Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Oto Buzdolabı

için 1.147 sonuç bulundu.

Araç Buzdolabı

Araç buzdolabı yiyecek ve içeceklerin soğutulması esasına dayanan, tıpkı evde kullanılan buzdolaplarının prensibiyle çalışan, araç için düzenlenmiş ebatları bulunan küçük buzdolaplarıdır. Bu buzdolapları sayesinde aracın içerisinde yolculuk yapılırken alınan yiyecek ve içeceklerin istenilen ısıda tutulması mümkün olmaktadır. Sadece soğutma anlamında değil +10 derece ve –10 dereceye kadar uzanan bir yalıtım sistemi bulunduran oto buzdolabı çeşitleri bulunmaktadır. Bu buzdolapları sayesinde herhangi bir piknik, kamp gibi dışarıda uzun zamanın geçirileceği aktivitelerde de yiyecekler uzun saatler güvene korunabilmiş olacaktır. Genellikle işi uzun yola gitmek olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan araç buzdolapları araç dışında da kullanıma müsait olmaktadırlar. İki çeşit kullanımda farklı özellikler beklenilmektedir. Haznenin ne kadar geniş olup olmayacağı kişinin seçimine kalmakla birlikte araç içinde mi yoksa dışarıda mı kullanılacağına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Araç buzdolabı seçimi yapılırken, buna dikkat ederek seçim yapılması daha uygun olacaktır. Bu sayede gerek aracın içinde gerekse de araç dışında bir aktivite gerçekleştirilirken yiyeceklerde bozulma gibi durumlarla karşılaşılması önlenmiş olacaktır. Uygun ürünlerle temizlik yapıldıktan sonra kısa süre içinde tekrar kullanımı mümkün olan oto buzdolapları seyahat ya da piknik, kamp gibi gezilerde büyük oranda yardım sağlayan ürünler olarak kullanılmaktadır.

Araç Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç buzdolabı seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok özellik vardır. Bunlardan bazıları daha temel olmakla birlikte bazıları da kişinin zevk ve isteğine kalmış olan durumlardan oluşmaktadır. Araç içerisinde olsun ya da araç dışında kullanılacak olsun enerji tüketimi ortak dikkat edilen özelliklerden biri olmaktadır. Araç buzdolabı 12 volt olarak seçilebildiği gibi aynı araç buzdolabı 24 volt olarak da bulunabilmektedir. Bu iki seçenek arasındaki temel fark araç içerisindeki kullanım esnasında kaç amper çektiğiyle ilişkilidir. 12 volt olarak seçilen bir araç buzdolabı 5 amper elektrik kullanırken 24 voltluk bir araç buzdolabı bunun yarısı kadar yani 2,5 amper kullanmaktadır. Burada aracın, akünün ya da güneş panelinin kapasitesine bakılarak seçim yapılması önerilmektedir. Bunun dışında araç buzdolabı alırken ebat konusunda da seçenekler bulunduğundan kişi kendine ve kaç kişinin kullanacağına dikkat ederek bir seçim yapmalıdır. 40-50 litrelik mi yoksa 65 litrenin üzerinde bir araç buzdolabı mı alınacağı ailenin kaç kişilik olduğuna ve ne kadar süre boyunca seyahate çıkılacağına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Daha genel bir ayrım olan çalışma prensibine bakılacak olursa da kompresörlü ve termoelektrikli araç buzdolabı olmak üzere iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Bu iki model arasından da bir seçim yapılması gerekmektedir. İki araç buzdolabı arasındaki fark termoelektrikli araç buzdolabında soğutma işleminin kompresör yerine bir fan aracılığıyla yapılıyor olmasıdır. İkisinde de dış kısımda bir yalıtım bulunmaktadır. Sadece çalışma prensibi olarak farklı iki yöntem benimsenmiştir ve ebat dışında, araç buzdolabı seçimi yapılırken hangi iki modelden birinin daha rahat kullanım sağlayacağına bakarak, seyahat ürünleri arasından bir seçim yapmak daha doğru olacaktır.

Uzun Ömürlü Bir Kullanım İçin Uygulanması Gerekenler

Uzun Ömürlü Bir Kullanım İçin Uygulanması Gerekenler

Araç buzdolabı kompresörlü ya da termoelektrikli seçilebilmektedir. Bunun yanında daha birçok isteğe ve ihtiyaca bağlı olmak üzere farklı özelliklerde bir araç buzdolabı almak mümkündür. Ancak önemli olan alınan araç buzdolabını uzun süre verimli bir şekilde kullanabilmektir. Bu nedenle de gerek aracın içinde gerekse de araç dışında bir aktivite yaparken kullanılacak olan araç buzdolabının bazı noktalarda özenli davranılmasına gerek duyulmaktadır. İlk olarak temizlik kısmından başlamak doğru olacaktır. Araç buzdolabının içerisine özellikle sıvı bir şey döküldüğü ve donduğu takdirde hem diğer yiyeceklere zarar verecek hem de buzdolabının daha kısa ömürlü olmasına neden olacaktır. Bu nedenle uygun bir temizleyici ürünle düzenli olarak temizliğinin yapılmasına dikkat edilmelidir. Temizliğin yanında kullanım esnasında da dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu sayılacak maddeler günlük kullanımda işe yarayacak durumlarmış gibi görünse de sürekli olarak yapıldığında ya da kaçınıldığında araç buzdolabının kullanım ömrünü arttıracak esaslardır. Bu esaslar aynı zamanda kullanım esnasında da dolaptan daha yüksek bir verim alınmasını sağlayacaktır. Öncelikle kullanım esnasında sık sık kapağın açılıp kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum içerideki ısıyı arttıracağından soğutma için tekrar bir enerji sarf edilmesi gerekli olacaktır. Böylece hem soğutma süresi uzamış hem de daha daha fazla enerji harcanmış olacaktır. Enerji konusunda söylenebilecek bir başka şey de, buzdolabının güneş gelmeyen gölge bir yerde bulundurulması gerektiğidir. Bu durum da enerji harcama oranının düşürülmesi için gereklidir. Araçta yerleşimi dışında bir de buzdolabının içindeki yiyecek içecek yerleşimi de önemlidir. Bunun için sıralamanın iyi yapılması gerekmektedir. Daha sık kullanılacak olanların en üst kısma koyulması zaman ve enerji kaybından tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Sayfamızdan su ısıtıcıları ve çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

Araç Buzdolabı Modelleri ve Özellikleri

Araç Buzdolabı Modelleri ve Özellikleri

Oto buzdolapları özelleştirilmiş farklı birçok model bulundurmaktadır. Ebat, enerji tüketim seviyesi, yalıtımın kalınlığı, çalışma prensibi olarak ayrıldığında çokça sonuca ulaşmak mümkündür. Çalışma prensibine bakıldığında iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar da kompresörlü ve termoelektrikli oto buzdolaplarıdır. Bu iki model birbirinden amaç olarak farklılaşan ürünlerdir. Biri direkt soğutma amacı güderken diğer modelde ise soğuğu koruma işlevi amaç edinilmiştir. Bu nedenle bu iki model arasındaki farka dikkat ederek satın alım yapılmalıdır. Çalışma prensibi ayrımının dışında özelliklerine göre seçim yapılabilir. İçecek taşınacağı zamanlarda bardak koymak için özel bir bölmesi olan oto buzdolapları diğerlerine göre daha kolaylık sağlayacaktır. Ek olarak, alınacak buzdolabının ebatlara göre de farklı modelleri bulunabilmektedir. Kaç kişilik bir aile tarafından kullanılacağı ve ne kadar yiyecek depolanacağına bağlı olarak hacim ve ebatta istenen ölçülerde bir oto buzdolabı alınabilmektedir. 65 litreye kadar ve daha da fazlasını bulabilmek mümkündür. Bir başka özellik olarak da, araç içi yerine dışarıda bir piknik yaparken ya da başka bir aktivitede kullanılacak bir buzdolabı alınacaksa taşıma kulpunun olup olmadığına bakılabilir. İçerisine birçok yiyeceğin koyulduğu büyük ve geniş hacimli bir buzdolabı seçildiyse özellikle taşıma kulbu olan bir Oto buzdolabı tavsiye edilebilir. Böylelikle taşıma konusunda sıkıntı yaşanmaz. Herhangi bir sağlık problemine sebebiyet vermeden rahatlıkla gidilecek yere elde ya da çekerek taşınabilir. Bu özellikler daha konforlu bir kullanıma yarayan özellikler olmakla birlikte daha uzun ömürlü bir kullanım için de düzenli temizlik yapılması gerekmektedir. Bu durumda da kapağı ve içerisindeki soğutma bölgesi takılıp çıkarılabilen modellerin tercih edilmesi daha rahatlıkla ve kısa zamanda temizliğin yapılıp kullanıma hazır hale gelmesini sağlayacaktır.

Termoelektrikli Buzdolabı ve Kompresörlü Buzdolabı

Termoelektrikli Buzdolabı ve Kompresörlü Buzdolabı

Araç buzdolapları farklı birden fazla model ve seçenekte satışa sunulan ürünler olmaktadır. Bu farklılık kimi zaman ebat büyüklük ya da küçüklüğünden kaynaklanmakta kimi zaman ne kadar enerji harcadığından kimi zaman ise çalışma kaynaklanmaktadır. Burada çalışma prensibi kaynaklı bir kategorizasyondan bahsedilecektir. Bilindiği üzere araç buzdolapları kompresörlü ve elektrikli buzdolapları olarak ikiye ayrılabilmektedir. Bu ayrım çalışma şekli temelli olsa da kullanacak kişiler açısından daha çok hangi alanlarda kullanılacağına bağlı olarak değişiklik gösteren bir ayrım olmaktadır. Her iki çalışma prensibini benimseyen araç buzdolabı modeli de istenen vaatleri yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Yiyeceklerin istenen ısıda korumasını amaçlayan bu buzdolaplarının farklılıkları bu soğutma işlemini nasıl yaptıklarında gizlidir. Kompresörlü bir araç buzdolabı bu soğutma işlemini bir kompresör yardımıyla yapmaktadır. İçerideki sıcak hava gazını dışarıya iterek soğumayı gerçekleştirir. Diğer bir model olan termoelektrikli araç buzdolaplarında ise böyle bir mekanizma bulunmamaktadır. Soğutma işlemini kompresör ve gaz yardımıyla yapmamaktadır. Esasında bakıldığında bu iki model arasında kompresörlü bir araç buzdolabı gerçek anlamda bir soğutma işlevi görmektedir. Termoelektrikli araç buzdolaplarında soğutma işlemi daha kısıtlı bir seviyede gerçekleşmektedir. Bu sebeple de kompresörlü olanlara soğutucu diğerlerine ise soğuğu korumaya yarayan bir model olarak bakmak yanlış olmayacaktır. Seçim yapılırken neye ihtiyaç duyulduğu bu noktada önemlidir. İçerisine koyulan yiyecek ve içeceklerin türü de hangisinin seçileceğini belirlemede yardımcı olacaktır. Birçok yönden farklılıklar barındıran bu iki model doğası gereği araç buzdolabı fiyatı düşünüldüğünde de farklılıklara tabii olmaktadır. Farklı amaçlara ve ihtiyaçlara hizmet ettikleri için iki ayrı model için tek bir fiyatın bulunduğunu söylemek doğru olmamaktadır. Her iki ürün için de güncel şartlara göre değişiklik gösterebilen bir fiyat skalası bulunduğunu söylemek uygun olacaktır.

Araç Buzdolabının İşlevi ve İçerisinde Muhafaza Edilebilecekler

Araç Buzdolabının İşlevi ve İçerisinde Muhafaza Edilebilecekler

Araç buzdolabı ilk amaç olarak seyahatlerde araç içerisi ve dışarısında yiyecekleri muhafaza etme görevini üstlenmektedir. Bu amaçla üretilmiş olan bu mini buzdolaplarının kendi içerisinde farklı modelleri bulunduğu için birden fazla amaç için kullanılabilen modeller de bulunabilmektedir. Örneğin, çalışma teknikleri açısından kompresör ya da termoelektrik kullanılan iki farklı modeldeki üretim amacı aynı olmamaktadır. Bu noktada hangisinin daha işlevli olacağına karar verdikten sonra almak daha mantıklı olacaktır. Sadece soğuğu koruyabilecek bir dolap aranıyor ise termoelektrik ile çalışan bir oto buzdolabı tercih etmek yeterli gelecektir ancak sadece koruma amaçlı değil içerideki yiyeceklerin ısılarını daha fazla aralıkta düşürebilecek bir dolap aranıyorsa burada kompresörlü modellere yönelmek uygun gelecektir. Araç buzdolabı elektrikli seçildiğinde bu işlev yerine getirilemeyecektir. Sadece belli bir seviyeye kadar soğukluk muhafaza edilmiş olacaktır. İşlevi bakımından açıklanan oto buzdolaplarının içerisine koyulmak istenen besinlerin hacmi kadar büyüklüğü olan bir buzdolabı seçmek de önemlidir. Aksi takdirde daha işlevsiz bir dolap elde edilmiş olacaktır. Bu oto buzdolapları aynı evde kullanılan buzdolapları gibi düşünüldüğünden içerisinde evdeki buzdolaplarında saklanabilen her tür yiyecek koyulabilmektedir. Burada evdeki buzdolaplarından fark koyulan yiyeceklerin sıralaması ve düzenlenmesi kısmında oluşmaktadır. Ev tipi buzdolaplarında çok geniş bir alana sahip olunduğu için düzenleme işi daha kolaylıkla yapılabilmektedir. Araç buzdolaplarında ise alan daha kısıtlı olduğundan maksimum verim alınabilecek şekilde yerleştirilmelidir. Eğer bardak koyulabilecek bir alan varsa buraya sadece bardaklar koyulmalı başka bir şey ilave edilmemelidir. İç haznede de en zor soğuyan besinlerin en alt kısma havayla daha az temas edecek şekilde yerleştirilmesi uygun olacaktır. Daha çabuk soğuyacak ya da sıcak havaya daha dayanıklı olabilecek besinlerin üst sıralara yerleştirilmesi uygun gelecektir.

Araç Buzdolabı Nasıl Çalışır?

Araç buzdolapları da tıpkı normal evlerde kullanılan buzdolaplarının çalışma prensibiyle çalışmaktadır. Bu prensip temelde sıcak havanın dışarıya verilmesi ve içeride besinlerin bozulmamasını sağlayacak bir soğuk hava ortamının oluşturulmasıyla yapılmaktadır. Araç buzdolabında da normal buzdolabında da bu işlem bir kompresör tarafından gerçekleşmektedir. Soğuk havanın içeride birikmesi için gereken gazlar bu kompresör tarafından buzdolabının iç haznesine yollanır. Böylelikle istenen derecelerin ayarlanabileceği bir sistem oluşturulmuş olur.

Araç Buzdolabı Kaç Amper Çeker?

Araç buzdolaplarında kompresörle çalışanlarda iki seçenek bulunduğu için her biri için farklı bir amper çekimi söz konusu olmaktadır. 12 volt ve 24 volt ile çalışan araç buzdolaplarını bulmak mümkündür. 12 voltluk bir buzdolabı yaklaşık olarak 5 amper, 24 voltluk olan kompresörlü araç buzdolapları ise yaklaşık olarak 2,5 amper çekmektedir. Enerji tüketimi sadece kaç volt ile çalıştığından bağımsızdır. Kullanım sıklığı da bu durumu etkileyen bir durum olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Çok sık kullanıldığı süre zarfı içinde, örneğin kapağının daha çok açılıp kapandığı bir dönemde daha az kullanıldığı bir döneme göre daha fazla enerji tüketimi gerçekleştirilmiş olacaktır. Hava sıcaklığı da bir diğer etkenlerden biridir. Hava ne kadar sıcak olursa araç buzdolabının kullanması gereken enerji o kadar fazla olacaktır. İçerideki havayı soğutabilmek adına daha uzun bir saat diliminde çalışacağı için daha fazla enerji tüketimi gerçekleşecektir. Bütün bu özellikleriyle çalışma sisteminin evde kullanılan buzdolaplarıyla aynı şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Oto Buzdolabı Nereye Takılır?

Araç buzdolapları hangi alanda daha yoğunlukla kullanılacaklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle araç içerisinde kullanım sağlanacaksa, aracın çakmak girişine bağlayarak araç içerisinde kullanılabilir. İstenirse buz kasetleriyle desteklenebilir ya da soğuk jellerle bu soğutma işlemi daha da kısa hale getirilebilir. Eğer sıklıkla araba içinde değil de piknik, kamp ve benzeri etkinliklerde kullanılmak üzere bir araç buzdolabı alınacaksa bunun için 220 V ile kullanımı mümkün olan buzdolapları tercih edilebilmektedir. Bu sayede daha az enerji tüketilerek daha uzun bir süre kullanım yapılması sağlanmış olacaktır. Aynı araç içerisinde kullanılacak olan oto buzdolapları gibi bu buzdolaplarında da soğuk jel ve buz kasetleri ile kullanım süresi uzatılabilir ve soğutma süresi kısaltılabilmektedir. Dışarıdaki alanlarda kullanılacak olan araç buzdolaplarının içerisine çok sıcak bir yiyecek koymamak da daha uzun süre kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Hangi Araç Buzdolabı Kullanışlıdır?

Alınacak buzdolabının kullanım alanına göre bu soruya farklı cevaplar vermek mümkündür. Aracın içerisinde mi yoksa dışarıda mı kullanılacağı en temel belirleyici olacaktır. İlk kullanım şeklinde daha çok kaç volt ile çalıştığı ve kaç amper elektrik çektiği önemli olacaktır. Araç dışında piknik kamp ve benzeri kullanımlarda ise daha düşük enerji ile daha uzun saatler çalışabilen bir araç buzdolabı tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Her ne kadar destekleyici bazı ürünler kullanılabilse de buzdolabının kendi çalışma şeklinde kaç saat dayanabildiği kullanım için önemlidir. Her iki buzdolabında da geniş ve haznesi büyük olanların daha kullanışlı ve tercih edilebilir olduğu gözlenmiştir. Böylelikle istenildiği kadar yiyecek ve içecek burada rahatlıkla depolanabilmektedir.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(41)
ve üzeri (55)
ve üzeri (62)
ve üzeri (62)
ve üzeri (66)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL