KUYUMCU MALZEMELERİ

Daha Fazla Filtre+
Konum Belirle Seçtiğim konuma özel indirimleri ve aynı gün teslimatlı ürünleri göster.

Kuyumcu Malzemeleri

Değerli metal ve taşları kullanarak takılar elde eden kuyumcular bazı kuyumculuk malzemelerine gereksinim duyarlar. Değerli madenlerin titiz bir işçilikle işlenmesi, kıymetli taşlara şekiller verilmesi, taşların montür ve monte işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda kuyumcu malzemeleri imdada yetişmektedir. Kategorimizin geniş ürün yelpazesi sayesinde ihtiyacınız olan kuyumcu aletlerini kolayca bulabilirsiniz.

Kuyumcu Malzemeleri Nelerdir?

Kuyumcu Malzemeleri Nelerdir?

Kuyumculuk mesleğini icra eden kişilerin kullandığı malzemeler, kuyumcu malzemeleri olarak adlandırılır. Bu malzemelerle değerli metal ve taşlar işlenerek birer takıya dönüştürülür. Kategorimizde de bulabileceğiniz kuyumcu takı tasarım malzemelerinden bazıları; altın parlatma bezi, kuyumcu makası, kuyumcu terazisi, ultrasonik temizleyici gibi ürünlerdir. Takı tasarımı yapan tüm kuyumcular bu ve diğer kuyumcu malzemelerine gereksinim duymaktadırlar. Takılar tasarlandıktan sonra ise kuyumcuların bunları satışa çıkarması gerekir. Bu aşamada da bir diğer kuyumcu malzemeleri olan kuyumcu vitrin mankenleri devreye girmektedir. Kuyumcu mankenleri, bilezik, yüzük, küpe, kolye gibi takıların vitrinde ya da dükkan içinde sergilenmesine yardımcı olur.

Kuyumculuk Malzemeleri ve Görevleri

Kuyumculuk Malzemeleri ve Görevleri

Kuyumculuk malzemelerinden olan ve her kuyumcunun mutlaka malzeme çantasında yer alan ürünlerden biri kuyumcu makasıdır. Kuyumcu makası; parçaların düzeltilmesinde ve bükülmesinde kullanılmaktadır. Bu malzemeyi genellikle sadekarlar, alyanscılar ve el işçiliğiyle uğraşan atölyeciler kullanmaktadır. Bir başka kuyumcu malzemesi olan heştek takımları ise; takı tasarlarken bombeli yüzeyler elde etmek için kullanılan takımlardır. Örneğin; alyanslardaki bombeler, bileziklerdeki bombeler bu araçlarla yapılmaktadır. Yine her kuyumcunun hem üretim hem de satış aşamasında kullandığı malzemelerden biri de cila, kıl ve bez parçalardır. Takıların temizlenmesi ve parlatılması işlemlerinde kullanılan bu aletlerin farklı kullanım amaçları vardır. Örneğin; kıl diye bilinen malzeme ile tırnak araları ve girilmesi zor yerler temizlenir. Bez ile ise parlak cilalamalar yapılır.

Ultrasonik Temizleyicinin Kuyumculuktaki Yeri

Ultrasonik Temizleyicinin Kuyumculuktaki Yeri

Ultrasonik temizleyicinin kuyumculuktaki yerine değinmeden önce “ultrasonik temizleyici nedir?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Ultrasonik temizleyici, yüksek frekanslı ses dalgalarının sıvı dolu bir tankın içerisime uygulanması yoluyla tank içindeki malzemenin kirlerinden arınmasına yarayan bir cihazdır. Kuyumculukla ultrasonik temizleyici; altın, kolye, küpe, bileklik, mücevharat, bileklik gibi takıların temizlenmesi için kullanır. Takılar üzerinde çalışılırken oluşan toz ve kirlerin giderilmesi için ultrasonik cihazlar idealdir. Bir ya da birden fazla eşyayı aynı anda temizlemenize olanak sağlayan ultrasonik cihazlar, aynı zamanda gözlük ve saatlerin temizliğinde de kullanılabilmektedir. Ultrasonik cihazlar ve daha fazla kuyumculuk malzemesi için kategorimizi incelemeyi unutmayın. Ayrıca mücevher ve saat kategorisine dair tüm ürünleri görüntülemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.