Kategoriler

Kapasite

Başka bir kelime deneyin

Marka

Bağlantı Arayüzü

Başka bir kelime deneyin

Boyut

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Dönüş Hızı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Taşınabilir Disk

için 249 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Taşınabilir Disk

Depolanmak istenen veri veya dosyaların, her geçen gün boyutları artıyor ve bu noktada saklama, yedekleme ya da aktarma yapabilmek amacıyla geliştirilmiş teknolojilerden biri olan taşınabilir disk gün geçtikçe yerini sağlamlaştırıyor. Her türlü veriyi depolama ihtiyacını karşılayan yedekleme ürünleri iş dosyalarından fotoğraflara kadar hiçbir belgenin kaybolmamasını sağlıyor. Bilgisayarlarda veya diğer dijital ortamlarda bulunan dosyaları, gidilen her yere götürmek ve bu işlemi kolaylaştırmak adına fiziksel boyutlarda üretilen hard diskler, güncel teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Birden fazla isimle anılan ve bilinen ürünler, USB bellekler gibi kolay bir taşıma imkânı ortaya koyuyor. Kullanım amacı olarak bilgisayardaki mevcut alanı hafifletme ve yer açmada da önemli bir görev üstleniyorlar. Cihazlar, eğer bilgisayarda depolanan bir veri varsa, bilgisayarın yavaşlamasına mahal vermeden tüm dosyaları bünyesinde taşıyabiliyor veya saklayabiliyor. Bu şekilde yüksek boyutlu her veri taşınabilir hard disk içerisinde muhafaza edilerek bilgisayarda yeni ve temiz alan açılabiliyor. Bu ürünleri satın almadan önce detaylı inceleme yapmak ve tamamen ihtiyaca yönelik doğru bir seçim yapmak, kullanıcılar açısından yüksek oranda fayda sağlıyor. Hard disk çeşitleri arasından fonksiyonelliği yüksek ve işlevsellik açısından da kullanım kolaylığı sağlayan bir üründen yana seçim yapmak avantajları da beraberinde getiriyor. Veri depolama kapasitelerine göre ayrılan taşınabilir hard disk 1 TB olmakla birlikte daha fazla veya daha az kapasite de sunabiliyor. 2 TB, 8 TB, 4 TB taşınabilir diskler de mevcut piyasada yerini alırken, daha az kapasiteli bir ürün arayanlar 500 GB olanlar ideal oluyor. Harici hard disk kablosu kullanarak bilgisayarlara bağlanan aygıtlar, ayrıca şifreleme özelliği ile de verilere sadece kişisel olarak ulaşma olanağı tanıyor. Bunun yanı sıra otomatik yedekleme yaparak tüm verileri güvenli bir şekilde koruyorlar. Markaya ve ürün kalitesine göre alınan cihazlar arasından doğru bir tercihte bulunarak uzun süre tüm veriler bu alanlarda depolanabiliyor.

Geniş Hacimli Belgeler Taşınabilir Diske Yedekleniyor

Geniş Hacimli Belgeler Taşınabilir Diske Yedekleniyor

Bilgisayar kullanan veya bilgisayar üzerinden yoğun tempoda çalışan kişilerin; tez, kitap, müzik, film ya da video gibi dosyalarını saklamak üzere ihtiyaç duydukları harici diskler, hem bilgisayardaki depolama alanını hafifleterek yavaşlamayı önlüyor hem de dosyalar güvenli bir şekilde yedeklenip, saklanabiliyor. Bilgisayar kullanmayan insanların dahi belirli işlerini zamanında ve olması gerektiği gibi yapabilmeleri, bu cihazlar ile mümkün oluyor. Gereksinim duyulan bir dosya veya bilgiye sahip olunduğu zaman taşınabilir sabit disk bu noktada dosyaların saklanması için ihtiyaç duyulan bir araç olarak kolaylık sağlıyor. Farklı markalar tarafından farklı kullanım amaçları adına üretilen ürünler, boyut ve kapasite olarak da birbirlerinden ayrılıyor. Gereksinime ve maksada göre 1 TB’den başlayarak 4 TB’a kadar artan bellekler sürekli olarak üretilmeye devam ediyor. Birbirinden farklı kapasiteleriyle ayrılan ürünler, ergonomik olmaları ve büyük dosyaları saklamaları ile gündelik hayatı kolaylaştıran nitelikte bulunuyor. Kapasite ve marka olarak ayrılan taşınabilir hard disk fiyatları ile de kolaylık sağlıyor. Marka ve model çeşitliliği ile ulaşılabilirliği yüksek olan ürünler, sahip oldukları özelliklere ve sundukları avantajlara göre ideal fiyat aralıklarında kullanıcı karşısına çıkıyorlar. Yalnızca bilgisayara değil tablet, televizyon ve müzik çalar gibi birçok aygıta bağlanan ve verileri farklı platformlarda görüntüleme fırsatı sunan ürünler, pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Bilgisayarların da çalışma hızını düşürmemek için kullanılması gerek olan bu cihazlar küçük boyutları, hızları, fonksiyonel ve geniş hacimli olmaları ile günlük ve profesyonel yaşamda birçok kolaylığı beraberinde sunuyor. Taşınabilir disk tavsiye sayfalarını satın alım yapmadan önce inceleyip, bu doğrultuda bir seçim yapmak da kullanıcıların lehine oluyor. Bu sayfada yer alan pek çok marka arasından satın alınacak hariciler, 500 GB’lık bir kapasiteden 4 TB’lık kapasiteye kadar çeşitleniyor. Bu ürünler arasından da ihtiyacı direkt olarak karşılayacak ve uzun süre kullanım gösterecek bir aygıttan yana tercihte bulunulabiliyor.

Taşınabilir Diskler ile Her Türlü Dosya Saklanabiliyor

Taşınabilir Diskler ile Her Türlü Dosya Saklanabiliyor

Dijital alanda veri kullanımının yaygınlaşması sonucunda ihtiyaç duyulan depolama işlemi, gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Bu alanda ilerleme kaydedilmesine ortam hazırlayan farklı firmalar, ürettikleri ve değişen kapasitelerdeki cihazlar ile birçok işlem gerçekleştirilmesini sağlıyor. Birbirinden farklı yapılara sahip depolama üniteleri arasından öne çıkan harici disk çeşitleri portatif olma ve yüksek kapasitedeki verileri depolayabilme özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmekle beraber tercih de ediliyor. Fotoğraftan müziğe, filmden çizim dosyalarına kadar biriktirilen veriler, yüksek kapasitelere sahip ürünler sayesinde kendilerine yer buluyorlar. Bilgisayarların arızalanma veya bozulma gibi durumlarına karşı güvence altında olmak adına yine veriler harici hard disk içerisinde muhafaza edilebiliyor. Arşiv tutmayı sevenlerin kullanımı için de ideal olan taşınabilir diskler, uzun vadede depolama aracı seçeneği oluyor. Birbirinden farklı modelleri bulunan ürünler, dünya çapında isim yapan markalar tarafından kaliteli bir şekilde üretiliyorlar. Kablolar aracılığıyla bilgisayarlara takılan ve bu şekilde aktif kullanılan ürünler, hızları ile gün geçtikçe artış gösteriyor. Hızlı veri aktarımı sağlayan teknolojileri destekleyen cihazlar, farklı model ve markalar çerçevesinde piyasadaki yerlerini alıyorlar. 250 GB kapasitesinden başlayan taşınabilir hard disk 500 GB depolama alanıyla daha geniş imkânlar tanıyor. Daha geniş depolama alanı sunan ürünler de son dönemde yaygın olarak tercih ediliyorlar. 16 TB’a kadar çıkan kapasiteler ile sayısız veri veya dosya muhafaza edilebiliyor. Farklı ebatlarda üretilseler dahi cepte taşıma kolaylığı sağlayan ürünlerin bazı modelleri harici elektrik bağlantısı istiyor. Bu ürünlerin masa üstü kullanımlar için ideallik göstermesi, taşınabilir hard disk ne işe yarar sorusuna genel çapta bir cevap oluyor. Genel olarak SSD ve HDD iki ayrı teknolojiye sahip olacak şekilde üretilen ürünlerden SSD olanı, hızlı çalışmaları ile biliniyorlar. Yaygın olarak kullanılan HDD teknolojili ürünler de okuma ve yazma hızının yanı sıra ekonomik olmalarıyla tercih edilirliklerini yüksek tutuyorlar. Aradığınız özelliklere sahip modeli bulmak için siz de Sony taşınabilir disk ürün sayfamıza ve diğer markalara ait ürün sayfalarına göz atabilirsiniz.

İhtiyaca Uygun Taşınabilir Disk Çeşitleri

İhtiyaca Uygun Taşınabilir Disk Çeşitleri

Bilgisayar içerisinde yer alan verileri saklamak için kullanılan özel mekanik ve elektronik aygıtlar, her türlü ve boyuttaki dosyayı kalıcı bir şekilde saklamaya yarayan depolama alanı sunuyorlar. Mekanik disk olarak da adlandırılan taşınabilir diskler, dâhili ve harici olarak iki farklı sınıfta değerlendiriliyorlar. Dâhili olanlar sistem ile bütün halde geliyorlar ve ana karttan aldıkları güçle çalışıyorlar. Harici olanlar ise özel dönüştürücü aparatlar ile bilgisayarların USB portlarına bağlanıyorlar. Üst üste yerleştirilen birkaç disk ile oluşan sabit diskler, mekanik mantık ile çalışıyorlar ve dönme hızlarına göre sınıflandırılıyorlar. Genellikle 5400 ve 7200 Rpm arasında değişen ürünler, fiyat olarak da hemen hemen birbirlerine yakın noktada bulunuyorlar. Özelliklere ve markaya göre değişen fiyatlar, herkesin ihtiyacına yanıt veren nitelikteler. HDD sabit diskler, mekanik olarak disk üzerindeki verileri okuma mantığı ile çalışan eski bir teknoloji olsa da yaygın olarak kullanılan bir aygıt olmaya devam ediyorlar. SSD teknolojine sahip olanlar ise tamamen elektronik bir şekilde çalışan ve hız performansı ile okuma ve yazma işlemini kısa sürede gerçekleştiriyorlar. Kapasiteleri ve hızları ile ön plana çıkan 1 TB taşınabilir hard disk çoğu kişinin günlük işlerini kolaylaştırıyor. Çeşit olarak fazla seçenek sunan ürünler, gelişen teknoloji sayesinde iyileştirilerek her geçen gün daha güvenilir bir alana sahip oluyorlar. Genelde küçük boyutları oldukları için dizüstü bilgisayarlarda tercih edilen aygıtlar, gidilen her yere çantada veya cepte taşınarak götürülebiliyor. Hızları ve boyutları ile kendi skalasında önce olan 2 TB taşınabilir hard disk çeşitleri kullanışlılık açısından da etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Hızlı veri okuma ve yazma değeri ile bilinen SSD teknolojili taşınabilir disk 1 TB alanlarıyla profesyonel düzeydeki belgeleri depolamak için de güvenilir bir seçenek oluyor. Hem harici hem de taşınabilir olarak kullanılan ve özel dönüştürücü birimleri olan cihazlar, USB bağlantılarıyla bilgisayar ile haberleşiyorlar.

Birbirinden Farklı Kapasitelere Sahip Taşınabilir Hard Diskler

Birbirinden Farklı Kapasitelere Sahip Taşınabilir Hard Diskler

Bilgisayarda depolama yapan haricilerle aynı görevi gerçekleştiren taşınabilir hard disk kullanımı günümüzde yaygın bir hal alıyor. Bilgisayarlarda yeteri kadar alan bulunmadığı zaman dosyaların başka bir alana taşınmasında yardımcı görev üstlenen cihazlar, temel özellikleri sayesinde dosyaların her zaman kullanıcı yanında bulundurulmasını sağlıyor. Sadece bilgisayarlara değil televizyon ve oyun konsollarına da bağlanabilen ürünler çok yönlü kullanımları ile işleri kolaylaştırıyor. Taşınabilir hard disk önerileri arasında yer alan ve işletim sistemlerine göre üretilen aygıtlar, hemen her işletim sistemli bilgisayarlarda aktif olarak kullanılıyor. Ethernet bağlantı özellikli ürünler modem ile harici disk arasında bağlantı kurarak içerisinde yer bilgilere erişim sağlıyor. Taşınabilir hard disk özellikleri içinde yer alan bu özellik ile internetin olduğu her noktada diskteki veriler görüntülenebiliyor. Aynı zamanda Ethernet bağlantısı sayesinde zamandan tasarruf edilmesini sağlayan cihazlar, çalışırken iş anlamında verimliliğin artmasına da katkıda bulunuyor. 2.5 ve 3.5 inç boyutlarında değişen taşınabilir disk 2 TB başta olmak üzere 5 TB taşınabilir hard disk seçeneğine kadar çeşitleniyor. 4 TB taşınabilir disk çeşitleri de depolama alanı geniş olan seçeneklerden biri olarak kullanılmak üzere kullanıcılar tarafından tercih edilen bir ürün oluyor. Her teknolojik üründe olduğu gibi taşınabilir disk seçiminde de dikkat edilen belirli hususlar oluyor. Bunlardan biri ihtiyaç dâhilinde olan kapasiteye uygun bir seçim yapmak. Böylece fazla olan ve göz önünde durulması istenmeyen dosyaların tamamı bu aygıt içerisinde sınırsız bir süre içerisinde barındırılabiliyor. Saklanan dosyalara ihtiyaç duyulduğu takdirde de hızlı bir ulaşım sergilemek adına ürünün hızlı yanıt verme performansına göre bir seçim yapmak faydalı oluyor. Taşınabilir disk inceleme altına alınan tüm çeşitleri, performans ile doğru orantılı olarak tercih edilirlikleri yükselişe geçiyor.

Taşınabilir Hard Disklerin Öne Çıkan Özellikleri

Taşınabilir Hard Disklerin Öne Çıkan Özellikleri

Dikkatli bir şekilde kullanıldığı sürece uzun yıllar performans sergileyen ve kullanımını sürdüren cihazlar, sürekli kullanılmayan ya da bilgisayarlarda fazla yer kaplayan dosyaları depolamak için ideal bir ürün oluyorlar. İhtiyaca göre seçilen kaliteli ve sağlam bir hard disk seçimi yaparken hafıza kapasitesine göre ilerlemek istenen sonuçlara ulaşmaya yardımcı oluyor. Günlük yaşantı için veya okul ödevlerini yüklemek için kullanılmak üzere bir arayışta bulunan kullanıcıların taşınabilir disk 500 GB alana sahip olandan yana tercih yapmak kullanım amacına doğrudan uygunluk gösteriyor. 500 GB depolama alanı olarak birçok modelden az görünse de çok sayıda dosyayı barındırmak açısından son derece ideal ve yeterli bir ürün oluyor. Bundan daha fazla alana ihtiyaç duyan kişiler için ise 1 veya 2 TB taşınabilir disk çeşitlerinden birine sahip olmaları öneriliyor. Bu genişlikte alana sahip olan bir aygıt içerisinde çok sayıda film, müzik, fotoğraf, video dosyasının yanı sıra iş ile alakalı belgeler ve veriler de depolanabiliyor. Böylece ihtiyaçların tamamen karşılanacağı bir ürün ile her türlü işlem gerçekleştirilebiliyor. İş amacıyla kullanılacak ve tüm bilgileri her zaman beraberinde taşımayı isteyen kullanıcılar için de daha geniş hafızası olanlar ürün yelpazesinde yerini alıyor. Ürünlerin kapasitesine, markasına ve kalitesine göre değişen taşınabilir disk fiyatları bütçe dostu olacak şekilde belirleniyor. Yüksek aktarım hızına sahip tüm ürünler USB bağlantı kabloları ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Bunun yanı sıra bilgisayarda daha geniş bir alan yaratmak için tercih edilen harici disk fiyatları da bu anlamda ihtiyaçların karşılanabilmesi adına uygun aralıklarda belirleniyor. Teknik açıdan modelleri kıyaslayabilmek adına Samsung taşınabilir disk ürün sayfamıza ilerleyerek markanın ürün alternatiflerini karşılaştırabilirsiniz.

Taşınabilir Harddisk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Taşınabilir harddisk alırken ne kadar büyük kapasiteli bir aygıt alırsanız, o kadar uzun süreli kullanım ve depolama yapma şansınız olur.
  • Satın alacağınız harici harddiskin üreticisine özel bir önem vermelisiniz. Seagate ve Western Digital (WD) en çok tercih edilen taşınabilir disk markaları olarak öne çıkıyor.
  • Fiyat aralığı genellikle 200 TL ve üzeri olarak değişen taşınabilir disklerde en uygun fiyatlı ürünü değil, ihtiyacınız olanı seçin ve bütçenizi akıllıca bir yatırım için esnetmeyi düşünebilin.

Harici Harddisk Nasıl Kullanılır?

  • Harici harddisk kullanırken düzenli bir biçimde disk temizleme yaparak harici harddiskinizin hızından daha verimli bir biçimde faydalanabilirsiniz.
  • Harici harddiske şifre koyma özelliğinden faydalanarak verilerinizi şifreleyip dilediğiniz kişilerin kullanımı için şifrenizi paylaşabilirsiniz.
  • Harici harddisk kullanımında yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarmak için ana bilgisayarınızda mutlaka bir dosya kurtarma programı bulundurmalısınız.
  • Harici harddisk kullanımında diskinizi sürekli bilgisayarınıza takılı halde kullanmak diskinizin ömrünü azaltacaktır.

Taşınabilir Disk Ne İşe Yarar?

Taşınabilir diskler, yüksek depolama alanına sahip olan ve ergonomik boyutları ile kolayca taşınabilen veri depolama ürünleri olarak teknoloji dünyasın yer alıyor. Kullanılacakları zaman bilgisayarlara bağlanan ürünler müzik, video, resim ve birçok medya dosyasının yanı sıra çeşitli veri dosyalarını ve belgelerini de depolamak için kullanılıyor. Kablolu ya da kablosuz teknolojilerine sahip olan ürünler, güvenilir olması ve gerçekleştirdiği görev sayesinde tercih ediliyor. Genel anlamda ihtiyaç duyulan her veriyi depolamak ve bilgisayarlarda dolan hafızayı hafifletmek ve boşaltmak için kullanılan aygıtlar, istenen her an bu dosyalara ulaşmak amacıyla da performansına devam ediyor.

Harici Hard Disk Nasıl Kullanılır?

Harici HDD’ler ya da başka bir deyişle taşınabilir HDD’ler bilgisayarlardaki dâhili olan HDD’lerden farklı değiller. Dâhili olanlarda verimli bir çalışma gerçekleştirmek adına ne yapılıyorsa aynı şekilde bu ürünlerde de aynı şeyler yapılabiliyor. Ancak harici hard diskleri kullanmanın en temel amacı veri yedekleme oluyor. USB girişi ile bilgisayarlara kolayca bağlanan ve bu şekilde kullanılan cihazları DVD oynatıcılara ve televizyonlara bağlayarak da müzik, video ve resimleri görüntülemek mümkün oluyor. Bu aygıtları kullanmak için gerekli olan tek şey bağlantı kablosuna sahip olmak. USB girişli bir kablo aracılığı ile tablet, bilgisayar veya televizyon gibi her cihaza kolaylıkla bağlantı gerçekleştirilebiliyor ve kullanılabiliyor. Taşınabilir hard disk nasıl kullanılır sorusu da bu şekilde cevap kazanmış oluyor.

Harici Disk Nasıl Biçimlendirilir?

Öncelikle diski bilgisayara takmak gerekiyor. Ardından ekranın son alt köşesinde yer alan simgeye tıklanmalı. Buradan “Dosya Gezgini” klasörüne giriş yapılmalı. Sonrasında “Bu Bilgisayar” klasörüne girilip harici sabit diskin adı seçilmeli. Seçildikten sonra disk açılır ve yönet sekmesine giriş yapılmalıdır. Bu sekmede yer alan harici disk için “Biçimlendir” butonuna tıklamak gerekiyor. “Dosya Sistemi” kutusu seçip, burada yer alan ve önerilen “exFAT” seçilir. Bu biçimi seçtikten sonra “Başlat” ve “Tamam” seçeneklerine tıklayarak disk biçimlendirilmeye başlanıyor. Biçimlendir işlemini başlatmadan önce disk içerisindeki veriler başka bir alana kopyalanmalı ve taşınmalı. Aksi takdirde tüm dosyalar biçimlendirme ile silinir.

Hangi Harici Diski Almalıyım?

Marka, boyut ve kapasite olarak birbirinden ayrılan hard diskler arasında seçim yapmak ve karar vermek zor olabiliyor. Ancak herkesin talebi ve ihtiyacına karşılık veren bir ürün mutlaka bulunuyor. 500 GB’tan başlayarak 1, 2, 3, 4 ve 5 TB olmak üzere devam eden kapasite seçenekleri 16 TB’a kadar çıkıyor. Kullanım amacına uygun olacak bir üründen yana seçim yapmak ve güvenilir bir markanın ürünü olmasına özen göstermek fayda sağlayabiliyor. Bunun dışında uzun süreli kullanımlar için dayanıklılığı yüksek ve kaliteli bir tercihte bulunmak doğru bir hamle oluyor.