Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Toner

için 121,596 sonuç bulundu.
Marka seçiniz

Toner

Yazıcılar sık sık mürekkep ve toner kartuşları satın alma ihtiyacının olduğu bir düzende çalışırlar. Toner, lazer baskı için kromoforik maddedir. İnce toz formatında olan toner çoğunlukla yazıcılara, fotokopi makinelerine ve çok işlevli cihazlara takılan kartuşlarda bulunur. Toner temelde sentetik reçine, renk pigmentleri, mıknatıslanabilir metal oksitler, balmumu ve silikon gibi küçük miktarlarda ayırıcı maddeler gibi bileşenlerden oluşur. Tam karışım oranı üreticiden üreticiye değişir. Toneri oluşturan bu bileşenler cihazın farklı baskı merdanelerinden ve sabitleme ünitesi gibi bölümlerden oluşan baskı üniteleri ile senkronize edilir. Toner tozu partikül boyutu 5 ile 30 mikrometre arasındadır. Bu nedenle toner bir sıvı gibi davranır. Bu özellik kartuşun sallanmasına gerek olmadan tonerin akması için kesinlikle gereklidir. Lazer yazıcı ile mükemmel çıktılar sağlamak tonerin belirli bir kalitede olması gerekmektedir. Küçük parçacık boyutu, iyi mürekkep içeriği ve renk karıştırma ile birlikte hassas renk gradyanlarının eksiksiz olması, ince uygulama gibi özellikler iz bırakmayan uygulama sağlar. Aynı şekilde tonerin kâğıda en iyi şekilde yapışması da önemlidir. Renkli toner dört renkli baskı sistemi (siyah, mavi, kırmızı, sarı) ile çalışır ve her baskı rengi için bir tonere ihtiyaç duyar. Toner çeşitleri, son kullanma tarihi ile üretilmezler. Doğru şartlarda saklandıklarında kuruma yapmadıkları için yıllarca rafa kaldırılmış olan kartuşlar bile genellikle kullanıldıkları ilk seferde doğrudan yazdırır. Ancak toneri saklarken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Bunların başlıcaları; ışık, sıcaklık ve nemdir. Tonerler oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığının altındaki herhangi bir sıcaklık toneri muhafaza etmek için çok düşük kalırken oda sıcaklığının üstündeki sıcaklıklarda fazla sıcak gelecektir. Toner kartuşları hiçbir şekilde neme maruz bırakılmamalıdır. Nem tonerler için en yaygın depolama tehdididir. Bu yüzden bodrum katı gibi nemli yerlerde depolanmaları tavsiye edilmez. Tonerleri orijinal ambalajlarında saklayarak toner kartuşlarının hiçbir zaman toz veya kire maruz kalmaması sağlanılmalıdır. Ayrıca tonerler güneş ışığı ya da başka kaynaklı yüksek ışıklara maruz bırakılmaktan kaçınılmalıdır. Güvende olmak için depolandıkları yerdeki ışıkları olabildiğinde kapalı tutmak gerekmektedir. Özellikle drum üniteleri ışığa karşı çok duyarlıdır. Bu yüzden kartuşların içinde drum ünitesi varsa depolama yapılan alanda ışığa ekstra dikkat edilmelidir. Toner kartuşları amonyak gibi gazlı temizlik malzemelerinin yanındaki dolaplarda saklanmamalıdır.

Tonerin Ciltten ve Tekstilden Çıkartılması

Tonerin Ciltten ve Tekstilden Çıkartılması

Tonerin cilt ve tekstilden çıkartılması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Toner, renk pigmentleri, metal oksitler ve reçineden oluşan son derece ince bir tozdur. Reçine çok hızlı eriyen bir madde olduğundan ciltle temas ettiğinde soğuk su ile çıkarılmalıdır. Ilık su veya sıcak su tonerin yayılmasına sebep olur. Ayrıca lekeye ne kadar erken müdahale edilirse çıkarmak o kadar kolay olur. Cam temizleyiciler veya sert yüzey temizleyicileri ellerden mürekkebi çıkarmak için oldukça etkilidir. Lekenin üzerine biraz solüsyon sürülür ve durulanmadan önce birkaç saniye bekletilir ve daha sonra eller sabunla yıkanır. Bebek yağı da ellerdeki tonerin çıkarılmasına yardımcı olur. Bebek yağını cildin lekeli kısmına sürüp daha sonra bir bezle silmek yeterli olacaktır. Saç Spreyi ayrıca ciltteki mürekkep ve toner lekelerini azaltmak ve çıkarmak için de kullanılabilir. Cam temizleyiciye benzer bir şekilde uygulanır. Lekenin üzerine püskürtülerek solüsyon cilde sürülür ve biraz bekletildikten sonra su ile durulanır. Daha sonra eller iyice sabunlanmalıdır. Bulaşık yıkama sıvısı ve şeker de ellerdeki mürekkebi temizlemek için kullanılabilir. Ponza taşı gibi aşındırıcı maddeler de toner lekesini ciltten çıkarmaya yardımcı olabilir. Önce lekeli alan suyla ıslatılır ve ardından cilt pul pul dökmek için sünger taşı ile ovalanır. Bu maddelerden hiçbirisinin ev veya işyerinde bulunmaması durumunda eğer var ise aseton veya cila çıkartıcı yardımıyla da toner lekesi ciltten temizlenebilir. Toner halı, koltuk veya kıyafet gibi bir tekstilin üzerine döküldüğü takdirde tıpkı ciltle temasında olduğu gibi tonerin kuruyup sertleşmesine fırsat vermeden olabildiğince hızlı bir şekilde müdahale etmek gerekir. Toneri tekstilin üzerinden çıkarmaya çalışırken elektrikli süpürgeyle müdahale etmemek en iyisi çünkü çoğu elektrikli süpürge, toner tozunu vakumlamak için uygun değildir. Çünkü ince toner tozu filtreden geçerek elektrik süpürgesine zarar verebilir. Ciltte olduğu gibi tekstilde de saç spreyi lekenin çıkmasına yardımcı olabilir. Sprey lekenin üzerinde sıkılıp bekletildikten sonra su ile durulanır. Büyük miktarlardaki toner kişinin sağlığı için tehlikeli olabilir. Fakat bunun dışında, düzgün çalışan tonerler kesinlikle sağlığınıza zararlı değildir.

Toner Değiştirilmesi

Toner Değiştirilmesi

Yazıcı tonerleri değiştirme işlemi oldukça kolaydır. Yazıcılarda tonerler bir kapak arkasında bulunur. Tonerin değiştirilmesi çoğu durumda oldukça basittir. Haznenin kapağı açılıp bitmiş toner içinden çıkartılır. Yeni toner paketten çıkartılarak eskisinin çıkartıldığı yere yerleştirilir ve kapak yeniden kapatılır. Bazı renkli lazer yazıcılarda yerden tasarruf etmek için bir kaç toneri aynı anda depolamak mümkündür. Bu tarz lazerlerde değiştirilecek toner yazıcı menüsünden seçilebilir ve yazıcı karuseli çevirerek uygun kartuşu kullanıma sunar. Tonerler biter bitmez değiştirilmelidir. Bu yüzden yedekte hep bir toner bulundurmak gerekir. Takmaya hazır olana kadar yeni toner kartuşu ambalajından çıkartılmaz. Eğer toner kartuşu uzun süre açık bırakılırsa tonerin ömrü kısalır. Yazıcı tipine bağlı olarak, toneri değiştirirken tek kullanımlık eldiven giyilmesi gerekebilir. Hemen hemen her lazer yazıcı için aktarım, görüntüleme tamburu aracılığıyla gerçekleşir. Drum ünitesi yada bir diğer adıyla görüntüleme tamburu, metin ve görüntü oluşturmak için bu toner tozunu kağıda kaynaştıran elektrik yüklü bir silindirdir. Bu bileşenlerin her ikisi de bir baskı üretmek için gereklidir. Sahip olunan yazıcıya bağlı olarak, ara sıra drum ünitesinin değiştirilmesi gerekebilir. Yazıcının gereksinimlerine bağlı olarak drum ünitesi toner kartuşuyla birleştirilebilir veya tek bir ünite olarak ayrı olarak satılabilir. Lazer yazıcılar malzemeleri yazıcı modellerine göre değişir. Bazı yazıcılar yalnızca toner kartuşunu değiştirmenize ihtiyaç duyarken, diğerleri hem toner kartuşunu hem de drum ünitesini düzenli olarak değiştirmenizi gerektirir. Çoğu yazıcı, kartuşa yerleşik drum ünitesi ile birlikte olan toner kartuşları kullanır. Toner boşaldığında veya tonerin baskı ortamına aktarılmasında bir sorun olduğunda çıktıda çizgiler veya zayıf çıktılar ortaya çıkar. Yeniden doldurulmuş bir toner kullanırsanız, çizgilerin ortaya çıkma olasılığı, orijinal toner kullanmaya göre çok daha yüksektir. Çıktılarınızda lekeler veya kir görürseniz, bunun birçok nedeni olabilir. Atık toner kabı dolu ve fazla toner tozunun artık emilemiyor oluşu bu soruna sebep olabilir. Sayfanın bir kısmındaki çıktı zayıfladığında, bu tonerin boş olduğu anlamına gelir. Baskı işleminden sonra otomatik temizleme sırasında tambur tam olarak temizlenmediğinde de bu tarz sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bir diğer sebepte baskı mekanizmasının, yerleştirilen kâğıda en uygun şekilde ayarlanmamış olmasıdır. Kağıt kalınlığını çoğu cihazda manuel olarak ayarlanabilir. Toner kartuşları evsel atıklarla birlikte atılmamalıdır. Yapılacak en doğru şey, kullanılmış toner kartuşlarını geri dönüşüm merkezlerine geri göndermek veya halka açık geri dönüşüm toplama kutularına atmaktır. Çoğu kartuşta geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler bulunur.

Tonerlerin Değiştirilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tonerlerin Değiştirilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis veya evlerde kullanılan makinelerdeki kartuşlar değiştirilmek istendiğinde kullanıcıların altı temel seçeneği vardır. Seçeneklerden birisi fotokopi makinesini veya yazıcıyı üreten şirket tarafından üretilen kartuşları kullanmaktır. Cihaz için özel olarak üretildiklerinden hem güvenilir hem de yüksek kalitelidirler. Genellikle düşük hata oranlarına sahiptirler ve yüksek kaliteli çıktı üretirler. Bir diğer seçenek ise üçüncü parti firmalar tarafından üretilen her cihazla uyumlu muadil toner kartuşlardır. Bu yazıcı toner fiyatları modele göre değişiklik göstermektedir. Kullanıcıların tercih edebileceği üçüncü seçenek ise yeniden üretilmiş kartuşlardır. Bunlara geri dönüştürülmüş kartuşlarda denir. Bazı üretici firmalar bitmiş ya da hasarlı kartuşları doldurarak ve tamir ederek yeniden kullanılabilir hale getirir. Kartuşlar üretici firmaya geri gönderilir hasarlı kısımları tamir edilir, mürekkep yenilenir ve daha sonra kalite testinden geçen ürünler yeniden satışa çıkarılır. Bunlar yeni kartuşlardan daha uygun fiyatlı olmalarıyla avantajlıdırlar ancak yeniden üretilmiş bir kartuş alırken içinde yapılan yazdırma işlemlerinin sayısını takip eden çipin yenilendiğinden emin olunmalıdır. Eğer bu çip değiştirilmezse yazıcının verdiği düşük kartuş sinyali güvenilirliğini kaybeder. Bir diğer kartuş tipi ise çoklu paket mürekkep kartuşlardır. Bu kullanışlı tip kartuşlar genellikle hem siyah hem de renkli kartuşlar içerir, bu da özellikle yakın zamanda yeni bir yazıcı satın alanlar için uygun bir tercih olurlar. Yazıcının modeline göre eğer uygunsa katı mürekkep kartuşları da alınabilecek bir diğer kartuş türüdür. Katı mürekkep kartuşları katı mürekkepli yazıcılarda kullanılır ve en çevre dostu kartuş tipidirler. Katı mürekkepli yazıcılar için özel olarak geliştirilen katı mürekkep kartuşları, bir sayfaya uygulanmadan önce sıvı bir forma eritilen mum benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Katı mürekkeplerin renkleri oldukça canlı ver gerçeğe yakındır. Son olarak kullanıcılar yeniden doldurulmuş kartuşları tercih edebilirler. Bu kartuşlar biten hasarsız kartuşların yeniden doldurularak kullanıma sunulması ile elde edilir, ancak yeniden doldurularak elde edilen kartuşlar sızıntı yaparak makinaya zarar verebilir. Bu nedenle pek tercih edilen bir seçenek değildir. Temel olarak hangi tür kartuşu seçeceğiniz bütçe, yazıcının kullanım sıklığı ve ihtiyaç duyduğunuz kalite gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle birden fazla yazıcı ve fotokopi makinası olan işyerlerinde ihtiyaca göre bir kaç farklı kartuş tipi satın alınabilir. Kartuşların fiyatları modellere göre farklılık göstermektedir.

Mürekkep ve Toner Arasındaki Farklar

Mürekkep ve Toner Arasındaki Farklar

Mürekkep, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılır. Pigmentler veya boyalarla renklendirilmiş bir sıvıdır. Öte yandan toner, lazer yazıcılarda kullanılan ince bir tozdur. Hem mürekkep püskürtmeli yazıcılar hem de lazer yazıcılar dijital fotoğraf makinenizle çekilmiş fotoğraflarınızın baskısını oluşturmak veya düzinelerce metin sayfasının yazılması gibi ev ve ticari baskı amaçları için kullanılabilirler. Ancak mürekkep kullanan yazıcıların ve toner kullanan yazıcıların malzemeyi bir kâğıda uygulama biçimleri birbirlerinden farklıdır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, minik mürekkep damlacıklarını eşit derecede küçük püskürtme uçlarından kâğıt üzerine fışkırtır. İki ana inkjet mürekkebi kategorisi vardır: boya bazlı ve pigment bazlı. Boya bazlı mürekkepler, bir sıvıda çözünen renklendiricilerden oluşur. Pigmentli mürekkepler ise sıvı içinde süspanse edilmiş ultra ince toz kullanır. Tonerlerin kullanıldığı lazer baskı teknolojisi ise biraz daha karmaşıktır. Bunun nedeni, tonerin, sıvı bazlı mürekkebin yaptığı gibi kâğıda yapışmamasıdır. Toner, çoğunlukla bir plastik türü olan ince öğütülmüş polyesterden oluşur. Bu yazıcılarda, bir lazer, elektrik yükü olan dönen bir metal tambur üzerinde istediğiniz görüntülerin elektrostatik bir şablonunu oluşturur. Kartuş, toneri tambura dağıtır, ancak toner yalnızca belirli yerlere yapışır. Yazıcı aynı zamanda kâğıt yapraklarını makineden geçerken de doldurur. Sayfa tamburun yanından kıvrılırken, yüklü toneri metin ve görüntüleri oluşturan tam şekiller halinde kâğıda aktarır. Ardından sıcak bir kaynaştırıcı, polyesteri yerinde eriterek keskin, lekesiz baskılar oluşturur. Lazer toner olarak da bilinen toner kartuşu, bir lazer yazıcının ana bileşenidir. Kartuş toner tozu içerir ve tamburla (lazer yazıcının başka bir parçası) birlikte çalışır. Yazıcıların çoğu, yazdırmak için CMYK ölçeğini kullanır, yani birden çok renk oluşturmak için mavi, mor, sarı ve siyah renk tonlarını kullanırlar. Renkli baskı elde etmek için, bu dört renkli kartuş yalnızca lazer yazıcı tek renkli toner kartuşları destekliyorsa gereklidir. Toner kartuşuna benzer şekilde, mürekkep kartuşu mürekkep püskürtmeli yazıcının bir bileşenidir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, baskı işini tamamlamak için mürekkep kâğıda aktarılır. Modern mürekkep püskürtmeli yazıcıların çoğunda metin için bir siyah kartuş ve her renk için birleşik CMYK veya tek kartuş bulunur. Toner kartuşları, gelişmiş lazer ışını teknolojisiyle çalışır. Bu nedenle ilk baskıya mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha hızlı hazırlanır. Ek olarak, toner kartuşları mürekkepli yazıcılardan daha doğru sonuçlar verirler. Ayrıca lazerle çalışan yazıcıların yüksek bir sayfa verim kapasitesi vardır, böylece birçok sayfa doğru ve hızlı bir şekilde yazdırılabilir. Ürün seçenekleri için yazıcı, tarayıcı ve aksesuarları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Toner Çeşitleri

Toner Çeşitleri

Tonerin plastik ve pigment olmak üzere iki bileşenin her birinin baskı sürecinde basit bir rolü vardır. Pigment rengi sağlarken plastik ısıtıldığında ve eridiğinde pigmentin kağıda yapışmasına izin verir. Eritme işlemi, lazer tonere mürekkep ile çalışan yazıcılara göre bir avantaj sağlar, çünkü kağıt liflerine sıkıca bağlanarak kağıtta yazının akmasını ve lekelenmesini engeller. Bu aynı zamanda metnin kâğıt üzerinde net görünmesine yardımcı olan eşit ve canlı bir ton sağlar. Toner kartuşunun tasarımı, farklı model ve üreticilere göre değişir, ancak bazı bileşenler çoğu toner kartuşunda bulunur. Bunlar; toneri bulunduran küçük kap şeklinde olan toner haznesi, kurulumdan önce tonerin dökülmesini önleyen çıkarılabilir bir şerit olan conta, geliştiriciye dağıtılan tonerin kesin miktarını kontrol etmeye yardımcı olan sıyırıcı bıçak, toneri OPC tamburuna aktaran kısım olan geliştirici, OPC tamburundan silinen artık toneri toplayan atık kutusu, sayfaya uygulanan toner kalıntısını silen silecek bıçağı, lazer yazmadan önce OPC tamburuna eşit bir negatif uygulayan ve lazer görüntüsünü de silen birincil şarj silindiri (PCR), elektrostatik görüntüyü tutarak toneri kâğıda aktaran organik foto iletken (OPC) tambur ve tamburu makinenin dışındayken ışıktan koruyan ve tamburu yazıcıya geri çeken tambur kapağı gibi bölümlerdir. Çoğu kartuşta, toner haznesi, geliştirici ve tambur düzeneği değiştirilebilir kartuş biriminin parçalarıdır. Kâğıda bir görüntü veya metin yazdırılırken yazıcı geliştiriciyle birlikte hazneden toner toplar. Bir metal silindire tutturulmuş negatif yüklü manyetik boncuklardan oluşan geliştirici, toner toplayan kısım boyunca hareket eder. Geliştirici, pozitif yüklü toner parçacıklarını toplar ve bunları tamburdan geçirerek fırçalar. Tamburdaki elektrostatik görüntü, geliştiricideki parçacıklardan daha güçlü bir negatif yüke sahiptir, bu nedenle toner geliştiriciden tambura çekilir. Daha sonra, tambur kâğıt üzerinde hareket eder. Kâğıt, tamburdan daha güçlü bir negatif yüke sahiptir ve bu yüzden toner parçacıklarını elektrostatik görüntü şeklinde tamburdan çeker. Toneri yapıştırmak için, kâğıdın dâhili kuvars tüp lambalarla ısıtılan ısıtıcı silindirlerinden geçmesi gerekir. Isı, toner parçacıklarındaki plastiği eriterek tonerin kâğıt lifleri tarafından emilmesine neden olur. Erimiş plastik kâğıda yapışmasına rağmen, ısıtılmış ısıtıcı silindirlerine yapışmaz. Silindirlerin yiyeceklerin yapışmaz tavalardan kaymasına yardımcı olan malzeme olan teflon ile kaplanmasıyla bu durum mümkün olur.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

HP (14132)
Canon (8501)
Samsung (5537)
Brother (3779)
Lexmark (2905)
Xerox (3856)
Oki (2586)
Epson (624)
PANTUM (87)
Pluscopy (4755)
Proprint (3511)
inkwell (3118)
Kyocera (1324)
Asyaink (1236)
Utax (885)
Ricoh (543)
Kyocera Mita (524)
Develop (480)
Ekoset (464)
Panasonic (219)
Powertiger (188)
Sharp (161)
Olivetti (133)
Toshiba (98)
inkjet (41)
PRINTPEN (26)
Renksan (15)
High PRINT (11)
Baskistan (9)
History (5)
(38457)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(6,927)
ve üzeri (8,607)
ve üzeri (8,997)
ve üzeri (9,107)
ve üzeri (9,370)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL