Kategoriler

Marka

Ekran Çözünürlüğü

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Ekran Boyutu

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Grafik Tabletler

için 186 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Grafik Tablet

Grafik tablet, üzerine stylus adı verilen elektronik kalemlerle çizim yapılan ve yazı yazılan düz ve elektronik bir yüzeydir. Tablet bilgisayara, stylus ile tablete bağlıdır. Grafik tabletler yazı tahtası olarak kullanılabileceği gibi çizim yapmak için de kullanılır. Ayrıca Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programları ile fotoğraflar üzerinde rötuş yapmak için de grafik tablet ve stylus’lar kullanılır. Grafik tabletten çizim veya yazım sonrası bilgisayara aktarılan görüntü, kalemle kağıda çizilmiş kadar orijinale ve gerçeğe yakındır. Grafik tabletler bilgisayara USB kablosuyla bağlanabileceği gibi, kablosuz bağlantı özelliği olan tabletler de bulunur. Ekransız olan tabletlerde çizimler ve yazılanlar tablette görünmez. Tablet yüzeyine yapılan her çizik, eş zamanlı olarak bilgisayar ekranında görünür. Ekranı olan tabletlerde ise çizimleri görmek mümkündür. Aynı şekilde stylus isimli kalemler de kablolu veya kablosuz olarak çalışabilir. Stylus’ların farklı hassasiyet seviyeleri vardır. Stylus kalem olarak işlev gördüğü için ona baskı yapıldıkça tabletteki çizginin kalınlığı da artar. Grafik tabletlerin farklı boyutları vardır. Bu tabletleri mimarlar, mühendisler, fotoğrafçılar, sanatçılar, online ders veren öğretmenler ya da çevrimiçi toplantı yapan kurumsal firma çalışanları kullanabilir. Yani tabletlerden fayda sağlamak için belli bir meslek grubunun mensubu olmak ya da tablet kullanımında uzman olmak gerekmez. Çizimlerini ya da yazdığı notları mouse kullanmak yerine kalem rahatlığı ile yaratmak ancak hızlı ve kolay bir şekilde bilgisayar ortamına aktarmak isteyenlere grafik tablet tavsiye edilebilir. Grafik tabletlerin en yayın kullanım amacı çizim yapmaktır. Çizim yapmak ise yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz en güzel yollardan biridir. Kağıt kalem kullanarak yaptığınız çizimleri bilgisayar ortamına kolaylıkla taşımak ve hobinizin ürünlerini sanal ortamda herkesle paylaşabilmek için siz de grafik tabletlerden faydalanabilirsiniz. Satın alacağınız en basit tablet çizim tableti bile dijital çizimlerinizi hızlandıracak fotoğraf düzenlemenizi kolaylaştıracak ve grafik tasarım aşamasında size inanamayacağınız kadar destek olacaktır. Sayfamızdan klavye çeşitlerine de bakarak, ekipman ihtiyaçlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Grafik Tablet Nedir?

Grafik Tablet Nedir?

Grafik tablet ya da çizim tableti olarak bilinen elektronik tabletler dijital ortamda çizimlerini paylaşan sanatçılar tarafından yaygın olarak kullanılsa da günümüzde herkesin faydalanabileceği elektronik cihazlardır. Grafik tabletlerin dokunmaya duyarlı ve kağıt gibi düz olan yüzeyleri vardır. Alışma aşaması geçtikten sonra grafik tabletin en önemli aksesuarı olan stylus ile çizim yapmak ve yazı yazmak, gerçek kalem kullanır gibi kolay ve doğal bir hal alır. Genellikle grafik tablete yönelim, mouse ile bilgisayarda çizim ve düzenleme yapmanın zorluğundan kaynaklanır. Mouse tutuşu kalem gibi olmadığından ve ekranda kalem kadar keskin ve net sonuç veremediğinden, çizimler için mouse kullanmak her zaman rahat değildir. Ekranlı ve ekransız olarak ikiye ayrılan grafik tabletler arasında kullanım amacına göre tercih yapılabilir. LCD çizim tableti olarak da adlandırabileceğimiz ekranlı tabletler grafik tablet kullanımına yeni başlayanlar için idealdir. Tablet üzerine yazıp çizdiklerinizi direkt olarak tablet ekranında göreceğiniz için sürekli bilgisayar ve tablet arasında bakışınızı hareket ettirmeniz gerekmez. Kağıt kalem kullanır gibi doğrudan tablet üzerine yazabilirsiniz. Hem çizime yeni başlayanlar hem de profesyoneller için kullanışlı olabilecek ekranlı tabletlerin fiyat aralıkları, ekransız olanlara göre daha yüksek olabilir. Grafik tablet ekranlı olsun, kağıt ve kalem hissiyatı birebir yaşansın, tablete çizerken bilgisayar ekranına bakma ihtiyacı olmasın istiyorsanız, ekranlı alternatifleri değerlendirip, çizim tableti öneri detaylarını o doğrultuda inceleyebilirsiniz. Eğer tableti kullanacak olan kişi, tablet kullanımında deneyimliyse ve el hareketlerini bilgisayarda takip etmeye alışmışsa, ekransız tabletten de aynı şekilde verim alabilir. Bu tabletler genelde bilgisayar ya da laptopa bir USB kablosu ile bağlanır. Tablete atılan her çizik senkronize olarak bilgisayar ekranında görünür.

Grafik Tablet Kimler Tarafından, Hangi Amaçla Kullanılır?

Grafik Tablet Kimler Tarafından, Hangi Amaçla Kullanılır?

Grafik tablet kullanımının en yaygın olduğu meslek grubu animasyon sanatçıları, çizerler ve grafik tasarımcılardır. Ayrıca fotoğraflarına rötuş yapmak isteyen fotoğrafçılar da fotoğraf düzenleme programlarını kullanırken mouse yerine kalem kullanmayı daha rahat bulup bu amaçla grafik tablet kullanımı ile çalışmaya yönelebilirler. Yüz yüze eğitim ortamlarına ve online eğitim alanlarında eğitimciler tarafından da kullanılan grafik tabletler, notların öğrencilerle paylaşılmasını ve ders anlatımını kolaylaştırır. Eski zamanlarda çubuk veya lazer pointer ile işaret etme suretiyle görseller üzerinde anlatılan dersler, grafik tablet ve yansıtıcı kullanıldığında çok daha teknolojik ve akıcı olarak ilerlemektedir. İş dünyasında ve ofis ortamında da kullanım alanı olan grafik tabletler, toplantılarda ekrana yansıtılan sunumlar üzerine işaretleme yapmayı kolaylaştırır ve sunum yapan kişinin daha rahat davranabilmesine yardımcı olur. Endüstriyel tasarımcılar, mimarlar ve mühendisler, tutuşu kalem gibi rahat ve doğal olan stylus sayesinde mouse kullanmak zorunda kalmaz ve tasarımlarını daha hızlı yapabilirler. Mouse yerine stylus ile yapılmış çizimler daha doğal ve gerçekçi görünürken, rötuş yapılan fotoğraflarla daha yakından çalışmak mümkün olur. Ayrıca kalem kağıt ile hazırlanmış olan çizimleri bilgisayar ortamına aktarma zahmeti ortadan kalkmış olur. Kağıt tüketimi de mecburi durumlar dışında azaldığından sürdürülebilir olan bu cihazlar çevremizi de olumlu etkiler. Geleneksel yöntemlerle çizim yapmaya alışmış olan sanatçılar, çizimlerine yeni bir soluk kazandırmak ya da eski eserlerini dijital ortama depolama ya da paylaşım amacıyla aktarmak için çizim tabletlerini kullanabilirler.

Grafik Tabletler Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

Grafik Tabletler Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

İki ana parçadan oluşan çizim tableti kalemli bir dikdörtgen tablettir. Grafik tabletler ile çizim yapmak, kağıt ve kalem ile çizim yapmak kadar rahattır. Tablet yüzeylerinin çeşitli fonksiyonlar atanabilen köşeleri bulunur. Örneğin, sağ üst köşesine stylus ile dokunduğunuzda tabletin ya da tableti kullandığınız programın renk menüsü açılabilir. Bu şekilde uygulama kontrolü de yapıldığı için stylus aslında birebir mouse işlevi görür. Stylus, grafik tablet yazı yazma ya da çizim yapma amacıyla kullanılırken kalem ya da fırça işlevi görebilir, kalınlığı ve rengi ilgili menülerden ayarlanabilir. Birçok grafik tablet bluetooth bağlantısıyla bilgisayara bağlanırken, kullanıcıların model tercihlerine göre grafik tablet USB ile de bağlanabilir. Ekranlı ya da ekransız olan bir grafik tablet kablosuz şekilde bilgisayara bağlanabilir. Grafik tablet kullanımı aslında son derece basit ve zevkli olsa da alışması biraz zaman alabilir. Bu süre içinde grafik tabletin kullanılabileceği, yazı yazma, çizim yapma ve fotoğraf düzenleme programlarını açarak en basit şekillerde ve en yaygın araçlarla pratik yapabilirsiniz. Grafik tabletler ile kullanılan kalemlerin yan taraflarındaki tuşlar, çeşitli fonksiyonlar için programlanabilir. Ayarlarını yapacağınız kalem ile mouse gibi tıklama ve kaydırma hareketleri yapabilirsiniz. Grafik tablette yaptığınız çizimler direkt olarak bilgisayar ekranına yansıyacağından, tableti tam olarak monitör ve ekran önüne yerleştirmeniz alışma aşamasında sizin için rahatlık sağlayacaktır. Böylece tablet üzerindeki hamlelerinizi bilgisayarda izlerken aklınız karışmaz. Tablet kullanırken, kağıt ve kalem arasındaki sürtünme hissini özlerseniz, tabletlerin üzerinde kullanabileceğiniz özel kağıtlar da mevcuttur. Ayrıca her stylus için birçok farklı kalınlıkta ve özellikte uçlar da satıldığından kalem açısından zorluk yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Grafik Tablet Kullanmanın Avantajları

Grafik Tablet Kullanmanın Avantajları

Grafik tablet kullanmanın avantajları arasında, dijital çizimler açısından değerlendirildiğinde, stylus kullanımının mouse kullanımına göre daha net ve doğal olması vardır. Mouse ile çizim yaparken, yazı yazarken ya da fotoğraf üzerinde rötuş yaparken elinizin yaptığı baskıyı çizime yansıtmanız mümkün değildir. Ancak stylus ile baskı oranını ayarlamak ve kalemin ucunun ekranda ona göre etki yapmasını sağlamak mümkündür. Stylus ile yapılan çizgilerde el hareketleri kalem kullanır gibi daha rahat olurken, mouse böyle bir esneklik sağlamaz. Uzun süreli mouse kullanımından olumsuz etkilenen el ve kol kasları, stylus kullanımı daha ergonomik olduğundan bu rahatsızlıktan kurtulmuş olur. Mouse aslında tıklamak ve tutup taşımak dışındaki işlevler için kullanışlı bir cihaz değildir ve zamanla fizyolojik hasara yol açabilir. Genelde tüm stylus ve tabletlerde çeşitli hassasiyet ve baskı seviyeleri vardır. Mouse kullanırken ise tıklama olarak sadece bir seviye mevcuttur. Detaylı Photoshop ve çizim çalışmalarında stylus size basit bir mouse’a göre çok daha fazla esneklik ve doğallık sağlar. Stylus üzerinde bulunan düğmeler ile çizilen her çizgiyi anında geri almak mümkündür. Kalem kağıt ile çizim yaparken olduğu gibi silgi kullanmanız gerekmez. Çizimlerinizi kağıt üzerinde ölümsüzleştirmeye devam etmek istiyor olabilirsiniz. Çünkü aslında kağıdın verdiği hissiyatın yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak çok fazla deneme yapan ve sonra geri dönüşüm noktasında zorluk yaşayan biriyseniz, en azından deneme ve taslaklarınız için bile grafik tablet kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece pratik yaparken kağıt harcamamış olur, kağıtlara ve defterlere harcadığınız bütçeden kar etmiş olursunuz. Eğer kağıt kalemle çizdiğiniz eserleriniz varsa, onları tarayıcı ile bilgisayarınıza aktarmak yerine üzerinden tablet ve stylus’ınız ile geçebilir, çalışmalarınızı daha dinamik bir formatta ölümsüzleştirebilir, hatta eski işlerinize yeni dokunuşlar kazandırabilirsiniz. Grafik tablet fiyatları farklı marka, model ve özelliklere göre değişir. Ancak size sunacağı avantajların fazlalığı sebebiyle işinize gerçekten yarayacak bir tablet satın almalı ve bunu işinize ve kendinize yaptığınız bir yatırım olarak değerlendirmelisiniz.

Grafik Tablet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Grafik Tablet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kullanım amaçlarınıza göre hangi grafik tabletinin doğru olduğunu bulmak için tabletlerin bazı özelliklerini değerlendirmeniz gerekir. Henüz markaları bile incelemeden önce, vereceğiniz ilk karar, almak istediğiniz grafik tabletin ekranının olup olmayacağıdır. Ancak çizim tableti fiyatları, ekranlı olan modellerde genelde daha yüksek olacaktır. Tablete henüz alışkın değilseniz ve bütçeniz kısıtlıysa, başlangıç olarak ekransız bir tablet alarak önce elinizi tablete alıştırmaya çalışabilirsiniz. Ekransız tabletlerde çizim yaparken çizimi görmek için bilgisayar ekranına bakmak gerekir. Ancak bu hareket bir süre sonra vücudunuz tarafından otomatik olarak yapılmaya başlar. Yani sizin için aslında bir yük ya da zorluk olmayacaktır. Değerlendireceğiniz bir diğer konu, tabletin boyutlarıdır. Küçük tabletler ev kullanımı ve profesyonel çalışmalar için son derece kullanışlı olsa da, mühendislik ya da endüstriyel çizim alanlarında çalışanlar daha büyük tabletleri tercih eder. Tabletin boyutu da, onunla beraber kullanacağınız ekrana göre belirlenmelidir. Tabletin aktif alanı, yani tablet üzerinde çizim yaptığınız alan büyüdükçe, bilgisayar ekranınızdaki imleci hareket ettirmek için elinizin katettiği mesafe de büyür. Bu sebeple çalışma alanınıza uygun bir boyutta tablet tercih etmelisiniz. Daha büyük tabletler sizin için daha uygun ya da kullanışlı olmayabilir. Satın alacağınız tabletin üzerinde ya da stylus üzerinde, kişiselleştirilebilecek birkaç düğme olması sizin kullanım rahatlığınız ve hızınız açısından faydalı olacaktır. Sık kullanılan fonksiyonlar bu düğmelere tanımlanabilir. Ayrıca stylus için uygun olan ve ince, kalın, keçeli kalem ya da kurşun kalem gibi baskı ve yazım türleri gibi çalışan stylus uçları da ihtiyaçlarınız arasında olabilir. Alacağınız tabletin hassasiyet derecesi ve stylus üzerinden algıladığı baskı seviyesi de çizimlerinize çeşitlilik ve akıcılık katmak açısından önemlidir. Baskı seviyelerini anlamak için kurşun kalem, fırça ya da tebeşir gibi yazı araçlarının gerektirdiği, el tarafından yapılan baskıyı düşünebilirsiniz. Her çizim tableti kalemli olduğundan, tablet satın alırken dikkat etmeniz gereken nokta kalemin ne kadar hassas olduğu, kişiselleştirilebilen kaç düğmesinin olduğu ve farklı uçların kullanımına ne kadar uygun olduğudur. Son olarak tabletin LPI değeri ile ölçülen çözünürlüğü, çizimlerinizin çıktı alırken sahip olacağı kaliteyi etkileyeceği için değerlendirilmesi gereken bir kriterdir. Dilerseniz çevre birimleri sayfamızdan ihtiyacınız olan tüm ürünleri temin edebilirsiniz.

Grafik Tablet Nedir?

Grafik tablet, stylus adı verilen bir kalem ile kullanılan, dikdörtgen şeklinde, düz ve dokunmatik bir yüzeye sahip elektronik bir cihazdır. Çizim tableti olarak da bilinen bu cihazların dokunmatik yüzeyinde, stylus ile farklı baskı oranlarında farklı kalınlıklarda çizgiler üretilir ve bu çizgiler tabletin bağlı olduğu bilgisayar ekranında görüntülenir. Ekranlı ve ekransız olarak iki temel grafik tablet çeşidi vardır. Ekranlı olan grafik tabletlerde yazılıp çizilenler direkt olarak tabletin ekranında görünürken, ekransız olanlar bilgisayar ekranında görünür. Grafik tabletlerin kablosuz ve kablolu olan çeşitleri de bulunur. Kablosuz olan grafik tabletler bluetooth ile bilgisayara bağlanırken, kablolu olanlar USB kablosu ile kullanılır.

Grafik Tablet Nasıl Kullanılır?

Grafik tablet en önemli aksesuarı olan bir stylus ile kullanılır. Stylus grafik tabletin kalemidir. Grafik tablet bilgisayara bağlanır. Bilgisayarda kullanılan Photoshop, CorelDraw, AutoCad ve Illustrator gibi tasarım ve çizim programları grafik tablet ile uyumlu şekilde kullanılabilir. Grafik tabletin dokunmatik yüzeyine stylus ile yapılan hamleler, bilgisayar programının mouse ile kullanıldığı zamanki tüm fonksiyonlarının kalem ile kullanılabilmesini sağlar. Stylus için farklı kalınlıklara sahip uçlar da ekstra olarak satın alınabilir. Ayrıca kağıt kullanımını azaltan grafik tablet, dijital ortamda koruma altına alınabilecek çizimlerin çoğaltılmasını, belli bir süre sonra güncellenmesini ve sanal ortamda yüksek çözünürlük ile paylaşılmasını kolaylaştırır.

Grafik Tablet Ne İşe Yarar?

Grafik tablet dijital alanda çizim ve yazım yaparken mouse ile olan zorlukların aşılmasına yarar. Kalem gibi tutularak daha doğal çizgiler üreten stylus, aynı zamanda uzun süreli mouse kullanımından doğan bilek ve kol rahatsızlıklarından kaçınılmasına yardımcı olur. Kağıt kalem ile üretilen çizimler normal şartlarda sadece tarama yöntemiyle bilgisayara aktarılabilirken, grafik tablet ve stylus ile eski çizimler üzerlerinden geçilerek de dijital ortama aktarılabilir. Ayrıca stylus’ın çizgileri ve hassasiyeti mouse’a göre çok daha doğal ve akıcı olduğundan, üretilen çizgiler de daha gerçekçi ve estetik görünür. Çizime yeni başlayanlar, deneyimli sanatçılar ya da sadece hobi olarak çizenler bile, çizdiklerini dijital ortama direkt olarak aktarmanın kolaylıklarını yaşayacaktır. Örneğin, sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir çizer, çizimlerini direkt olarak dijital ortamda üreterek sosyal medya hesabında daha rahat paylaşabilir ve online portföyüne daha kolay ekleyebilir.

Çizim Tableti Nasıl Kullanılır?

Çizim tableti dijital çizim yapan sanatçılar, mühendisler, grafik tasarımcılar ve çizimi sadece hobi olarak yapan insanlar tarafından kullanılabilir. Fotoğraf sanatçıları, çektikleri fotoğraflar üzerinde yapacakları rötuşları, istedikleri bir düzenleme programını kullanarak, grafik tablet ve stylus ile yapabilirler. Stylus bir mouse’a göre daha fazla hassasiyete sahip olduğundan, keskinlik gerektiren ve her dokunuşun önemli olduğu projelerde doğallık sağlar. Çizim tabletini kullanmak için, özellikle de tercih edilmiş olan tablet ekransızsa, bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Stylus’ların sahip olduğu ek fonksiyon düğmeleri sayesinde hiç mouse kullanmadan tasarım yapılabilir.