2.El Daktilo

Antika objeler arasında yer alan eski daktilolar, kağıt üzerine yazı yazmak için kullanılan araçlardır. Günümüzde bilgisayarların ve dijital baskıların yaygınlaşması ile daktilo kullanımı neredeyse hiç bulunmamaktadır. Bu nedenle daktilolar artık antika değeri taşımaktadır. Sizin de antika objelere merakınız varsa, koleksiyonunuza bir antika daktilo ekleyebilirsiniz. Antika daktilo satın almak istiyorsanız hemen kategorimizde yer alan ürünlerimizi inceleyerek dilediğinize kolayca sahip olabilirsiniz. Antika daktilo fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İlk daktilo, 1839 yılında Teroitli William Austin Burt tarafından yapılmıştır. İlk adı Tipograf olan bu makine elden daha yavaş yazı yazabilmekteydi. Daha sonra ise 1868 yılında Sholes tarafından ilk pratik daktilo yapılmıştır.

Daha sonra ise Remington tarafından yapılan daktilo bir dikiş makinesinin üzerine yerleştirilmiştir. Bu makinenin büyük ve pedallı olması piyasaya sürülmesine engel olmuştur. Daha sonra ise çeşitli Amerikan firmaları daktilolarda yer alan çeşitli kusurları yavaş yavaş düzelterek bugün kullanılan daktilolara benzeyen makineler yapmışlardır. Sonraki yıllarda Holes tarafından yapılan daktilo, Thomas Edison tarafından elektrikli daktilo makinesi haline getirilmiştir. Çeşitli denemeler sonunda ise 1930 yılında seri halde elektrikli makinelerin satışına başlanmıştır. Daktiloların seri halde çalışması, firmaların hızlıca işlerini halletmesini sağladığı için uzun süre kullanılmıştır.

Daktilo çeşitleri arasında; elektrikli daktilo, elektronik daktilo ve mekanik daktilo yer almaktadır. Mekanik daktilo, elektriksiz olup mekanik olarak çalışmaktadır. Parmak yardımıyla kuvvetli bir şekilde tuşa vurulunca, kaldıraç tertibatıyla tuşun bağlı olduğu harf kalkar ve şeride vurur. Şerit de sarılı olan kağıt üzerine harf izini bırakır ve harfler vuruldukça şarto otomatik olarak ilerle. Yazının düzgün olması vuruş kuvvetine, şeride ve tuşların iyi basılmasına bağlıdır. Elektrikli daktilonun çalışma prensibi mekanik daktilo ile aynıdır. Fakat bu daktilo çeşitlerinde değişik türde harfleri kullanmak mümkün olmuştur. Elektronik daktilo da sistem olarak mekanik ve elektrikli daktilo ile aynıdır; fakat harfler, kollar ve yazı topu üzerine değil de papatya şeklindeki disk üzerine dizilmiştir. Diğer daktilo çeşitlerine göre daha fonksiyonel ve daha sessizdir. Günümüzde kullanılan daktilo tipidir. Ekranlı ve ekransız modelleriyle birlikte hafızalı modelleri de bulunmaktadır.

2.El Daktilo

için 32 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün – Model Tipi

(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Dönem

(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Malzeme

Çelik (17)
Demir (10)
(4)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL