Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Tampon

için 17,020 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tampon

Günümüzde otomobil teknolojisi hızla gelişmeye devam etmektedir. Yıllar boyunca görüntüsü sürekli bir şekilde değişmeye devam etse de, araba tamponu hala modern taşımacılıkta hayati bir rol oynamaya devam etmektedir ve araçların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Yeni nesil araçlarda tamponların üstlendiği görev çok önemli bir rol oynamaktadır. Tampon, kara taşıtlarının ön ve arka kısımlarında yer almaktadır. Araba tamponu bir çarpışma ya da kaza yaşanması durumunda şok emici etkisiyle aracınızı korumakta oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Son yıllarda araç sayısı artmıştır ve trafik kazaları büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu tamponlar kaza halinde, çarpışmanın etkisini azaltarak hem sizi, hem arabanızı, hem de yayaları daha büyük bir hasar almaktan korumaktadır. Araba üreticileri yayaların güvenliği için en uygun sertlik ve şekle sahip, özel malzemelerle donatılmış tamponları tasarlamaktadırlar. Bunun yanında sahip olduğu estetik görüntüsüyle aracınızı daha şık bir hale getirmektedir. Aracınıza hem farklı bir hava katacak hem de işlevsellik sunacak çeşitli araba tamponu aksesuarları bulunmaktadır. Otomobil üretimi yapan firmanın tasarım şekline bağlı olarak, arabadaki tampon gövdeye entegre edilmiş olabilir ve tüm otomobil ile görsel açıdan tek bir bütün oluşturabilir. Tampon, araç ve yaya güvenliğini sağlamak konusunda çok önemli bir unsur olduğundan, herhangi bir yenilik yapılması durumunda satışa çıkmadan önce kullanılan malzemenin dayanıklılığını kontrol etmek amacı ile bir takım teste tabi tutulmaktadır. Tüm modern ürünler gerekli kontrollerden geçmekte ve güvenlik sertifikaları almaktadır. Pek çok insan arabalardaki tamponların yalnızca dekoratif bir unsur olduğu yanılgısına düşse de bu doğru değildir. Araba tamponları aynı zamanda trafikteki tüm insanların ve araçların güvenliğini garanti altına almak için tasarlanmış bir araç parçasıdır.

Araba Tamponu Özellikleri

Araba Tamponu Özellikleri

Sizi ve çevrenizi korumanın yanı sıra tamponlar kaputu, ızgarayı, egzozu, bagajı ve soğutma sistemini korumak amacıyla da tasarlanmıştır. Bu yüzden araçların arka kısmında da araba arka tamponu yer almaktadır. Arka tampon emniyet sağlayıcılığı, kaza ya da çarpma anında hasarın başlangıç gösterdiği ve hasarın büyüklüğünün tespit edilebildiği, çok önemli bir parça olma özelliği taşımaktadır. Ön ve arka araç tamponlarının üretim standartları aracın üretildiği ülkede düzenlenen bir takım yasa ve tüzüğe göre düzenlenmektedir. Ancak özel bir araç olmadığı takdirde, tüm araçların bir ön ve arka tampona sahip olması gerekliliği tüm dünyadaki yasalarca ortak bir tanım olarak kabul edilmiştir. Tampon bileşenleri; sönümleyiciler, tampon yüzü, takviye çekirdeği ve metal dış yüzeyler olarak dörde ayrılmaktadır. Sönümleyicilerin görevi çarpma ya da herhangi bir kaza sırasında açığa çıkan enerjiyi yutmaktır. Tampon yüzü ise arabanın sahip olduğu renge boyanabilir ve araca estetik bir görüntü de sağlayan bir bileşen olmaktadır. Takviye çekirdeği, bütün bu sistemi aracın gövdesine bağlamaktadır. Aynı zamana çarpma esnasında enerji emilimine de yardımcı olarak aracın geri kalanının hasar görmemesini sağlamaktadır. Metal dış yüzeyler ise üzerine plastik ya da çelik benzeri materyaller monte edilebilen ve kalın çelik levhalardan üretilmiştir. Bunların yanı sıra, araç tampon sisteminizi seçerken üzerinde karar vermeniz gereken ana faktörlerden birisi de, üretici firmanın şartnamesine belirttiği özelliklerle tamponun uyum gösterip göstermemesidir. Arka tampon ve araba ön tamponu seçimi yapılırken yeterince enerji sönümü yapıldığına, kullanılan malzemenin çarpışma esnasında minimum bir oranda hasara neden olmasına ve monte edilebilirliğine dikkat edilmelidir. Bu araç tamponlarının üretilebilir olmasını ve ülkenizdeki standartlarla uyumluluğunu da göz önünde bulundurmanız büyük önem taşımaktadır.

Araba Tamponu Çeşitleri

Araba Tamponu Çeşitleri

Kullanılan araba tampon malzemesi üretici firmanın seçimine göre değişiklik gösterebilir. Bundan öncesinde araba tamponları belli bir miktarda koruma sağlayan ancak kolayca göçebilen bir materyal olan, oldukça ağır ve pahalı olan krom kaplı çelikten yapılmaktaydı. Ancak plastiklerin ortaya çıkışının ardından, araba tamponları güçlendirilmiş termoplastik maddelerden yapılmaya başlamıştır. Termoplastik oldukça kolay şekillendirilmektedir ve darbelere karşı koruyucu görev üstlenmektedir. Çarpma şiddetini dağıtmak için bir nevi yastık görevi görmektedir. Günümüzde araba tamponunun dış kısmı, genellikle bu tür plastik çeşitlerinden yapılmaktadır. Bu kısım aracın şasesine monte edilen metal bir çerçeve üzerine konumlandırılmaktadır. Araba tamponları alüminyumdan yapılmış olan demir çubuklarla güçlendirilmiş plastik bir kapaktan oluşmaktadır. Bir araba tamponun içinde bulunan unsurlardan biri de gaz dolu kartuşlardır. Bu kartuşlar hasara karşı yumuşatıcı görevini üstlenmektedirler. Yanal kiriş olarak da adlandırılan diğer kısım ise çelik ve alüminyum maddelerini içermektedir. Tamponun en dış kısmındaki bölümünde ise yumurta kutusu ya da petek şeklindeki plastik bir parça bulunmaktadır. Bu parça HDPE'den yapılmaktadır. En son parça da, arabaya son dış görünümünü veren plastik tampon kapağıdır. Araba tamponu fiyatları seçtiğiniz materyallerin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda seçeceğiniz modelin de fiyat üzerinde etkisi olmaktadır. Son derece gelişmiş olan otomotiv sanayisi sayesinde farklı renk ve malzeme seçeneklerini tercih ederek aracınızı kişiselleştirmeniz mümkün hale gelmiştir. Tampon fiyatlarına etki eden diğer bir husus da üretici markasıdır. Fiyatlar markadan markaya değişkenlik gösterebilir. Sayfamızdan yararlanarak ihtiyaç ve zevkinize uygun ürünler arasında seçim yapabilir, birbirinden çeşitli ve farklı bütçelere uygun araba tamponu aksesuarları arasından dilediğinizi satın alabilirsiniz.

 Araba Tamponu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Tamponu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba tamponu satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta mevcuttur. Araba tamponları görsel olarak güzel bir görüntü sağlamasının yanı sıra güvenliğimizi korumakta çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden tampon seçimi yaparken bazı hususlara dikkat edilmesi hem sizi hem de çevrenizi olası kazalardan korumakta etkili olabilir. Öncelikle, seçtiğiniz materyaller çarpma gibi arabanıza ve size zarar verebilecek olaylara karşı dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden sağlam bir maddeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Araba tamponlarının sağlamlık derecesi ve dayanıklılığı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Tampon yapımında plastik olarak HDPE, PMM, PP çeşitlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Metal olarak çelikler ve Al alaşımları etkin bir koruma sağlamaktadırlar. Kompozit olarak da CFRP ve GFRP çeşitleri araba tampon yapımına aday malzemeler arasındadır. Yoğunluk olarak hafif olan ve kolayca şekil alabilen malzemelerin kullanılması önemlidir. Daha yoğun maddeler kullanılması durumunda, araç daha fazla ağırlık taşır. Bu daha fazla yakıt tüketimi ve dolayısıyla daha yüksek maliyet anlamına gelmektedir. Plastiğin araba tamponlarında sıkça kullanılma sebeplerinden birisi de daha hafif bir yoğunluğa sahip olmasıdır. Hafif yoğunluklu ve yüksek enerji emilimi sağlayan maddelerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Ancak ağır yük taşıyan araçlar söz konusu olduğunda, aracın taşıyacağı yük oldukça fazla olduğundan tamponun çok daha sağlam olması gerekmektedir. Bu yüzden bu tür araçlarda metalden yapılmış tampon kullanımı daha yaygındır. Kullanılan maddelerin paslanabilir maddeler olmaması da mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Kullanacağınız araç çeşidine ve güvenliğinizi sağlamak için seçimini yapacağınız üretim maddesine bağlı olarak değişkenlik gösteren araba tampon çeşitleri arasından uygun bulduğunuz ürünleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Sayfamızdaki kullanıcı yorumlarını da okuyarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.