Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Grip Ölçüsü

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Tenis Raketi

için 363 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
  • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

Tenis Raketi

Raket ve topla iki kişi arasında veya ikişer kişilik takımlar arasında oynanan olimpik bir spor olan tenis, her seviyede ve her yaşta oyuncuya sahiptir. Tenisçilerin kullandıkları tenis raketi kafa bölümünden ve buna bağlı ‘grip’ adı verilen kısımdan oluşmaktadır. Grip, kafaya bağlı sopa bölümüdür. Tenis raketi seçimi yaparken önce grip bölümüne dikkat etmek gerekmektedir. Yetişkin raketlerinde ki grip ölçüleri ile çocuk raketlerinde ki ölçüler farklılık göstermektedir. Raketin uzunluğu arttıkça vuruş kuvveti de artmaktadır. Dolayısıyla, profesyonelleştikçe daha uzun raketlere ihtiyaç duyulmaktadır. Tenis raketi boyutları yaşa ve profesyonelliğe göre değişmektedir. Tenis raketi markaları çeşitli ölçülerde ve kalitede raket üretimi yapmaktadırlar. Tenise yeni başlıyorsanız alüminyum veya titanyumdan oluşan tenis raketi modellerini tercih edebilirsiniz. Tenis oynamak için raket olmazsa olmazdır. İster yeni başlayan ister profesyonel bir oyuncu olun tenis raketi seçimi önemlidir. Tenis raketi seçerken raket teknolojisinin mantığından yola çıkmakta fayda vardır. Bugün kullandığımız tenis raketi teknolojisi ilk defa 1980 yılında, Prince Graphite tarafından icat edilmiştir. Yıllar içerisinde raket teknolojisine yeni teknolojiler dahil olmuştur. Tenis raketi teknolojisinde yapılan yenilikler, raketi yenilemekten öteye gitmemiştir. Tenisin arkasında yatan bilim fiziktir. Tenis topuna vurmak momentum transferidir. Momentum transferi; daha ağır bir nesneyle daha hafif bir nesneye vurarak yer değiştirmesini sağlamaktır. Bu sırada rakette bulunan kinetik enerji topa rotasyonel enerji olarak tenis raketi vasıtası ile aktarılmaktadır. Tenis oynarken nasıl giyindiğimizin de önemi var. Ancak en önemli husus doğru tenis raketi seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tenis raketi oynanan topa yön veren, oyunu başlatıp sürdüren en önemli ekipmanlar arasında yer alır. Daha önce de belirttiğimiz gibi tenis raketi kafa ve üzerinde bulunan teller ile grip adı verilen sopadan oluşmaktadır. Tenis raketi seçerken raketin ağırlığı en önemli noktadır. Eğer ileri seviye bir oyuncuysanız, tenis raketi profesyonel ürünlerine ihtiyaç duyacaksınız. Profesyonel raketler diğerlerine göre daha ağır ve uzundur. Raketin denge noktası da önem taşımaktadır. Raketin kafası mı yoksa sapı mı daha ağır olduğuna dikkat etmek gerekir. Kordaj adı verilen tellerin sıklığı ile grip ölçüsü de bir başka dikkat edilmesi gerekilen hususlardandır.

 Tenis Raketi Özellikleri

Tenis Raketi Özellikleri

Tenis raketi özellikleri içerisinde en önemlisi raketin ağırlığıdır. İyi bir tenis raketi seçimi yaparken ağırlık faktörü dikkat etmemiz gereken birincil özelliklerdendir. Oyuncular genellikle hafif raketlerin daha güçlü olduğunu düşünür. Aslında ağır raketler daha güçlüdürler. Ağır raketi hareket ettirmek zordur. Ani hareketler yapmakta zorlanırsınız. Bu nedenle ağır tenis raketi profesyonel oyuncular tarafından tercih edilmelidir. Hafif raketler daha hızlı davranmanızı sağlar fakat karşıdan gelen sert bir topa vururken bileğinizin yorulmasına neden olurlar. Bileğinizi sert toplar karşısında sarsmayacak ağır tenis raketi tercih etmenizde fayda vardır. Tenis raketi seçerken, bilek ve dirsek sağlığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer sert topları karşılamaya gerek duymayan ve yeni başlayan bir oyuncuysanız, hafif tenis raketi seçimi yapmanızda fayda vardır. Ayrıca ağır raketleri başlangıç seviyesinde kolunuzla zaptetmek kolay olmayacaktır. Tenis raketi özellikleri başında, topa hızla tepki verebileceğiniz kadar hafif, sert vurabileceğiniz kadar ağır olması gelmektedir. Tenis raketi seçimi yaparken kişinin vücut ölçüleri ve fiziksel kondisyonu da önemlidir. Oyuncunun yetenekleri ilk aşamada önemli değildir. Önemli olan fiziksel şartlara uygun tenis raketi seçimi yapmaktır. Raket ağırlıkları genelde 240 gramdan başlar ve 370 grama kadar çıkar. Bu durumda 250 ila 280 gram arası raketler hafif sayılabilmektedir. 310 gram ve üstü olanlar ise ağır tenis raketi grubuna girerler. Tenis sporuna yeni başlayan bir oyuncunun hafif raket seçmesi gerekmektedir. Bilek ve dirseklerini oyuna alışana kadar korumak amaçlı, hafif raketler yeni başlayan kişiler için uygundur. Eğitmeninizin tavsiyeleri doğrultusunda da raket seçimi yapabilirsiniz. Tenis raketi ölçüleri kişinin seviyesine göre değişmektedir. İleri seviye oyuncular daha uzun ve ağır raketleri rahatlıkla kullanabilirler. En çok aranan tenis raketi ölçüleri 27 ve 26 inç’tir. Tenis raketi 26 inç daha çok çocuklar için tercih edilmektedir. Yetişkinler için ise tenis raketi 27 inç ürünleri kullanılmaktadır. Tenis raketi yetişkin ürünleri çocuklarınkine göre daha uzun ve ağırdır. Çocuklar için olan raketler çocuğun bileklerine zarar vermeyecek ağırlıktadır. Çocuk için tenis raketi satın almadan evvel eğitmenin önerilerini almakta fayda vardır. Sayfamızda hem çocuklar hem de yetişkinler için çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Her markanın farklı tasarımlarda ürettikleri tenis raketi özellikleri için ürün açıklamalarını okumanızda yarar vardır.

 Yeni Başlayanlar İçin Tenis Raketi Önerileri

Yeni Başlayanlar İçin Tenis Raketi Önerileri

Tenise yeni başlayacak kişiler tenis raketi seçimi yaparken bazı hususlara dikkat etmelidirler. Bunlardan birisi dengedir. Aldığınız raketin denge ağırlığını bilmekte fayda vardır. Ağırlığın raket üzerinde ki dağılımını temsil eden denge konusu tenis raketi önerileri alırken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Denge noktasından itibaren bazı ürünlerde baş kısmın, bazılarında ise sap kısmının daha ağır olduğunu görmekteyiz. Kafası daha ağır olan raketler diğerlerine oranla daha zor kontrol edilmektedir. Ancak fazladan güç uygulama anlamında daha avantajlıdırlar. Kafası hafif olan raketler daha kolay kontrol edilebilir. Fakat güç uygulama konusunda yetersiz kalacağından, kişinin daha çok efor sarf etmesi gerekmektedir. Raketi yeterince kontrol edebilen ancak vuruş konusunda sorun yaşayan oyuncular, ağırlık dengesi kafada olan tenis raketi tercih etmelidirler. Vuruşları güçlü fakat raketi kontrol etmekte güçlük yaşayan kişiler ise daha hafif kafa raketleri tercih etmelidirler. Denge noktası 33 cm olan bir tenis raketi dengelidir. Denge noktası 33 cm’den küçük olan raketlerde kafa kısmı daha hafiftir. Eğer denge noktası 33 cm’den büyükse raketin kafası daha ağırdır. Yeni başlayanlar için tenis raketi tavsiye etmek gerekirse; kontrol eksikliğini göz önünde bulundurarak, orta dengeli yahut hafif kafa dengeli raketler tercih edilmelidir. 105 inç’ den büyük raketler, büyük kafa raket olarak adlandırılırlar. Eğer raket 105 inç’ den küçük ise orta veya küçük kafalı raket olarak isimlendirilirler. Büyük kafa raketlerde topa kontrol ve güç sağlayan nokta daha geniştir. Büyük raketler yeni başlayanlar için avantajlı olabilmektedir. Topa daha fazla güç iletilmesini sağlayacağından, hatalar konusunda daha yüksek tolerans payına sahip raketlerdir. Tenise yeni başlayanlar için, tatlı nokta adı verilen sweet spot’u daha kolay bulmak ve atış yapabilmek için büyük kafa raketler tavsiye edilmektedir. Yeni başlayanların sweet spot’u bulması zor olacağından dolayı, bazı eğitmenler 105 inç kafalı raketleri önerebilirler. Yeni başlayanlar sweet spot’u bulma konusunda ki yeteneklerini geliştirdikçe daha küçük kafalı raketlere geçebilirler. Daha küçük kafalı raketler oyunculara yüksek manevra şansı sunmaktadır. Bu seviyeye gelene kadar, yeni başlayanların büyük kafalı tenis raketi ile oynamaya devam etmeleri gerekmektedir. Yüksek manevra performansını yeni başlayanlardan beklemek mümkün değildir. Öncelikle tenis ve raketin topla buluşması gereken nokta konusunda deneyim kazanmaları gerekmektedir. Bunun sonrasında 90- 95 inç veya 95-105 inç gibi boyutlara geçiş yapabilirsiniz. Tenise yeni başlayanlar için tenis raketi önerileri için araştırma yapmanızda ve eğitmene danışmanızda fayda vardır.

 Tenis Raketi Çeşitleri

Tenis Raketi Çeşitleri

Tenis raketi seçimi yaparken kafa büyüklüğü kadar grip ölçüsüne de dikkat etmek gerekmektedir. Raketin sap kalınlığını tanımlamak adına kullanılan ölçü, küçükten büyüğe olarak 1, 2, 3, 4, 5 olarak numaralandırılmıştır. İdeal grip ölçüsü için, raketi elinize aldığınız zaman parmaklarınız avcunuzla kavuşmamalı ve fazla boşluk olmamalıdır. Raketin grip kısmını tutarken 1 parmağınız kadar boşluk olması yeterlidir. Büyük bir grip tercih ederseniz zamanla kol ve bileğinizin fazla yorulmasına neden olur ve bazı sakatlanmalara neden olabilmektedir. Dolayısıyla tenis raketi seçimi yaparken grip ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Raketin baş bölümündeki yatay ve dikey tellere kordaj adı verilir. Kordaj sıklığı da raketlerde çeşitlilik göstermektedir. 16x8, 16x19, 18x20 gibi farklı sıklık aralarında kordaja sahip raket çeşitleri vardır. Kordajın sık olması, topun daha fazla tele çarpmasını sağlar ve bu durum daha yüksek kontrol şansı sunar. Açık kordajda oynayış konforu yüksektir. Fakat bu tip kordajda bir tenis raketi satın almanız durumunda kordajın hızla yıpranması ve kopması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yeni başlayanlar 16x18 gibi açık kordajlı tenis raketi tercih edebilirler. Zamanla profesyonelleştikçe daha sık kordajlı ürünlere geçebilirler. Kendinize uygun bir raket çeşidi seçmeniz, tenis oynamaktan daha çok keyif almanızı ve oyun sırasındaki performansınızı etkileyecektir. Kendinizi geliştirdikçe daha profesyonel raketlere ihtiyaç duyacaksınız. Sayfamızda farklı fiyatlarda ve boyutlarda tenis raketi ürünleri bulabilirsiniz. Tenis raketi markaları çeşitli tasarımlarla ürünler üretmektedirler. Bunların arasından seviyenize uygun raketi bulmanız mümkün olacaktır. Tenis raketi fiyatları markadan markaya göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun tenis raketi bulmak mümkündür. Çocuklar, bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış ürünler bulunmaktadır. Tenise yeni başlayanlar için titanyumdan üretilen ürünlere göz atabilirsiniz. Ürün açıklamalarından mutlaka ürünün ölçülerini kontrol etmelisiniz. Bazı ürünler kılıfları ile birlikte satılmaktadır. Bazı ürünlerde ise tenis raketi ve topu bir arada gelmektedir. Çocuklar için tenis raketi seti ürünlerine de göz atabilirsiniz. Tenis raketi arayışı içerisindeyseniz, geniş ürün yelpazesine sahip tenis raketi markaları tarafından üretilmiş, farklı dizaynlarda, zevkinize uygun ürünü bulmak için sayfamıza göz atabilirsiniz.

 Tenis Raketi Seçimi

Tenis Raketi Seçimi

Tenis raketi seçimi yaparken, yaş, cinsiyet, vücut ölçüleri ve seviye göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer tenise yeni başlıyorsanız, seviyenize uygun ölçülerde raketleri incelemelisiniz. Hali hazırda bir tenis oyuncusuysanız tenis raketi profesyonel ürünleri sizin için uygun olacaktır. Profesyoneller için tenis raketi seçimi daha kolaydır. Tenise ve raket çeşitlerine hakim kişiler, onlarca ürün arasından rahatlıkla kendileri için en uygun raketi bulabilirler. Profesyoneller tenis raketi özellikleri hakkında daha geniş bilgiye sahiptirler. İhtiyaç duydukları ölçüleri bilirler ve ona göre bir arayış içerisindedirler. Tenis raketi seçerken ağırlık faktörü en önemli tenis raketi özellikleri arasında gelmektedir. 240 ila 370 gram arasında değişen ağırlıkta tenis raketi ürünleri ile karşılaşabilirsiniz. 250 ila 280 gram ağırlığındaki tenis raketleri hafif sayılırlar. Hafif raketler hızlı hareket etmenizi sağlarlar. Yeni başlayan tenis oyuncuları için hafif raketler tavsiye edilmektedir. Profesyonel oyuncular ise ağır raketleri tercih edebilir ve kolaylıkla kullanabilirler. Tenis raketi tutuşu hakkında deneyimi olan kişiler hangi ağırlıktaki bir tenis raketi ile nasıl bir performans yakalayacaklarını önceden kestirebilirler. İdeal olan raket, topa hızlı karşılık verecek kadar hafif ve gelen toplara yeterli güç aktarabileceğiniz kadar ağırlıkta olmalıdır. Raketin denge ağırlığını bilmek size uygun bir tenis raketi seçimi yapmanızı sağlayacaktır. Ağır kafa yapısına sahip modelleri kontrol etmek zor olduğundan dolayı hafif yapıda kafalı tenis raketi ürünlerini seçebilirsiniz. Raketi yeterli profesyonellikte kontrol edebilen oyuncular, ağırlık dengesi kafada olan modelleri tercih edebilirler. Bu sayede vuruşlarını daha da geliştirebilirler. Yeni başlayanlar ise orta ve hafif kafa dengeli yapıda raketleri tercih etmelidirler. Aksi takdirde bilek ve dirseklerde sakatlanmalar olabilir. Raketin ağırlığı, denge noktası, kafa ölçüsü, grip ölçüsü ve kordaj sıklığı kadar esnekliği de tenis raketi seçimi söz konusu olduğunda büyük rol oynamaktadır. Sert raketlerin esnekliği azdır. Bu tip raketler topu hızlı bir şekilde uzağa atmaya yardımcı olurlar. Fakat esnekliğin az olması durumunda oyuncunun koluna ekstra yük binmesi söz konusu olur. Esnek raketler ise kolu destekleyerek oyunculara kolaylık sağlarlar. Bu raketler hızlı hareket etme imkanı sağlarlar. Kendinize bir tenis raketi satın almadan önce profesyonel oyunculara veya eğitmenlere danışmanızda fayda vardır. Raketlerin kafa büyüklükleri farklı düzeyde oyuncular için farklı tasarlanmaktadır. Büyük kafa yapısında ki raketlerde topa güç sağlayan nokta geniştir. Daha yüksek tolerans sağladıklarından dolayı yeni başlayanlar için idealdir. Daha küçük kafa yapısına sahip raketler ise profesyonel oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Raket seçerken kordaj sıklığına da dikkat etmek gerekmektedir. Kordajın sık olduğu modeller tenis oyuncusuna yüksek kontrol imkanı sunar. Başlangıç seviyesinde ki bir oyuncu tenis raketi seçimi yaparken, açık kordajlı ürünleri tercih edebilir. Raket alacağınız zaman ihtiyacınız olan ürünün özelliklerini belirlemenizde fayda vardır. Tenis raketi fiyatları modelden modele göre değişir. Farklı fiyat aralıkları ile karşılaşacaksınızdır. Bu durumda bütçeniz dahilinde en işlevsel ürünü seçmeniz gerekmektedir. Tenis raketi ve topu set halinde satılan ürünler de mevcuttur. Eğitmeninizden veya profesyonellerden tenis raketi önerileri aldıktan sonra sayfamızda bulunan bin bir çeşit ürünü inceleyerek kendiniz için en doğru raketi seçebilirsiniz. Bütçenize uygun ve kaliteli tenis raketi seçimi ürün yorumlarını okuyarak da rahatlıkla yapılabilir.

Tenis raketi nasıl tutulur?

Tenis raketi tutuşu, yapmak istediğiniz vuruşa, topla buluşma noktanıza, topa uygulamak istediğiniz hıza ve raketin açısına göre değişiklik gösterir. Dünya genelinde kullanılan dört tenis raketi tutuşu vardır: Continental, Eastern, Semi Western ve Full Western.

Tenis raketi nasıl seçilir?

Tenis raketi seçerken öncelikle yaş, seviye, cinsiyet ve vücut ölçüleri olmak üzere bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Raketin kafa büyüklüğü, ağırlığı, denge noktası, kordaj sıklığı, grip ölçüsü gibi tenis raketi özellikleri incelenmelidir. Tenis raketi yetişkin kişiler için seçilecekse, kişinin tenis sporundaki deneyimi düşünülmelidir. Eğer profesyonel bir tenis oyuncuysanız, kafa yapısı küçük raketleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ancak yeni başlayanlar için hafif ve kafa yapısı büyük tenis raketi seçimi yapılmalıdır. Profesyoneller için sık kordajlı raketler önerilirken, yeni başlayanlar için açık kordajlı tenis raketi tavsiye edilmektedir.