Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Sim Kart, Hat, Paketler

için 88 sonuç bulundu.

Sim Kart, Hat, Paketler

Modern teknolojik gelişmeler doğrultusunda cep telefonlarının kullanım alanı ve kullanım amaçları genişlemiş olsa da ilk ve en temel özelliği iletişimi sağlamaktır. Cihazlar, bu iletişimi internet olmadan sağlayabilmek için aktif bir sim karta gereksinim duyar. İçinde bulunulan bu teknoloji çağında tabletleri cep telefonundan ayıran en önemli özellik, tabletlerin sim kart destekli olmamasıdır. Sim kartlar, ev telefonundan cep telefonuna geçiş aşamasında ev hattının taşınabilir duruma getirilmiş hali olarak düşünülebilir. Ev hatları kablolar ile bağlıyken sim kartta böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle çok kısa bir sürede ev telefonları yerlerini çok daha kullanışlı ve taşıma imkanı sağlayan cep telefonlarına bırakmak zorunda kalmıştır. Sim kartı, bir cep telefonunun diğer hatlarla bağlantı kuran kısmı olarak görülebilir.

Sim Kartı Nedir?

Sim Kartı Nedir?

Sim kartı, cep telefonlarının GSM servis sağlayıcının telefon hizmetinden yararlanmasını sağlayan mikroçiptir. Abone kimlik bilgilerini ve telefon defterini barındırır. SIM sözcüğü İngilizce abone kimlik modülü kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi sonucu türemiş bir kısaltmadır. Farklı cihazlarda kullanılan sim kartı boyutları değişkenlik gösterir. Yaklaşık 2010 yılı ve öncesine kadar cep telefonlarının neredeyse tamamı standart boyutlu sim kart kullanımına olanak sağlıyorken son yıllarda kullanılan sim kart boyutları daha küçüktür. Sim kartlar boyutlarına göre; standart sim kart, mini sim kart, mikro sim kart ve nano sim kart olarak dörde ayrılır. Sim kart boyutu kullanılacak cep telefonuna uyum sağlamalıdır. Son yıllarda tüm sim kartlar standart boyutlarda üretilse de kullanıcının kolaylıkla daha küçük boyutları ayırabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sim kartı, cep telefonunun iletişimi sağlayan ana parçadır. Eski cep telefonu modellerinde pilin altında sim kart için ayrılmış özel bir kısım vardır. Bu kısım cihazın desteklediği sim kart boyutu hakkında da ipucu verir. Sim kart, çipli tarafına dikkat edilerek bu bölmeye yerleştirilir. Son dönemde çıkan akıllı telefon modellerinde ise sim kart bölmesi genellikle cep telefonunun yan kısmında yer alır. Yeni cep telefon modellerinde harici pil kullanımı da terk edildiği için sim kartı cep telefonunun yan yüzünde konumlandırmak uygun görülmüştür. Bu bölme daha çok mini sim kart, mikro sim kart veya nano sim kartların sığabileceği büyüklüklerde tasarlanmıştır. Telefonun kutusundan çıkan özel bir aparatla bu ince bölme açılır ve sim kart bölmeye yerleştirilir. Sim kart yerleştirildikten sonra bölmenin tam olarak kapanmasına dikkat edilmelidir. Sim kart çıkarıldığında bir cep telefonundan normal aramalar yapılamaz. Yalnızca acil servis aramaları yapılabilir. Cep telefonunuzdan arama yapmaya, SMS göndermeye ve internet erişimi sağlamaya devam edebilmek için sim kartınızı telefonunuza takmanız gereklidir.

Sim Kart İçeriğinde Neler Bulunur?

Sim Kart İçeriğinde Neler Bulunur?

Sim kartlar, en uygun tabirle mikroçiptir. Bu mikroçipler sayesinde arama yapma, SMS, sesli mesaj ve internete bağlanma gibi GSM operatörünün sunduğu hizmetlerden yararlanılabilir. Sim kartların sunduğu en büyük hizmetlerden biri içerisinde adres defteri barındırma kapasitesine sahip olmasıdır. Bu adres defteri sayesinde kişiler kendi özel rehberlerini oluşturabilir ve telefon değiştirmeleri gereken durumlarda kişi listelerinin kaybolması riskinden kurtulmuş olur. Sim kartların depolayabileceği kişi sayısı o kartın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Sim kartınızın kaç kişi kapasiteli adres defterine sahip olduğu bilgisine sim kart kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Sim kartlar adres defteri sayesinde kişiselleştirilmiş olmaları nedeniyle bir şifreleme yöntemine ihtiyaç duyar. Bunu sağlayan PIN adı verilen koruma ve şifreleme mekanizmasıdır. PIN kodu sayesinde kişiselleştirilmiş sim karta genel erişim engellenmiş olur ve böylece güvenlik sağlanır. Her sim kartın kendine özgü PIN kodu bulunmaktadır. Bu kodu ilk kullanım öncesi sim kartı cep telefonunuza takıp cihazı açtıktan sonra sizden isteyecektir. Daha sonra servis menüsünden sim kartınızın PIN kodunu istediğiniz dört haneli bir şifreyle değiştirebilirsiniz. Belirleyeceğiniz PIN kodunun akılda kalıcı bir şifre olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer cihaz ayarlarınızda değişiklik yapmadıysanız cep telefonunuz her çalıştırılma aşamasında sim kart PIN kodunuzu isteyecektir. PIN kodunun üç kez art arda yanlış girilmesi halinde sim kartta yer alan diğer bir güvenlik kodu olan PUK koduna ihtiyaç duyulur. Bu kodda yine sim karta özeldir ve PIN kodu gibi güvenlik ve koruma amaçlı geliştirilmiştir. PIN ve PUK kodlarına sim kart satın aldıktan sonra size ulaşan paket içeriğinde bulabilirsiniz. PIN kodu dört, PUK kodu ise sekiz hanelidir. PIN kodunu üç kez yanlış girmeniz halinde sim kartınız kilitlenir. Telefon ekranında çıkan yönergelere sizden sekiz haneli PUK kodunuzu girmeniz istenir. PIN kodunun aksine PUK kodu değiştirilebilir özellikte değildir. Bu nedenle satın aldığınız sim kartın parçalarını saklamanız olası yanlışlıkların önüne geçecektir. PUK kodunun birçok defa hatalı girilmesi sonucu sim kart kalıcı şekilde bloke olur. Dolayısıyla yeni bir sim kart almanız gerekecektir.

Sim Kart Nasıl Çalışır?

Sim Kart Nasıl Çalışır?

Sim kartlara tanımlanmış belirli kodlar vardır. Bu kodlar sayesinde sim kart çalışabilir duruma gelir. Entegre devre kartı kimliği (ICCID) olarak isimlendirilen kod, 18 veya 19 hanelidir ve sim kartın bulunduğu ülkeyi incelemeyi sağlar. Uluslararası mobil abone kimliği (IMSI) sim kartın çalıştığı şebeke olan bireysel operatör şebekesini tanımlar. Bu kod şebeke sağlayıcısı ile Sim kartın iletişim kurabilmesine olanak sunar. Mobil ülke kodu (MCC) sim kartın hangi ülkeden kaynaklandığını belirlemek için kullanılır. Bu üç haneli kod uluslararası arama yaparken de gereklidir. Mobil şebeke kodu (MNC) sim kartın ait olduğu şebeke sağlayıcısını tanımlar. Mobile station uluslararası abone dizini numarası (MSISDN), aboneliği eşsiz olarak tanımlayan 15 haneli bir sayıdır. Son olarak kısaltılmış arama numaraları (ADN), kullanıcı tarafından aranacak numaralara kolay erişim sağlamak için saklanan sayıların bir listesidir. Sim kart tarafından yapılan veya alınan bir çağrının saati ve tarihi de bu kod sayesinde öğrenilir. Tüm bu kodlar sim kartın çalışmasını ve tanınabilir olmasını sağlar. Karmaşık bazı yollardan cep telefonu sim kart kodlarını şebeke aktarır ve alınan geri dönüşler sayesinde sim kart çalışır duruma geçer. Sim kartın herhangi bir kısıtlaması yoksa doğal bir şekilde çalışacaktır. Bazı durumlarda hat kısıtlama işlemi gerçekleştirilebilir. Kısıtlanmış bir hattan arama yapmak, SMS göndermek veya internete bağlanmak mümkün değildir. İletişimin son derece kritik olduğu bu yıllarda kişisel bir sim kart sahibi olmak en büyük gerekliliklerdendir. Doksanlı yılların başında olduğu gibi her evde ortak kullanım için konumlandırılmış bir telefona modern evlerinin neredeyse hiçbirinde rastlanmaz. Ancak bunun aksine belli bir yaşın üzerindeki insanlarda cep telefonu kullanımı sıklıkla görülmektedir. Böylesine yaygın kullanımda olan cep telefonları için sim kart seçimi de en az cep telefonu seçimi kadar önemlidir. Uygun fiyatlı modeller için Xiaomi cep telefonu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sim Kart Numarası

Sim Kart Numarası

Sim kart numarası kullanıcılar açısından en çok dikkat edilen konulardan biridir. Kullanıcı bu numarayı ismi gibi görür ve özel olmasını ister. Son iki veya dört hanesinin özel olarak seçilmesi durumuyla sıklıkla karşılaşılır. Sim kart numarasının akılda kalıcı olması önemli bir meseledir. Hayatın hemen her alanında cep telefonu kullanır duruma gelmişken yeni hat almak gerekebilir. Yeni hat alırken sim kart numarasının da kolaylıkla ezberlenebilir olmasına dikkat etmek gerekir. Sim kart numarası başka kullanıcılarla bağlantı kurma konusunda kolaylık sağlar. İlk alınan cep telefonuyla birlikte ilk alınan sim kartlar da bu dönemdedir. Birçok kullanıcının ilk sim kart numarası 532 hat denilen 532 ile başlayan numaradan olmuştur. 532’li hat kullanıcı sayısı günümüz telefon numaraları arasında çoğunluktadır. Hiç kullanılmamış 532’li hat numaralarını telefon ve aksesuarları sayfamızda bulabilirsiniz. Özel numaralara sahip olma ayrıcalığını yeni alacağınız sim kartlarla tadabilirsiniz. Kurulumu son derece kolay olan bu kartları kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken kartı doğru boyutlarda ayarlayıp kullandığınız cihaza takmak. Sonrasında paketin üstündeki PIN kodunu kullanarak kartı anında aktive edebilirsiniz. Sonrasında değiştirilebilen bu şifre, telefon her açılıp kapandığında girilmelidir. Bu sayede cihazınızın güvenliği garantilenmiş olur.

Size Uygun Sim Kart Seçimi

Size Uygun Sim Kart Seçimi

Sim kart numarası yanında yeni hat alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sim karta tanımlı tarife ve paketlerdir. Bu seçimi kullanıcı kendi ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda yapmalıdır. Birçok GSM operatörü kullanıcı odaklı çalışarak farklı tarifelerle kullanıcıların hat sahibi olmasını sağlıyor. İlk olarak karar verilmesi gereken durum ne tür bir sim kart hattı alınacağıdır. Günümüzde faturalı hat ve ön ödemeli yani faturasız hat denilen iki seçenek mevcuttur. Faturalı hat kullanıcıları, satın aldıkları sim kart tarifelerine göre aylık kullanım yapabilirler. Her ay paketleri yenilenir ve ödeme düzenli olarak alınır. Faturasız, eskiden kullanılan hali ile kontörlü hat kullanımı direkt olarak hizmet alımına göre gerçekleşir. Kişi, kullanmak istediği hizmete göre, konuşma, sms, internet seçeneklerini belirli fiyat karşılığında satın alarak hattına tanımlar. Çok cazip sim kart fiyatları çeşitli tarifeler ve paketler kapsamında operatörler tarafından kullanıcılar için oluşturulmaktadır. Sevdiklerinizle iletişiminizi kesintisiz olarak sürdürmek, mobil işlemlerinizi kolaylıkla halletmek istiyorsanız yeni bir hat almak için sayfamıza göz atabilirsiniz. Uygun fiyatlı, size özel Turkcell sim kart hat paketler bulabilirsiniz.

Sim Kart Nasıl Takılır?

Sim kart takma işlemi kullanılan cep telefonu markası ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Harici bir pil içeren cep telefonlarına sim kart takmak için öncelikle arka kapağı açmalısınız. Ardından arka kapak içerisinde veya pil altında yer alan sim kart bölmesine sim kartın üstünde bulunan yonca kısmı doğru yere yerleşecek şekilde sim kartınızı takmalısınız. Daha sonra pilinizi yerine yerleştirip cihazınızı çalıştırabilirsiniz. Arka kapak açılmayan telefon modellerinden birine sahipseniz ilk olarak cep telefonunuzun sim kart bölmesini bulmanız gerekmektedir. Bu bölme genellikle cep telefonlarının yan tarafında yer alır. Bu kısmı açmak için iğne benzeri özel bir aparat kullanmalısınız. Bu aparatı telefonunuzun kutusu içinde bulabilirsiniz. Aparat yardımıyla açtığınız sim kart bölmesine kartınızı yerleştirip ardından nazikçe iterek bölmeyi kapatabilirsiniz. Sim kartınızın telefonunuzun desteklediği sim kart boyutunda olduğuna işleme başlamadan önce emin olunuz.

Yeni Hat Ne Kadar Sürede Açılır?

Yeni alınan bir hattın açılma süresi kesin olarak verilemez. Yaklaşık olarak tüm hatların açılma süresi değerlendirilerek bazı çıkarımlar yapılabilir. Yeni alınan hat sözleşme işlemleri tamamlandıktan sonra operatöre bağlı olmaksızın yaklaşık 24 saat içinde açılır. 24 saat sonunda yeni almış olduğunuz hat aktif hale gelir ve kullanımınız için hazır olur. Bazı durumlarda bu süre kısalabilir veya uzayabilir. 1 saat içinde açılan hatlar olduğu gibi aktif hale geçmesi için 7 gün geçmesi gereken hatlar da vardır. Hattınız aktif olduğunda operatör tarafından size bilgilendirme SMS’i gönderilecektir. Bu SMS’i kontrol ederek hattınızın aktifleşme sürecini takip edebilirsiniz.

Hangi Hattı Almalıyım?

Size en uygun sim kart çeşidi ve tarife paketini almak için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Hat seçimini kişisel kullanım ve ihtiyaçlarınıza göre yapmak önemli bir avantajdır. Öncelikli olarak faturalı veya ön ödemeli hatlardan hangisine sahip olmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Eğer faturalı bir hat almak istiyorsanız operatörlerin faturalı hat tarife seçeneklerine göz atarak aylık kullanımınıza uygun tarifeye avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ön ödemeli bir hat almak istiyorsanız yine operatör seçiminizi doğru yapmanız gerekir. Hattınızı aldıktan sonra satın alabileceğiniz ön ödemeli paketleri incelemeden operatör seçimi yapmamanız tavsiye edilir. Operatörler genel olarak tarife ve paketlerini konuşma, SMS ve internet hizmetlerinin her birini dahil ederek kurgular. En çok kullanımı hangi hizmette yapıyorsanız ona yönelik tarifeleri incelemeniz mantıklı olacaktır. Ay sonunda kullanılmamış hizmetlerinizin boşa gitmesi durumu olduğu gibi size uygun olmayan bir tarife seçerek ay ortasında da paketinizin bitmesi riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir ay boyunca yaptığınız tüm aramaları, attığınız tüm SMS’leri ve kullandığınız internet miktarını hesaba katarak istediğiniz operatörün istediğiniz ödeme şekline sahip hattına sahip olabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(23)
ve üzeri (30)
ve üzeri (31)
ve üzeri (31)
ve üzeri (31)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL