları kendi bünyelerine hapsederler. Bu sebeple tek kişilik yatak alezi ve diğer tip alezlerin çamaşır makinesinde, yıkama talimatları doğrultusunda yıkamalısınız. Nevresim değiştirdikçe yıkamanız uyku konforunuzu ve kalitenizi büyük ölçüde arttıracaktır.