Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kademe Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Hava Emiş Gücü

Başka bir kelime deneyin

Ses Seviyesi (dBA)

Başka bir kelime deneyin

Boyut

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Aspiratör

için 134 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Aspiratör

Mutfaklar evin içinde en çok vakit geçirilen bölümlerinden biri olmaktadır. Gerek yemek yaparken daha sonrasında da yemeği yerken bulunulan mutfak günün birçok diliminde kullanılmaktadır. Yemek yenilen masanın mutfakta bulunması da bu süreyi uzatan etmenlerden biri olabilmektedir. Bu gibi yemeğin sadece hazırlanış kısmı değil yeme kısmının da mutfakta gerçekleştirildiği durumlarda yemek kokusunun kişilerin üzerine sinmesi gibi bir olumsuz durumla karşılaşılabilmektedir. Daha keyifli bir yemek hazırlığı süreci ve yemeği yerken de yağ ve diğer kokulara maruz kalmamak için aspiratör kullanımı oldukça yararlı olmaktadır. Aspiratör sayesinde yemek yaparken kokunun mutfak içinde azaltılması ve daha da önemlisi evin diğer bölümlerine ulaşmasını, perde ve benzeri diğer dokudaki kumaşlara sinmesi engellenebilmektedir. Daha verimli bir sonuç alabilmek için aspiratörün yemeği yaparken kullanılması daha uygun olacaktır. Bu sayede rahatsız olunabilecek kokular daha yemek yapılış esnasında yok edilebilecektir. Yemek yapımı bittikten sonra da kullanılabilecek aspiratör güçlü emme gücü sayesinde kokuları emer ve daha rahat bir şekilde yemek yiyebilmek için bir ortam hazırlar. Aspiratör genellikle evin mutfak bölümünde kullanılsa da tek kullanım alanı burası olmamaktadır. Evin mutfak dışında banyo ve tuvalet gibi kısımlarında da kullanılmaktadır. Aspiratör bu kısımlarda kullanılırken koku çekme işlevinin dışında bir işlev üstlenmektedir. Banyo ve tuvalet gibi buharın yoğun olduğu alanlarda havalandırma için kullanılmaktadır. Astım hastaları gibi fazla buharın tetikleyici olduğu durumlarda banyo ve tuvaletlerde aspiratör kullanımı uygun olmaktadır.

“Mekanın

Mekanın Havasını Değiştirecek Aspiratör Modelleri

Aspiratör seçimi yapılmadan önce özellikle kişinin kendi kullanım alışkanlıklarını belirlemesi doğru olacaktır. Bu alışkanlıklar belirlendikten sonra seçilen aspiratör mutfak için en uygun seçim olacaktır. Aspiratör içinden seçilecek model birçok kategoriye ayrılmıştır. Yapıldıkları materyale ve aspiratörün gövdesinin şekline, sürgülü ya da düğmeli kullanımına göre birçok ayrım bulunmaktadır. Kişi bu ayrımlar arasında uygun olan seçeneği bulduktan sonra verimli bir kullanıma ulaşabilecektir. Kullanılacak aspiratörün çekme gücü de farklı modellerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Evlerde kullanılan aspiratörler ile restoran ve yemekhanelerde kullanılan aspiratörlerden beklenen seviye aynı olmamaktadır. Bu sebeple ev tipi aspiratörlerin çekim gücü ile restoranlarda kullanılan aspiratörlerin çekim güçleri arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Daha büyük kitlelere ve daha büyük alanlara kullanımına göre de çekim gücüne olan ihtiyaç değişiklik göstermektedir. Bu genel ayrımların dışında spesifik olarak aspiratörlerin çalışma mekanizmalarına göre bir ayrım yapılması da mümkündür. Bu ayrımda aspiratör motoru ile ilgili olmaktadır. Havayı bir filtre sayesinde temizleyip geri kullanım alanına gönderenler ve çekilen pis havayı direkt dışarıya atanlar olarak iki ayrım yapılması mümkündür. Çalışma prensibi temelde bu iki ayrıma dayanmaktadır. Bu ayrımın dışında sanayide kullanılan, daha çok AVM gibi büyük alan kullanımları için tasarlanmış olan monofaze ve trifaze aspiratörler bulunmaktadır. Bunların çekme güçleri daha yüksek olduğundan çalışma prensipleri daha yoğundur. Evde kullanılan aspiratörlerden farklı olmaktadır. Bir diğer aspiratör çeşidi aksiyel aspiratörlerdir. Monofaze aspiratörler gibi komplike bir çalışma prensibi bulunmayan bu aspiratörler cam ve pencerelere monte edilerek hava akımını düzenlemeyi amaç edinmektedirler. Bunların dışında; fabrikalarda kullanıma uygun kare tipi aspiratörler, mutfaklarda kullanım için tasarlanan ankastre aspiratörler, havayı bir filtre yardımıyla temizleyen davlumbazlar, kanal tipi aspiratörler, cerrahi aspiratörler, hücreli aspiratörler ve çatı aspiratörleri gibi çeşitli farklı alan kullanımlarına uygun beyaz eşya modelleri bulunmaktadır.

İyi Bir Aspiratör ve Sağladığı Kolaylıklar

İyi Bir Aspiratör ve Sağladığı Kolaylıklar

İyi bir aspiratör tanımı içerisinde birçok faktör yer almaktadır. Bu özelliklerden hangilerinin kişi için daha önemli olduğu değişmekle birlikte genel olarak kullanım sırasında kolaylık sağlanması için bir aspiratörde bulunması gereken faktörlerdir denilebilir. Bunların en başında aspiratörün sessiz bir şekilde çalışması gelmektedir. Mutfakta yemek yapımı esnasında gürültülü bir şekilde çalışan bir aspiratör yemek yapım sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu faktörü ortadan kaldırmak için hangi ayarda çalışırsa çalışsın sessiz bir kullanım sunan aspiratör modeli seçmek faydalı olacaktır. Sessiz bir aspiratör seçmenin yanında temizliğinin kolay yapılabildiği bir aspiratör seçmek de mutfakta temizlik yapmaya harcanan süreyi azaltacak ve yemek yapmayı daha keyifli hale getirecektir. Bütün gün yağ ve daha birçok lekeye maruz kalmış olan bir aspiratör temizliği için uzun vakit harcanmaması kullanan kişiye zaman kazanma anlamında yardımcı olmaktadır. Temizlik yapımı esnasında herhangi bir şekilde aspiratörün zarar görmemesi için aspiratör içindeki mekanizmanın iyi yalıtılmış bir materyalden seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu şekilde daha derinlemesine ve kolay bir şekilde temizlik yapılabilecektir. Bu temizliğin kolay yapılabilmesi için aspiratör mekanizmasının basit ve anlaşılır bir şekilde herkes tarafından kullanılabilir olması önemlidir. Aksi takdirde kullanımı zor ve komplike bir aspiratör kullanımı yemek yapım sürecini olumsuz etkileyecektir. Aynı şekilde temizlik sırasında aspiratörün iyi temizlenebilmesi için birkaç parçasının çıkarılıp yağdan arındırılması gerekmektedir. Bu sırada da aspiratör parçalanacağı için geri takılması kolay bir model seçilmesi doğru olacaktır. Bu şekilde kullanan herkes tarafından temizliği rahatlıkla yapılabilecek ve tekrar takılabilecek hale getirilmiş olacaktır. Bütün bu özelliklerin yanında sayılan her bir maddede geçerli olması gereken bir faktör vardır. Oda aspiratörün dayanıklılığıdır. Gerek iç mekanizması gerekse dışarıdaki kaplamasının dış etkenlere karşı savunmasının yüksek olması demek uzun vadeli bir kullanım anlamına gelmektedir. Dış kaplama özellikle temizlik esnasında çabuk aşınmayacak şekilde dizayn edildiyse bu da kullanım ömrüne büyük katkı sağlayacaktır. İçerideki mekanizmanın güçlülüğü de aynı şekilde kullanım süresini uzatacaktır.

Aspiratör Ne İşe Yarar ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aspiratör Ne İşe Yarar ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?">

Aspiratör birçok alandaki havayı filtreleyip temizleyerek içeride bulunulan alana geri veren ve aldığı kirli havayı direkt dışarıya atan iki temel ayrı modeli bulunan bir filtreleme aletidir. Aspiratörler gerek içerideki kirli havayı dışarı atıp temiz bir hava solumaya yaramalarıyla gerekse yemek pişirilen alanlardaki kokuların filtrelenmesiyle gerekli aletler konumundadır. Banyo ve tuvalet gibi alanlar da oluşan buharın temizlenmesi için alınabilecek aspiratörler sağlık açısından önemli ve gerekli olmaktadır. Aspiratör çeşitleri kullanıldıkları alanların ihtiyaçlarına göre tasarlandıkları için değişik modellerde bulunmaktadır. Her bir aspiratör modeli için spesifik özel gereklilikler bulunsa da genel geçer şekilde anlatılacak şu özelliklere dikkat edilmesi yaşanacak sorunların önlenmesinde yararlı olacaktır. Özellikle filtre kısmına dikkat edilmesi gereken aspiratörlerde filtre bulunmadan herhangi bir şekilde çalıştırma gerçekleştirilmemelidir. Herhangi bir gaz kaçağı şüphesi bulunduğunda da aynı şekilde aspiratörün çalıştırılması uygun olmamaktadır. Oluşabilecek tehlikeleri önlemek adına kontroller yapıldıktan sonra kurulum gerçekleştirilip kullanılmaya başlanmalıdır. Aspiratör montaj edilirken buna dikkat edilmesi olası problemleri azaltacaktır. Filtresiz bir şekilde kullanılmaması önerilen aspiratörlerde yapılmaması gereken bir diğer durumda çalışır durumda bir aspiratörün filtresini kontrol etmeye çalışmaktadır. Herhangi bir kaza yaşanmaması adına bu filtre kontrolünü aspiratör çalışır durumda değilken yapmak sağlıklı olacaktır. Aspiratör çalıştırılırken herhangi bir alevli yiyecek pişirilmesi de tehlikeli bir durum olmaktadır. Yiyeceklerin alev almamasına dikkat edilmesi olası riskleri azaltabilmek adına önemlidir. Bu özellikler aspiratör kurulduktan sonra dikkat edilmesi gereken özellikler olup bir de aspiratörün kurulumu esnasında dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar aspiratörün bağlanması gereken bacayla ve bağlandığı alanın hava durumuyla ilgili durumlardan oluşmaktadır. Bağlanacak bacanın ölçüsü ve fan çıkış kablosu birbirine denk olmamalıdır. Bacanın ölçüsünün, aspiratörün fan çıkışından daha büyük olması doğru bir kullanım için gerekli olmaktadır. Dış ortamlara bağlanan bir çıkış varsa sürekli nemli ve yağmur alan kısımlara bölgelere kurulum yapılmaması önerilmektedir. Bosch aspiratör markasının ürün çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

Aspiratör Temizliği ve Yöntemleri

Aspiratör Temizliği ve Yöntemleri

Aspiratörün doğru bir şekilde ve düzenli aralıklarla temizlenmesi kullanım süresini arttırmaktadır. Ayrıca iyi temizlenen bir aspiratörün çekim gücü de ilk alındığı zamanlardaki verimi sağlayabilecektir. Yağ ve kir ile tıkanmış bir aspiratörün filtresi, çekim gücü ne kadar kuvvetli olursa olsun tam anlamıyla işlevini yerine getiremeyecek hale gelecektir. Bu nedenle temizliğin doğru yapılması aspiratör ömrünü ve ondan alınan verimi arttıran bir özellik olarak göze çarpmaktadır. Temizlik sırasında aspiratör yedek parça bulunuyorsa bu parçayla değişim yapılabilmekte ve daha uzun süreli bir kullanım sağlanabilmektedir. Eğer herhangi bir yedek parça bulunmuyorsa kirlenen parçalar temizlenerek kullanıma devam edilebilir. Bu temizlik sayesinde aspiratörün kullanım ömrü ve havayı filtreleme kapasitesi artmaktadır. Temizlik esnasında aspiratörün filtresindeki parçaları yerinden çıkarılarak uygun bir temizleyici malzeme ile yıkanabilmektedir kurulandıktan sonra yerine takılarak kullanıma devam edilebilmektedir. Bu temizlik esnasında en önemli kısım bu parçaların kolaylıkla çıkarılabilir ve geri takılabilir olmasıdır. Eğer kolay bir şekilde çıkarım yapılabilirse düzenli bir temizlik yapmak daha kolay olacaktır. Bu düzenli temizlik sayesinde kullanılan aspiratörün filtresi kullanıldığı alan için daha verimli bir şekilde devamlılığı olan bir kullanıma dönüştürülmektedir. Temizlik yapılırken kullanılabilecek temizlik ürünü bu noktada iyi seçilmelidir. Yanlış kullanılan bir temizlik ürünü filtrede ya da aspiratörün dış kısmındaki kaplamada zarara yol açabilmektedir. Tüm ankastre setler ve modellerin sayfamızda yerini almaktadır.

Kullanıcı Yorumları: Yemek Yapmayı Daha Keyifli Hale Getirmek

Kullanıcı Yorumları: Yemek Yapmayı Daha Keyifli Hale Getirmek

Aspiratör cihazı evin mutfak kısmında kullanıma uygun modelleri de barındırmaktadır. Uzun zamanlardan beri bu alanda kullanılan aspiratörler yemek pişirme kısmında kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanıcılar, özellikle balık ve benzeri, kokusu evin diğer bölgelerine yayılabilecek olan gıdaları pişirirken aspiratör kullanımının büyük oranda faydasını gördüklerini belirtmişlerdir. Bu kullanım sadece havanın filtrelenmesinden oluşmamakla birlikte gıdalar kızarırken ya da pişirilirken oluşan buhar ve dumanın engellenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu sayede göz ve çevresi için oluşabilecek tehlikeli durumlar engellenmiş olmaktadır. Yemek yapmayı daha keyifli hale getirmek bu sayede mümkün olmaktadır. Bu durumu en iyi şekilde edinebilmek için aspiratör modelleri arasından uygun olanın seçilmesinde fayda vardır. Örneğin ev tipi bir aspiratörün AVM gibi yerlerde kullanılması ya da fabrikalarda kullanıma uygun bir aspiratör modelinin evde kullanılması alınacak sonucun yeterli olmamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden mekanlara göre aspiratör seçimi yapılmış olması havanın daha iyi filtrelenebilmesi için gereklidir. Genel anlamda havayı temizleme ve filtreleme amacıyla kullanılan aspiratörlerin banyo kullanımında da işe yarar bir seçenek olarak göze çarptığı görülmektedir. Özellikle banyoda bir pencere ya da havının temizlenmesine yarayacak bir açıklık yoksa bu alanlarda kullanım da fayda sağlamaktadır. Modern çağla birlikte temel olarak mutfağa ve banyo tuvalet gibi kullanım alanlarına sunulan aspiratörler günlük yaşamı kolaylaştırmak adına geliştirilmiş ürünlerdir. Tercihe göre Siemens aspiratör modellerine de bakabilirsiniz.

Küçük Tüyolar

  • Filtrenizdeki inatçı yağları kaliteli bir yağ çözücüyle kolayca çıkarabilirsiniz.
  • Aspiratör (davlumbaz) bacalarına takılan koku önleyici ile kötü kokularla daha iyi mücadele edebilirsiniz.
  • Aspiratörü sadece yemek pişerken değil başka zamanlarda da çalıştırarak hava kalitesini artırabilir, evi karbondioksit gibi kirleticilerden arındırabilirsiniz.

Bunlara Dikkat!

  • Aspiratörde daha önce olmayan gevşeklik veya titreme seziyorsanız montaj noktalarını kontrol edin.
  • Aspiratör yangın söndürücü değildir. Ocakta bir şey alev aldığında gazı kesip yangın söndürücü ile müdahale etmeniz gerekir.
  • Aspiratör borusu sıcak olduğu için serçe gibi küçük kuşlar tarafından yuva olarak kullanılabilir, arada bir kontrol şart.

Aspiratör Nasıl temizlenir

Aspiratör temizliği, aspiratörün kullanım ömrünün beklenilen süre kadar olabilmesi için gerekli bir rutin sayılmaktadır. Aspiratörün dış ve iç kısımlarında uygulanan temizlik farklı olmaktadır. Dış yüzey temizliği aspiratörün dışındaki materyale bağlı olmaktadır. Bu materyali aşındırmayacak ve yıpratmayacak bir temizleyici seçilerek bir bez yardımıyla bu yüzey silinebilmektedir. Aspiratörün iç yüzeyindeki temizlik ise dış katmandakine göre daha komplike olabilmektedir. Bu kısımda uygulanacak temizlikte aspiratörlerin parçalarının öncelikle çıkarılması gerekmektedir. Parçalar aspiratörden çıkarıldıktan sonra bir yağ çözücü temizlik malzemesiyle filtre kaplanmalıdır. Bu şekilde yağlar çıkarılabilecek seviyeye gelene kadar bekletilmelidir. Ardından uygun bir bez ile silinip suda durulanabilir. Kurulandıktan sonra geri takmaya hazır hale gelecektir. Aspiratörün takılacağı alan da temizlendikten sonra yerine takılarak tekrar kullanıma başlanabilir.

Aspiratör Nasıl takılır?

Aspiratörde bir ya da iki filtre olup olmamasına bağlı olarak bir filtre varsa bu filtre aspiratör gövdesine yerleştirilir. Eğer iki filtre bulunuyorsa da ikinci filtre sürgülü kısımdaki uygun bölmeye yerleştirilir. Bu yerleştirmede filtrenin etrafındaki yaylı tırnaklardan yararlanılmaktadır. Aspiratörün kendi gövdesi içerisindeki kurulum bittikten sonra takılacağı yere dikkat edilmelidir. Aspiratörün fan çıkışının olduğu bacanın tahta kısmının kalınlığına bakmak gerekmektedir. Yapıldığı maddede burada önem taşımaktadır. Suntalam ya da yonga levha, veya MDF kullanılıp kullanılmadığına göre farklı işlemler gerekebilmektedir. Fan çıkışına uygun olarak bir baca girişi ayarlanması gerekmektedir. Bu baca girişinin fan çıkışından daha büyük olması uygun olacaktır. Ardından aspiratör uygun şekilde kullanılacağı alana montelenecektir. Böylelikle kullanıma uygun hale getirilmiş olabilmektedir.

Aspiratör Ne İşe Yarar?

Aspiratör içerideki havanın filtreler sayesinde temizlenmesi amacına hizmet etmektedir. Birçok alanda kullanılabilmekte olan aspiratörleri havayı temizleme işlevi sayesinde mutfaktan banyoya kadar kullanmak mümkündür. Evde kullanılan aspiratörler daha küçük bir alandaki havayı filtrelemek için tasarlanmıştır. Bunun dışında AVM, fabrika ve cerrahi alanda kullanılmak için tasarlanmış aspiratörler de bulunmaktadır. Bu aspiratörlerin sistemi diğerlerine göre daha kompleks bir yapıya sahiptir.

Aspiratör Nasıl Çalışır?

Aspiratörün çalışma prensibi iki ayrı şekildedir. İlk kullanım şeklinde içerisindeki filtre ile havayı temizleyerek tekrar kullanıma geri sunmakla mümkündür. Diğer kullanım şeklindeki aspiratörler için ise bu sistem temizlenen havanın dışarıya gönderilmesiyle mümkün olmaktadır. Bu iki çalışma prensibinde de filtrenin büyük önemi vardır. Güçlü bir çekim ile hava daha kolay şekilde dışarıya atılabilmektedir. Bu havanın dışarıya atılma süreci ise dışarıya bağlanmış olan bir baca yardımıyla sağlanmaktadır.

Aspiratör Nasıl Kullanılır?

Aspiratör kullanımı aspiratörün modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Sürgülü ya da düğmeli bir model kullanıldığında bu iki tip içinde ayrı kullanım şekilleri uygulanmaktadır. Sürgülü modellerde sürgü çekilerek filtreye ulaşılır ve hava temizlenir. Düğmeye basılarak çalıştırılan modellerde ise herhangi bir sürgü bulunmamaktadır. Bu aspiratörlerde ayarlanabilen güçte bir düğme skalası bulunmaktadır. İstenen şiddette bir çekim ayarlanabilir bu sistemde. Yapılan yemeğin dışarıya verdiği koku şiddetine bağlı olarak çekim gücü seçilerek, hava sirkülasyonu sağlanabilmektedir.